Pereiti į pagrindinį turinį

Liepojoje – ekologinė nelaimė: į jūrą pateko didelis kiekis nevalytų nuotekų, uždaryti paplūdimiai

2023-07-25 06:11
BNS inf.

Vakarų Latvijoje įvykus nuotekų valymo įrenginio avarijai, į Baltijos jūrą išsiliejo daug nevalytų nuotekų, todėl buvo uždaryti paplūdimiai, uždrausta maudytis jūroje, pirmadienį pranešė vietos pareigūnai.Nevalytų nuotekų išleidimas į atvirą jūrą netoli Liepojos buvo sustabdytas, antradienį latvių televizijai TV3 pranešė Latvijos valstybinės aplinkos apsaugos tarnybos Kuržemės regiono vadovė Evita Šestakova.

Liepojoje – ekologinė nelaimė: į jūrą pateko didelis kiekis nevalytų nuotekų, uždaryti paplūdimiai
Liepojoje – ekologinė nelaimė: į jūrą pateko didelis kiekis nevalytų nuotekų, uždaryti paplūdimiai / Ž. Gedvilos / BNS nuotr.

Sekmadienį 70 tūkst. gyventojų turinčiame pajūrio mieste Liepojoje sugriuvus valymo įrenginių sienai, ištekėjo mažiausiai 1 250 tonų atliekų su sieringu dumblu.

„Nežinome, kada pavyks sutvarkyti dumblo rezervuarus, todėl visiems Liepojos gyventojams patariu tualete nuleisti mažiau vandens, nes dabar visos nuotekos išleidžiamos į atvirą jūrą“, – televizijos kanalui LTV1 sakė Liepojos meras Gunaras Ansinis.

Latvijos higienos inspekcija nurodė uždaryti visus paplūdimius nuo sienos su Lietuva pietuose iki Paviluostos, esančios už 40 km į šiaurę nuo Liepojos, ir uždraudė maudytis Baltijos jūroje.

„Jokios grėsmės žmonių sveikatai nėra. Darome viską, kas įmanoma, kad kuo greičiau sustabdytume teršalų išleidimą į Baltijos jūrą“, – teigė G. Ansinis atskirame pranešime miesto interneto svetainėje. Jis pridūrė, kad vandens kokybė yra stebima.

Nacionalinė aplinkos apsaugos tarnyba pradėjo avarijos tyrimą ir nurodė, kad per valandą į jūrą išleidžiama 400 tonų atliekų.

„Atliekų tvarkymo sistemoje telpa 21 tūkst. kubinių metrų skystų atliekų, tačiau tokios talpos užtenka tik dviem dienoms, todėl tiesiame laikiną vamzdį, kad aplenktume sugriuvusią valymo įrenginių dalį“, – žurnalistams sakė komunalinių paslaugų bendrovės „Liepajas Udens“, valdančios miesto vandens tiekimo ir valymo sistemas, generalinis direktorius Andis Dejus.

A. Dejus pažymėjo, kad apgadintas statinys buvo palyginti naujas – pastatytas 2009 metais.

Geologė Baiba Grinberga savo „Facebook“ paskyroje teigė, kad „geotechniniai tyrimai jau prieš 20 metų atskleidė, kad regione yra nestabilus gruntas, tačiau valymo įrenginiai vis tiek buvo pastatyti“.

Latvijos aplinkos apsaugos tarnyba: nevalytų nuotekų tekėjimas į jūrą sustabdytas

Latvijos valstybinės aplinkos apsaugos tarnybos Kuržemės regiono vadovė E. Šestakova sakė, kad pirmadienio vakarą Valstybinė aplinkos apsaugos tarnyba gavo pranešimą iš komunalinių paslaugų bendrovės „Liepajas ūdens“, kad nuotekos pradėtos pumpuoti į nuotekų valymo įrenginius.

Paklausta, kiek laiko galioja draudimas maudytis jūroje Liepojoje, E. Šestakova atsakė, kad vis dar atliekami tyrimai ir kad anksčiau įvesti apribojimai galios iki atskiro pranešimo.

Liepojos savivaldybės ryšių su visuomene skyriaus vadovė Zita Lazdanė irgi sakė, kad praėjusią naktį Liepojoje pavyko sustabdyti nuotekų tekėjimą į jūrą ir laikinai atnaujinti valymo įrenginių darbą.

Šiuo metu padėtis suvaldyta, nuotekos nebeteka iš valymo įrenginių, nurodo savivaldybė.

Pasak Z. Lazdanės, nuo pat avarijos „Liepajas ūdens“ darbuotojai drauge su specialistais ieškojo techninių sprendimų griuvusiai konstrukcijai atstatyti.

Per tą laiką buvo sustabdytas nuotekų leidimas į pažeistą rezervuarą ir valymo įrenginius. Surinktos nuotekos buvo laikomos vamzdynuose ir siurblinėse.

Savivaldybės atstovė sakė, kad antradienį tęsiami avarijos padarinių likvidavimo darbai, vykdoma techninė griuvusios sienos ekspertizė, drauge su Rygos technikos universiteto specialistais nustatinėjamos avarijos priežastys, imami ir tiriami vandens ėminiai.

Preliminariais skaičiavimais, į jūrą galėjo būti išleista apie 12 tūkst. kubinių metrų nevalytų nuotekų, tačiau šie skaičiai dar turi būti patikslinti.

Kaip pranešama, sekmadienio vakarą Liepojoje sugriuvo valymo įrenginių siena, todėl dalis nuotekų išleistos į atvirą jūrą.

Valstybinė aplinkos apsaugos tarnyba apskaičiuos žalą aplinkai, padarytą dėl avarijos Liepojos nuotekų valymo įrenginyje, ir įvertins pareigūnų atsakomybę.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų