Padidėjus įtampai tarp Vakarų šalių ir Rusijos abi pusės ėmėsi stiprinti savo pajėgas Tolimojoje Šiaurėje. Manoma, kad šis regionas yra turtingas gamtinių išteklių, o dėl klimato kaitos traukiantis ledo dangai taip pat atsiveria naujų prekybos kelių.
Rusijos kariuomenė kovo 20-ąją surengė didelius manevrus prie Aleksandros Žemės, priklausančios Prano Juozapo Žemės salynui. Numatoma, kad pagal šią pratybų programą bus surengta daugiau kaip 40 atskirų mokymų.
Pirmadienį Gynybos ministerija paskelbė, kad Šiaurės laivynas pradeda vadovavimo pratybas, truksiančias „keletą dienų“.
Per manevrus tikimasi išbandyti oro erdvės gynybos sistemas „Pancir S1“, naikintuvų MiG-31 pripildymą degalais ore, taip pat ataką imituojančių dronų elektroninio blokavimo pratybas.
Praeitą penktadienį trys povandeniniai atominiai laivai vienu metu išniro į paviršių Arkties vandenyne, pralauždami ledą. Taip pat buvo atliktas povandeninio atomlaivio torpedos mokomasis paleidimas po ledu.
Prezidentas Vladimiras Putinas penktadienį gyrė pratybas Arktyje ir sakė, kad Rusijos kariuomenė įrodė sugebanti veikti net ir „rūsčioje Šiaurės aplinkoje“.
Dimisijos admirolas Viktoras Kravčenka naujienų agentūrai „Interfax“ sakė, kad šios pratybos turėjo pasiųsti „signalą mūsų užsienio draugams – amerikiečiams“.
Pasak V. Kravčenkos, praeitą savaitę vykusios pratybos turi priminti Jungtinėms Valstijoms, kad jos šiame regione turi varžovę, taip pat parodyti, kad Rusija Arktyje veikia jau „ilgą laiką“.
Rusija yra viena iš penkių šalių, reiškiančių pretenzijas į Arkties regioną. Maskva padidino ten savo karinį aktyvumą, iš naujo atidariusi ir modernizavusi kelias bazes ir aerodromus, apleistus nuo Sovietų Sąjungos subyrėjimo.
Maskva pastatė karinę bazę atokioje Katilo saloje, priklausančioje Naujojo Sibiro salynui prie savo Arkties rytinės pakrantės. Taip pat buvo įrengta kitų objektų, tarp jų – Prano Juozapo Žemėje.
Rusija taip pat dislokavo ten modernių oro erdvės sistemų S-400.
Jungtinės Valstijos vasarį pasiuntė į Norvegiją pratyboms strateginių bombonešių, Vakarų šalims irgi stengiantis sustiprinti savo karinį dalyvavimą šiame regione.
2018 metais JAV karinės jūrų pajėgos pirmąkart nuo 9-ojo dešimtmečio pasiuntė į Norvegijos jūrą vieną iš savo lėktuvnešių, o kitais metais – keletą kitų laivų į Rusijos išskirtinę ekonominę zoną Barenco jūroje.
Naujausi komentarai