Spręsdavo draugė?
Skandalas, susijęs su Park Geun-hye ilgamete patikėtinė Choi Soon-sil, supurtė jos prezidentavimą, sklandant neįtikimiems gandams apie religines sektas, šamaniškus ritualus ir korupciją.
Pietų Korėjos vadovė kaltinimų savo artimos draugės įnorių tenkinimu sulaukė po to, kai prokurorai prieš kurį laiką atliko kratas vieno svarbaus prezidentės patarėjo, dviejų kitų padėjėjų ir kultūros viceministro namuose. Per šiuos reidus buvo paimta kompiuterių ir dokumentų.
Netrukus tūkstančiai žmonių išėjo į gatves sostinėje Seule – demonstracijos dalyviai nešė degančias žvakeles ir taip reiškė pasipiktinimą dėl Ch.Soon-sil įtakos šalies vadovei. Jie vadino ją pavojinga šarlatane ir ragino atsistatydinti.
Vėliau prie eitynių prisidėjo uniformuoti moksleiviai, studentai, profsąjungų aktyvistai ir vidutinio amžiaus poros su mažais vaikais. Jie nešė plakatus ir skandavo "Park, atsistatydink!"
Pareigūnai tiria, ar Ch. Soon-sil naudojosi savo artimais ryšiais su prezidente, prievartaudama pinigus iš didelių Pietų Korėjos verslo konglomeratų. Dar labiau visuomenę sukrėtė žinia, kad prezidentė P.Geun-hye leisdavo Ch.Soon-sil tikrinti jos kalbų juodraščius ir, labai tikėtina, įsiklausydavo į šios moters patarimus svarbiais politikos klausimais. Pagaliau tiriama tai, ar šalies vadovė leido jokių pareigų valdžioje neužimančiai draugei vartyti įslaptintus dokumentus.
Teisėsaugos pareikšti įtarimai sukėlė kritikos bangą šalies vadovės adresu – korėjiečiai piktinosi, kad šalį valdo ne jų išrinkta P.Geun-hye bei vyriausybė, o mįslinga užkulisių veikėja Ch.Soon-sil. Negana to, visuomenę papiktino tai, kad Ch.Soon-sil, naudodamasi pažintimi su šalies vadove, siekė naudos sau ir savo šeimai.
Po šio skandalo tampa sunku prognozuoti, kaip P.Geun-hye seksis kituose rinkimuose – likus metams iki jos kadencijos pabaigos, prezidentės populiarumas pastebimai sumenko. Dabar ją palaiko vos 20 proc. Pietų Korėjos gyventojų.
Atleido premjerą
Skandalo įkarštyje P.Geun-hye viešai atsiprašė visuomenės ir tvirtino nusprendusi pertvarkyti savo administraciją bei nurodžiusi dešimčiai savo patarėjų atsistatydinti.
Anot prezidentūros atstovų, bus siekiama sukurti neutralų kabinetą iš įvairių politinių partijų atstovų ir išsklaidyti visuomenės pyktį, nukreiptą prieš prezidentę ir jos administraciją.
Prezidentės atstovai taip pat sakė, kad premjeras Hwang Kyo-ahnas buvo pakeistas dėl esamos situacijos ir pridūrė, kad taip pat buvo pakeisti finansų ir viešojo saugumo ministrai.
Naujuoju ministrų kabineto vadovu buvo įvardytas Kim Byong-joonas, buvęs velionio prezidento Roh Moo-hyuno vyriausiasis patarėjas. Kita vertus, tai tėra kosmetinė reforma – premjero postas Pietų Korėjoje yra labiau simbolinis, o pagrindinė valdžia priklauso prezidentui.
Neproporcinga įtaka
60-metės Ch.Soon-sil tėvas buvo mįslingas religinis veikėjas Choi Tae-minas, vadovavęs į sektą panašiai religinei grupei.
Teigiama, kad santykius su Park šeima Ch.Tae-minas užmezgė XX a. aštuntajame dešimtmetyje, kai P.Geun-hye tėvas diktatorius Park Chung-hee dar valdė šalį, o būsimosios prezidentės motiną nužudė su Šiaurės Korėja siejamas žudikas. Būtent po šios tragedijos Ch.Tae-minas esą ir pasiūlė Park šeimai dvasinę pagalbą.
1979 m. per pasikėsinimą žuvus diktatoriui P.Chung-hee, Ch.Tae-minas toliau darė reikšmingą įtaką P.Geun-hye. Vėliau šį darbą, regis, perėmė jo duktė.
Žiniasklaidos pranešimuose Ch.Soon-Sil vaizduojama panaši į liūdnai pagarsėjusį Rusijos paskutiniojo caro Nikolajaus II šeimos favoritą Grigorijų Rasputiną dėl savo netinkamos ir žalingos įtakos prezidentei, paveldėtos iš savo tėvo.
Ch.Soon-sil rugsėjo pradžioje paliko Pietų Korėją ir išvyko į Vokietiją – ji pabėgo netrukus po to, kai buvo paskelbta pranešimų apie jos numanomą netinkamą įtaką valstybės vadovei. Tiesa, vėliau ji grįžo į tėvynę, o pirmadienį buvo sulaikyta, nors, kaip skelbiama, turi psichinių sutrikimų.
Teisėsauga patvirtino, kad moteriai gresia kaltinimai korupcija ir naudojimusi padėtimi siekiant naudos sau.
Prezidentei P.Geun-hye negresia atsidurti už grotų, nes ji iki 2018 m. kaip šalies vadovė turi imunitetą. Kita vertus, Pietų Korėjos parlamentas bei aukščiausiasis teismas, nelaukdami prezidento rinkimų, gali pradėti šalies vadovei apkaltos procedūrą.
Analitikai kol kas nesiima spręsti, kokią reikšmę ši politinė krizė turės Pietų Korėjai, ypač jos ekonomikai, kurią neseniai sukrėtė skandalas dėl užsidegančių "Samsung" išmaniųjų telefonų.
Tikėtina, kad skandalu Pietų Korėjos politiniame elite pasinaudos kaimyninės Šiaurės Korėjos propaganda, seniai griežianti dantį ant P.Geun-hye dėl jos karingų pareiškimų.
Naujausi komentarai