Gruzijos ir Rusijos taip lengvai sutaikyti, atrodo, nepavyks. Vos ES delegacijai spėjus išvykti iš Maskvos pasirodė pranešimų, kad derybų šalys pasiektą susitarimą vėl traktuoja savaip.
Pas separatistus neleis
Tardamiesi stebėtojų misiją siųsti į Gruziją ES vadovai planavo, kad ji galės judėti visur, įskaitant separatistines Abchaziją ir Pietų Osetiją. Tačiau pasirodė, kad sutikęs, jog misija atvyktų, Kremlius nesutinka su planuojamais jos apsilankymais atskilusiose respublikose.
ES užsienio politikos vadovas Javieras Solana priminė, jog susitarta, kad stebėtojų misijai bus suteikta galimybė judėti visur, nors ji bus dislokuota neginčijamoje Gruzijos teritorijoje. Tačiau Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas tokią galimybę atmetė.
200 ES stebėtojų į Gruziją turėtų atvykti spalio 1 d. Misijai atvykus, per dešimt dienų iš Gruzijos, pagal prezidentų Dmitrijaus Medvedevo ir Nicolas Sarkozy susitarimą, turės išvykti rusų kariai.
Kaltina vienas kitą
Netyla ginčai ir dėl to, kas pirmas pradėjo rugpjūtį vykusių penkių dienų Gruzijos ir Rusijos karą. Rusija tvirtina, kad gruzinai pirmi užpuolė Pietų Osetijoje dislokuotus taikdarius. Tačiau Tbilisis ginasi tvirtindamas, jog iš Pietų Osetijos teritorijos nuolat buvo apšaudomi Gruzijos kaimai.
Vakar Rusijos naujienų portalas newsru.com pranešė, kad Rusijos versiją netikėtai patvirtino Gruzijos karininkai. Atvykę į NATO būstinę Briuselyje, jie neva papasakojo, kad aiškino Gruzijos prezidentui Michailui Saakašviliui, jog pulti Pietų Osetiją nebuvo prasminga. Tačiau šis jų nepaklausė.
Savo Gruzijos ir Rusijos karo versiją Senatui pristatė JAV gynybos departamento vadovo pavaduotojas Ericas Edelmanas. Jo teigimu, Maskva iš anksto planavo invaziją į tą mažą Kaukazo valstybę, kad išprovokuotų politines permainas.
Padės atkurti armiją
Kol JAV Kongreso ir Senato nariai svarsto, ar nereikia sudaryti komisijos, kuri išsiaiškintų tiesą, kas pirmas pradėjo karinius veiksmus, Gynybos departamentas pradėjo aiškintis, kaip padėti atkurti Gruzijos kariuomenę.
"Gynybos departamentas šią savaitę į Tbilisį siunčia vertinimo komandą, kad ji padėtų mums pradėti svarstyti Gruzijos poreikius", - įstatymų leidėjams sakė Pentagono vadovo pavaduotojas politikos klausimams E.Edelmanas. Anot jo, remiantis ekspertų išvadomis bus nuspręsta, kaip Jungtinės Valstijos galės paremti Gruzijos ekonomikos, infrastruktūros ir ginkluotųjų pajėgų atkūrimą.
Iki šiol Vašingtonas teikdamas pagalbą po šio karo didžiausią dėmesį skyrė Gruzijos humanitariniams poreikiams. Tačiau dabar neatmeta, kad Gruzijai gali būti tiekiami ir ginklai.
Naujausi komentarai