Pereiti į pagrindinį turinį

Kinija ir Vengrija pasirašė neįprastą susitarimą viešojo saugumo srityje

2024-02-19 09:25

Kinija pasiūlė ilgametei strateginei partnerei Vengrijai paramą viešojo saugumo srityje, neapsiribojant tik prekybos ir investicijų reikalais, pirmadienį pranešė „Reuters“.

Pixabay nuotr.

Kinija tikisi sustiprinti teisėsaugos ir saugumo ryšius su Vengrija, abiem šalims minint 75-ąsias dvišalių santykių metines, praėjusią savaitę per retą susitikimą su ministru pirmininku Viktoru Orbanu sakė Kinijos viešojo saugumo ministras Wang Xiaohong, pranešė oficialioji naujienų agentūra „Xinhua“.

Vizito Budapešte metu Wangas sakė, kad tikisi, jog tokios pastangos taps „nauju dvišalių santykių akcentu“ kovos su terorizmu ir tarptautiniais nusikaltimais srityse.

Jos taip pat apimtų saugumo ir teisėsaugos gebėjimų stiprinimą pagal prezidento Xi Jinpingo iniciatyvą „Juosta ir kelias“, kuria siekiama sujungti Kiniją su pasauliu prekybos ir infrastruktūros jungtimis.

Kinijos saugumo garantijos teikiamos tuo metu, kai Vengrija, Rusijos sąjungininkė, per pastarąjį dešimtmetį, vadovaujant V. Orbanui, stengėsi sumažinti savo priklausomybę nuo Vakarų šalių, o pastaruoju metu priešinasi NATO plėtrai Europoje.

Vengrija yra vienintelė NATO valstybė, neratifikavusi Švedijos prašymo prisijungti prie saugumo bloko.

Kinijos požiūris į NATO yra kritiškas, ypač po to, kai blokas pernai pareiškė, kad Pekinas savo „ambicijomis ir spaudimo politika“ metė iššūkį jo interesams, saugumui ir vertybėms. Kinijos valstybinė žiniasklaida pavadino NATO „grėsmingu“ iššūkiu taikai ir stabilumui pasaulyje.

Saugumo paktas su Vengrija yra diplomatinė Kinijos pergalė Europos Sąjungoje, kai blokas svarsto savo ryšius su antrąja pagal dydį pasaulio ekonomika dėl nesutarimų žmogaus teisių srityje, prekybos disbalanso ir Rusijos invazijos į Ukrainą.

Vis didėjantis Vengrijos artumas Pekinui jau įkalė pleištą į bendrą ES frontą.

Vengrija ne kartą stovėjo nuošalyje arba prieštaravo ES nuostatoms, kritikuojančioms Kiniją, pvz., žmogaus teisių klausimais, ir palankiai vertino Kinijos investicijas, nors ES ragina valstybes nares savo santykius su Kinija derinti su bloko pozicija.

Vengrijoje yra įsikūrusi didžiausia „Huawei Technologies“ logistikos ir gamybos bazė už Kinijos ribų, nepaisant Europos Komisijos įspėjimų, kad telekomunikacijų milžinė kelia pavojų ES saugumui.

„Huawei“ nuo 2016 metų bendradarbiauja su Šanchajuje įsikūrusia dirbtinio intelekto bendrove „Yitu Technology“, kuriančia „išmaniųjų miestų“ sprendimus, skirtus viešajam saugumui ir policijos darbui gerinti pasitelkiant dirbtinį intelektą ir vaizdo stebėseną.

Taip pat netrukus Vengrijoje įsikurs pirmoji Kinijos automobilių gamintojo BYD gamykla Europoje.

Daugiau naujienų