Belgijos pareigūnai antradienį atliko kratas jo namuose Briuselyje ir Liežo provincijoje, įtardami 66 metų liberalų politiką ilgus metus pirkus nacionalinės loterijos bilietus už neaiškios kilmės grynuosius pinigus.
D. Reyndersas – vienas žinomiausių Belgijos politikų. Jis septynerius metus vadovavo Reformų judėjimui („Mouvement Réformateur“) – ilgą laiką dominavusiai prancūzakalbės Valonijos politinei jėgai. Nuo 1999 iki 2019 m. jis užėmė svarbius postus Belgijos Vyriausybėje – iš pradžių kaip finansų, vėliau kaip užsienio reikalų ministras. Prieš politinę karjerą diplomuotas konstitucinės teisės specialistas vertėsi advokato praktika, ėjo Belgijos geležinkelių ir oro linijų bendrovės „Sabena“ valdybos pirmininko pareigas.
Pasak dienraščio „Le Soir“ ir naujienų portalo „Follow the Money“, D. Reyndersas kelerius metus pirko e. bilietus, kurių vertė svyravo nuo 1 iki 100 eurų. Laimėjimai būdavo įskaitomi į tą pačią sąskaitą.
„L’Echo“ teigimu, per visą laikotarpį grynaisiais įnešta suma gali būti šešiaženklė. Neįvardytas šaltinis teigia, kad D. Reyndersas įnešdavo grynųjų į loterijos sąskaitą ir pervesdavo į savo banko sąskaitą net nežaidęs.
Nacionalinė loterija nepaaiškino, kaip klientas galėjo į asmeninę sąskaitą įnešti sumas, gerokai viršijančias 500 eurų savaitės limitą.
Mokesčių teisės profesorius Michelis Mausas paaiškino, kad šis metodas, vadinamas smurfingu, susideda iš didelių pinigų sumų padalijimo į mažas dalis. Vienas sandoris nepastebimas, bet reguliarūs pirkimai per elektroninę sistemą už 1000–2000 eurų ilgainiui atkreipia dėmesį.
2022 m. Nacionalinė loterija pateikė pranešimą apie įtartiną elgesį, susijusį su D. Reyndersu. 2009–2011 m., būdamas finansų ministru, jis buvo atsakingas už nacionalinę loteriją, tačiau įtartini pirkimai prasidėjo vėliau.
Nacionalinė loterija nepaaiškino, kaip klientas galėjo į asmeninę sąskaitą įnešti sumas, gerokai viršijančias 500 eurų savaitės limitą.
Į operacijų mastą dėmesį atkreipė tiek nacionalinė loterija, tiek Finansų ministerijos tyrimų padalinys. Briuselio prokuratūra tyrimą pradėjo 2023 m. ir vykdė jį slaptai, tikriausiai laukdama D. Reynderso kadencijos ES Komisijoje pabaigos. Priešingu atveju, būtų tekę iš anksto informuoti Komisarų kolegiją. Antradienį jis buvo apklaustas, nuo suėmimo kol kas saugo buvusio ministro imunitetas.
Tai ne pirmas kartas, kai D. Reyndersas patenka į teisėsaugos akiratį. 2019 m., jam pradedant eiti teisingumo komisaro pareigas, prokuratūra jau buvo pradėjusi preliminarų tyrimą dėl kyšininkavimo ir pinigų plovimo kaltinimų, pateiktų ilgamečio Belgijos konstitucinio saugumo tarnybos darbuotojo. Tyrimas buvo nutrauktas dėl įrodymų stokos.
„L’Echo“ pranešė, kad ekonominių nusikaltimų skyriaus pareigūnas kaltino D. Reyndersą ėmus kyšius už viešųjų pirkimų sutarčių skyrimą, įskaitant Belgijos ambasados Kongo Demokratinės Respublikos sostinėje statybą. Į schemas esą buvo įsitraukę ginklų prekeiviai ir vienas pretendentas į Kongo prezidentus. Pajamos buvo plaunamos prekiaujant antikvariniais daiktais, meno kūriniais, perkant nekilnojamąjį turtą ir per mokesčių rojus.
(be temos)
(be temos)
(be temos)