Rusija, ieškodama paramos vienašališkam sprendimui pripažinti Pietų Osetijos ir Abchazijos nepriklausomybę, atsidūrė aklavietėje.
Rusija paramos nesulaukė
Pirmas Rusijos prezidento Dmitrijaus Medvedevo dalyvavimas Šanchajaus bendradarbiavimo organizacijos viršūnių susitikime nebuvo sėkmingas. Tadžikijos sostinėje Dušambėje susirinkę Azijos valstybių lyderiai palaikė Maskvos "taikdarišką" operaciją Gruzijoje, bet bendroje deklaracijoje pabrėžė, kad valstybių teritorinį vientisumą būtina gerbti. Kinijos, Kazachstano, Kirgizijos, Tadžikijos ir Uzbekijos vadovai nepritarė Rusijos sprendimui pripažinti separatistinių Gruzijos regionų Abchazijos ir Pietų Osetijos nepriklausomybę.
Iki šiol dviejų atsiskirti nuo Gruzijos siekiančių respublikų nepriklausomybę oficialiai pripažino tik palestiniečių islamistinė grupuotė "Hamas", Vakaruose laikoma teroristine organizacija, ir nepripažintas Kalnų Karabachas. Nė viena pasaulio valstybė vienašališko Rusijos sprendimo kol kas nepalaikė.
Koalicija prieš agresorių
Vakarai nesnaudžia ir stengiasi sukurti atsvarą šalininkų aktyviai ieškančiai Maskvai. Antradienį Didžiosios Britanijos užsienio reikalų sekretorius Davidas Milibandas atvyko į Ukrainą kurti koalicijos prieš Rusijos agresiją Gruzijoje.
"Rusija nesusitaikė su nauju regiono žemėlapiu, - konstatavo britų diplomatijos vadovas. - Mes nenorime naujo Šaltojo karo, bet D.Medvedevui tenka didelė atsakomybė už tai, kad jis neprasidėtų." D.Milibandas pridūrė, kad Vakarai turėtų peržiūrėti santykių su Maskva prigimtį ir apimtį, o NATO durys Gruzijai ir Ukrainai liks atviros.
Didysis septynetas vieningas
Rusijos sprendimą pripažinti Pietų Osetijos ir Abchazijos nepriklausomybę pasmerkė labiausiai išsivysčiusios industrinės valstybės.
"Mes, Kanados, Prancūzijos, Vokietijos, Italijos, Japonijos, JAV ir Didžiosios Britanijos užsienio reikalų ministrai, smerkiame Rusijos, su mumis sudarančios Didįjį aštuonetą, veiksmus, - teigiama trečiadienį ministrų išplatintame bendrame pareiškime. - Vieningai raginame Rusijos valdžią vykdyti šešių punktų taikos planą, suderintą su ES, ir atitraukti rusų kariuomenę į pozicijas, kuriose ji buvo prieš konfliktą."
Jungtinėse Valstijose ir Europoje vis garsiau skamba raginimai Rusiją pašalinti iš Didžiojo aštuoneto. Pasak analitikų, Vakarai taip pat gali nubausti Maskvą, neleisdami jai prisijungti prie Pasaulio prekybos organizacijos (PPO).
ES svarstys sankcijas
Pirmą kartą nuo konflikto Gruzijoje pradžios apie galimas sankcijas Rusijai prabilo ES pirmininkaujanti Prancūzija. "Bandome parengti griežtą tekstą, kuris pademonstruotų mūsų nesutikimą su padėtimi Gruzijoje", - vakar sakė šios šalies užsienio reikalų ministras Bernard'as Kouchneras. Tačiau jis neatskleidė, kokių priemonių prieš Rusiją imsis ES.
Analitikai spėlioja, kad Europos valstybių blokas galėtų įšaldyti derybas dėl naujos partnerystės ir bendradarbiavimo sutarties, blokuoti Maskvos prisijungimą prie PPO ir sugriežtinti vizų išdavimą Rusijos piliečiams.
Naujausi komentarai