Pereiti į pagrindinį turinį

Pasaulio pabaigos laikrodis rodo 90 sekundžių iki vidurnakčio

2023-01-25 19:10
BNS inf.

Rusijos karas Ukrainoje ir branduolinio ginklo panaudojimo grėsmė padidino Žemės artėjimą prie Armagedono, antradienį pareiškė organizacija „Bulletin of the Atomic Scientists“, simboliniam Pasaulio pabaigos laikrodžiui (Doomsday Clock) rodant 90 sekundžių iki vidurnakčio.

Scanpix nuotr.

Šio laikrodžio rodomas laikas simbolizuoja civilizacijos nykimą.

„Mes tikrai priartėjome prie tos lemtingos dienos“, – teigė buvęs Mongolijos prezidentas Tsakhia Elbegdorjas (Cachia Elbegdordžas) žurnalo „Bulletin of Atomic Scientists“ parengtame metiniame pranešime, kuriame skelbiama, kiek nedaug trūksta, kad žmonija pati save sunaikintų.

T. Elbegdorjas ir buvusi Airijos prezidentė Mary Robinson (Meri Robinson) kartu su mokslininkais pabrėžė, kad, jų nuomone, pasaulis šiuo metu susiduria su keliomis egzistencinėmis problemomis, iš kurių didžiausia – Rusijos prezidento Vladimiro Putino veiksmai ir žodžiai.

„Žmonės ir mokslininkai mus įspėja, todėl turime atsibusti“, – pridūrė jis.

1947 metais savo veiklą pradėjusi „Bulletin of the Atomic Scientists“ ėmė naudoti laikrodį kaip simbolį, rodantį žmonių potencialą ir galimybę ką nors padaryti, kad žmonijos egzistavimas būtų nutrauktas.

Laikrodžio rodyklės yra 10 sekundžių arčiau vidurnakčio nei pernai, tad šiemet jos yra arčiausiai 12-os.

Šaltojo karo pabaigoje iki vidurnakčio dar buvo likę 17 minučių, tačiau per pastaruosius kelerius metus organizacija pakeitė skaičiavimą iki vidurnakčio iš minučių į sekundes.

„Siunčiame žinią, kad situacija tampa vis opesnė“, – pranešime teigė „Bulletin of the Atomic Scientists“ vadovė Rachel Bronson (Reičel Bronson).

„Krizės yra labiau tikėtinos ir turi platesnių pasekmių bei ilgalaikį poveikį“, – pridūrė ji.

Norėdama pabrėžti Rusijos invazijos į Ukrainą įtaką teorinei pasaulio pabaigai, organizacija pridūrė, kad pirmą kartą istorijoje apie laikrodžio rodyklės priartėjimą prie vidurnakčio skelbė rusų ir ukrainiečių kalbomis.

„V. Putinas ne kartą iškėlė branduolinio ginklo panaudojimo grėsmę“, – teigė Merilando universiteto dekanas ir viešosios politikos profesorius Steve'as Fetteris (Stivas Feteris).

„V. Putinas nedavė jokių ženklų, kad yra pasirengęs pripažinti pralaimėjimą“, – pridūrė jis.

„Jis gali žengti desperatiškus žingsnius, jei nėra kitų jam priimtinų galimybių“, – teigė S. Fetteris.

Metiniame pranešime dalyvavę organizacijos mokslininkai ir aktyvistai taip pat paminėjo branduolinių ginklų platinimą Kinijoje, urano sodrinimą didinantį Iraną, raketų bandymus Šiaurės Korėjoje, būsimas pandemijas dėl gyvūnų ligų, laboratorinių klaidų sukeltas ligas, „griaunamąsias technologijas“ ir stiprėjančią klimato kaitos krizę kaip kitas egzistencines grėsmes žmonijai.

Daugiau naujienų