Pereiti į pagrindinį turinį

Po penkerių metų pertraukos Londone ir vėl skambės Didysis Benas

2022-11-12 09:38

Po penkerius metus trukusio restauravimo projekto garsusis Vestminsterio laikrodžio bokšto, dabar vadinamo Elžbietos bokštu, varpas ir vėl skambės įprastu ritmu.

Po penkerių metų pertraukos Londone ir vėl skambės Didysis Benas
Po penkerių metų pertraukos Londone ir vėl skambės Didysis Benas / Scanpix nuotr.

Norint prisiartinti prie Didžiojo Beno, reikia ir ausų kištukų, ir garsą slopinančių ausinių. Kai suskamba šis 13,7 tonos sveriantis varpas, vibracija tiesiog smogia į krūtinę.

Virš Jungtinės Karalystės parlamento iškilusio bokšto laikrodis atnaujina savo kasdienę veiklą po kruopščios daugiau nei tūkstančio judančių jo dalių renovacijos.

Kai 2017-aisiais nutilo penki laikrodžio varpai, įskaitant ir Didįjį Beną, apačioje buvo susirinkusi liūdinti parlamentarų ir parlamento darbuotojų minia. Kai kas tuomet net liejo ašaras.

Tačiau dabar, po savaitę trukusių bandymų, įprasta laikrodžio veikla bus atnaujinta šį sekmadienį 11 val. vietos (13 val. Lietuvos) laiku.

Pasirinktas laikas yra simbolinis, nes žymi 1918-ųjų lapkričio 11-osios laiką, kai buvo nutraukta Pirmojo pasaulinio karo ugnis.

Karo aukų atminimo diena Jungtinėje Karalystėje minima sekmadienį, artimiausią lapkričio 11-ajai.

Nuo 2017-ųjų Didysis Benas ir kiti laikrodžio varpai skambėdavo tik retomis ypatingomis progomis – Naujųjų metų išvakarėse, JK 2021-aisiais išstojus iš Europos Sąjungos, šių metų rugsėjį per velionės karalienės Elizabeth II (Elžbietos II) laidotuves.

Varpai 96 metrų Elžbietos bokšte, kuriam šis pavadinimas buvo suteiktas 2012-aisiais minint Elizabeth II valdymo deimantinį jubiliejų, yra apsaugoti išoriniu tinkleliu, kad į varpinę negalėtų įskristi šikšnosparniai ir balandžiai.

Iš bokšto ribų atsiveria įspūdingiausi Londono vaizdai, bet trys parlamento laikrodininkai neturi laiko jais mėgautis.

60 metų Ianas Westworthas (Ijanas Vestvertas) ir jo kolegos pastaruoju metu prižiūrėjo laikrodžio testavimą siekiant užtikrinti, kad po 80 mln. svarų sterlingų (92 mln. eurų) kainavusios restauracijos viskas veiktų sklandžiai.

Grįžo Londono garsas

„Londono garsas sugrįžo“, – naujienų agentūrai AFP sakė I. Westwothas, auštant apžiūrėdamas bokštą.

„Varpai skambėjo per karus, o jūs pabandykite įsivaizduoti, ką iš tikrųjų matė šis varpas – 160 plėtros metų“, – pridūrė jis.

Tuo metu, kai 1840 metais buvo pastatytas, Elžbietos bokštas dominavo Vestminsterio panoramoje. Šiandien šalia jo stūkso naujesnių ir gerokai aukštesnių pastatų.

„Ankščiau ramią naktį galėdavai išgirsti jį (Didįjį Beną) 24 kilometrų atstumu“, – teigė I. Westwothas.

„Dabar jums pasisekė, jeigu tokią dieną kaip ši, girdėsite jį kitoje Parlamento aikštės pusėje“, – pridūrė jis.

Per penkerius metus trūkusį restauracijos procesą buvo išvalyti ir perdažyti penkių varpų plaktukai, kitos dalys. Patys varpai visą laiką savo vietose.

Didysis Benas skamba kas valandą. Kiti keturi, mažesni varpai skambės kas penkiolika minučių.

Skelbiama, kad restauracijos metu sunkiausias darbas buvo išardyti 1859 metais sukurtą laikrodžio mechanizmą, sveriantį 11,5 tonos. Tai buvo daroma tam, kad specializuota įmonė Kambrijos mieste, esančiame šiaurės vakarų Anglijoje, galėtų jį išvalyti, suremontuoti ir iš naujo sutepti.

Kiti pokyčiai buvo tik kosmetiniai.

Laikrodžio ciferblatus nuo šiol apšvies LED lemputės, baltos ir žalios spalvų apšvietimas bus labai panašus į tą, kuris buvo karalienės Viktorijos valdymo laikotarpiu, kai laikrodžio apšvietimui buvo naudojamos dujos.

Taip pat atnaujinta virš varpų esanti lempa, šviečianti baltai visuomet, kai posėdžiauja parlamentas. Visame bokšte buvo įrengta moderni priešgaisrinė purkštukų sistema, bet pačios varpinės ji neapima.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų