Jis vadovavo „Mossad“ per 1973 metų arabų ir Izraelio karą.
Z. Zamiras, vadovavęs tarnybai 1968–1974 metais, pirmasis pradėjo taikyti strategiją, kuri tebėra naudojama iki šiol: siųsti slaptus agentus į užsienį žudyti Izraelio priešus.
„Jo vadovavimo laikotarpiu buvo sprendžiami dideli iššūkiai“, sakoma vyriausybės pareiškime, kuriame priduriama, kad Z. Zamiras mirė Izraelyje pirmadienio naktį.
Tai apima „kovą su palestiniečių terorizmu“ ir „karinę grėsmę Izraelio valstybei, kuri pasiekė aukščiausią tašką prasidėjus Jom Kipuro karui“, sakoma pranešime, turint omenyje 1973 metais įvykusį arabų ir Izraelio konfliktą.
Jo vadovavimo laikotarpiu „Mossad“ vykdė antiteroristines operacijas, įskaitant pasaulines pastangas likviduoti palestiniečių kovotojų grupuotės „Juodasis rugsėjis“ lyderius.
„Juodojo pavasario“ nariai 1972 metais įsibrovė į Miuncheno olimpinių žaidynių kaimelį ir nužudė vienuolika Izraelio sportininkų.
Z. Zamiras vadovavo operacijai „Dievo rūstybė“, kurios metu buvo žudomi aukšto rango kovotojai, kuriuos Izraelis kaltino dėl vadinamųjų Miuncheno skerdynių.
Jo vadovavimo „Mossad“ laikotarpiu taip pat buvo plečiami slapti ryšiai su regioninėmis valstybėmis ir samdomi slaptieji agentai.
Žymiausias iš jų buvo egiptiečių žvalgas Ashrafas Marwanas (Ašrafas Marvanas), pravarde Angelas.
A. Marvanas, tuometinio Egipto prezidento Gamalo Abdel Nassero (Gamalo Abdel Nasero) žentas ir jo įpėdinio Anwaro Sadato (Anvaro Sadato) patarėjas, buvo įtariamas kaip dvigubas agentas, 1973 metais Jom Kipuro karo išvakarėse perspėjęs „Mossad“ apie būsimą išpuolį.
1973 metų spalio 6 dieną Egiptas ir Sirija netikėtai užpuolė Izraelį per žydų Jom Kipuro pasninką, siekdami susigrąžinti prarastas teritorijas.
Izraelis nugalėjo, bet patyrė didelių nuostolių, ypač pirmosiomis karo dienomis. Po šešerių metų Egiptas tapo pirmąja arabų valstybe, pasirašiusia taikos sutartį su Izraeliu.
Nuo tada, kai prieš 75 metus po Holokausto buvo įkurta žydų valstybė, Izraelis konfliktuoja su palestiniečiais ir kaimyninėmis arabų šalimis.
Spalio 7 dieną palestiniečių kovotojų grupuotės „Hamas“ surengtas išpuolis prieš Pietų Izraelį, peraugęs į visuotinį karą Gazos Ruože, daugeliui priminė 1973 metų karą.
Naujausi komentarai