Redzikovo bazė, esanti už 230 km nuo Rusijos sienos, veikia nuo liepos, tačiau oficialus jos atidarymas įvyko tik trečiadienį.
„JAV naikintuvas Lenkijos teritorijoje tapo faktu“, – per ceremoniją sakė Lenkijos gynybos ministras Wladyslawas Kosiniakas-Kamyszas.
„Tai istorinės reikšmės įvykis Lenkijos, Jungtinių Valstijų ir NATO saugumui“, – pabrėžė jis.
„Per dabar vykstančius konfliktus, konfliktą Ukrainoje ar Artimuosiuose Rytuose, matome, kokia svarbi yra oro ir priešraketinė gynyba“, – pridūrė ministras.
Bazės atidarymas įvyko tuo metu, kai Varšuva ir jos regioninės sąjungininkės ruošiasi Donaldo Trumpo, kuris praeityje yra išreiškęs susižavėjimą Rusijos lyderiu Vladimiru Putinu, atėjimui į JAV prezidento postą.
Tačiau JAV ambasadorius Markas Brzezinskis per ceremoniją sakė esąs „įsitikinęs, kad ši glaudi mūsų dviejų šalių partnerystė tęsis“.
Antradienį Lenkijos užsienio reikalų ministras Radoslawas Sikorskis socialiniuose tinkluose paskelbtame pranešime pasveikino šį projektą kaip „Jungtinių Valstijų geostrateginio nuoseklumo įrodymą“.
Ši bazė yra dalis platesnio NATO skydo, apimančio radarų sistemą, kuri galėtų perimti trumpojo ir vidutinio nuotolio balistines raketas, paleistas tokių šalių kaip Iranas.
Pirmą kartą apie projektą buvo paskelbta dar 2009-aisiais, tačiau jis buvo atidėliojamas, o nuo to laiko Rusija tapo pagrindiniu karinio aljanso rytinio flango saugumo rūpesčiu.
Nors NATO sako, kad Redzikovo bazė ir panaši sistema Rumunijoje tėra tik gynybinio pobūdžio objektas, Maskva dažnai įvardija juos kaip grėsmę.
Bazės Lenkijoje atidarymas „yra JAV karinės infrastruktūros Europoje priartėjimas prie mūsų sienų“, trečiadienį žurnalistams sakė Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas.
Daugiau kaip 10 tūkst. JAV karių šiuo metu yra dislokuoti Lenkijoje, kuri yra viena iš ištikimiausių kaimyninės Ukrainos, kovojančios su Maskvos invazija, rėmėjų.
(be temos)
(be temos)