Seulo ir Pchenjano jūrų pajėgos antradienį pirmą kartą po septynerių metų įsivėlė į ginkluotą konfliktą, dėl kurio Korėjos pusiasalyje vėl padidėjo įtampa.
Laivas užsidegė
Šaltinis Pietų Korėjos vyriausybėje pranešė, kad Šiaurės Korėjos patrulinis laivas kirto ginčijamą sieną Geltonojoje jūroje, o Pietų Korėjos laivas paleido įspėjamuosius šūvius. Laivui toliau plaukiant į pietus, pietų korėjiečiai pradėjo į jį šaudyti, Šiaurės Korėjos laivas į tai atsakė taip pat ugnimi.
Šis incidentas įvyko beveik toje pačioje vietoje, kur per pastarąjį dešimtmetį buvo įvykę du abiejų šalių jūrų pajėgų konfliktai, kurie nusinešė žmonių gyvybių.
Pasak kariškių, per pastarąjį incidentą niekas nežuvo, tačiau ant Pietų Korėjos laivo vėliau buvo suskaičiuota apie dvylika kulkų pataikymo vietų. Šiaurės Korėjos patrulinis laivas per šį susišaudymą buvo smarkiai apgadintas, Seulo pareigūnai pranešė, kad jis degė.
"Mes nuostolių nepatyrėme, o pusiau sunaikintas Šiaurės Korėjos laivas nuplaukė atgal į Šiaurę", – sakė šaltinis.
Pareikalavo atsiprašyti
Šiaurės Korėja dėl šio incidento apkaltino Seulą ir pareikalavo jo atsiprašyti.
"Pietų Korėjos karinė vadovybė turėtų atsiprašyti Šiaurės už tą ginkluotą provokaciją ir imtis atsakingų priemonių, kad panaši provokacija nepasikartotų", – teigiama Šiaurės Korėjos karinės vadovybės pareiškime.
Šiaurės Korėja pernai grasino atakuoti Pietų Korėjos laivus, jeigu jie priartės prie ginčijamos demarkacijos linijos Geltonojoje jūroje, kurią JAV vadovaujamos Jungtinių Tautų pajėgos vienašališkai nustatė baigiantis 1950–1953 m. Korėjos karui. Pchenjanas šią ribą laiko neteisėta.
"Mes atsišaudėme", – teigiama Pietų Korėjos kariškių pranešime.
Pasveikino B.Obamą?
Šis susišaudymas įvyko likus vos kelioms dienoms iki JAV prezidento Baracko Obamos kelionės po Aziją.
Šiaurės Korėja anksčiau dažnai demonstruodavo karinę galią, siekdama atkreipti į save dėmesį prieš svarbius diplomatinius renginius.
Komunistinė šalis taip pat siekia užmegzti tiesiogines derybas su B.Obamos administracija. Praeitą savaitę ji vėl privertė sunerimti pasaulį, kai pareiškė pasigaminusi daugiau atominiams užtaisams tinkamo plutonio.
JAV planuoja per kelias artimiausias dienas paskelbti, ar pradės tiesioginį dialogą su Šiaurės Korėja, kuris gali atverti kelią naujoms branduolinio nusiginklavimo deryboms su šio regiono galingosiomis šalimis.
Analitikai nurodo, kad žvangindamas ginklus Pchenjanas dažniausiai siekia sustiprinti savo pozicijas derybose.
"Šiaurės Korėja elgiasi agresyviai siekdama parodyti, kad nesusilpnino savo saugumo", – sakė Seule veikiančio Šiaurės Korėjos studijų universiteto profesorius Yang Moo-jinas.
Naujausi komentarai