Pereiti į pagrindinį turinį

A. Sacharovo premija skirta Venesuelos opozicijai

2024-12-17 15:42
BNS inf.

Europos Parlamento (EP) premija už minties laisvę antradienį buvo įteikta išrinktajam Venesuelos prezidentui Edmundui Gonzalezui Urrutiai ir opozicijos lyderei Mariai Corinai Machado.

Edmundo Gonzalezas Urrutia
Edmundo Gonzalezas Urrutia / Scanpix nuotr.

EP pirmininkė Roberta Metsola (Roberta Mecola) šiemetinės Andrejaus Sacharovo premijos laureatų pagerbimo ceremonijoje sakė, kad šie venesueliečiai, „siekdami teisingumo, demokratijos ir teisinės valstybės (...) be baimės puoselėja vertybes, kurios yra tokios brangios milijonams venesueliečių ir Europos Parlamentui.

„Šis apdovanojimas yra ne tik pripažinimas, bet ir priminimas, kad kova už laisvę niekada nebūna veltui. Venesuelos ateitis priklauso jos žmonėms, o Europos Parlamentas išdidžiai juos palaiko“, – pabrėžė ji, nurodoma pranešime žiniasklaidai.

M. C. Machado, kuriai EP rūmuose Strasbūre vykusioje premijos įteikimo ceremonijoje atstovavo jos dukra Ana Corina Sosa, 2023 metais laimėjo pirminius rinkimus, kad šių metų prezidento rinkimuose galėtų dalyvauti kaip demokratinės opozicijos kandidatė, tačiau Venesuelos režimui ją savavališkai diskvalifikavus, kandidatu tapo diplomatas ir politikas E. Gonzalezas Urrutia.

Jis pasmerkė šalies rinkimų komisijos nesugebėjimą paskelbti oficialius šią liepą vykusių Venesuelos prezidento rinkimų rezultatus ir nepripažino šalį valdančio Nicolaso Maduro rinkimų pergalės.

E. Gonzalezas Urrutia buvo priverstas palikti šalį šį rugsėjį, režimui paskelbus jo suėmimo orderį. Politinį prieglobstį jam suteikė Ispanija.

Premijos įteikimo ceremonijoje E. Gonzalezas Urrutia pažymėjo: „Mūsų valstybė neišvengiamai pasisuks mūsų žmonių nustatyta kryptimi. Šiuo metu paplitusi prievarta ir smurtas tėra nerangus bandymas atidėti tai, kas neišvengiama. Prievarta paremta vyriausybė nėra stabili. Venesueliečiai nori žengti laisvės, demokratijos ir tarpusavio supratimo keliu.“

„Įrodėme, jog nesame vieni“

Nuotoliu prie apdovanojimo ceremonijos prisijungusi M. C. Machado pridūrė: „Ketvirtį amžiaus jie bandė mus suskaldyti, susilpninti ir pavergti (...). Skelbdami neapykantą, jie bandė supriešinti mus vienas su kitu: žmones su žmonėmis, turtingus su vargšais, kairę su dešine, baltuosius su juodaodžiais, išeinančius su pasiliekančiais.“

„Jie taip pat siekė sunaikinti visas demokratines institucijas – nuo nepriklausomos teismų sistemos iki visuomenės balsavimo instituto, – tęsė ji. -Korumpuotas ir nusikalstamas režimas uždusino ekonomiką, išprovokuodamas didžiausią istorijoje hiperinfliaciją ir milijonus paversdamas priklausomais nuo valstybės pagalbos, kuri skiriama tik politiškai lojaliems, praradusiems orumą ir ateitį.“

„Tačiau Venesuela sureagavo“, – sakė M. C. Machado, pabrėždama, kad prezidento rinkimai žymėjo tikrų pokyčių pradžią.

„Žinome, kad mums pasiseks. Venesuelos pergalė bus visos žmonijos pergalė“, – kalbėjo ji, dėkodama EP „už tai, kad įrodėme, jog nesame vieni“.

Šių metų rugsėjį EP pripažino E. Gonzalezą Urrutią teisėtai ir demokratiškai išrinktu Venesuelos prezidentu, o M. C. Machado – šalies demokratinių jėgų lydere. Europarlamentarai kartu atkreipė dėmesį, kad tarptautiniai rinkimų stebėtojai konstatavo, jog Venesuelos prezidento rinkimai neatitiko tarptautinių rinkimų sąžiningumo reikalavimų.

A. Sacharovo premija yra aukščiausias ES apdovanojimas, kasmet skiriamas žmonėms, reikšmingai prisidėjusiems prie kovos už žmogaus teises ar demokratiją.

50 tūkst. eurų dydžio A. Sacharovo premiją Europos Parlamentas įteikia kiekvienų metų pabaigoje per oficialų Strasbūre vykstantį plenarinį posėdį. Kandidatus gali skirti kiekviena Parlamento frakcija arba atskiri Parlamento nariai, o galutinį laimėtoją ar laimėtojus išrenka Parlamento pirmininko vadovaujama sueiga, kurią sudaro visų Parlamente atstovaujamų frakcijų pirmininkai.

Premija buvo teikiama disidentams, politiniams lyderiams, žurnalistams, advokatams, pilietinės visuomenės aktyvistams, rašytojams, motinoms, žmonoms, mažumų lyderiams, antiteroristinėms grupėms, taikos aktyvistams, prieš kankinimus pasisakiusiam aktyvistui, karikatūristui, ilgalaikiams sąžinės kaliniams, filmų kūrėjui, Jungtinėms Tautoms, kaip organizacijai, ir net vaikui, kovojančiam už teisę mokytis.

Ja visų pirma propaguojama saviraiškos laisvė, mažumų teisės, tarptautinės teisės laikymasis, demokratijos plėtojimas ir teisinės valstybės principo įgyvendinimas.

Pernai Europos Parlamentas pagerbė Mahsos Amini, kurios mirtis Irane išprovokavo masinius moterų protestus, atminimą, įteikdamas prestižinį apdovanojimą už minties laisvę.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra