- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Lenkijos prezidento Andrzejaus Dudos (Andžejaus Dudos) patarėjai šeštadienį pareiškė, kad jo ekspertai pradėjo analizuoti prieštaringai vertinamą įstatymą dėl Rusijos įtakos Lenkijoje, prieš valstybės vadovui priimant sprendimą, ar jį pasirašyti.
Penktadienį Lenkijos parlamentarai pritarė įstatymo projektui, kuris gali būti nukreiptas prieš opoziciją ir paveikti rudenį įvyksiančių rinkimų rezultatus. Dešiniojo sparno valdančioji partija „Įstatymas ir teisingumas“ (PiS) juose sieks trečios kadencijos valdžioje.
Pagal naująjį įstatymą būtų įsteigta valstybinė komisija Rusijos įtakai Lenkijoje tirti. Daugelio nuomone, įstatymo projektas yra nukreiptas prieš buvusį premjerą Donaldą Tuską, dabar vadovaujantį pagrindinei opozicinei partijai „Pilietinė platforma“ (PO).
Įstatymas negali įsigalioti be A. Dudos parašo. Sprendimui prezidentas turi 21 dieną. Kairiojo sparno opozicija kreipėsi į A. Dudą su prašymu įstatymą atmesti, vadindama jį gėdingu ir teigdama, kad jis gali paskatinti plataus masto raganų medžioklę. Daugelis nepriklausomų ekspertų teigia, kad jis pažeidžia konstituciją.
A. Dudos patarėjas Lukaszas Rzepecki (Lukašas Žepeckis) sakė, kad pradėta pirminė analizė.
„Mes labai atidžiai išnagrinėsime įstatymo projektą ir analizuosime jį ne tik teisiniu požiūriu, bet ir atsižvelgdami į dabartinę politinę padėtį“, – sakė L. Rzepecki.
Jis, matyt, turėjo omenyje karą kaimyninėje Ukrainoje, kur Rusija įsiveržė prieš daugiau nei metus. Rusija jau seniai laikoma grėsme regiono saugumui. Varšuvos karinė ir politinė parama Kyjivui sulaukė piktos Maskvos reakcijos.
L. Rzepecki teigė, kad A. Dudos komanda žino, jog įstatymo projektas sukėlė, jo žodžiais, daug neigiamų emocijų.
Tačiau kitas padėjėjas Pawelas Szrotas (Pavelas Šrotas) sakė, kad A. Duda mano, jog „kuo daugiau skaidrumo viešajame gyvenime, kuo daugiau paaiškinimų ginčytinais klausimais, tuo geriau“.
A. Duda gali pasirašyti įstatymą, vetuoti jį arba nusiųsti jį Konstituciniam Tribunolui, kad šis patikrintų, ar jis atitinka Konstituciją.
A. Duda 2015 metų prezidento rinkimus laimėjo kaip PiS kandidatas ir per visą pirmąją penkerių metų kadenciją jo sprendimai atitiko valdančiosios partijos politiką. Tačiau pastaruoju metu jis suabejojo kai kuriais partijos pasiūlytais teisės aktais ir kai kuriuos įstatymų projektus nukreipė Konstituciniam Tribunolui arba juos vetavo, kaip 2021 metų žiniasklaidos nuosavybės įstatymo atveju.
„Pažeidžia visus konstitucinius pagrindus“
Kritikai teigia, kad šiuo įstatymo projektu pažeidžiamas demokratinis valdžių atskyrimas, nes siūlomai komisijai siekiama suteikti teismo įgaliojimus. Šalies ombudsmenas pareiškė, kad kai kurios jo nuostatos pažeidžia Konstituciją. Teigiama, kad tai bandymas sukurti galingą antikonstitucinį įrankį, kuris padėtų partijai išlaikyti valdžią, net jei ji pralaimėtų spalį vyksiančius rinkimus.
„Šie nuostatai pažeidžia visus konstitucinius pagrindus“, – sakė Slawomiras Patyra (Slavomiras Patyra), Marie Sklodowskos-Curie (Mari Sklodovskos-Kiuri) universiteto Liubline konstitucijos ekspertas.
Pasak jo, siūloma komisija tirtų ir persekiotų „visus, kas kritikuos dabartinę politinę ar ekonominę tvarką“, nes Rusijos įtakos apibrėžimas įstatyme yra miglotas.
Nuo 2015-ųjų valdanti PiS kaltina D. Tuską pernelyg dideliu draugiškumu Rusijai, kai jis 2007–2014 metais dirbo premjero poste ir sudarė Rusijai palankių susitarimų dėl gamtinių dujų.
Įstatymo projekte numatoma sukurti komisiją, kuriai būtų suteikti prokuroro ir teisėjo įgaliojimai. Ji galėtų skirti bausmes, įskaitant 10 metų draudimą pareigūnams eiti pareigas, susijusias su valstybės lėšų panaudojimu.
Idėją sukurti priemonę, kuri leistų tirti Rusijos įtaką Lenkijos valdžiai, praėjusiais metais iškėlė pats D. Tuskas.
D. Tuskas, kuris 2014–2019 metais buvo Europos Vadovų Tarybos pirmininkas, sakė, kad svarbu ištirti įtariamą Rusijos vaidmenį telefoninių pokalbių pasiklausymo skandale, kuris padėjo 2015 metais į valdžią ateiti partijai PiS, ir padidinant rusiškų anglių importą į Lenkiją.
Valdančioji partija pasinaudojo šia idėja ir lapkričio mėnesį paskelbė savo planus dėl tokios komisijos sudarymo.
Ministro pirmininko Mateuszo Morawieckio (Mateušo Moraveckio) teigimu, komisija reikalinga tam, kad būtų galima patikrinti praeitį ir pašalinti bet kokią likusią Rusijos įtaką ateityje.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
V. Zelenskis: Ukraina pirmoji pasaulyje kuria jūrinių dronų laivyną
Ukraina taps pirmąja pasaulio valstybe, turinčia savo jūrinių dronų laivyną, pirmajame Tarptautiniame gynybos pramonės forume Kyjive sakė ukrainiečių prezidentas Volodymyras Zelenskis. ...
-
D. Medvedevas: Rusija gali aneksuoti daugiau Ukrainos regionų
Buvęs Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas šeštadienį užsiminė, kad Maskva gali aneksuoti daugiau Ukrainos regionų. ...
-
Europos šalyse fiksuoti rugsėjo temperatūros rekordai1
Austrija, Prancūzija, Vokietija, Lenkija ir Šveicarija paskelbė apie užfiksuotus rugsėjo temperatūros rekordus, šiems metams tikriausiai tapsiant karščiausiems per stebėjimų istoriją. ...
-
Likus kelioms valandoms iki JAV vyriausybės uždarymo, įstatymų leidėjai vis ieško išeities
Likus vos kelioms valandoms iki JAV vyriausybės uždarymo, Atstovų Rūmų pirmininkas respublikonas Kevinas McCarthy (Kevinas Makartis) šeštadienį pasiūlė balsuoti dėl naujos laikinos priemonės, leisiančios išvengti uždarymo, dėl...
-
V. Zelenskis atidarė forumą, skirtą ginklų gamintojams pritraukti
Ukrainiečių prezidentas Volodymyras Zelenskis atidarė pirmąjį Kyjivo Tarptautinį gynybos pramonės forumą, surengtą siekiant paskatinti daugiau kompanijų gaminti ginklus Ukrainoje. ...
-
Ukraina smerkia sprendimą leisti rusams dalyvauti paralimpinėse žaidynėse
Ukraina penktadienį sukritikavo Tarptautinio paralimpinio komiteto (TPK) sprendimą leisti Rusijos sportininkams dalyvauti 2024-ųjų Paryžiaus paralimpinėse žaidynėse ir sakė, kad tai tik pratęs karą. ...
-
Slovakai balsuoja svarbiuose pirmalaikiuose rinkimuose
Slovakai šeštadienį balsuoja atkakliuose pirmalaikiuose parlamento rinkimuose, keleriems ateinantiems metams nulemsiančiuose šalies užsienio politiką ir paramą Ukrainai. ...
-
Baltieji rūmai: vyriausybės uždarymo vis dar galima išvengti4
Baltieji rūmai penktadienį pareiškė, kad vis dar įmanoma išvengti JAV vyriausybės uždarymo, tačiau šią aklavietę turi išspręsti griežtosios linijos respublikonų įstatymų leidėjai. ...
-
JT siunčia humanitarinę misiją į Kalnų Karabachą3
Jungtinės Tautos šį savaitgalį nusiųs misiją į Kalnų Karabachą, daugiausia humanitariniams poreikiams įvertinti, penktadienį pranešė atstovas spaudai Stephane'as Dujarricas (Stefanas Diužarikas), pridurdamas, kad ši organiz...
-
„Wagner“ verbuoja karius iš Rusijos įkalinimo įstaigų: grįžę iš fronto, daro naujus nusikaltimus
Prezidentas Vladimiras Putinas penktadienį pareiškė, kad Ukrainoje žuvę rusų kaliniai išpirko savo kaltę visuomenės akyse. ...