Pereiti į pagrindinį turinį

Pasaulis dar kartą pagerbs Normandijos desanto operacijos didvyrius

2014-06-05 14:39
Pasaulis dar kartą pagerbs Normandijos desanto operacijos didvyrius
Pasaulis dar kartą pagerbs Normandijos desanto operacijos didvyrius / AFP nuotr.

Karalienė Elizabeth II atvyko į Prancūziją dalyvauti išsilaipinimo dienos minėjimo renginiuose

Paryžius, birželio 5 d. (AFP-BNS). Karalienė Elizabeth II (Elzbieta II) ketvirtadienį atvyko į Prancūziją paminėti sąjungininkų išsilaipinimo Normandijoje per Antrąjį pasaulinį karą 70-ųjų metinių.

Kreminės ir baltos spalvų paltą ir prie jos derančią skrybėlaitę dėvinti 88-erių karalienė išlipo iš traukinio Paryžiaus Šiaurinėje („Gare du Nord“) stotyje, kur ją džiaugsmingais sveikinimais pasitiko maždaug 300 gerbėjų minia. 

Pasaulis ruošiasi dar kartą pagerbti Normandijos desanto operacijos didvyrius

Praėjus jau 70 metų, mažėjantis „D dienos“ desanto veteranų būrys vėl vyksta į Normandijos paplūdimius, bet daugeliui jų ši kelionė bus paskutinė.

Tuo metu daugelis jų buvo per jauni, kad galėtų nusipirkti butelį alaus. Per septynis dešimtmečius jie paseno, bet neužmiršo siaubo ir didvyriškumo, žymėjusio tas 24 valandas, kurios buvo tarp kitų lemiamų momentų Antrajame pasauliniame kare ir ištisos kartos istorijoje.

„Visi buvo persigandę!“ – tokiu prisiminimu daugelis dalijosi per ašaringus susitikimus prieš „Ilgiausios dienos“ metines penktadienį.

Kai kurie iš jų šoko su į tamsa iš transporto lėktuvų, skrendančių taip žemai, jog parašiutai vos spėdavo išsiskleisti prieš desantininkams nusileidžiant ant smėlėtos žemės šiaurės Prancūzijoje.

Kiti buvo priversti bristi į krantą iš tolokai nuo kranto įstrigusių desanto valčių, matydami, kaip jų ginklo draugus skina vokiečių kulkosvaidžių ugnis.

Daugelį veteranų, vykstančių į Normandiją šią savaitę, iki šiol persekioja skaudūs prisiminimai, giliai įsirėžę į jų sielą dar tuomet, kai niekas nebuvo girdėjęs apie potrauminio streso sutrikimą.

Jauniausiems iš jų greitai sukaks 90 metų. Akivaizdu, kad tik labai mažai šių veteranų tebėra gyvi, minint didžiausios kada nors surengtos jūrų desanto operacijos 80-ąsias metines.

Didžiojoje Britanijoje veikianti Normandijos veteranų asociacija yra viena iš kelių organizacijų, paskelbusių, kad nutrauks veiklą po šiųmetinių ceremonijų, kuriose dalyvaus iškiliausi pasaulio lyderiai, tarp jų ir Britanijos karalienės Elizabeth II (Elzbieta II) bei JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama).

Dėl krizės Ukrainoje, kuri, galima sakyti, yra dalis problemų, neišspręstų per Antrąjį pasaulinį karą, žiniasklaidos dėmesys neišvengiamai kryps ne vien į veteranus, bet ir diplomatinius manevrus, susijusius su Rusijos prezidento Vladimiro Putino vizitu.

Laivų, lėktuvų ir desantininkų pasirodymai 

Tačiau visa tai neužkirs kelio ceremonijų dalyviams deramai pagerbti atidavusius savo gyvybes mūšio lauke, kad užtikrintų sąjungininkų pajėgų įsiveržimo į nacių okupuotą Europą sėkmę ir galiausiai – pergalę prieš hitlerizmą.

Iš daugiau nei 156 tūkst. karių, pasiųstų į Prancūziją laivais arba numestų su parašiutais 1944 m. birželio 6-ąją, beveik 4,5 tūkst. jau buvo žuvę tai dienai baigiantis.

Ketvirtadienį laivų flotilė išplauks iš Didžiosios Britanijos pagrindinio karinių jūrų pajėgų uosto Portsmuto, prisimenant jūrų desanto operaciją, kurioje dalyvavo beveik 7 000 laivų.

Jeigu orai bus palankūs, tą pačią dieną bus surengtas masinis parašiutininkų desantas Ranvilyje – pirmajame išvaduotame kaime. Toje Prancūzijos dalyje, ištikimai saugančioje Antrojo pasaulinio karo kovų atminimą, taip pat skraidys įvairūs istoriniai ir šiuolaikiniai karo lėktuvai, vyks mūšių inscenizacijos, atminimo ceremonijos ir karinės procesijos.

Kovą Rusijos įvykdyta Krymo aneksija smarkiai pablogino Vakarų santykius su Maskva, tačiau viliamasi, kad sprendimas neatšaukti kvietimo V.Putinui dalyvauti atminimo ceremonijose gali paskatinti didesnį tarpusavio supratimą.

Didžiosios Britanijos premjeras Davidas Cameronas (Deividas Kameronas), Prancūzijos prezidentas Francois Hollande'as (Fransua Holandas) ir Vokietijos kanclerė Angela Merkel žadėjo susitikti su V.Putinu penktadienį vyksiančios pagrindinės atminimo ceremonijos kuluaruose. Rusijos lyderis taip pat spaudžiamas susitikti su išrinktuoju Ukrainos prezidentu Petro Porošenka.

Sovietų Sąjunga per Antrąjį pasaulinį karą sudėjo milžinišką auką, todėl Vakarų šalims būtų buvę labai keblu atšaukti kvietimą V.Putinui į renginius, kuriuose prisimenamas puolimas, iš dalies inicijuotas sovietinio diktatoriaus Josifo Stalino, spaudusio sąjungininkus atidaryti naują frontą, kuris turėjo sumažinti nacistinės Vokietijos pajėgų spaudimą Raudonajai armijai rytuose.

Nors Normandijos ir Prancūzijos išvadavimo kampanija truko dar daug mėnesių, sėkminga sąjungininkų desanto operacija suteikė Sovietų Sąjungai vilties, kad nacizmą pavyks greitai sutriuškinti.

Prancūzija atšaukė draudimą tiesiogiai transliuoti Normandijos desanto atminimo renginius

Prancūzija trečiadienį atšaukė draudimą tiesiogiai transliuoti šią savaitę vyksiančias ceremonijas, skirtas prieš 70 metų įvykusio sąjungininkų išsilaipinimo Normandijoje per Antrąjį pasaulinį karą atminimui, todėl milijonai žmonių visame pasaulyje galės stebėti tuos renginius.

Prancūzijos prezidentūra ir du šios šalies transliuotojai anksčiau atsisakė naujienų agentūroms ir naujienų portalams leisti nemokamai rengti tiesiogines transliacijas, išprovokuodami tarptautinių žiniasklaidos organizacijų protestus.

Naujienų agentūros „The Associated Press“, „Reuters“ ir AFP, taip pat Europos komercinių transliuotojų naujienų mainų aljansas ENEX ne kartą prašė suteikti atvirą prieigą prieš tų transliacijų jų abonentams visame pasaulyje.

Kelias savaites atsisakinėję patenkinti šį prašymą, transliuotojai „France Televisions“ ir TF1 trečiadienį leido nemokamai transliuoti penktadienį vyksiančią pagrindinę tarptautinę ceremoniją.

Jos metu JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama), Didžiosios Britanijos karalienė Elizabeth II (Elzbieta II) ir kiti pasaulio lyderiai kartu su veteranais pagerbs padėjusių išvaduoti Europą nuo nacistinės okupacijos atminimą.

„Dėl šio renginio išskirtinio pobūdžio ir prašant prezidentūrai signalas bus prieinamas nemokamai“, – sakoma transliuotojų pranešime.Prancūzijos prezidento

Francois Hollande'o (Fransua Holando) biuras minėtiems dviem transliuotojams suteikė išskirtines teises rodyti pagrindinę atminimo ceremoniją Normandijos pakrantėje.

Tuo tarpu „France Televisions“ ir TF1 už retransliavimo teises reikalavo didelių sumų, panašių į taikomas svarbių sporto renginių transliacijoms.

Tarptautiniai transliuotojai kritikavo susidariusią situaciją ir stengėsi rasti kitokių sprendinių.

Prieš Prancūzijai sutinkant transliuoti nemokamai, įsikišo JAV vyriausybė, padėdama agentūroms užsitikrinti teisę nemokamai retransliuoti bendrą B.Obamos ir F.Hollande'o ceremoniją Amerikos karių kapinėse.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra