Pereiti į pagrindinį turinį

Popiežius sugriežtino Vatikano finansų kontrolę

2013-08-08 16:00
BNS inf.
Ambasadoriumi Vatikane paskirtas V. Ališauskas
Ambasadoriumi Vatikane paskirtas V. Ališauskas / Aurelijos Meškerevičiūtės nuotr.

Popiežius Pranciškus ketvirtadienį suintensyvino kovą su korupcija Vatikane, sugriežtindamas įstatymą, turintį padėti kovoti su „pinigų plovimu, terorizmo finansavimu ir masinio naikinimo ginklų platinimu“.

Pranciškaus iniciatyva paskelbtas trumpas įsakas, Vatikano teisinėje leksikoje žinomas kaip „ motu proprio“, sugriežtina finansinių pervedimų priežiūrą, „atsakant į rekomendaciją, pateiktą komiteto „Moneyval“.

Ši Europos Tarybos institucija, oficialiai žinoma kaip Priemonių prieš pinigų plovimą ir terorizmo finansavimą vertinimo ekspertų komitetas, atliko Vatikano banko veiklos auditą praėjusiais metais.

Popiežiaus dekretas yra naujausias iš jo drąsių žingsnių, siekiant pagerinti pašlijusį Vatikano banko įvaizdį finansų pasaulyje.

„Tai priemonės, užtikrinančios, kad kelias (į skaidrumą) tęsiamas“, – Vatikano atstovas Federico Lombardi (Federikas Lombardi sakė per spaudos konferenciją.

„Mūsų dienų pasaulyje svarbiausia priešintis vis klastingesnėms finansinio nusikalstamumo formoms. Turime atitinkamai atsakyti į iššūkius, kad apgintume teisėtumą ir neatsiliktume“, – pabrėžė jis.

Procesas, kurį daugelis Vatikano stebėtojų laiko potencialia revoliucija, prasidėjo birželio viduryje, kai vienas iš patikimiausių popiežiaus sąjungininkų buvo paskirtas vadovauti Vatikano banko, oficialiai vadinamo Religinių reikalų institutu (IOR), valdymo priežiūrai.

76 metų pontifikas vėliau įkūrė specialią penkių narių komisiją, kuriai buvo pavesta ištirti banko veiklą ir išvadas pateikti jam asmeniškai.

Komisijos pirmosios ataskaitos laukiama spalį; manoma, kad jos išvados gali paskatinti didesnio masto reformas šitoje neskaidrioje institucijoje.

IOR, kuris neužsiima pinigų skolinimu, tvarko Vatikano institucijų, katalikiškų labdaros organizacijų ir kongregacijų, taip pat visame pasaulyje gyvenančių ir dirbančių kunigų bei vienuolių lėšas. Tačiau Vatikano banko istorija  susijusi su dideliais rūpesčiais.

IOR buvo pagrindinis akcininkas banke „Ambrosiano“, kuris žlugo 1982 metais, pasipylus kalinimams, kad jame plaunami Sicilijos mafijos pinigai.

„Ambrosiano“ valdybos pirmininkas Roberto Calvi (Robertas Kalvis), žiniasklaidoje vadintas „Dievo bankininku“, buvo rastas pasikoręs ar pakartas 1982 metais po Domininkonų tiltu Londone; įtarta, kad jį nužudė gangsteriai.

Pranciškus ir jo pirmtakas Benediktas XVI ėmėsi veiksmų, reaguodami po neseniai Italijos žiniasklaidoje paskelbtų virtinės pranešimų apie anonimines IOR sąskaitas, kuriomis esą naudojosi organizuoto nusikalstamo pasaulio veikėjai ir sukčiai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra