Sprendimą, kokį laiką turi rodyti „pasaulio pabaigos laikrodis“, kasmet priima „Bulletin of the Atomic Scientists“ valdybos nariai. Tai yra specializuotas JAV žurnalas, kurį 1945 metais įsteigė fizikas Albertas Einsteinas ir Čikagos universiteto mokslininkai. Valdybai šiuo metu priklauso 13 Nobelio premijos laureatų.
Jau pernai mokslininkai nusprendė laikrodžio rodykles nustatyti ant 100 sekundžių iki vidurnakčio - taip arti šios žymos jos iki tol dar niekad nebuvo. Tai buvo aiškiausias pavojaus signalas nuo 1947-ųjų, kai „pasaulio pabaigos laikrodis“ pradėjo veikti.
Pačiais pirmaisiais metais laikrodis rodė septynias minutes iki pusiaunakčio. Pasibaigus Šaltajam karui, mokslininkai jo rodykles pasuko ant 23.43 val. žymos. Tai buvo geriausias rodiklis iki šiol.
Žurnalo valdybos pirmininkas, buvęs Kalifornijos gubernatorius Jerry‘is Brownas, sakė, kad pats metas „atsisakyti branduolinių ginklų ir nekurti naujų“. Kaip dar vieną pavojų žmonijai jis įvardijo klimato kaitą. JAV, Kinija ir kitos didelės valstybės turi rimtai pradėti „mažinti mirtiną anglies dioksido išmetimą – dabar“.
Buvusi Liberijos prezidentė Ellen Johnson Sirleaf sakė, kad koronaviruso pandemija yra „siaubingas perspėjimas, kad dėl globalios grėsmės žmonių gyvybei reikia atsisakyti pasitenkinimo savimi“. Tik „kolektyviniais veiksmais ir atsakingu vadovavimu“ gali pavykti „išsaugoti taikią ir gyvenamą planetą ateities kartoms“.
„Bulletin of the Atomic Scientists“ nariai pasisakė už „New Start“ sutarties tarp Rusijos ir JAV pratęsimą bei JAV grįžimą į tarptautinį branduolinį susitarimą su Iranu. Jie taip pat paragino vyriausybes, technologijų koncernus ir žiniasklaidą kartu ieškoti „praktinių ir etinių kelių“, kaip kovoti su klaidinančia ir melaginga informacija internete.
Naujausi komentarai