M.Kadhafi režimas: maudynės piniguose, nepotizmas ir nuožmi konkurencija Pereiti į pagrindinį turinį

M.Kadhafi režimas: maudynės piniguose, nepotizmas ir nuožmi konkurencija

M.Kadhafi režimas: maudynės piniguose, nepotizmas ir nuožmi konkurencija
M.Kadhafi režimas: maudynės piniguose, nepotizmas ir nuožmi konkurencija / "Reuters" nuotr.

Tinklalapio „Wikileaks“ paviešintos Libijos lyderio Muammaro Kadhafi klano paslaptys ir išsišokimai įpylė dar daugiau žibalo į ugnį.

Linksmino Mariah Carey

Po Naujųjų Metų 2009-ųjų pradžioje Vakarų žiniasklaida pranešė, kad Libijos lyderio Muammaro Kadhafi sūnus Seifas al Islamas Kadhafi sumokėjo JAV dainininkei Mariah Carey 1 mln. dolerių (2,5 mln. litų) už tai, kad ši sudainuotų keturias dainas vakarėlyje Šv. Bartolomėjaus saloje Karibų jūroje.

Savo kontroliuojamame laikraštyje Seifas piktindamasis paneigė šiuos pranešimus ir pareiškė, kad didysis išlaidautojas yra jo brolis Muatassimas, Libijos nacionalinio saugumo patarėjas.

Vakarų diplomatų susirašinėjimuose, kuriuos paviešino tinklalapis „Wikileaks“, teigiama, kad Muatassimas 2008 m. pareikalavo iš Libijos valstybinės naftos bendrovės vadovo 1,2 mlrd. dolerių (3 mlrd. litų). Už šiuos pinigus jis esą norėjo sukurti savo nereguliarią kariuomenę, kad neatsiliktų nuo trečiojo brolio Khamiso, kuris vadovauja elitinėms pajėgoms, saugančioms režimą.

Kol Kadhafi klanas vykdo kruviną kovą dėl valdžios, „Wikileaks“ dokumentai atskleidžia jame klestintį pinigų švaistymą, nepotizmą ir nuožmią konkurenciją. Nepaisant to, kad pulkininkas M.Kadhafi griežtai valdo žiniasklaidą, klano paslaptys pasiekė Libijos gyventojus ir dar stipriau pakurstė jų pyktį.

Nevaldomas suktukas

Nors M.Kadhafi sūnūs jam senstant pradėjo konkuruoti tarpusavyje, visi jie yra gerai aprūpinti.

„Visi M.Kadhafi vaikai ir favoritai turi pajamų kanalus Nacionalinėje naftos bendrovėje ir jos antrinėse įmonėse“, – sakoma diplomatiniame laiške, kuris buvo parašytas 2006 m.

Pernai Vakarų diplomatai pranešė, kad dėl skandalų Kadhafi klanas pakliuvo į nevaldomą suktuką. Muatassimas vėl surengė Naujųjų Metų vakarėlį Šv. Bartolomėjaus saloje, šįkart pakviesdamas popdainininkus Beyoncé ir Usher. Tokie girtavimai ir ekstravagancija labai papiktino Libijos gyventojus, kuriems toks elgesys pasirodė baisus ir bedieviškas.

Tuo metu kitas brolis Hannibalas išvyko į Londoną ir buvo apkaltintas smurtavimu prieš žmoną. Į Didžiosios Britanijos sostinę nuskubėjo nėščia M.Kadhafi dukra Ayesha ir bandė įtikinti brolio žmoną pasakyti policijai, kad ji susižalojo per avariją.

Jaunimo viltis

Kol broliai ir seserys gudravo, antras vyriausias Libijos lyderio sūnus Seifas buvo visiškai atitrūkęs nuo šeimos reikalų, nes atostogavo ir mėgavosi medžiokle Naujojoje Zelandijoje. Tačiau jo vadovaujamas Tarptautinis Kadhafi labdaros ir vystymo fondas išsiuntė šimtus tonų humanitarinės pagalbos žemės drebėjimo nuniokotam Haičiui, todėl Seifas buvo vertinamas kaip tinkamas įpėdinis tėvo postui užimti.

2010 m. diplomatų laiškuose taip pat rašoma, kad Libijos jaunimas palaiko Seifą, laiko jį išsilavinusiu, kultūringu ir savo valstybę mylinčiu žmogumi, visiškai nepanašiu į savo brolius. Bet taip buvo pernai. Dabar protestuotojai Libijos miestuose nori atsikratyti visos Kadhafi šeimos, o Saifas šią savaitę per televiziją pažadėjo tautiečiams kraujo upes, jeigu jie bandys nuversti jo tėvą.

Apsišaukėlis intelektualas

Patį M.Kadhafi Vakarų diplomatai vaizduoja kaip hipochondriką, kuris bijo skristi virš vandens ir pasninkauja pirmadieniais bei ketvirtadieniais. Jis yra didelis žirgų lenktybių ir flamenko šokių gerbėjas, ir karta prie gausybės savo titulų pridėjo dar vieną – Kultūros karalius. Diplomatai taip pat sako, kad Libijos lyderį visur lydi įspūdinga blondinė – ukrainietė medicinos sesuo.

Kai pulkininkas M.Kadhafi 2003 m. atsisakė siekių turėti masinio naikinimo ginklą, JAV administraciją gyrė jį už bendradarbiavimą. 2009 m. viešėdamas Tripolyje senatorius Josephas I.Liebermanas pareiškė, kad Libija yra svarbi Vašingtono sąjungininkė kovoje prieš terorizmą ir kad bendri priešai kartais padeda užmegzti tvirtą draugystę.

Metais anksčiau stiprinti partnerystę bandė Libijoje apsilankiusi tuometinė JAV valstybės sekretorė Condoleezza Rice. Diplomatai tuomet įspėjo ją, kad M.Kadhafi garsėja savo nepastovumu, vengia akių kontakto, todėl kalbantis gali būti ilgų ir nepatogių tylos pauzių. Valstybės sekretorei buvo pasakyta, kad Libijos lyderis atidžiai seka naujienas ir turi keistų idėjų – pavyzdžiui, išspręsti Izraelio ir Palestinos konfliktą įsteigiant naują valstybę „Izratiną“.

„Apsišaukėlis intelektualas ir filosofas, – valstybės sekretorei Libijos lyderį tuomet apibūdino diplomatai. – Jis keletą metų nekantriai laukė, kol galės pasidalinti su jumis savo mintimis apie pasaulio įvykius.“

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra