Pagrindinė Rusijos prezidento rinkimų intriga – balsavusiųjų procentas. Kai kurių regionų gyventojai atėję balsuoti gavo ne tik balsalapį, bet ir skanių bandelių bei marškinėlių.
Rinkimų apylinkės Maskvos priemiestyje atsidarė 8 val. Biurokratinis mechanizmas veikia puikiai, kaip šveicariškas laikrodis. Prie įėjimo kabo plakatas, pranešantis, kad prezidento rinkimai yra „svarbiausi šalies rinkimai“.
Žmonių dar nėra, tad rinkimų komisijos nariai verda rytinę kavą. Pamatę pirmus lankytojus suskumba prie stalo. Kiek nusivylė sužinoję, kad užsukome tik pažiūrėti. Dovanų atsiminimui vietos komisija neturėjo. „Gal kur kitur ir duoda, bet ne pas mus“, – šypsojosi jauna mergina Lena. Kad rinkėjams bus dovanojami marškinėliai, pranešė vietos televizija. Atėjusiems balsuoti pirmą kartą viename Rusijos regione netgi buvo žadama padovanoti mobilųjį telefoną.
Renkasi pirmi rinkėjai. Daugiausia moterys. Balsuoja už skirtingus kandidatus. Vyresnio amžiaus moterys renkasi komunistų lyderį Genadijų Ziuganovą. Jaunesnės – Dmitrijų Medvedevą. Už prieštaringą ir keiktis mėgstantį Vladimirą Žirinovskį balsuoja vidutinio amžiaus vyriškis.
– Kodėl?
– Vis tiek išrinks D.Medvedevą, tai ko už jį balsuoti.
Anksčiau buvo geriau
Eilių nėra ir kitoje, kiek didesnėje apylinkėje. Sekmadienis. Rinkėjų ramybę saugo milicija. Pareigūnai užeiti netrukdo, bet ilgai laukti nėra prasmės.
Išeiname į lauką. Nors oro temperatūra arti nulio, bet pučia žvarbokas vėjas ir gana smarkiai sninga. Netoli balsavimo apylinkės pensininkas ant suoliuko maukia alų. „O, Jūs, gerbiamasis, kodėl nebalsuojate?“ – klausiu aš. „Dar eisiu“, – noriai į pokalbį įsitraukia Vitalijumi pasivadinęs vyriškis.
– Ir už ką atiduosite savo balsą?
– Už komunistus.
– Kodėl?
– Man gera buvo gyventi Sovietų Sąjungoje.
Prie pokalbio prisijungia Vitalijaus kaimynas. Matyti, kad jam naktis buvo sunki. Balsuoti Aleksandras nesiruošia. „Žinau, kad bus D.Medvedevas. Taip ir gali parašyti savo laikraštyje, kad aš dar tik prasidėjus rinkimams nuspėjau jų rezultatą“, – jo politologines įžvalgas leido užrašyti vyras.
Įpareigojo patikrinti
Kad didžioji Rusijos piliečių dauguma (80 proc.) neabejoja D.Medvedevo pergale, „o šalis toliau žengs demokratiniu keliu“, rodo ir Levados centro sociologų tyrimo rezultatai. „Rinkimai absoliučiai nuspėjami. Jų rezultato pakeisti neįmanoma“, – dar prieš porą savaičių sakė politologas Valentinas Barkalovas. Jis perspėjo dėl rinkėjų apatijos. „Žmonėms nusibodo rinkimų mechanizmas. Nebėra to ažiotažo, kuris buvo praeito amžiaus paskutiniame dešimtmetyje“, – sakė jis. Politologas mano, kad rinkimų falsifikavimas paveikė žmonių sąmonę ir lėmė abejingumą.
Tai supranta ir valdžia, kuri su rinkėjų apatija bando kovoti ne tik dovanomis. Apie balsuoti verčiamus žmones praneša iš nacionalinių respublikų. Jos ypač gerai pasirodė per Valstybės Dūmos rinkimus. Tikriausiai neatsiliks ir dabar, nors vietos gyventojai telefonu tvirtino, jog balsavo nedaugelis. Kad taip gali atsitikti dar prieš porą mėnesių kalbėjo sociologai. Tačiau šį kartą Ingušijos gyventojams surengti akcijos „Aš nebalsavau“, ko gero, nepavyks. Centrinės rinkimų komisijos vadovas Vladimiras Čurovas įpareigojo respublikos rinkimų komisijos vadovą Musą Jevlojevą, kad šis „padarytų viską, jog šį kartą nebūtų jokių abejonių dėl rezultato“.
Opozicijos piketas išvaikytas
Sustiprintos saugumo pajėgos vakar Maskvoje turėjo darbo. Jos užkirto kelią legendinio šachmatininko ir vieno iš Rusijos opozicijos lyderių Gario Kasparovo ir jo šalininkų protestui. Pareigūnai neleido jiems patekti į Maskvos Raudonąją aikštę, keturi žmonės buvo sulaikyti.
„Rusijos piliečiai yra priversti dalyvauti farse, kuris vadinamas rinkimais, bet iš tikrųjų tai tik Kremliaus intrigos. Jie pasiuntė visą milicijos būrį prieš Rusijos pilietį, išėjusį pasivaikščioti“, – netoli Kremliaus žurnalistams pareiškė G.Kasparovas, rankoje laikęs tuščią plastikinį maišelį su užrašu: „Aš nedalyvausiu šiame farse.“
Naujausi komentarai