Pereiti į pagrindinį turinį

Nyderlandų karalienė Beatrix atsisakė sosto: nuo šiol valdo jos sūnus

2013-04-30 17:14
Nyderlandų karalienė Beatrix atsisakė sosto: nuo šiol valdo jos sūnus Nyderlandų karalienė Beatrix atsisakė sosto: nuo šiol valdo jos sūnus Nyderlandų karalienė Beatrix atsisakė sosto: nuo šiol valdo jos sūnus Nyderlandų karalienė Beatrix atsisakė sosto: nuo šiol valdo jos sūnus Nyderlandų karalienė Beatrix atsisakė sosto: nuo šiol valdo jos sūnus Nyderlandų karalienė Beatrix atsisakė sosto: nuo šiol valdo jos sūnus Nyderlandų karalienė Beatrix atsisakė sosto: nuo šiol valdo jos sūnus Nyderlandų karalienė Beatrix atsisakė sosto: nuo šiol valdo jos sūnus Nyderlandų karalienė Beatrix atsisakė sosto: nuo šiol valdo jos sūnus Nyderlandų karalienė Beatrix atsisakė sosto: nuo šiol valdo jos sūnus Nyderlandų karalienė Beatrix atsisakė sosto: nuo šiol valdo jos sūnus Nyderlandų karalienė Beatrix atsisakė sosto: nuo šiol valdo jos sūnus Nyderlandų karalienė Beatrix atsisakė sosto: nuo šiol valdo jos sūnus Nyderlandų karalienė Beatrix atsisakė sosto: nuo šiol valdo jos sūnus Nyderlandų karalienė Beatrix atsisakė sosto: nuo šiol valdo jos sūnus

Nyderlandų sosto įpėdinis princas Willemas Alexanderis (Vilemas Aleksanderis) antradienį tapo Europos jauniausias monarchas, kai jo motina karalienė Beatrix (Beatriks) pasirašė sosto atsisakymo aktą Amsterdame.

„Aš, karalienė Beatrix... atsisakau sosto savo sūnaus Willemo Alexanderio naudai“, - sakoma dekrete, kuris buvo perskaitytas prieš pasirašant per ceremoniją Amsterdamo karališkuosiuose rūmuose, kurią tiesiogiai transliavo televizija.

75 metų karalienė susigraudino, atvykusi į ceremoniją, o dekreto pasirašymą stebėjo Willemas Alexanderis, karaliene tapusi jo sutuoktinė Maxima (Maksima), kilusi iš Argentinos, bei vyriausybės nariai.

Naujasis karalius paėmė motiną už rankos ir trumpai pažvelgė jai į akis po to, kai jiedu pasirašė abdikacijos dokumentą.

Maždaug 25 tūkst. žmonių minioje, susirinkusioje pagrindinėje Dambos aikštėje priešais rūmus, kurioje sosto perdavimo ceremonija buvo transliuojama didžiuliuose ekranuose, pakilo didelis triukšmas.

„Ačiū jums, Bea“ („Bea bedankt“) - skandavo žmonės, vadindami karalienę mažybiniu vardu.

Vėliau Willemas Alexanderis, Maxima ir Beatrix pasirodė žmonėms rūmų balkone, išpuoštame rožėmis ir apelsinais.

„Esu laiminga ir dėkinga, galėdama pristatyti jums naująjį karalių Willemą Alexanderį“, - paskelbė jo motina.

Naujasis karalius jausmingai padėkojo savo motinai už „33 jaudinančius ir įkvepiančius metus“, taip pat padėkojo Olandijos žmonėms už jų palaikymą ir pasitikėjimą, prieš užtraukdamas šalies himną.

„Miela mama, šiandien jūs atsisakote sosto. 33 metai (buvo) jaudinantys ir įkvepiantys metai. Esame didžiai, didžiai jums dėkingi“, - pareiškė jis.

Po kelių akimirkų, sukrečiančiai demonstruodama įvykusį kartų pasikeitimą, buvusi karalienė, vėl tapusi princese Beatrix, pasišalino iš balkono ir grįžo į rūmus. Willemas Alexanderis ir jo žmona, kurie pasitraukus Beatrix atrodė truputį sutrikę, pakvietė į balkoną savo tris dukras, dėvinčias vienodas geltonas sukneles ir kaspinus, ir mojavo miniai.

„Beatrix buvo karaliene 33 metus - mūsų karaliene“, - susigraudinęs 49 metų Ruudas (Rudas) sakė Dambos aikštėje, monarchei pasirašius savo dekretą.

„Ji buvo stabilizuojantis veiksnys ir mūsų šalies simbolis. Liūdna matyti ją pasitraukiant po visų tų metų - perverčiamas mūsų bendros istorijos puslapis, - pridūrė jis. - Kai karalienė valdo 33 metus, užaugi su ja.“

Kartų pasikeitimas Oraniečių-Nasau dinastijoje suteikė Nyderlandams progą pasilinksminti, pasidžiaugti iškilmėmis ir trumpam pamiršti užsitęsusią recesiją, apėmusią šią nuo prekybos labai priklausomą beveik 17 mln. gyventojų turinčią šalį dėl Europos ekonomikos krizės.

Naujojo karaliaus ir karalienės trys dukros, tarp jų vyriausioji, dabar tapusi Oranės princese - devynmetė Catharina Amalia (Katarina Amalija) - taip pat dalyvavo šioje ceremonijoje.

46 metų Willemas Alexanderis tapo pirmuoju Olandijos karaliumi nuo 1890 metų, taip pat naujos gana jaunų Europos monarchų bangos pradininku.

Sosto perdavimo ceremonijoje dalyvavo oficialūs svečiai iš 18 šalių, tarp jų Didžiosios Britanijos sosto įpėdinis princas Charlesas (Čarlzas) su žmona Camilla (Kamila) ir Japonijos sosto įpėdiniai - princas Naruhito (Naruhitas) ir princesė Masako.

Princas Charlesas taip pat dalyvavo 1980 metais vykusioje ceremonijoje, per kurią Nyderlandų sostas buvo perduotas karalienei Beatrix.

Dėl šių iškilmių Amsterdamo gatves ir kanalus užplūdo mažiausiai 800 tūkst. svečių - maždaug tiek pat, kiek šis miestas turi gyventojų - 75 metų karalienei Beatrix baigiant 33 metus trukusį valdymą.

Willemas Alexanderis bus prisaikdintas, o ne karūnuotas netoli rūmų esančioje Niuvkerko (Naujojoje) bažnyčioje, kur bus surengta abejų parlamento rūmų sesija.

Dambos aikštė, esanti priešais rūmus ir talpinanti 25 tūkst. žmonių, nuo ankstaus ryto buvo pilna sveikintojų, trokštančių bent akies krašteliu pamatyti naująjį karalių Willemą Alexanderį ir jo žaviąją 41 metų karalienę Maximą.

Kai kurie žmonės praleido naktį pagrindinėje Amsterdamo aikštėje, tikėdamiesi užsiimti vietą, iš kurios gerai matytųsi karališkųjų rūmų balkonas. Mieste susirinko daugybė džiugiai nusiteikusių žmonių iš visų Nyderlandų, o daugelis jų nešė Olandijos vėliavas.

Pirmadienį Maxima dalyvavo iškilmingoje vakarienėje Valstybiniame muziejuje (Rijksmuseum on Monday), per kurią vilkėjo italų dizainerio Valentino sukurtą suknelę, kurią yra anksčiau dėvėjusi 2008 metais.

Kaip praneša olandų žiniasklaida, šiuo iš anksto apgalvotu žingsniu siekta nukreipti dėmesį nuo karališkosios šeimos prabangaus gyvenimo tuo metu, kai šalis išgyvena diržų veržimo laikotarpį ekonomikos.

Amsterdame buvo sutelkta per 10 tūkst. policininkų, o kinologai su specialiai dresuotais šunimis paskutinę patikrino, ar Dambos aikštėje nesama sprogmenų.

Policija nurodė, kad nuo pirmadienio buvo suimti 70 žmonių.

Pareigūnai trims dienoms uždarė Amsterdamo oro erdvę civiliniams skrydžiams ir griežtai uždraudė leisti bepiločius orlaivius. Ant namų stogų budėjo snaiperiai.

Monarchija Nyderlanduose yra populiari, tačiau kai kurie kelia klausimų dėl karališkosios šeimos išlaikymo kainos, o respublikonai siekiam, kad karaliui mokamas neapmokestinamas 825 tūkst. (2,85 mln. eurų) atlyginimas būtų sumažintas.

Šį kartą Amsterdame buvo numatytos šešios vietos, kur galėjo protestuoti antirojalistai.

Tačiau respublikonai rezervavo tik vieną iš jų, planuodami surengti sarkastiškus protestus, ragindami dalyvaus ateiti apsirengus baltai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra