Nors po praėjusią savaitę vykusių visuotinių rinkimų Didžiojoje Britanijoje nė viena politinė jėga neužsitikrino absoliučios daugumos, torių lyderis Davidas Cameronas antradienį galiausiai užėmė ministro pirmininko postą, užbaigdamas 13 metų trukusį jo partijos darbą opozicijoje.
Dalybos: konservatorius D.Cameronas (kairėje) tapo premjeru, o liberalų demokratų lyderis N.Cleggas – vicepremjeru.
Jauniausias premjeras
43-ejų politikas yra jauniausias britų vyriausybės vadovas per maždaug du šimtmečius, jo žmona šiuo metu laukiasi. Į premjero postą D.Cameronas buvo paskirtas, kai atsistatydino Gordonas Brownas, kuris po penkias dienas tvyrojusios politinės nežinios pripažino pralaimėjimą.
Kalbėdamas prie savo naujosios rezidencijos Dauning Strite, jaunasis torių lyderis sakė, jog suformuos "visavertę" koalicinę vyriausybę su liberalais demokratais, kurie gegužės 6 d. vykusiuose rinkimuose liko treti, tačiau tapo svarbiu politiniu veikėju, turint galvoje vietų pasiskirstymą parlamente.
"Aš siekiu suformuoti teisingą ir visavertę konservatorių ir liberalų demokratų koaliciją", – sakė D.Cameronas. Greta jo stovėjo žmona Samantha, vilkėjusi kuklia tamsiai mėlyna suknele, kuri dailiai išryškino jos suapvalėjusį pilvuką.
"Tikiu, kad tai yra teisingas kelias duoti šiai šaliai tvirtą, stabilią, gerą ir padorią vyriausybę, kurios, mano nuomone, mums labai reikia", – pridūrė torių lyderis.
"Naujoviška vyriausybė"
Liberalų demokratų partijos vadovas Nickas Cleggas naujoje vyriausybėje eis vicepremjero pareigas. Iš viso D.Camerono vadovaujamame kabinete dirbs penki liberalai demokratai. Tai pirmoji koalicinė vyriausybė Didžiojoje Britanijoje nuo Antrojo pasaulinio karo.
"Rengiamės suformuoti naujovišką vyriausybę", – sakė N.Cleggas, kreipdamasis į savo partijos parlamentarus, ir pridūrė, jog viliasi, kad tai bus naujos politikos, kuria visuomet tikėjo, pradžia.
Naujoje vyriausybėje iždo kanclerio postą užims 38 metų George'as Osborne'as, kuriam teks spręsti sunkias ekonomikos problemas, tarp jų euro zonos krizę, o užsienio reikalų ministru dirbs Williamas Hague'as.
Nieko gera nežada?
Dramatiškas naujo šalies lyderio paskyrimas užbaigė beveik savaitę trukusią politinę sumaištį, kilusią po visuotinių rinkimų, per kuriuos pirmą kartą nuo 1974 m. nė vienai partijai Bendruomenių rūmuose nepavyko užsitikrinti absoliučios daugumos.
Praėjusį ketvirtadienį vykusiuose rinkimuose 650 vietų Bendruomenių rūmuose toriams atiteko 306 vietos – 20 vietų mažiau nei reikia absoliučiai daugumai. G.Browno leiboristai gavo 258 mandatus, o liberalai demokratai liko treti, laimėję 57 vietas.
Po penkias dienas trukusių įtemptų liberalų demokratų ir konservatorių derybų bei trumpų liberalų demokratų ir leiboristų diskusijų N.Cleggo partija galiausiai susitarė su konservatoriais dėl valdžios pasidalijimo.
Kritikai teigia, kad centro dešinės pakraipos konservatorių ir centristinės pakraipos liberalų demokratų koalicinis susitarimas nieko gera nežada, nes smarkiai skiriasi jų pozicijos tokiais svarbiais klausimais kaip Europa, gynyba ir imigracija.
Tačiau suvienijusios jėgas šios partijos turi daugumą Bendruomenių rūmuose. O leiboristų ir liberalų demokratų, kurie ideologiniu požiūriu yra artimesni, koalicijai iki daugumos vis tiek trūktų vienuolikos vietų.
Naujausi komentarai