Karštoji savaitė Kijeve: šturmas, protestai, derybos Pereiti į pagrindinį turinį

Karštoji savaitė Kijeve: šturmas, protestai, derybos

Karštoji savaitė Kijeve: šturmas, protestai, derybos
Karštoji savaitė Kijeve: šturmas, protestai, derybos / Scanpix nuotr.

Savaitės viduryje Ukrainos milicija, regis, nutarė, kad iš Nepriklausomybės aikštės bus išvaikyti protestuotojai. Tačiau protestai tęsiasi ir niekas neketina jų užbaigti. Gal šaltis padės?

Pamojavo ir išvažiavo

Protestuotojai šią savaitę, rodos, buvo gerokai labiau nusiteikę ginti savo suręstas barikadas nei savaitės pradžioje. O gal pareigūnai nežinojo ką daryti?

Trečiadienį įvyko didysis susirėmimas. Milicijos pareigūnams pabandžius išardyti barikadas Nepriklausomybės aikštėje protestuotojai jiems kaip reikalas pasipriešino.
Dalį aikštės pareigūnai atkovojo. Paskui miliciją sliūkino palapinių likvidavimo komanda oranžinėmis liemenėmis.

Komunalininkai skubiai surinko nuolaužas. Tiesa, darbas buvo bergždžias. Netrukus barikados buvo atstatytos.

Mūšis dėl merijos

Vis dėlto aršiausias, jei taip galima sakyti, mūšis įvyko prie Kijevo administracijos pastato.

Savivaldybę apsupo gausios milicijos pajėgos, kai kurie pareigūnai buvo ginkluoti rimtais šautuvais. Prie durų buvo pastatyti du ar trys autobusai. Netrukus prasidėjo susirėmimai. Pakilo juodų dūmų debesis, ant pareigūnų iš antro aukšto pasipylė šaltas vanduo, protestuotojai šaudė į pareigūnų autobusus petardas.

Pareigūnai spoksojo, o kai pasipylė vanduo, laikinai pasislėpė autobusuose. Tiesa, buvo iškviestas pastiprinimas, tačiau keliems specialiųjų pajėgų automobiliams demonstrantai užkirto kelią miesto centro prieigose.

Gatvėje susirinkę žmonės skandavo pagrindinius protestuotojų šūkius, tokius kaip "Šalin gaują!".

Galiausiai elitinio dalinio "Berkut" autobusai nuvažiavo nuo pastato. Didžioji dalis saugumo pajėgų taip pat buvo atitraukta iš Kijevo centrinės Nepriklausomybės aikštės.

Daugelis protestuotojų šaukė: "Viso labo!" Na, jie laimėjo! Tad po trečiadienio įvykių taip ir liko neaišku, bus malšinamas protestas ar ne?

Ramino protestuotojus

Ukrainos premjeras Mykola Azarovas ramino, kad norėta atlaisvinti pagrindinę Kijevo gatvę, kuri veda pro Nepriklausomybės aikštę.

Vidaus reikalų ministras Vitalijus Zacharčenka taip pat aiškino, kad joks prievartinis protesto mitingo Kijevo Nepriklausomybės aikštėje išvaikymas neplanuotas.

"Noriu visus nuraminti: maidanas nebus vaikomas. Niekas nepažeidžia žmonių teisės į taikų protestavimą, – sakė V.Zacharčenka. – Tačiau negalima ignoruoti kitų žmonių teisių ir teisėtų interesų. Negalima trikdyti normalaus sostinės funkcionavimo." Tai ką veikė milicija?

Incidentas Nepriklausomybės aikštėje išprovokavo tulžingą Vakarų reakciją. Savo komentarus paskelbė Kijeve viešinti ES įgaliotinė užsienio politikos klausimais Catherine Ashton, taip pat JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry.

Pasak jų, sprendimas vaikyti demonstracijas – smerktinas.

O tuo metu politiniame fronte, atrodo, vyksta ne mažiau įnirtingos kovos nei maidane.

Kijevas pareiškė, kad neketina toliau daugiažodžiauti ir pareikalavo iš ES 20 mlrd. eurų paskolos.

"Siūlome išspręsti šį klausimą ir pasiūlyti Ukrainai finansinę pagalbą. Nustatėme apytikslį jos dydį – 20 mlrd. eurų", – sakė M.Azarovas.

Ketvirtadienį C.Ahston net pareiškė, kad iš V.Janukovyčiaus lūpų išgirdo prašymą pasirašyti asociacijos sutartį.

"Mano požiūriu, šie iššūkiai, o jie – realūs, gali būti įveikti ne tik padedant ES institucijoms, bet ir parodant, kad jis turi rimtą ekonominį planą dėl asociacijos sutarties pasirašymo. Tai taip pat padės pritraukti būtinų investicijų. Šiandien atvažiuoja pirmasis vicepremjeras. Štai ir pažiūrėsime", – tądien sakė C.Ashton.

Tiesa, mokėti Kijevui 20 mlrd. eurų ES neketina.

"Kalbama ne apie kainos siūlymus šiai šaliai. Tai ne sprendimas dėl "pinigų sumos x, jei tik jūs pasirašysite". Mums tai neįdomu", – rėžė ji.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas sakė, kad Kijevas laukiamas kalbėtis dėl Muitų sąjungos, tačiau Maskva neketina dėl to Ukrainos spausti.

"Mes nieko niekam neprimetame, bet jeigu mūsų draugai nori drauge dirbti, mes pasirengę tęsti šį darbą ekspertų lygiu", – sakė V.Putinas savo metinėje kalboje.

Jis pridūrė: "Mūsų integracijos projektas pagrįstas lygiomis teisėmis, realiais ekonominiais interesais. Nuosekliai tęsime Eurazijos procesą ir  nepriešpriešinsime jo kitiems integraciniams projektams, žinoma, ir tokiam brandžiam integraciniam projektui kaip europinis."


Įvykių Kijeve chronologija

Šią savaitę Ukrainos sostinėje, nors spaudė šaltukas, buvo karšta. Kaip bus toliau? Geras klausimas. Akivaizdu, kad protestai bent kol kas neišsikvėpė. Trečiadienį, rodos, protestuotojai pasiekė pergalę – jiems pavyko apginti Nepriklausomybės aikštę nuo milicijos.

Sekmadienis, gruodžio 8 d.
Šeštadienį pasklido gandas, kad Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius Sočyje su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu galėjo aptarti Kijevo prisijungimo prie Muitų sąjungos klausimą. Tai sukėlė Ukrainoje pasipiktinimo bangą. Vakare Kijevo Besarabijos aikštėje protestuotojai nuvertė čia nuo 1946 m. stovinčią Rusijos bolševikinio perversmo lyderio Vladimiro Lenino statulą. Pasak opozicijos, sekmadienį į protestą Nepriklausomybės aikštėje buvo susirinkę apie 200 tūkst. žmonių. Sostinės centre netoli vyriausybinio komplekso buvo telkiamos saugumo pajėgos.

Pirmadienis, gruodžio 9 d.
Daugelis protestuotojų naktį praleido palapinėse, Profsąjungų rūmuose, demonstrantų užimtame Kijevo miesto administracijos pastate ir Spalio rūmuose. Jie taip pat budėjo prie barikadų, pastatytų keliose gatvėse aplink vyriausybinius pastatus. Pirmadienį po pietų į sostinės centrą buvo pasiųstos papildomos riaušių milicijos pajėgos. Vyriausybė pareikalavo, kad protestuotojai išsiskirstytų ir grasino priešingu atveju imtis griežtų priemonių. Tačiau opozicija paragino demonstrantus nebijoti valdžios grasinimų. Milicija tuo metu atliko kratas opozicijos būstinėje.

Parengė Valentinas BeržiūnasĮ Kijevą atvyko ES įgaliotinė užsienio politikos klausimais Catherine Ashton. Ji išsakė susirūpinimą dėl milicijos reidų opozicinių partijų būstinėse. Pranešta apie susirėmimus tarp protestuotojų ir milicijos. Pasak žiniasklaidos, per susirėmimus buvo sužeista 10 žmonių. Ukrainos prezidentas V.Janukovyčius surengė susitikimą su aukščiausiais saugumo pareigūnais ir ministrais savo užmiesčio rezidencijoje, kur buvo nuspręsta atkurti tvarką Kijevo centre. Sklido kalbos, kad per susitikimą buvo priimtas sprendimas jėga išvaikyti demonstrantus.

Trečiadienis, gruodžio 11 d.
Kijeve prie apskritojo stalo susitiko keturi Ukrainos prezidentai: Leonidas Kravčiukas, Leonidas Kučma, Viktoras Juščenka ir V.Janukovyčius. Susitikime sutarta, kad valdžia ir opozicija turi pradėti dialogą. Paryčiais milicijos pajėgos ėmė ardyti protestuotojų palapines Nepriklausomybės aikštėje. Įvyko keletas susirėmimų tarp protestuotojų ir milicijos. Mūšis užvirė prie Kijevo savivaldybės. Čia protestuotojai apipylė pareigūnus vandeniu, apšaudė milicijos autobusus petardomis. Po kurio laiko milicijos pajėgos atsitraukė. Pareigūnai paliko ir Nepriklausomybės aikštės prieigas. Opozicija paskelbė, kad laimėjo.

Ketvirtadienis, gruodžio 12 d.
Naktis Kijeve buvo rami, tačiau protestuotojai toliau budėjo Nepriklausomybės aikštėje ir laikė užėmę Kijevo miesto administracijos pastatą. C.Ashton pareiškė, kad Kijevas norėtų pasirašyti susitarimą su ES. ES diplomatijos vadovė sakė, kad per pokalbį su ja V.Janukovyčius kalbėjo apie ekonomikos problemas, su kuriomis artimiausiu metu teks susidurti Ukrainai. Rusijos prezidentas V.Putinas pabrėžė, kad Ukraina laukiama dirbti kartu su Muitų sąjunga, tačiau Maskva nespaudžia Kijevo sutartį būtinai pasirašyti.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra