Svarbiausi 2015 metų įvykiai pasaulyje Pereiti į pagrindinį turinį

Svarbiausi 2015 metų įvykiai pasaulyje

2015-12-23 15:00
BNS inf.
Svarbiausi 2015 metų įvykiai pasaulyje
Svarbiausi 2015 metų įvykiai pasaulyje / Scanpix nuotr.

SAUSIS

1 d. ES: Latvija pradėjo pusmetį trukusį pirmininkavimą Europos Sąjungos Tarybai, kurį perėmė iš Italijos.

Rusija: oficialiai įsigaliojo sutartis dėl Eurazijos ekonominės sąjungos, kurią sudaro Rusija, Kazachstanas, Baltarusija, Kirgizija ir Armėnija, įkūrimo.

JAV: eidamas 83-iuosius metus mirė buvęs Niujorko valstijos gubernatorius Mario Cuomo (Marijus Kuomas).

2 d. JAV: Niujorke išsivysčius komplikacijoms po kepenų operacijos mirė įtakingas tarptautinio kovotojų tinklo „al Qaeda“ veikėjas Abu Anasas al Libi (Abu Anasas Libis), laukęs teismo dėl kaltinimų organizavus 1998 metais įvykdytus sprogdinimus prie JAV ambasadų Kenijoje ir Tanzanijoje.

3 d. Turkija: šalis leido Stambule statyti sirų bažnyčią - pirmuosius krikščionių maldos namus nuo šiuolaikinės Turkijos respublikos įkūrimo 1923-iaisiais.

JAV: būdamas 95 metų mirė Edwardas Brooke'as (Edvardas Brukas), pirmasis visuomenės išrinktas Jungtinių Valstijų senatorius afroamerikietis.

6 d. Turkija: turistų gausiai lankomame Stambulo rajone policijos nuovadoje susisprogdinus mirtininkei iš Rusijos musulmoniškos Dagestano respublikos, žuvo policininkas ir pati savižudė sprogdintoja, dar vienas pareigūnas buvo sužeistas.

7-9 d. Paryžiuje ir jo apylinkėse islamistai surengė 17-a žmonių gyvybių nusinešusias atakas, prasidėjusias nuo žudynių satyrinio savaitraščio „Charlie Hebdo“ redakcijoje, kur broliai Cherifas ir Saidas Kouachi (Šerifas ir Saidas Kvaši) nušovė 12 žmonių ir dar 10 sužeidė. Dviem dienomis vėliau broliai buvo nukauti per susišaudymą su policija, užspeitusia juos viename miestelyje į šiaurės rytus nuo Paryžiaus. Sausio 8-ąją brolių draugas Amedy Coulibaly (Amedi Kulibali) Paryžiaus priemiestyje nušovė policininkę, o kitą dieną nužudė keturis įkaitus per išpuolį košerinio maisto parduotuvėje, bet galiausiai buvo nukautas per policijos šturmą.

7 d. Lenkija: eidamas 89-uosius metus po ilgos ligos Varšuvoje mirė garsus lenkų rašytojas ir kino kūrėjas Tadeuszas Konwickis (Tadeušas Konvickis), kurio darbuose komunistų valdymo laikais būdavo pajuokiama autoritarinė, sovietų primesta sistema. T.Konwickis gimė 1926 metais Naujojoje Vilnioje ir vaikystę praleido lenkų okupuotame Vilniaus krašte.

8 d. Šri Lanka: naujuoju šalies prezidentu išrinktas Maithripala Sirisena (Maitripala Sirisena), atkaklioje rinkimų kovoje įveikęs perrinkimo siekusį Mahindą Rajapaksą (Mahindą Radžapakšą).

9 d. Saudo Arabija: prie mečetės Raudonosios jūros uostamiestyje Džidoje viešai nuplaktas tinklaraštininkas Raefas Badawi (Raifas Badavis), kuriam buvo suduota 50 kirčių. Pernai rugsėjį teismas už „islamo įžeidimą“ jam skyrė 10 metų laisvės atėmimo ir iš viso 1 000 kirčių.

10 d. Italija: eidamas 93-iuosius metus Romoje mirė Italijos neorealistinio kino kūrėjas Francesco Rosi (Frančeskas Rozis), kurio nepagražinti filmai leido per socialinę prizmę pažvelgti į šalies užkulisinį nusikalstamumo ir korupcijos pasaulį.

11 d. Prancūzija: daugiau kaip 1,5 mln. žmonių Paryžiuje dalyvavo vienybės eitynėse prieš ekstremizmą po 17-a gyvybių pareikalavusio džihadistų siautėjimo. Precedento neturinčioje solidarumo demonstracijoje, aidint skanduotėms „Laisvė“ ir „Charlie“, susikibę rankomis žygiavo dešimtys pasaulio lyderių, tarp jų Vokietijos kanclerė Angela Merkel, britų ministras pirmininkas Davidas Cameronas (Deividas Kameronas), Izraelio premjeras ir palestiniečių prezidentas.

Kroatija: opozicinės konservatorių partijos HDZ kandidatė Kolinda Grabar-Kitarovič išrinkta pirmąja Kroatijos prezidente moterimi, kai po įtemptos kovos nedidele balsų persvara laimėjo antrąjį valstybės vadovo rinkimų turą, įveikusi perrinkimo siekusį centro kairiųjų atstovą Ivo Josipovičių (Ivą Josipovičių).

Italija: eidama 84-uosius metus Romoje mirė legendinė švedų aktorė Anita Ekberg, kurią į kino istoriją amžiams įrašė vaidmuo Federico Fellini (Federiko Felinio) 1960 metų filme „Saldus gyvenimas“ (La Dolce Vita).

JAV: „Auksinių gaublių“ teikimo ceremonijoje Los Andžele, per kurią žvaigždės reiškė solidarumą su Prancūzija po džihadistų atakų Paryžiuje, triumfavo Richardo Linklaterio (Ričardo Linkleiterio) drama apie virtimą suaugusiuoju „Vaikystė“ (Boyhood), pelniusi tris apdovanojimus, tarp jų – prestižinėje geriausios dramos kategorijoje. „Visko teorija“ apie garsų mokslininką Stepheną Hawkingą (Stiveną Hokingą) atnešė geriausio dramos aktoriaus apdovanojimą britui Eddie Redmayne'ui (Edžiui Redmeinui). Julianne Moore (Džulian Mur), vaidinanti juostoje „Vis dar Elis“ (Still Alice) apie profesorę, kuriai diagnozuojama Alzheimerio (Alccheimerio) liga, pripažinta geriausia dramos aktore.

12 d. Armėnija: rusų šauktinis Valerijus Permiakovas nužudė septynis vienos šeimos narius, tarp jų du vaikus, jų namuose netoli savo karinės bazės Giumri mieste. Žudikas buvo sučiuptas, kai mėgino pabėgti į Turkiją. Šis nusikaltimas Armėnijoje išprovokavo masinius protestus. Kad nuramintų Jerevaną, Maskva sutiko, kad V.Permiakovas Rusijos karinio tribunolo būtų teisiamas tik dėl dezertyravimo ir tarnybinio ginklo bei šaudmenų pagrobimo, o bylą dėl nužudymo nagrinėtų Armėnijos teismas.

Vokietija-Rusija: eidama 76-uosius metus ligoninėje Leipcigo mieste mirė rusų mecosopranas Jelena Obrazcova, viena geriausiai užsienyje žinomų sovietinės operos žvaigždžių, dainavusi garsiausiose pasaulio „Metropolitan Opera“ , „La Scala“ ir „Covent Garden“ scenose.

13 d. Šri Lanka: pontifikas Pranciškus atvyko į Šri Lanką pirmojo popiežiškojo vizito per du dešimtmečius, kurio metu kanonizavo pirmąjį salos šventąjį, Indijoje gimusį misionierių Juozapą Vazą, kurio paskelbimo šventuoju buvo siekiama 300 metų. Iš Kolombo Katalikų Bažnyčios vadovas išvyko į Filipinus, kur sausio 18 dieną į jo aukotas mišias po atviru dangumi Manilos parke susirinko rekordinis skaičius žmonių - daugiau nei 6 milijonai. Tai buvo antroji per penkis mėnesius popiežiaus kelionė Azijoje.

14 d. Prancūzija: satyrinio savaitraščio „Charlie Hebdo“ naujausias numeris, pasirodęs praėjus savaitei po džihadistų atakos, nusinešusios daugelio jo svarbiausių redakcijos darbuotojų gyvybes, buvo išparduotas per kelias valandas, o žmonės laukė ilgose eilėse prie spaudos kioskų, kad galėtų jį įsigyti. Ant leidinio viršelio buvo pavaizduotas pranašas Muhammadas (Muhamadas) su ašara akyje, laikantis užrašą „Je Suis Charlie“ („Aš esu „Charlie“), o antraštė skelbė „Viskas atleista“.

Italija: atsistatydino beveik devynerius metus šaliai vadovavęs prezidentas Giorgio Napolitano (Džordžas Napolitanas), kiek anksčiau pareiškęs, kad dėl senyvo amžiaus jam vis sunkiau eiti savo pareigas.

16 d. JAV: NASA ir Nacionalinė vandenyno ir atmosferos administracija paskelbė, kad 2014-ieji buvo šilčiausi metai nuo 1880-ųjų, kai buvo pradėti vykdyti sistemingi klimato tyrimai.

19 d. Argentina: mįslingomis aplinkybėmis nužudytas prokuroras Albertas Nismanas, kuris tvirtino, kad šalies vadovė Cristina Kirchner (Kristina Kiršner) mainais į Teherano pažadėtas ekonomines nuolaidas padėjo dangstyti iraniečius, siejamus su 1994 metais įvykdytu sprogdinimu viename Buenos Airių žydų bendruomenės centre, per kurį žuvo 85 žmonės.

20 d. Jemenas: husiais vadinami šiitų kovotojai užėmė prezidentūrą ir kitus vyriausybinius pastatus sostinėje Sanoje. Per kelias dienas vykusius neramumus žuvo apie 40 žmonių, daugiau nei 100 buvo sužeisti. Dėl paaštrėjusios konfrontacijos sausio 22 dieną atsistatydino Vakarų valstybių palaikomas prezidentas Abedrabbas Mansouras Hadi (Abedrabas Mansuras Hadis) ir jo vyriausybė, o šalis ėmė vis giliau grimzti į chaosą.

23 d. Saudo Arabija: sulaukęs maždaug 90 metų mirė karalius Abdullah bin Abdulazizas (Abdula bin Abdulazizas), šią didžiausią pasaulyje naftos eksportuotoją valdęs nuo 2006 metų, o kaip regentas de facto tai daręs ir dešimtmetį prieš tai. Velionį karalių soste pakeitė jo netikras brolis 79 metų Salmanas.

JAV: mokslininkai, kurie prižiūri vadinamąjį Pasaulio pabaigos laikrodį (Doomsday Clock), jo rodykles pasuko dviem minutėmis arčiau vidurnakčio, iki jo palikdami vos tris minutes. Žengti šį žingsnį, simbolizuojantį civilizacijos nykimą, paskatino branduolinė grėsmė ir klimato atšilimas.

24 d. Ukraina: pietrytiniame Azovo jūros Mariupolio uostamiestyje per raketų ataką, kurios taikiniu tapo gyvenamasis rajonas ir turgus, žuvo 30 civilių gyventojų, dar maždaug 100 buvo sužeisti. Tarptautinių stebėtojų teigimu, raketos atskriejo iš separatistų kontroliuojamos teritorijos.

25 d. Graikija: pirmalaikius parlamento rinkimus laimėjo prieš griežto taupymo politiką pasisakanti kairiųjų partija „Syriza“. Sudariusi koaliciją su nacionalistų partija „Nepriklausomi graikai“, ji užsitikrino daugumą parlamente. Sausio 26 dieną „Syriza“ lyderis Aleksis Cipras (Alexis Tsipras) buvo prisaikdintas naujuoju premjeru ir tapo jauniausiu Graikijos vyriausybės vadovu per 150 metų. Šiame poste jis pakeitė konservatorių Antonį Samarą.

JAV: „Mis Kolumbija“ Paulina Vega Majamyje buvo karūnuota 2014-ųjų „Mis Visata“, įveikusi varžoves iš 87 kitų šalių.

Graikija: eidamas 69-uosius metus Atėnų ligoninėje mirė garsus graikų dainininkas Demis Rusas (Demis Roussos).

26 d. Ispanija: NATO karinėje bazėje netoli pietrytinio Albasetės miesto per pratybas sudužus Graikijos naikintuvui F-16, žuvo 11 žmonių - devyni prancūzai ir du graikai, dar 10 prancūzų ir 11 italų buvo sužeisti.

Didžioji Britanija: per iškilmingą ceremoniją gotikinėje Jorko katedroje į Anglijos Bažnyčios vyskupus įšventinta pirmoji moteris - 48 metų dviejų vaikų motina Libby Lane (Libi Lein). Į Stokporto vyskupes ji įšventinta praėjus daugiau nei dviem dešimtmečiams nuo tada, kai Bažnyčia leido moterims tapti dvasininkėmis.

27 d. Vatikanas: popiežius Pranciškus per privačią audienciją susitiko su translyčiu 48 metų ispanu ir jo sužadėtine.

JAV: sulaukęs 99 metų mirė Nobelio fizikos premijos laureatas Charlesas Hardas Townesas (Čarlzas Hardas Taunsas), šį apdovanojimą pelnęs 1964-aisiais. Jis išrado pirmąjį kvantinį mikrobangų generatorių mazerį – šiuolaikinio lazerio pirmtaką, o kiek vėliau ir patį lazerį.

28 d. Kinija: juanis tapo penktąja daugiausiai naudojama valiuta pasaulyje.

29 d. Australija: būdama 77-erių mirė rašytoja Colleen McCullough (Kolin Makalau), išgarsėjusi romantine saga „Erškėčių paukščiai“ (The Thorn Birds).

30 d. Bulgarija: eidamas 80-uosius metus mirė Želius Želevas - buvęs disidentas, kuris 1990 metais tapo pirmuoju demokratiškai išrinktu šalies prezidentu ir ėjo šias pareigas iki 1997 metų.

JAV: Los Andželo policija areštavo hiphopo magnatą Marioną „Suge“ Knightą (Marioną „Šugą“ Naitą), kuriam buvo pareikšti įtarimai nužudymu dėl sausio 29 dieną įvykusio incidento, kai jis automobiliu partrenkė du žmones ir pabėgo iš įvykio vietos. Vienas partrenktas žmogus mirė, o kitas atsidūrė ligoninėje.

31 d. Italija: naujuoju šalies prezidentu išrinktas Konstitucinio Teismo teisėjas Sergio Mattarella (Serdžas Matarela), šiame poste pakeitęs dėl senyvo amžiaus atsistatydinusį Giorgio Napolitano (Džordžą Napolitaną).

Vokietija: eidamas 95-uosius metus mirė Richardas von Weizsaeckeris (Richardas fon Veiczekeris), 1984-1990 metais užėmęs Vakarų Vokietijos prezidento postą ir tapęs pirmuoju suvienytos Vokietijos vadovu, kuriuo buvo iki 1994-ųjų.

JAV: savo namuose Rosvelio mieste Džordžijos valstijoje rasta nekvėpuojanti vandens pilnoje vonioje 22 metų Bobbi Kristina Brown (Bobi Kristina Braun) - velionės popmuzikos žvaigždės Whitney Houston (Vitni Hjuston) dukra. Merginą ištikusios nelaimės aplinkybės šiurpiai priminė jos motinos tragišką mirtį prieš trejus metus, kai ji buvo rasta negyva vonioje viename Los Andželo viešbutyje „Grammy“ apdovanojimų ceremonijos išvakarėse.

VASARIS

1 d. Egiptas: iš kalėjimo paleistas ir į Australiją deportuotas arabų naujienų televizijos „al Jazeera“ žurnalistas, latvių kilmės australas Peteris Greste (Peteris Grestė), kurio ilgiau negu 400 dienų trukęs kalinimas dėl tariamos pagalbos uždraustai Musulmonų brolijai sulaukė griežtos tarptautinės kritikos, bet du jo kolegos buvo palikti už grotų.

Prancūzija: eidamas 90-uosius metus Anjere prie Senos mirė italų ir prancūzų pianistas Aldo Ciccolini (Aldas Čikolinis).

3 d. Jordanija: „Islamo valstybė“ (IS) paskelbė vaizdo įrašą, kuriame matyti, kaip sučiuptas jordanietis karo lakūnas Muathas al-Kasasbeh (Muasas Kasasbė) buvo sudegintas gyvas metaliniame narve, stebint kaukėtiems kovotojams kamufliažinėmis uniformomis. Jordanijos monarchas pažadėjo atkeršyti už piloto nužudymą ir nurodė kariuomenei ruoštis atlikti didesnį vaidmenį su IS kovojančioje tarptautinėje koalicijoje, kuriai vadovauja JAV.

4 d. Taivanas: netrukus po pakilimo iš sostinės oro uosto į Taibėjaus upę nukrito Taivano oro bendrovės „TransAsia“ turbopropelerinis lėktuvas „ATR 72-600“, kuriuo į Kinmeno salą skrido 58 keleiviai ir įgulos nariai. Per katastrofą žuvo 43 žmonės, dar 17-a, įskaitant du ant žemės buvusius žmones, buvo sužeisti.

5 d. Tunisas: šalyje suformuota premjero Habibo Essido (Habibo Esido) vadovaujama vienybės vyriausybė.

6 d. Jemenas: husiais vadinami sukilėliai paskelbė, jog užėmė valdžią šalyje, paleidę parlamentą ir vyriausybę bei įkūrę „prezidentinę tarybą“. Saudo Arabija ir Vakarų šalys dėl susidariusios pavojingos situacijos ir grėsmės diplomatų saugumui nusprendė uždaryti savo ambasadas šioje šalyje ir evakuoti diplomatinį personalą.

Pietų Afrika: eidamas 80-uosius metus mirė rašytojas ir iškilus apartheido kritikas Andre Brinkas (Andrė Brinkas).

7 d. Slovakija: šalyje surengtas referendumas, kuriuo siekta įtvirtinti draudimą vienalytėms poroms tuoktis arba įsivaikinti . Nors už tai pasisakė daugiau nei 90 proc. referendume balsavusių žmonių, dėl per mažo rinkėjų aktyvumo (21 proc.) plebiscito rezultatai paskelbti negaliojančiais.

Kataras: šalis už beveik 300 mln. dolerių įsigijo prancūzų postimpresionisto Paulio Gauguino (Polio Gogeno) 1892 metais nutapytą paveikslą „Kada tu ištekėsi?“ (Quand te maries-tu?).

8 d. JAV: Los Andžele įvyko 57-oji „Grammy“ apdovanojimų įteikimo ceremonija, kurioje triumfavo britų dainininkas Samas Smithas (Semas Smitas), pelnęs net keturias statulėles, tarp jų kaip geriausias naujas atlikėjas, o jo „Stay with Me (Darkchild Version)“ paskelbta geriausia metų daina ir metų įrašu. Rokerio Becko (Beko) „Morning Phase“ pelnė metų albumo ir geriausio roko muzikos albumo apdovanojimus, o Beyonce laimėjo geriausios ritmenbliuzo dainos ir geriausio ritmenbliuzo atlikimo apdovanojimus už drauge su vyru Jay-Z (Džėj Zi) atliktą „Drunk In Love“.

Didžioji Britanija: Londone 68-ąjį kartą išdalyti Britų kino ir televizijos meno akademijos (BAFTA) apdovanojimai. Geriausiu filmu pripažinta istorija apie virtimą suaugusiuoju „Vaikystė“ (Boyhood), kuri buvo filmuojama 12 metų, o jos kūrėjas Richardas Linklateris (Ričardas Linkleiteris) pelnė geriausio režisieriaus apdovanojimą. Geriausio aktoriaus statulėlę už fiziko Stepheno Hawkingo (Stiveno Hokingo) įkūnijimą juostoje „Visko teorija“ (The Theory of Everything) atsiėmė Eddie Redmayne'as (Edis Redmeinas), o geriausia aktore pripažinta Julianne Moore (Džulian Mur) - už profesorės, kuriai diagnozuojama Alzheimerio (Alcheimerio) liga, vaidmenį filme „Vis dar Elis“ (Still Alice).

11 d. Italija: buvusiam kruizinio lainerio „Costa Concordia“ kapitonui Francesco Schettino (Frančeskui Sketinui) teismas skyrė 16 metų laisvės atėmimo bausmę dėl jo vaidmens 2012 metais įvykusioje laivo katastrofoje, pareikalavusioje 32 žmonių gyvybių. F.Schettino buvo apkaltintas netyčiniu nužudymu, laivo katastrofos sukėlimu ir per ankstyvu pasitraukimu iš skęstančio laivo.

Prancūzija: Europos kosmoso agentūra (ESA) iš savo kosmodromo Prancūzijos Gvianoje pirmąkart paleido eksperimentinį nepilotuojamą daugkartinio naudojimo erdvėlaivį „Intermediate eXperimental Vehicle“ (IXV), kuris po 100 minučių trukusio skrydžio numatytu laiku nusileido Ramiajame vandenyne.

12 d. Baltarusija: šalies sostinėje susitikę Vokietijos kanclerė Angela Merkel, Prancūzijos prezidentas Francois Hollande'as (Fransua Holandas), Rusijos lyderis Vladimiras Putinas ir Ukrainos prezidentas Petro Porošenka po 17 valandų trukusio derybų maratono pasirašė vadinamąjį Minsko susitarimą dėl paliaubų Rytų Ukrainoje.

JAV: Senatas patvirtino Ashtoną Carterį (Aštoną Karterį), buvusį Pentagono vadovo pavaduotoją, naujuoju gynybos sekretoriumi. Jis šiame poste pakeitė Chucką Hagelį (Čaką Heigelį), kuris pernai lapkritį nusprendė atsistatydinti.

Pietų Korėja: oro bendrovės „Korean Air“ viceprezidentei ir valdybos pirmininko dukrai Cho Hyun-Ah (Čo Hjun-a) teismas skyrė metus kalėjimo už 2014 metų gruodį įvykusį incidentą, kai ji, pasipiktinusi esą netinkamai patiektais riešutais, išlaipino iš lėktuvo įgulos narį. Gegužę moteris buvo paleista iš kalėjimo, apeliaciniam teismui panaikinus sunkiausią kaltinimą - kad ji privertė pakeisti lėktuvo kursą.

14 d. Danija: sostinės kultūros centre „Krudttonden“ per seminarą apie islamą ir žodžio laisvę, tarp kurio dalyvių buvo švedų menininkas Larsas Vilksas, 2007-aisiais užsitraukęs musulmonų neapykantą virtine islamo pranašo Muhammado (Muhamado) karikatūrų, buvo nušautas 55 metų filmų kūrėjas Finnas Norgaardas (Finas Niorgordas). Vėliau tas pats asmuo prie netoliese esančios pagrindinės miesto sinagogos nušovė jauną žydą. Be to, per abu išpuolius buvo sužeisti penki policininkai. 22 metų užpuolikas – palestiniečių kilmės Danijos pilietis Omaras El Husseinas (Omaras El Huseinas) – kitą dieną buvo nukautas per susišaudymą su policija.

Vokietija: 65-ojo Berlyno kino festivalio „Aukso lokį“ pelnė Irano režisierius disidentas Jafaras Panahi (Džafaras Panahis) - už juostą „Taksi“ (Taxi), kurioje jis pats pasirodo kaip Teherano taksi vairuotojas, besikeičiantis istorijomis su sostinės gyventojais. Čilės režisieriaus Pablo Larraino (Pablo Laraino) drama „Klubas“ (El Club) apie kunigus pedofilus, kuriems Katalikų Bažnyčia suteikia priebėgą nuo teisingumo, gavo antrąjį pagal svarbą berlinalės apdovanojimą - žiuri prizą. „Sidabro lokiai“ už vaidybą atiteko Charlotte Rampling (Šarlot Rampling) ir Tomui Courtenay (Tomui Kortnėjui) - už jų darbą brito Andrew Haigh (Endriaus Hai) dramoje „45 metai“ (45 Years). „Sidabro lokį“ už geriausią režisūrą pasidalijo du kino kūrėjai: rumunas Radu Jude (Radus Žudė) ir lenkė Malgorzata Szumowska (Malgožata Šumovska).

Vatikanas: popiežius paskyrė 20 naujų kardinolų į šią elitinę grupę Katalikų Bažnyčios hierarchijos viršūnėje, tarp jų – 15 kardinolų, jaunesnių nei 80 metų ir galinčių dalyvauti konklavoje, kuri rinks naują pontifiką po Pranciškaus mirties ar atsistatydinimo. Pirmą kartą daugumą Kardinolų kolegijos narių sudaro ne Europos dvasininkai.

Italija: būdamas 89 metų mirė „Nutella“ savininkas ir milijardierius Michele Ferrero (Mikelė Ferero), turtingiausias pasaulyje saldainių gamintojas, kurio šokolado ir riešutų kremas „Nutella“ padėjo užauginti ištisas europiečių kartas ir apibrėžti tai, kokie yra Italijos saldumynai.

15 d. Egiptas: „Islamo valstybė“ paskelbė vaizdo įrašą, kuriame matyti, kaip džihadistai viename Libijos paplūdimyje nukerta galvas 21-am Egipto krikščioniui koptui.

18 d. Ukraina: ignoruodami paliaubų susitarimą prorusiški separatistai šturmavo ir užėmė strategiškai svarbų Debalcevės miestą - geležinkelio jungtį tarp pagrindinių separatistų tvirtovių Donecko ir Luhansko, priversdami iš jo atsitraukti vyriausybines pajėgas.

Graikija: parlamentas naujuoju šalies prezidentu išrinko proeuropietiškų konservatyvių pažiūrų viešosios teisės ekspertą, buvusį vidaus reikalų ministrą Prokopį Pavlopulą (Prokopis Pavlopoulos).

Moldova: parlamentas paskyrė naują vyriausybę, vadovaujamą proeuropietiško premjero Chirilo Gaburici (Kirilo Gaburičio).

20 d. Suomija: prezidentas Sauli Niinisto (Saulis Nynistė) pasirašė tos pačios lyties asmenų santuokas legalizuojantį įstatymo projektą. Vienalytės poros susituokti šalyje galės nuo 2017 metų kovo 1 dienos.

21 d. Turkija: šalies armija pasiuntė į Siriją savo pajėgas evakuoti kelių dešimčių turkų karių, saugojusių Suleymano Shaho (Suleimano Šacho) kapą, esantį „Islamo valstybės“ kontroliuojamoje teritorijoje. Suleymano Shaho (1178 – 1236), kuris buvo Osmanų imperijos įkūrėjo Osmano I senelis, palaikai taip pat buvo pervežti į Turkijos teritoriją.

JAV: būdamas 94 metų vienoje Stambulo ligoninėje mirė džiazo trimitininkas Clarkas Terry (Klarkas Teris).

22 d. JAV: Holivude įvyko 87-oji Kino meno ir mokslo akademijos apdovanojimų įteikimo ceremonija, kurioje meksikiečių kino kūrėjo Alejandro Gonzalezo Inarritu (Alechandro Gonsaleso Injaritaus) juosta „Žmogus-paukštis“ (Birdman: Or (The Unexpected Virtue of Ignorance)) – satyrinis žvilgsnis į pramogų verslą - buvo pripažintas geriausiu metų filmu, taip pat pelnė statulėles už geriausią režisūrą, originalų scenarijų bei kinematografiją. Britas Eddie Redmayne'as (Edis Redmeinas) laimėjo geriausio aktoriaus „Oskarą“ už astrofiziko Stepheno Hawkingo (Stiveno Hokingo) vaidmenį filme „Visko teorija“ (The Theory of Everything), o Julianne Moore (Džulian Mur) buvo pripažinta geriausia aktore už lingvistikos profesorės, kenčiančios nuo ankstyvos Alzheimerio (Alcheimerio) ligos stadijos, vaidmenį juostoje „Ta pati Elis“ (Still Alice). Geriausio filmo užsienio kalba „Oskaras“ atiteko nespalvotai lenkų režisieriaus Pawelo Pawlikowskio (Pavelo Pavlikovskio) dramai „Ida“, pasakojančiai apie vienuole besiruošiančią tapti merginą, atradusią tamsią savo šeimos paslaptį iš nacių okupacijos laikų.

Irakas: „Islamo valstybė“ paskelbė vaizdo įrašą, kuriame matyti, kaip kovotojai antrojo pagal dydį šalies miesto Mosulo muziejuje kūjais ir pneumatiniais grąžtais niokoja neįkainojamus senovinius eksponatus. Kitą dieną džihadistai surengė sprogdinimą Mosulo centrinėje bibliotekoje, o jos kieme sudegino apie 10 tūkst. knygų ir rankraščių.

24 d. Čekija: rytiniame Uhersky Brodo miestelyje, esančiame už 300 km į pietryčius nuo Prahos, į restoraną įsiveržęs 63 metų vietos gyventojas nušovė aštuonis žmones, o vėliau nusižudė. Vidaus reikalų ministerija nurodė, kad išpuolį surengė „pamišęs žudikas“ ir kad tai nebuvo teroro aktas.

JAV: prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) vetavo teisės aktą, kuris būtų atvėręs kelią nutiesti naftotiekį „Keystone XL“, turėjusį sujungti Kanadą ir Meksikos įlankos pakrantę.

26 d. Didžioji Britanija: JAV dienraštis „The Washington Post“ ir Britanijos nacionalinis transliuotojas BBC paskelbė, kad „Džihadistu Džonu“ pramintas kaukėtas „Islamo valstybės“ budelis, liūdnai pagarsėjęs dėl šiurpių vakariečių įkaitų egzekucijų, yra Londone užaugęs Mohammedas Emwazi (Mohamedas Emvazis).

27 d. Rusija: ant tilto per Maskvos upę, visai šalia Kremliaus, nušautas vienas garsiausių prezidento Vladimiro Putino kritikų, buvęs vicepremjeras Borisas Nemcovas. Dėl 55 metų opozicijos lyderio nužudymo policija sulaikė penkis čečėnus.

KOVAS

1 d. Estija: valdančioji Reformų partija laimėjo parlamento rinkimus, tačiau neteko daugumos, kurią turėjo su koalicijos partneriais socialdemokratais. Pirmą kartą per daug metų parlamento barjerą įveikė dvi naujos partijos - centro dešinioji Laisvės partija ir euroskeptiška Estijos konservatyvi liaudies partija (EKRE).

2 d. Irakas: vyriausybės pajėgos, palaikomos šiitų sukarintų grupių, pradėjo didelio masto karinę operaciją, siekdamos išvaduoti nuversto diktatoriaus Saddamo Husseino (Sadamo Huseino) gimtąjį miestą Tikritą, kurį pernai birželį užėmė džihadistų judėjimas „Islamo valstybė“.

Slovėnija: šalis, pirmoji iš pokomunistinių valstybių, ir vienuolikta Europos Sąjungoje legalizavo tos pačios lyties asmenų santuokas, suteikdama tokioms sąjungoms tas pačias teises kaip ir heteroseksualioms poroms.

JAV: Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu (Benjaminas Netanjahus) pasakė kalbą abejų Kongreso rūmų bendrame posėdyje, kurioje supliekė derybas su Iranu dėl šios šalies branduolinės programos. Prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) atsisakė susitikti su žydų valstybės premjeru per jo vizitą JAV sostinėje.

Norvegija: Nobelio taikos premijas skiriantis Nobelio komitetas pirmą kartą per savo 114-os metų istoriją atstatydino savo pirmininką Thorbjoerną Jaglandą (Torbjorną Jaglandą), kuris sulaukė aršios kritikos, kai 2009 metais šis prestižinis apdovanojimas buvo skirtas neseniai išrinktam JAV prezidentui Barackui Obamai (Barakui Obamai). Th.Jaglandą pakeitė Kaci Kullmann Five (Kasi Kulman Fivė).

4 d. JAV: Teisingumo departamentas nusprendė, jog nėra pakankamai įrodymų patraukti baudžiamojon atsakomybėn policininką Darreną Wilsoną (Dareną Vilsoną), kuris pernai rugpjūtį Misūrio valstijos mieste Fergusone nušovė neginkluotą juodaodį paauglį Michaelą Browną (Maiklą Brauną). Tačiau savo ataskaitoje departamentas pažymėjo, kad vietos teisėsauga sistemingai taikydavosi į afroamerikiečius.

Etiopija: mokslininkai pranešė radę 2,8 mln. metų senumo žandikaulį („Ledi žandikaulį“), kuris yra svarbi grandis, siejanti prieš 3,2 mln. metų gyvenusią hominidę - australopitekę (Australopithecus) Liusi (Lucy), kurios liekanos 1974 metais rastos tame pačiame rajone, - ir 2,35 mln. metų senumo sumaniojo žmogaus (Homo habilis) liekanas, rastas netoliese esančiame Hadare. Jei būtų nustatyta, kad naujai rastos liekanos priklauso Homo (žmonių) genties atstovui, jos būtų apie 400 tūkst. metų senesnės negu visos kitos iki šiol rastos žmonių fosilijos.

5 d. Pietų Korėja: Seule peiliu ginkluotas užpuolikas sužeidė JAV ambasadorių Pietų Korėjoje Marką Lippertą (Marką Lipertą). Šiaurės Korėja pareiškė, kad šis išpuolis yra „teisinga bausmė“ už JAV sprendimą surengti bendras karines pratybas su Pietų Korėja.

Irakas: „Islamo valstybės“ džihadistai sunkvežimiais ir buldozeriais nuniokojo senovinį asirų Nimrudo miestą, įkurtą XIII a. prieš Kristų.

JAV: per lėktuvo avariją Los Andžele buvo sužeistas aktorius Harrisonas Fordas (Harisonas Fordas), kuriam lūžo dubens ir kojos kaulai. Avarija įvyko, kai lėktuvas, kuriuo skrido aktorius, dėl variklio gedimo buvo priverstas nutūpti avariniu būdu golfo aikštyne.

6 d. JAV: Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) vadovas Johnas Brennanas (Džonas Brenanas) paskelbė apie planuojamą didžiulio masto restruktūrizavimą ir reorganizavimą, įskaitant planus įkurti Skaitmeninių inovacijų direktoratą, kuris pagrindinį dėmesį skirs skaitmeniniam šnipinėjimui.

7 d. Rusija: du čečėnai - Zauras Dadajevas, kuris anksčiau buvo Čečėnijos policijos bataliono „Sever“ vadas, ir Anzoras Gubaševas, oficialiai apkaltinti Rusijos opozicijos lyderio Boriso Nemcovo nužudymu. Taip pat buvo suimti trys numanomi jų bendrininkai - Chamzatas Bachajevas, Šadidas Gubaševas ir Temerlanas Eskerchanovas.

9 d. Argentina: šalies šiaurės vakarinėje La Riochos provincijoje filmavimo metu ore susidūrus dviem sraigtasparniams, žuvo dešimt žmonių, tarp jų realybės šou „Dropped“ dalyvavusios trys Prancūzijos sporto žvaigždės - buriavimo čempionė Florence Arthaud (Florans Arto), olimpiados aukso medalio laimėtoja plaukikė Camille Muffat (Kamil Miufa) ir olimpinių žaidynių dalyvis boksininkas Alexis Vastine'as (Aleksis Vastinas).

Jungtiniai Arabų Emyratai: saulės energija varomas lėktuvas „Solar Impulse 2“ (Si2),pilotuojamas šveicaro lakūno Andre Borschbergo (Andrė Boršbergo), pakilo iš Abu Dabio, pradėdamas pirmąjį pasaulyje mėginimą apskristi aplink Žemės rutulį naudojant vien saulės energiją.

10 d. Prancūzija: apie 15 plėšikų užpuolė du brangakmenių siuntą vežusius mikroautobusus, kai jie sustojo kelių mokesčių rinkimo stotyje, esančioje už maždaug 200 km į pietryčius nuo Paryžiaus, ir paspruko su maždaug 9 mln. eurų vertės laimikiu.

11 d. Rusija: šalis paskelbė stabdanti savo dalyvavimą grupėje, vykdžiusioje konsultacijas dėl įprastinės ginkluotės Europoje. Rusija dar 2007 metais sustabdė savo dalyvavimą Sutartyje dėl įprastinės ginkluotės Europoje (Treaty on Conventional Forces in Europe, CFE), tačiau toliau dalyvavo konsultacinėje grupėje, susijusioje su šia 1990 metais pasirašyta sutartimi.

12 d. Islandija: šalis paskelbė, jog atsisako ketinimo stoti į Europos Sąjungą, įgyvendindama pažadą rinkėjams, kurį prieš dvejus metus davė į valdžią atėjusi euroskeptikų vyriausybė. Islandija prašymą dėl narystės ES pateikė 2009 metais.

Somalis: per amerikiečių bepiločio lėktuvo ataką šalia pietinio Barderos miesto nukautas islamistų grupuotės „al Shabab“ kovotojas Adenas Garaaras, laikomas atsakingu už 2013 metų rugsėjį surengtą ataką Kenijos sostinėje esančiame prekybos centre „Westgate“, per kurią keturi užpuolikai nušovė 67 žmones.

Britanija: būdamas 66 metų po ilgos kovos su Alzheimerio (Alcheimerio) liga mirė britas rašytojas fantastas Terry Pratchettas (Teris Pračetas), parašęs knygų ciklą „Disko pasaulis“ (Discworld) ir daug kitų populiarių satyrinės fantastikos kūrinių.

13 d. Serbija: sudužo į Belgrado ligoninę sergantį kūdikį gabenęs karinis sraigtasparnis. Per katastrofą, kuri įvyko tvyrant tirštam rūkui, žuvo visi septyni sraigtasparnyje Mi-17 buvę žmonės.

14 d. Rusija: savo 78-ojo gimtadienio išvakarėse Maskvoje mirė garsus rašytojas, prozininkas Valentinas Rasputinas, kuris buvo vienas iškiliausių septintojo ir aštuntojo dešimtmečio literatūrinio judėjimo, vadinamosios kaimo prozos, vaizdavusios sunkią ruso valstiečio dalią, narių.

16 d. Rusija: prezidentas Vladimiras Putinas vėl pasirodė viešumoje po neįprastai ilgo, dešimties dienų dingimo iš visuomenės akiračio, pakursčiusio gandus apie neva pašlijusią Kremliaus vadovo sveikatą ar netgi mirtį. Keliomis dienomis anksčiau jo atstovas spaudai paneigė kalbas, esą V.Putinas vėl tapo tėvu ir išvyko į Šveicariją pabūti su savo širdies drauge, buvusia olimpine gimnaste Alina Kabajeva.

17 d. Izraelis: premjero Benjamino Netanyahu (Benjamino Netanjahaus) dešiniojo sparno partija „Likud“ laimėjo pirmalaikius rinkimus, užsitikrinusi 30 vietų 120 deputatų turinčiame Knesete. Opozicinė centro kairiųjų Sionistų sąjunga, kuriai buvo prognozuojama pergalė rinkimuose, laimėjo 24 mandatus.

18 d. Tunisas: trys ginkluoti užpuolikai Bardo nacionaliniame muziejuje, esančiame šalia Tuniso parlamento, nužudė 21 žmogų, dar apie 50 sužeidė. Dauguma aukų - užsienio turistai. Po kelių dienų nuo sužalojimų, patirtų per šį džihadistų išpuolį, mirė dar vienas žmogus.

Didžioji Britanija: medicinos žurnalas „The Lancet“ paskelbė tyrimo išvadas, jog labiau tikėtina, kad žindyti kūdikiai turės aukštesnį intelekto koeficientą nei tie, kurie nebuvo maitinami krūtimi, kad jie daugiau laiko skirs mokslui ir susiras geriau apmokamą darbą.

20 d. Australija: būdamas 84 metų mirė buvęs ministras pirmininkas ir liberalų partijos vadovas Malcolmas Fraseris (Malkolmas Freizeris).

22 d. Prancūzija: šalyje vyko regioniniai rinkimai, kuriuose dešiniojo sparno partijos, vadovaujamos buvusio prezidento Nicolas Sarkozy (Nikola Sarkozi), užėmė pirmą vietą, aplenkdamos kraštutinių dešiniųjų Nacionalinį frontą. Prezidento Francois Hollande'o (Fransua Holando) vadovaujami socialistai liko treti.

23 d. Armėnija: šalies parlamentas priėmė deklaraciją, pripažįstančią Osmanų imperijos 1915-1923 metais vykdytą graikų ir asirų genocidą.

Singapūras: eidamas 92-uosius metus mirė Singapūro įkūrėjas, vienas iškiliausių pokolonijinės Azijos politikos veikėjų Lee Kuan Yew (Li Kvan Ju). Per tris dešimtmečius, kai ėjo premjero pareigas, jis transformavo šalį iš apsnūdusios tolimos britų kolonijos į metropolį, kuris dabar didžiuojasi vienais aukščiausių pasaulyje gyvenimo standartų.

24 d. Prancūzija: Prancūzijos Alpėse sudužus iš Barselonos į Diuseldorfą skridusiam oro bendrovės „Germanwings“ laineriui, žuvo visi 150 jame buvusių žmonių. Tyrėjai nustatė, kad depresija sirgęs antrasis skrydžio pilotas - 27 metų Andreas Lubitzas (Andrėjas Liubicas) - sąmoningai nukreipė orlaivį žemėjančia trajektorija, ir šis įsirėžė į kalno šlaitą.

Ukraina: prezidentas Petro Porošenka atleido milijardierių Ihorį Kolomoiskį iš svarbios rytinės Dniepropetrovsko srities gubernatoriaus posto po ginkluotų vyrų reido valstybinės naftos bendrovės „UkrTransNafta“ biure. Vyriausybė kaltino I.Kolomoiskį subūrus privačius ginkluotus dalinius ir mėginus perimti kontrolę valstybinėje naftos bendrovėje.

25 d. Jemenas: prezidentas Abedrabbuh Mansouras Hadi (Abedrabas Mansuras Hadis) pabėgo iš šalies, kai husiais vadinami šiitų sukilėliai apsupo Adeno uostamiestį, į kurį persikėlė vyriausybė, kai maištininkai pernai užėmė sostinę Saną. Penkios Persijos įlankos šalys - Kataras, Kuveitas, Bahreinas, Jungtiniai Arabų Emyratai ir Saudo Arabija - paskelbė pradedančios karinius veiksmus prieš husius, o Vašingtonas šiai operacijai pažadėjo žvalgybos ir logistikos pagalbą.

Didžioji Britanija: nacionalinis transliuotojas BBC atleido vieną iš populiariausių savo laidų vedėjų Jeremy Clarksoną (Džeremį Klarksoną), praėjus dviem savaitėms po to, kai jis buvo nušalintas nuo darbo dėl konflikto su laidos „Aukščiausia pavara“ (Top Gear) prodiuseriu.

26 d. Didžioji Britanija: karstas su Anglijos karaliaus Ričardo III palaikais, kurie 2012 metais buvo rasti kasinėjant vieną municipalinę automobilių stovėjimo aikštelę, buvo iškilmingai perlaidotas Lesterio miesto katedroje, praėjus penkiems šimtmečiams po jo žūties mūšio lauke.

Švedija: eidamas 84-uosius metus mirė 2011-ųjų Nobelio literatūros premijos laureatas poetas Tomas Transtroemeris (Tomas Transtriomeris), kurio siurrealistiniai darbai apie žmogaus dvasios slėpinius pelnė jam vieno svarbiausių Skandinavijos rašytojų po Antrojo pasaulinio karo vardą.

27 d. Italija: šalies aukščiausios instancijos teismas panaikino apkaltinamąjį nuosprendį, paskelbtą amerikietei Amandai Knox (Amandai Noks) dėl jos kambario draugės britės Meredith Kercher (Meredit Kerčer) nužudymo 2007 metais, ir visiškai ją išteisino, padėdamas tašką beveik dešimtmetį trukusioje bylinėjimosi dramoje. Buvęs A.Knox vaikinas italas Raffaele Sollecito (Rafaelė Solečitas) taip pat buvo išteisintas dėl šio nužudymo.

28 d. Nigerija: prezidentu išrinktas opozicijos kandidatas, buvęs kariuomenės generolas Muhammadu Buhari (Muhamadus Buharis), įveikęs kadenciją baigusį valstybės vadovą Goodlucką Jonathaną (Gudlaką Džonataną). Tai buvo pirmasis demokratinis valdžios pasikeitimas šioje daugiausiai gyventojų turinčioje Afrikos šalyje.

29 d. Uzbekistanas: Islamas Karimovas, kuris Uzbekistaną pradėjo valdyti dar prieš Sovietų Sąjungos žlugimą, buvo perrinktas prezidentu, surinkęs 90,39 proc. rinkėjų balsų.

30 d. Izraelis: buvęs vyriausybės vadovas Ehudas Olmertas pripažintas kaltu dėl korupcijos. Gegužę Jeruzalės apygardos teismas už tai jam skyrė aštuonis mėnesius kalėjimo. Ekspremjerui kitoje korupcijos byloje jau anksčiau buvo skirti šešeri metai kalėjimo, tačiau nuosprendis buvo apskųstas. E.Olmertas Izraelio premjeru buvo 2006-2009 metais.

BALANDIS

1 d. Irakas: vyriausybė paskelbė atkovojusi iš „Islamo valstybės“ Tikrito miestą po mėnesį trukusių įnirtingų mūšių, per kuriuos reguliariosioms pajėgoms padėjo šiitų sukarintos pajėgos ir JAV vadovaujamos koalicijos aviacijos smūgiai. Džihadistai šį miestą, esantį už maždaug 140 km į šiaurę nuo Bagdado, užėmė pernai birželį.

Rusija: Ochotsko jūroje netoli Kamčiatkos krantų nuskendo Rusijos žvejybos traleris „Dalnyj Vostok“, kuriame buvo 132 įgulos nariai, tarp jų trys latviai. Per katastrofą žuvo 69 žmonės, 63 įgulos narius pavyko išgelbėti.

JAV: Kalifornijos gubernatorius Jerry Brownas (Džeris Braunas) dėl rekordinės sausros pirmą kartą valstijos istorijoje įvedė suvaržymus geriamojo vandens vartojimui.

Ispanija: eidama 76-uosius metus savo namuose Maljorkoje nuo vėžio mirė Cynthia Powell (Sintija Pauel) - pirmoji velionio bitlo Johno Lennono (Džono Lenono) žmona, su kuria jis susilaukė sūnaus Juliano (Džuliano).

2 d. Kenija: su teroristų tinklu „al Qaeda“ siejamos grupuotės „al Shabaab“ kovotojai atakavo Garisos universitetą, esantį už maždaug už 200 km nuo sienos su Somaliu, ir nužudė 148 žmones, o dar apie 70 sužeidė. Ekstremistai atsirinko ir sušaudė studentus nemusulmonus, daugiausiai krikščionis.

Portugalija: būdamas 106 metų mirė legendinis kino kūrėjas Manoelis de Oliveira (Manuelis di Oliveira). Per savo karjerą, pradėtą 1931 metais, šis režisierius sukūrė per 50 meninių ir dokumentinių filmų.

5 d. Čilė: šalies šiaurėje smarkių liūčių sukelti staigūs potvyniai ir nuošliaužos nusinešė mažiausiai 25 gyvybes, dar 125 žmonės buvo oficialiai paskelbti dingusiais.

Šveicarija: didžiausias pasaulyje dalelių greitintuvas - Didysis hadronų greitintuvas (LHC) - vėl paleistas po dvejus metus trukusio remonto ir patobulinimų, kuriais siekta beveik dvigubai padidinti maksimalų jo pajėgumą.

8 d. JAV: čečėnų kilmės musulmonas imigrantas Džocharas Carnajevas, kuriam 2012 metais buvo suteikta JAV pilietybė, buvo pripažintas kaltu dėl 2013 metų balandžio 15-ąją Bostono maratono trasoje prie finišo linijos įvykdytų sprogdinimų, per kuriuos trys žmonės žuvo ir dar 264 buvo sužeisti. Birželio 24 dieną teismas jam skyrė mirties bausmę.

9 d. Estija: prisaikdinta centro dešiniųjų Reformų partijos, Socialdemokratų partijos bei konservatyvios „Tėvynės“ ir „Res Publica“ sąjungos suformuota nauja koalicinė vyriausybė, vadovaujama kovo 1 dieną vykusius rinkimus laimėjusios Reformų partijos pirmininko Taavi Roivo (Tavio Reivo). Trijų partijų koalicija 101 vietos parlamente turi 59 vietas.

Ukraina: parlamentas priėmė įstatymą, uždraudusį šalyje bet kokią „totalitarinių komunistų ir nacių režimų propagandą“ ir atvėrusį kelią šalyje dar išlikusių sovietinių simbolių pašalinimui.

12 d. Vatikanas: popiežius Pranciškus per iškilmingas mišias, skirtas Osmanų imperijos turkų vykdytų armėnų žudynių šimtmečiui, paskelbė viduramžių armėnų mistiką, teologą ir poetą šv. Grigalių Narekietį visuotinės Bažnyčios mokytoju. Šv. Grigalius iš Nareko, gimęs apie 950 ir miręs apie 1005 metus, tapo 36 šventuoju, kuriam suteiktas toks titulas. Šiose mišiose pontifikas taip pat pavartojo žodį „genocidas“, apibūdindamas masines armėnų žudynes.

JAV: buvusi valstybės sekretorė ir buvusi pirmoji JAV ponia Hillary Rodham Clinton (Hilari Rodam Klinton) oficialiai pradėjo rinkimų kampaniją, siekdama tapti Demokratų partijos kandidate 2016-aisiais vyksiančiuose prezidento rinkimuose.

13-15 d. Sudanas: tris dienas vykusiuose prezidento rinkimuose, kuriuos boikotavo dauguma opozicinių partijų, ketvirtį amžiaus Sudanui vadovaujantis Omaras al Bashiras (Omaras Baširas) perrinktas dar vienai kadencijai, užsitikrinęs 94,5 proc. balsų. O.al Bashiras yra ieškomas Tarptautinio baudžiamojo teismo dėl genocido, karo nusikaltimų ir nusikaltimų žmoniškumui, įvykdytų per Darfūro konfliktą 2003 metais.

Vokietija: eidamas 88-uosius metus mirė Nobelio literatūros premijos laureatas Guenteris Grassas (Giunteris Grasas). Kūrėjui, kuris laikomas žymiausiu šalies rašytoju, pasaulinę šlovę atnešė 1959 metais pasirodęs romanas „Skardinis būgnelis“ (Die Blechtrommel).

14 d. JAV: Luizianos valstijoje nuo kepenų vėžio mirė 74 metų amerikietiškosios soul muzikos grandas Percy Sledge'as (Persis Sledžas).

16 d. Čekija: eidamas 46-uosius metus mirė buvęs premjeras Stanislavas Grossas (Stanislavas Grosas), kuris tapo jauniausiu prie Čekijos vyriausybės vairo stojusiu šalies politiku, bet vos po devynių mėnesių buvo priverstas atsistatydinti dėl virtinės skandalų.

Ukraina: Kijeve nušautas prorusiškų pažiūrų ukrainiečių žurnalistas, rašytojas ir televizijos laidų vedėjas Olesis Buzyna.

17 d. JAV: „WikiLeaks“ paviešino 30 287 dokumentus ir 173 132 elektroninius laiškus, kurie buvo perimti per didelio masto įsilaužimą į „Sony Pictures Entertainment“ kompiuterių tinklą 2014 metais.

19 d. Libija: maždaug 800 pabėgėlių nuskendo prie Libijos krantų apvirtus juos plukdžiusiam perpildytam laivui. Daug migrantų skęstant laivui buvo užrakinti apatiniame denyje. Ši katastrofa yra daugiausiai gyvybių pareikalavusi tokio pobūdžio nelaimė Viduržemio jūroje.

Suomija: opozicinė Centro partija, vadovaujama IT milijonieriaus Juhos Sipila (Juhos Sipilės), laimėjo parlamento rinkimus, aplenkusi kadenciją baigusio premjero Alexandero Stubbo (Aleksandro Stubo) centro dešiniųjų koaliciją. Liberali, agrarinės pakraipos Centro partija 200 vietų parlamente gavo 49 vietas. Gegužės 29 dieną darbą pradėjo J.Sipila vadovaujama trijų partijų koalicinė vyriausybė, kurią suformavo Centro partija, konservatyvi Nacionalinės koalicijos partija ir nacionalistinė Suomių partija.

20 d. JAV: „The New York Times“ laimėjo tris Pulitzerio (Pulicerio) apdovanojimus žurnalistikos srityje. Dienraščiui apdovanojimas skirtas už tarptautinius reportažus apie Ebolos viruso protrūkį Vakarų Afrikoje. Jo žurnalistas Ericas Liptonas (Erikas Liptonas) už straipsnius apie lobistų įtaką pelnė premiją tiriamosios žurnalistikos kategorijoje, o fotografui Danieliui Berehulakui įteiktas apdovanojimas meninės fotografijos kategorijoje. Prestižinis Pulitzerio apdovanojimas „Už tarnavimą visuomenei“ įteiktas Pietų Karolinos Čarsltono mieste leidžiamam „The Post and Courier“ - už virtinę tiriamosios žurnalistikos straipsnių apie tai, kodėl Pietų Karolina yra tarp valstijų, kuriose žūva daugiausia moterų. Pulitzerio literatūros premija šįmet skirta rašytojui Anthony Doerriui (Entoniui Dojeriui) - už romaną „Neregimoji šviesa“ (All the Light We Cannot See) apie aklą prancūzę mergaitę ir vokietį berniuką, kurių gyvenimo keliai susikerta per Antrąjį pasaulinį karą Prancūzijoje.

23 d. ES: Europos Komisija po balandžio 19 dieną prie Libijos krantų įvykusios pabėgėlių laivo katastrofos, nusinešusios šimtus gyvybių, pristatė dešimties punktų planą per Viduržemio jūrą į Europą plūstančių migrantų srautui pažaboti, žadėdama ir griežtinti kontrolę, ir užtikrinti geresnį gelbėjimo operacijų vykdymą. Jame, be kita ko, numatyta sustiprinti ES vykdomą jūrų sienos kontrolės misiją „Triton“, skiriant jai didesnį finansavimą ir išteklius. „Triton“ pakeitė anksčiau Italijos vykdytą paieškų ir gelbėjimo misiją „ Mare Nostrum“, kurią Roma nutraukė praėjusių metų pabaigoje, protestuodama dėl to, kad ES partnerės finansiškai per mažai prisidėjo prie šių pastangų.

JAV: Senatas pritarė Lorettos Lynch (Loretos Linč) paskyrimui šalies generaline prokurore. Ji tapo pirmąja į šį postą paskirta afroamerikiete ir prie Teisingumo departamento vairo pakeitė Ericą Holderį (Eriką Holderį).

24 d. Armėnija: armėnai visame pasaulyje paminėjo Osmanų imperijoje vykusių jų tautiečių žudynių, nusinešusių apie 1,5 mln. žmonių gyvybių, pradžios 100-ąsias metines. Metinių išvakarėse Armėnų Bažnyčia paskelbė šventaisiais visus žmones, prieš šimtmetį nužudytus Osmanų pajėgų. Manoma, kad tai buvo visų laikų didžiausia kanonizacijos ceremonija.

Lenkija: eidamas 94-uosius metus Varšuvoje mirė istorikas, publicistas, diplomatas Wladyslawas Bartoszewskis (Vladislavas Bartoševskis), dukart - 1995 metais ir 2000-2001 metais - ėjęs užsienio reikalų ministro pareigas.

25 d. Nepalas: Himalajų šalį supurtė 7,8 balo žemės drebėjimas, per kurį žuvo beveik 9 tūkst žmonių, o dar apie 22 tūkst. buvo sužeisti. Jis sulygino su žeme ištisus kaimus ir smarkiai nuniokojo sostinę Katmandu. Dar apie 100 žmonių gyvybių šis drebėjimas pareikalavo Indijoje ir Kinijoje. Tai yra didžiausias per aštuonis dešimtmečius drebėjimas, sukrėtęs šią skurdžią Pietų Azijos valstybę.

26 d. Kazachstanas: nuo 1989 metų šalį valdantis autoritarinis lyderis Nursultanas Nazarbajevas penktą kartą perrinktas prezidentu, surinkęs 97,7 proc. balsų.

Kipras: Šiaurės Kipro turkų respublikos prezidento rinkimų antrąjį turą laimėjo nuosaikus kairiųjų pažiūrų politikas Mustafa Akinci (Mustafa Akindžis), žadėjęs aktyviai siekti susitarimo dėl taikos etniškai padalytame Kipre. ŠKTR, užimanti maždaug trečdalį Kipro salos teritorijos, nepriklausomybę vienašališkai paskelbė 1983 metais.

30 d. Kirgizija: parlamentas premjeru patvirtino buvusį ekonomikos ministrą Temirą Sarijevą, kurio pirmtakas Džoomartas Otorbajevas atsistatydino dėl ginčo su Kanados bendrove „Centerra Gold“, kuri yra didžiausios šalyje Kumtoro aukso kasyklos operatorė.

JAV: būdamas 46 metų nuo smegenų vėžio mirė Beau Bidenas (Bo Baidenas), vyriausias JAV viceprezidento Joe Bideno sūnus ir buvęs Delavero teisingumo ministras.

GEGUŽĖ

1 d. Italija: Milane atidaryta pasaulinė paroda „ Expo 2015“, kurios tema šįkart buvo maisto kultūra ir pramonė. Ši pusmetį trukusi pasaulinė paroda, kurioje dalyvavo iš viso 145 šalys, surengta po penkerių metų pertraukos.

2 d. Vokietija: eidama 90-uosius metus Miunchene nuo infarkto mirė Maja Pliseckaja, laikoma ryškiausia XX amžiaus antros pusės balerina, kurios karjera Maskvos didžiajame teatre truko ilgiau negu 35 metus.

Didžioji Britanija: princas Williamas (Viljamas) su žmona Catherine (Ketrin), kurie yra Kembridžo kunigaikštis ir kunigaikštienė, susilaukė antrosios atžalos - Charlotte Elizabeth Dianos (Šarlot Elzbietos Dianos). Karalienės Elizabeth II (Elzbietos II) provaikaitė yra ketvirtoji eilėje į sostą po savo senelio princo Charleso (Čarlzo), tėvo Williamo ir brolio George'o (Džordžo), gimusio 2013 metų liepą.

5 d. Prancūzija: ultradešiniųjų patriarcho Jeano-Marie Le Peno (Žano Mari Le Peno) ir jo dukters Marine Le Pen (Marin Le Pen), dabar vadovaujančios jo įkurtam Nacionaliniam frontui, nesantaika peraugo į viešą konfliktą, kai jos iniciatyva buvo suspenduota tėvo narystė šioje partijoje dėl virtinės jo rasistinių ir antisemitinių pasisakymų. Rugpjūtį J.-M.Le Penas apskritai buvo pašalintas iš partijos, prie kurios vairo stovėjo beveik keturis dešimtmečius.

7 d. Didžioji Britanija: premjero Davido Camerono (Deivido Kamerono) Konservatorių partija iškovojo netikėtą pergalę visuotiniuose rinkimuose, 650 vietų Bendruomenių Rūmuose užsitikrinusi 330 vietų. Opozicinė Leiboristų partija gavo 232 vietas, o trečia liko Škotijos nacionalinė partija, laimėjusi 56 mandatus. Šiai partijai priklausanti Mhairi Black (Mairi Blek) tapo jauniausia nuo 1667 metų Britanijos parlamento nare, rinkimuose įveikusi vieną įtakingiausių leiboristų veikėjų Douglą Alexanderą (Daglą Aleksandrą). Į parlamentą ji pateko būdama 20-ies metų.

9 d. Rusija: didžiuliu kariniu paradu Maskvos Raudonojoje aikštėje paminėtos pergalės prieš nacistinę Vokietiją 70-osios metinės. Dauguma Vakarų valstybių dėl Rusijos įvykdytos Krymo aneksijos ir paramos separatistams Rytų Ukrainoje šias iškilmes boikotavo. Visgi Vokietijos kanclerė A.Merkel gegužės 10 dieną atskrido į Maskvą pagerbti žuvusių sovietų karių atminimo ir susitikti su Vladimiru Putinu.

Ispanija: netoli Sevilijos oro uosto šalies pietuose per bandomąjį skrydį nukritus kariniam transporto lėktuvui „ Airbus A400M“, žuvo keturi žmonės, dviem pavyko išsigelbėti.

Italija: prasidėjo 56-oji tarptautinė Venecijos meno bienalė „Visos pasaulio ateitys“ (All the World's Futures). Kas dvejus metus rengiama bienalė laikoma prestižiškiausia šiuolaikinio meno paroda pasaulyje. Šįmet į ją buvo pakviesti 136 menininkai iš 53 šalių. Lapkričio 22 dieną pasibaigusi bienalė per septynis mėnesius sulaukė daugiau kaip pusės milijono lankytojų iš viso pasaulio.

10 d. Lenkija: prezidento rinkimų pirmąjį turą netikėtai laimėjo konservatyvios partijos „Įstatymas ir teisingumas“ (PiS) kandidatas, mažai žinomas teisininkas Andrzejus Duda (Andžejus Duda), aplenkęs favoritu laikytą Bronislawą Komorowskį (Bronislavą Komorovskį), siekusį perrinkimo antrai kadencijai.

11 d. JAV: „Christie's“ aukcione Niujorke ispanų dailininko modernisto Pablo Picasso (Pablo Pikaso) paveikslas „Alžyro moterys“ (Les femmes d'Alger (Version O) buvo parduotas už 179,4 mln. JAV dolerių - tai yra didžiausia kada nors aukcione už meno kūrinį sumokėta suma. Tame pačiame aukcione šveicarų menininko Alberto Giacometti (Alberto Džakomečio) bronzinė skulptūra „Rodantis žmogus“ (Homme signalent) pasiekė naują brangiausiai kada nors aukcione parduotos skulptūros rekordą - už ją buvo sumokėti 141,3 mln. dolerių.

12 d. Nepalas: naujas smarkus, 7,3 balo, žemės drebėjimas supurtė balandžio 25 dieną katastrofinio drebėjimo nuniokotą šalį. Per šį drebėjimą žuvo daugiau nei 200 žmonių, apie pustrečio tūkstančio buvo sužeisti. Skraidindamas humanitarinės pagalbos krovinį į Nepalo rytus, sudužo JAV karinis sraigtasparnis „UH-1Y Huey“. Juo skridę šeši amerikiečių jūrų pėstininkai ir du Nepalo armijos kariai žuvo.

JAV: netoli Filadelfijos miesto Pensilvanijos valstijoje nuo bėgių nulėkus geležinkelių bendrovės „Amtrak“ keleiviniam traukiniui, važiavusiam iš Vašingtono į Niujorką, žuvo aštuoni žmonės, dar maždaug 200 buvo sužeisti. Nelaimė įvyko, kai dvigubai leistiną greitį viršijęs traukinys įvažiavo į posūkį.

13 d. Burundis: skurdžioje Vidurio Afrikos šalyje pamėginta surengti pučą ir nuversti prezidentą Pierre'ą Nkurunzizą (Pjerą Nkukurunzizą). Po dvi dienas tvyrojusios suirutės ir susirėmimų tarp priešingas stovyklas palaikančių armijos dalinių perversmą organizavę generolai pripažino, kad jis žlugo, ir buvo suimti.

14 d. Izraelis: parlamentas patvirtino naują premjero Benjamino Netanyahu (Benjamino Netanjahaus) koalicinę vyriausybę. Penkių partijų koalicija, kurią sudaro dešiniosios pakraipos ir ultraortodoksų partijos, 120 vietų parlamente kontroliuoja 61 vietą, t.y. turi daugumą su minimalia - vos vienos vietos - persvara.

JAV: eidamas 90-uosius metus Las Vegase mirė Amerikos bliuzo legenda, 15-os „Grammy“ laureatas B.B. Kingas, laikomas vienu geriausių visų laikų gitaristų.

16 d. Egiptas: teismas skyrė mirties bausmę nuverstam islamiškų pažiūrų prezidentui Mohamedui Mursi (Mohamedui Mursiui) ir daugiau nei 100 kitų kaltinamųjų už pabėgimų iš kalėjimų organizavimą ir išpuolius prieš policiją per 2011 metų sukilimą, kai buvo nuverstas tuometinis autoritariškas prezidentas Hosni Mubarakas (Hosnis Mubarakas).

17 d. Vatikanas: popiežius Pranciškus kanonizavo seseris Mariam Bawardy (Mariam Bavardi) ir Marie Alphonsine Ghattas (Mari Alfonsin Gatas), gyvenusias 19 a. Palestinoje ir tapusias pirmosiomis šventosiomis iš Šventosios Žemės. Pontifikas taip pat pakėlė į altoriaus garbę Jeanne Emilie de Villeneuve (Žaną Emili de Vilenev) iš Prancūzijos, 19 amžiaus pirmoje pusėje įsteigusią Nekaltojo Prasidėjimo seserų kongregaciją, ir Nekaltojo Prasidėjimo Mariją Kristiną iš Italijos, įsteigusią Sakramentinio Jėzaus seserų oblačių bendruomenę.

Irakas: džihadistų grupuotė „Islamo valstybė“ (IS) po tris dienas trukusio kruvino puolimo perėmė šalies vakaruose esančio Ramadžio, kuris yra didžiausios Irako provincijos Anbaro sostinė, kontrolę.

JAV: Teksase mažiausiai devyni baikerių gaujų nariai žuvo, kai automobilių stovėjimo aikštelėje kilusios muštynės tarp besivaržančių grupuočių peraugo į įnirtingą susišaudymą.

Čekija: pasaulio vyrų ledo ritulio pirmenybėse čempionų titulus po aštuonerių metų susigrąžino olimpinė čempionė Kanados rinktinė, finale 6:1 (1:0, 3:0, 2:1) nugalėjusi čempionės titulą praradusią Rusijos komandą. Kanados rinktinė pajėgiausia pasaulyje tapo 25-ą kartą.

18 d. Kolumbija: šalies šiaurės vakaruose esančios Antiokijos provincijos Salgaro mieste nuslinkus didžiulei purvo nuošliaužai žuvo 83 žmonės, dar apie 40 buvo sužeisti.

21 d. Sirija: džihadistų grupuotė „Islamo valstybė“ (IS) užėmė senovinį Palmyros miestą, esantį už maždaug 210 km į šiaurės rytus nuo Damasko. Ši „Dykumos perlu“ vadinama senovinė oazė yra įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.

22 d. Airija: šalies rinkėjai istoriniame referendume triuškinama dauguma pritarė siūlymui įteisinti tos pačios lyties asmenų santuokas. Atitinkamas įstatymas šalyje įsigaliojo lapkritį. Airija tapo pirmąja šalimi, kurioje teisė tuoktis homoseksualioms poroms buvo suteikta remiantis nacionalinio plebiscito rezultatais. Kitos šalys, tarp jų dauguma JAV valstijų, yra įteisinusios šią praktiką parlamentų ir teismų sprendimu.

23 d. Austrija: Švedijos atstovas Mansas Zelmerlowas (Monsas Zelmerliovas) su daina „Heroes“ laimėjo 60-ąjį Eurovizijos dainų konkursą, nedideliu atotrūkiu įveikęs ant kulnų lipusią Rusijos atlikėją Poliną Gagariną su daina „A Million Voices“. Tai jau šeštoji Švedijos, kuri paskutinį kartą laimėjo Euroviziją 2012 metais, pergalė per šio konkurso istoriją. Jubiliejaus proga į šiųmetę Euroviziją pirmą kartą buvo pakviesta dalyvauti Australija – jos atstovas Guy Sebastianas (Gajus Sebastianas) užėmė penktą vietą. Lietuvos duetas Monika Linkytė ir Vaidas Baumila su daina „This Time“ užėmė aštuonioliktą vietą.

JAV: per automobilio avariją Naujajame Džersyje kartu su žmona žuvo Johnas Forbesas Nashas (Džonas Forbsas Nešas) jaunesnysis, matematikos genijus, kurio kova su schizofrenija įkvėpė sukurti 2001 metų dramą „Nuostabus protas“ (A Beautiful Mind). Mokslininkui buvo 86 metai.

Salvadoras: San Salvadoro arkivyskupas Oscaras Romero (Oskaras Romeras), kurį 1980 metais prie altoriaus mišių metu nušovė dešiniųjų mirties būrio snaiperis, paskelbtas palaimintuoju. Vasario 3 dieną popiežiaus dekretu jis buvo pripažintas Bažnyčios kankiniu.

24 d. Lenkija: antrajame prezidento rinkimų ture konservatyvios partijos „Įstatymas ir teisingumas“ (PiS) kandidatas, europarlamentaras Andrzejus Duda (Andžejus Duda) netikėtai išplėšė pergalę, įveikęs perrinkimo siekusį valstybės vadovą Bronislawą Komorowskį (Bronislavą Komorovskį). A.Duda pelnė 51,55 proc. balsų, B.Komorowskis - 48,45 proc. balsų.

Prancūzija: 68-ojo Kanų festivalio „Auksinę palmės šakelę“ laimėjo prancūzų režisieriaus Jacques'o Audiard'o (Žako Odjaro) juosta „Dypanas“ (Dheepan) - drama apie sunkią traumuotų pabėgėlių, siekiančių pradėti gyventi iš naujo, dalią. Kanų festivalio „Didįjį prizą“ namo išsivežė pradedantis vengrų režisierius Laszlas Nemesas (Laslas Nemešas) - už Holokausto siaubą vaizduojančią dramą „Saulo sūnus“ (Saul fia). Žiuri prizą laimėjo graikų režisieriaus Jorgo Lantimo (Yorgos Lanthimos) siurealistinė komedija apie šiuolaikinę meilę „Omaras“ (The Lobster).

26 d. Madagaskaras: parlamentas triuškinama balsų dauguma pasisakė už tai, kad iš pareigų būtų atleistas prezidentas Hery Rajaonarimampianina (Heris Radžaonarimampianina), kaltinamas konstitucijos pažeidimais ir bendra nekompetencija.

27 d. Šveicarija: šveicarų policija, vykdydama JAV Teisingumo departamento prašymą, suėmė septynis Tarptautinės futbolo federacijos (FIFA) pareigūnus, tarp jų tuometinį FIFA viceprezidentą Jeffrey Webbą (Džefrį Vebą), įtariamus didžiulio masto korupcija. Kaltinimai korupcija persekioja FIFA nuo tada, kai teisė organizuoti 2018 ir 2022 metų Pasaulio futbolo čempionatus buvo suteikta Rusijai ir Katarui.

JAV: Nebraska tapo 19-ąją JAV valstija, atsisakiusia mirties bausmės.

29 d. Šveicarija: didžiulio masto korupcijos skandalo krečiamos FIFA prezidentas Seppas Blatteris (Zepas Blateris) buvo perrinktas penktai kadencijai, jo vieninteliam varžovui – Jordanijos princui Ali bin al Husseinui (Ali bin Huseinui), pasitraukus po pirmojo balsavimo rato.

JAV: Valstybės departamentas paskelbė išbraukęs Kubą iš terorizmą remiančių valstybių „juodojo sąrašo“ po nuodugnios peržiūros, kuri buvo pradėta praėjusių metų pabaigoje, kai Vašingtonas atvirai ėmėsi pastangų atkurti draugiškus santykius su komunistinio režimo valdoma sala.

30 d. Indija: šalį apėmusi karščio banga, nuo kurios labiausiai nukentėjo pietinės Andhra Pradešo ir Telanganos valstijos, per kelias savaites pareikalavo pustrečio tūkstančio žmonių gyvybių. Tai antras didžiausias kaitros aukų skaičius per Indijos istoriją ir penktas didžiausias pasaulyje.

Ukraina: prezidentas Petro Porošenka paskyrė buvusį Gruzijos vadovą Michailą Saakašvilį strateginės srities, Odesos, gubernatoriumi.

31 d. Kinija: „Solar Impulse“ (Si2), pilotuojamas Andre Borschbergas (Andrė Boršbergo), pakilo šešių parų skrydžiui per Ramųjį vandenyną – ambicingiausiam savo kelionės aplink pasaulį, naudojant tik Saulės energiją, etapui, tačiau dėl blogų orų buvo priverstas nutūpti Japonijoje. Į skrydį per vandenyną jis vėl pakilo birželio 28 dieną, o liepos 3-iąją nutūpė Havajuose, įveikęs rizikingiausią savo kelionės etapą. Dėl akumuliatorių dalių pažeidimų Si2 teko remontuoti ir tikimasi, kad savo kelionę jis galės pratęsti 2016-ųjų balandį.

BIRŽELIS

1 d. Kinija: Jangdzės upėje per audrą apvirtus ir nuskendus kruiziniam laivui „Dongfangzhixing“ („Rytinė žvaigždė“), žuvo 442 žmonės. Iš viso laive buvo 454 žmonės, daugiausia – vyresni nei 60 metų turistai, ir tik 12-ai jų pavyko išsigelbėti per šią didžiausią komunistinės Kinijos laivininkystės nelaimę.

Nigerija: pietinėje Anambros valstijoje žmonių pilnoje autobusų stotyje sprogus benzinvežiui, žuvo 69 žmonės, dar apie 30 smarkiai apdegusių žmonių buvo nuvežti į ligonines. Tuo tarpu šalies šiaurės rytuose esančios Borno valstijos centriniame Maidugūrio mieste žmonių pilname galvijų turguje susisprogdinus savižudžiui, žuvo apie 50 žmonių.

Kanada: eidamas 85-uosius metus mirė buvęs Kvebeko premjeras Jacques'as Parizeau (Žakas Parizo), aktyviai pasisakęs už šios prancūzakalbės provincijos atsiskyrimą nuo Kanados.

2 d. Šveicarija: į JAV Federalinio tyrimų biuro korupcijos tyrėjų taikiklį pakliuvęs Tarptautinės futbolo federacijos (FIFA) prezidentas Seppas Blatteris (Zepas Blateris), prie šios organizacijos vairo stovėjęs 17 metų, netikėtai paskelbė atsistatydinantis, nors prieš kelias dienas buvo perrinktas naujai kadencijai.

3 d. Latvija: Seimas penktuoju balsavimu nauju šalies prezidentu išrinko gynybos ministrą Raimondą Vėjuonį, kurio kandidatūrą iškėlė valdančioji centro dešinės Žaliųjų ir valstiečių sąjunga.

4 d. Mauricijus: šalies parlamentas pritarė Ameenah Gurib-Fakim (Aminos Gurib Fakim) skyrimui šalies prezidente. Garsi mokslininkė biologė tapo pirmąja moterimi, užėmusia šios Indijos vandenyno salų valstybės prezidento postą, kuris iš esmės yra reprezentacinio pobūdžio.

5 d. Irakas: pašlijus sveikatai per daug metų, praleistų kalėjime, būdamas 79 metų ligoninėje mirė Tareqas Azizas (Tarikas Azizas), laikytas Saddamo Husseino (Sadamo Huseino) režimo balsu.

6 d. Prancūzija: eidamas 87-uosius metus mirė prancūzų aktorius Pierre'as Brice'as (Pjeras Brisas), kurį išgarsino apačių vado Vinetu vaidmuo juostose, sukurtose pagal vokiečių rašytojo Karlo May'aus (Karlo Majaus) romanus.

7 d. Turkija: visuotiniuose rinkimuose daugiausiai balsų gavo prezidento Recepo Tayyipo Erdogano (Redžepo Tajipo Erdohano) valdančioji Teisingumo ir plėtros partija (AKP), tačiau ji pirmą kartą per 13 metų neteko daugumos. Atsisakydamas pripažinti pralaimėjimą, R.T.Erdoganas kelias savaites po rinkimų žlugdė pastangas suformuoti koalicinę vyriausybę ir galiausiai pareiškė, kad nelieka kitos išeities, tik rengti pirmalaikius rinkimus, kurie buvo paskirti lapkričio 1 dieną.

Didžioji Britanija: eidamas 94-uosius metus mirė britų aktorius seras Christopheris Lee (Kristoferis Li), sukūręs vaidmenis daugiau nei 250 filmų, tačiau bene geriausiai žiūrovų atsimenamas kaip Drakula iš kelių juostų apie legendinį vampyrų grafą bei kaip piktasis burtininkas Sarumanas iš „Žiedų valdovo“ (The Lord of the Rings) trilogijos.

9 d. Ukraina: Kijevo srities Vasylkivo rajone per gaisrą Ukrainos naftos bendrovės „BRSM-Nafta“ degalų bazėje žuvo keturi žmonės, tarp jų trys ugniagesiai, dar 12 buvo sužeisti.

Egiptas: šalis išbraukė palestiniečių islamistų judėjimą „Hamas“ iš teroristinių organizacijų sąrašo.

10 d. Vatikanas: popiežius Pranciškus pritarė, kad būtų įkurtas naujas Vatikano tribunolo „teisminis skyrius“, nagrinėsiantis bylas, iškeltas vyskupams, kurie neapsaugojo vaikų nuo dvasininkų seksualinės prievartos ir nepranešė apie vaikų lytinio išnaudojimo atvejus, už kuriuos atsakingi jų prižiūrimi kunigai.

11 d. Ispanija: Madride praėjus beveik 400 metams po mirties oficialiai palaidoti žymiausio šalies rašytojo Miguelio de Cervanteso (Migelio de Servanteso) palaikai. Jo kaulus šįmet rado ekspertai po beveik metus trukusių kasinėjimų vienuolyne, kuriame „Don Kichoto“ (Don Quixote) autorius, kaip manoma, buvo palaidotas 1616 metais.

JAV: būdamas 85 metų Niujorke mirė amerikietis saksofonininkas ir kompozitorius Ornette'as Colemanas (Ornetas Koulmanas).

12 d. Azerbaidžanas: Baku prasidėjo 16 dienų trukusios pirmosios Europos žaidynės, kuriose varžėsi daugiau kaip 6 tūkst. sportininkų iš 50 šalių. Lietuviai, iškovoję septynis medalius - du aukso, vieną sidabro ir keturis bronzos – bendroje šalių įskaitoje užėmė 24-ąją vietą.

Ispanija: karalius Felipe VI (Felipė VI) atėmė Maljorkos Palmos kunigaikštienės titulą iš savo sesers princesės Cristinos (Kristinos), laukiančios teismo dėl mokesčių slėpimo. Cristinos vyras Inaki Urdangarinas (Inakis Urdangarinas), kaltinamas pinigų plovimu ir sukčiavimu, automatiškai prarado kunigaikščio titulą.

13 d. Kosmosas: Europos kosmoso agentūros mokslinių tyrimų zondas „Philae“, 2014 metų lapkritį po 10 metų trukusios kelionės sėkmingai nutupdytas ant 67P/Čuriumovo-Gerasimenko kometos branduolio paviršiaus ir perėjęs į „miego“ režimą, išsikrovus jo akumuliatoriams, atnaujino ryšį su Žeme, kai jo saulės baterijos papildė energijos atsargas.

Švedija: per prabangią ceremoniją Stokholme princas Carlas Philipas (Karlas Filipas), karaliaus Carlo XVI Gustafo (Karlo XVI Gustavo) ir karalienės Silvios (Silvijos) sūnus, turintis Vermlando kunigaikščio titulą, vedė nekilmingą buvusią televizijos realybės šou žvaigždutę Sofią Hellqvist (Sofiją Helkvist).

14 d. Gruzija: Tbilisį nusiaubęs didžiausias per kelis pastaruosius dešimtmečius potvynis pareikalavo 19 žmonių gyvybių. Potvynis, kuris kilo po kelias valandas trukusios smarkios liūties iš krantų išsiliejus per sostinę tekančiai nedidelei Verės upei, nuniokojo miesto zoologijos sodą, iš kurio į laisvę ištrūko daug gyvūnų, tarp jų maždaug 20 tigrų, liūtų ir jaguarų. Dalis jų buvo nušauti, kai buvo rasti klaidžiojantys miesto gatvėse.

15 d. Rusija: eidama 41-uosius metus mirė populiari Rusijos dainininkė Žana Friskė, pralaimėjusi sunkią kovą su vėžiu. Neoperuojamas smegenų navikas dainininkei buvo diagnozuotas praėjus keliems mėnesiams po sūnaus Platono gimimo 2013 metų balandį.

16 d. JAV: Rupertas Murdochas (Rupertas Merdokas) paskelbė, kad savo įkurtos žiniasklaidos ir pramogų verslo bendrovės „21st Century Fox“ vairą nuo liepos 1-osios perduoda jaunesniajam sūnui Jamesui (Džeimsui).

17 d. Vengrija: šalis uždarė savo sieną su Serbija, užkirsdama svarbų patekimo į ES maršrutą tūkstančiams migrantų iš Artimųjų Rytų, Azijos ir Afrikos, keliaujančių per Vakarų Balkanus. Liepą pasienyje su Serbija ji pradėjo statyti 4 m aukščio spygliuotos vielos užtvarą, kuri buvo baigta rugpjūčio gale.

Turkija: eidamas 91-uosius metus mirė buvęs šalies premjeras ir prezidentas Suleymanas Demirelis (Siuleimanas Demirelis), penkis dešimtmečius buvęs viena įtakingiausių šalies politinių figūrų.

Australija: po daugiau negu dešimtmetį trukusių derybų šalis su Kinija pasirašė laisvosios prekybos sutartį, apimančią daugybę sričių, įskaitant transportą, telekomunikacijas, turizmą, aplinkos apsaugą ir infrastruktūros objektų statybas. Kinija yra svarbiausia Australijos prekybos partnerė.

18 d. Danija: pergalę parlamento rinkimuose iškovojo Larso Lokke Rasmusseno (Larso Liokės Rasmuseno) vadovaujamas opozicinis dešiniojo sparno blokas, aplenkęs premjerės Helle Thorning-Schmidt (Helės Torning-Šmit) socialdemokratus. L.L.Rasmussenas suformavo mažumos vyriausybę, kurią sudaro ministrai vien iš jo centro dešinės partijos „Venstre“, nes jam nepavyko sutarti dėl koalicijos su antiimigracine kraštutinių dešiniųjų Danijos liaudies partija (DPP), kuri rinkimuose liko antra. Naujoji vyriausybė darbą pradėjo birželio 28 dieną.

Vatikanas: popiežius Pranciškus paskelbė 200 puslapių encikliką „Laudato Si“, skirtą pasaulio ekologinėms problemoms ir aplinkosaugai. Joje pontifikas ragino imtis veiksmų, kurie leistų išvengti „nepaprastų“ klimato pokyčių, niokojančių planetą, taip pat kvietė turtingąsias šalis prisiimti didžiausią atsakomybę dėl sukurtos problemos ir dėti didžiausias pastangas ją išspręsti.

19 d. Armėnija: Jerevane prasidėjo kelias savaites trukę didžiuliai protestai dėl išaugusių elektros kainų ir vyriausybės nesugebėjimo pažaboti skurdą šioje Kaukazo valstybėje. Riaušių policijai pamėginus jėga išvaikyti demonstrantus, protestai išplito ir į kitus šalies miestus.

20 d. ES: bloko šalių lyderiai viršūnių susitikime sutarė dėl savanoriško 40 tūkst. prieglobsčio prašytojų paskirstymo po Bendrijos nares, kad būtų sumažinta migrantų krizės našta Italijai bei Graikijai, bet atmetė privalomąsias pabėgėlių priėmimo kvotas.

22 d. JAV: per lėktuvo katastrofą Santa Barbaroje, Kalifornijoje, žuvo amerikiečių kompozitorius Jamesas Horneris (Džeimsas Horneris), sukūręs muziką virtinei didžiulio populiarumo sulaukusių Holivudo filmų, įskaitant „Titaniką“ (Titanic) bei „Įsikūnijimą“ (Avatar). Jam buvo 61 metai.

Italija: ištikus širdies smūgiui savo namuose netoli Romos mirė italų kino ikona Laura Antonelli (Laura Antoneli), garsėjusi savo erotiniais vaidmenimis ir meilės romanu su prancūzų aktoriumi Jeanu-Pauliu Belmondo (Žanu Poliu Belmondo).

JAV: būdamas 61 metų per privataus lėktuvo katastrofą Kalifornijoje žuvo kompozitorius Jamesas Horneris (Džeimas Horneris), sukūręs muziką virtinei didžiulio populiarumo sulaukusių Holivudo filmų, įskaitant „Titaniką“ ir „Įsikūnijimą“. Kūrėjas pelnė „Oskarą“ už dainą „My Heart Will Go On“, kurią jis parašė „Titanikui“.

24 d. Tunisas: populiariame Viduržemio pajūrio kurorte Port el Kantavyje, esančiame šalia Susos miesto, užpuolikas paplūdimyje prie penkių žvaigždučių viešbučio „Riu Imperial Marhaba“ nužudė 38 žmones, dauguma kurių buvo Didžiosios Britanijos piliečiai. Tai buvo kruviniausias išpuolis šios šalies naujausių laikų istorijoje, o atsakomybę už jį prisiėmė džihadistų judėjimas „Islamo valstybė“.

26 d. Kuveitas: Imamo al Sadeqo (Sadiko) šiitų mečetėje Kuveito mieste susisprogdinus mirtininkui, žuvo 26 žmonės, o dar 227 buvo sužeisti.

JAV: Aliaskos pietryčiuose sudužus pramoginių skrydžių lėktuvui „DeHavilland DHC-3 Otter“, žuvo visi devyni juo skridę žmonės.

Rusija: būdamas 85 metų mirė ekspremjeras Jevgenijus Primakovas. Sovietų Sąjungos ir Rusijos politikos veteranas bei ekonomistas vadovavo vyriausybei per prezidento Boriso Jelcino kadenciją 1998–1999 metais, taip pat dirbo užsienio reikalų ministru 1996–1998 metais bei vadovavo užsienio žvalgybos tarnybai SVR 1991–1996 metais.

JAV: Aukščiausiasis Teismas byloje „Jimas Obergefellas (Džimas Oberdžefelas) prieš Richardą Hodgesą (Ričardą Hodžesą) (Obergefell v. Hodges) paskelbė istorinę nutartį, kad Konstitucija gina visų amerikiečių visose valstijose teisę sudaryti vienalytes santuokas.

27 d. Taivanas: daugiau kaip 500 žmonių buvo sužeisti, beveik 200 iš jų – kritiškai, kai vandens pramogų parke netoli Taivano sostinės Taibėjaus minioje įvyko sprogimas, kuris driokstelėjo dėl ore tvyrojusio didelio kiekio įvairiomis spalvomis dažyto krakmolo miltelių. Per kelias dienas nuo sužalojimų, patirtų per šį sprogimą, mirė 15 žmonių.

30 d. Indonezija: Sumatros saloje esančiame trečiajame pagal dydį šalies mieste Medane gyvenamajame rajone nukrito ir užsiliepsnojo karinis transporto lėktuvas „Lockheed C-130 Hercules“. Per šią katastrofą, kuri, kaip manoma, įvyko sugedus lėktuvo varikliui, žuvo 143 žmonės.

LIEPA

1 d. Graikija: šalis tapo pirmąja išsivysčiusia valstybe, kuri neįvykdė skolos mokėjimo įsipareigojimų Tarptautiniam valiutos fondui (TVF), praleidusi 1,5 mlrd. eurų mokėjimo terminą, kai žlugo paskutinės minutės pastangos surasti kompromisą su oficialiais skolintojais.

Britanija: būdamas 106 metų ramiai miegodamas Veksamo ligoninėje Slau mieste į vakarus nuo Londono mirė Nicholas Wintonas (Nikolas Vintonas), dėl savo pastangų, padėjusių prieš Antrąjį pasaulinį karą išgelbėti nuo nacių šimtus žydų vaikų Prahoje, pramintas „anglų Schindleriu“.

2 d. Filipinai: centriniame šalies regione netoli Ormoko uosto apvirtus į Kamoteso salą plaukusiam keltui „Kim Nirvana“, nuskendo 62 žmonės, 158 pavyko išsigelbėti. Manoma, kad nelaimė įvyko, nes keltas gabeno per daug keleivių ir krovinių.

Sirija: džihadistų grupuotės „Islamo valstybė“ kovotojai senoviniame Palmyros mieste, kurį užėmė gegužę, sunaikino beveik 2 tūkstančių metų senumo plačiai žinomą ikiislamiškos deivės Alatos liūto statulą.

3 d. Danija: buvusi ilgametė dešiniojo sparno populistinės Danijos liaudies partijos lyderė Pia Kjaersgaard (Pija Kersgord) išrinkta šalies parlamento - Folketingo - pirmininke ir šiame poste pakeitė birželį JT Generalinės Asamblėjos pirmininku vienerių metų kadencijai išrinktą Mogensą Lykketoftą (Mogensą Liuketoftą). P.Kjaersgaard yra pirmoji Folketingo vadovė moteris.

Portugalija: 2014 metų sausį mirusio legendinio portugalų futbolininko Eusebio da Silvos Ferreiros (Eusebiju da Silvos Fereiros) palaikai perlaidoti Portugalijos nacionaliniame panteone. „Juodąja pantera“ vadintas futbolininkas laikomas vienu geriausiu visų laikų puolėju.

4 d. Vokietija: į Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacijos (UNESCO) pasaulio paveldo sąrašą įtraukti Šampanės ir Burgundijos istoriniai vynuogynai, vyno rūsiai ir šampano ūkiai, kuriuose gaminami garsiausi pasaulio putojantys vynai. UNESCO nurodė, kad su šampanu susijęs pasaulio paveldo statusas apima vietas, kuriose „putojantis vynas buvo sukurtas naudojant antrinės fermentacijos metodą butelyje, nuo 17-ojo amžiaus pradžios iki jo ankstyvojo industrializavimo 19-ajame amžiuje“.

Tonga: Tupou VI (Tupus VI) karūnuotas šios salų valstybės Ramiajame vandenyne karaliumi. Naujasis karalius taip pat tapo 24-uoju Tu'i Kanokupolu, įgijęs senovinį Tongos vadų titulą, keliais šimtmečiais senesnį už monarchiją. Tupou VI perėmė sostą po savo nevedusio brolio Tupou V mirties 2012 metais.

5 d. Graikija: rinkėjai referendume triuškinama persvara (61,3 proc.) atmetė griežto taupymo priemones, kurių imtis reikalavo tarptautiniai kreditoriai mainais į finansinę pagalbą. „Taip“ reformoms tarė 38,7 proc. balsavusiųjų, o aktyvumas plebiscite siekė 62,5 procento. Nors vyriausybė užsitikrino tvirtą pergalę, kreditorių nemalonėn patekęs ekscentriško būdo finansų ministras Janis Varufakis (Yanis Varoufakis) atsistatydino, teigdamas, kad nenori būti kliuviniu Atėnų deryboms su skolintojais.

Japonija: būdamas 112 metų nuo inkstų nepakankamumo slaugos ligoninėje Tokijuje mirė seniausiu pasaulyje vyru laikytas Sakari Momoi (Sakaris Momojis). Seniausiu pasaulyje vyru jis buvo pripažintas pernai, būdamas 111 metų. Rugpjūtį Guinnesso (Gineso) pasaulio rekordų knyga seniausiu pasaulyje vyru pripažino kitą japoną - Nagojoje gyvenantį Yasutaro Koide (Jasutarą Koidę), gimusį gimė 1903 metų kovo 13 dieną.

6 d. Pietų Amerika: popiežius Pranciškus Ekvadore pradėjo pirmąjį per pastaruosius dvejus metus vizitą gimtojoje Pietų Amerikoje, per kurį taip pat aplankė Boliviją ir Paragvajų. Šios kelionės metu jis kvietė išnaikinti skurdą, kuris yra ir šio regiono rykštė, bei reiškė apgailestavimą dėl mūsų dienų vartotojiškos visuomenės. Pontifikas taip pat pasiuntė istorinę susitaikymo žinią, atsiprašęs Bolivijos indėnų dėl nusikaltimų, įvykdytų prieš juos per šimtmečius Katalikų Bažnyčios vardu.

7 d. JAV: virš Pietų Karolinos, netoli Čarlstono miesto, JAV oro pajėgų naikintuvui F-16 susidūrus su lengvuoju lėktuvu „Cessna“, žuvo du šiuo orlaiviu skridę žmonės. Naikintuvo pilotas katapultavosi ir beveik nenukentėjo.

8 d. Latvija: naujuoju šalies vadovu birželį Seimo išrinktas Raimondas Vėjuonis davė priesaiką ir tapo 9-uoju Latvijos prezidentu. Jis šiame poste pakeitė Andrį Bėrzinį, nusprendusį nesiekti perrinkimo antrai kadencijai.

Italija: Neapolio teismas buvusiam premjerui Silvio Berlusconi (Silvijui Berluskoniui) skyrė trejų metų įkalinimo bausmę už senatoriaus papirkimą, siekiant destabilizuoti 2006-2008 metais dirbusią centro kairiųjų vyriausybę. Tačiau politikos veteranas kalėjimo išvengė, nelikus pakankamai laiko bylą išnagrinėti apeliacine tvarka dėl senaties termino, kuris suėjo lapkričio 6 dieną.

9 d. Ukraina: paskelbta, kad pagal gegužę prezidento pasirašytą įstatymą, įpareigojantį pašalinti šalyje visus komunistinės praeities simbolius, bus pakeisti 877 vietovių, tarp jų apskričių centrų Dniepropetrovsko ir Kirovogrado, taip pat daugelio kaimų, pavadinimai, susiję su komunistinių veikėjų vardais, organizacijų pavadinimais ir šventėmis.

Saudo Arabija: Jungtinėse Valstijose mirė Saudo Arabijos princas Saudas al Faisalas, gimęs 1940 metais ir žinomas kaip ilgiausiai pasaulyje užsienio reikalų ministro poste dirbęs asmuo.

10 d. JAV: Pietų Karolina, žengdama istorinį žingsnį, pašalino iš valstijos parlamento konfederatų vėliavą, kurią kažkada naudojo vergiją palaikiusių Pietų sukilėlių armija ir kuri čia buvo iškelta prieš pusę šimtmečio kaip galingas ir priešinantis šalies rasinės takoskyros simbolis.

Egiptas: eidamas 84-uosius metus Kaire nuo širdies smūgio mirė Egipte gimęs garsus Holivudo aktorius Omaras Sharifas ( Omaras Šarifas), sukūręs vaidmenų „Oskarais“ apdovanotose ir kino klasika tapusiose juostose, tokiose kaip „Arabijos Lorensas“ (Lawrence of Arabia) ir „Daktaras Živago“ (Doctor Zhivago).

11 d. Japonija: būdamas 55 metų nuo vėžio mirė kompiuterinių žaidimų bendrovės „Nintendo“ prezidentas ir generalinis direktorius Satoru Iwata (Satorus Ivata). Jis šiai įmonei vadovavo nuo 2002 metų.

Meksika: iš griežčiausio režimo kalėjimo pabėgo Sinaloa narkotikų kartelio vadeiva Joaquinas Guzmanas (Choakinas Gusmanas), pravarde El Chapo (Neužauga). Tai jau antras jo pabėgimas per 14 pastarųjų metų. „Forbes“ El Chapo yra įvardijęs įtakingiausiu pasaulyje nusikaltėliu.

Bosnija ir Hercegovinoje: šalis paminėjo 20-ąsias Srebrenicos žudynių, per kurias šio rytinio Bosnijos miesto apylinkėse serbų pajėgos 1995 metų liepą išžudė 8 tūkst. musulmonų vyrų ir berniukų, metines. Aukų pagerbimo ceremonijoje dalyvavusiam Serbijos premjerui Aleksandrui Vučičiui teko skubiai pasišalinti, kai įtūžusi minia apmėtė jį akmenimis.

Ukraina: per susišaudymą su vidaus reikalų ministerijos pajėgomis vakariniame Mukačevės mieste žuvo du ultranacionalistinio judėjimas „Pravyj sektor“ („Dešinysis“ arba „Teisusis sektorius“) nariai. Konfrontaciją tarp radikalių nacionalistų ir policijos įžiebė „Pravyj sektor“ paskelbtas užmojis sustabdyti kontrabandinių cigarečių srautą į Vengriją ir Slovakiją, iš kurio esą pelnosi vietos politikai ir saugumo pajėgų vadovai.

12 d. Graikija: po 17-a valandų trukusio įtemptų derybų maratono Atėnai su euro zonos narėmis pasiekė susitarimą dėl didelio masto reformų mainais į trejų metų finansinės pagalbos programą, kurios vertė – 86 mlrd. eurų. Šis susitarimas leido prie bankroto slenksčio atsidūrusiai Graikijai likti ES bendrosios valiutos erdvėje.

Rusija: oro desantininkų mokymo centre netoli Sibiro miesto Omsko sugriuvus daliai kareivinių pastato žuvo 23 kariai, dar 19 buvo sužeisti.

14 d. Austrija: Iranas ir šešių galingųjų šalių grupė P5+1 (JAV, Rusija, Didžioji Britanija, Kinija, Prancūzija ir Vokietija) Vienoje pasirašė istorinį susitarimą, pagal kurį Teheranas sutiko smarkiai apriboti savo branduolinę programą mainais į šiitiškai respublikai taikomų tarptautinių sankcijų atšaukimą. Susitarimas numato griežtas JT inspekcijas, kad bet kokie Irano mėginimai pasigaminti branduolinį ginklą taptų neįmanomi ir nesunkiai susekami. Izraelio vyriausybės vadovas Benjaminas Netanyahu (Benjaminas Netanjahus) šį susitarimą pavadino „istorine klaida visam pasauliui“.

Kosmosas: JAV kosmoso agentūros zondas „New Horizons“ tapo pirmuoju kosminiu aparatu, praskriejusiu netoli Plutono ir atsiuntusiu precedento neturinčių duomenų apie šį dangaus kūną. Po šito istorinio įvykio netrukus paskelbtos didelės raiškos nuotraukos atskleidė neįtikėtiną geografinę įvairovę tolimajame Saulės sistemos pakraštyje skriejančioje planetoje – nuo stūksančių kalnų iki kopų ir sušalusių ledo lyčių. Numatyta, kad nauji duomenys bus priimami Žemėje iki ateinančių metų pabaigos. „New Horizons“ buvo paleistas iš Kanaveralo kyšulio Floridoje 2006 metais.

15 d. Vokietija: Liuneburgo miesto teismas skyrė ketverių metų laisvės atėmimo bausmę „Aušvico buhalteriu“ pramintam buvusiam nacių SS pajėgų karininkui 94 metų Oskarui Groeningui (Oskarui Grėningui), kuris buvo pripažintas kaltu dėl 300 tūkst. bendrininkavimo nužudant atvejų“, daugiausiai susijusių su Vengrijos žydų naikinimu dujų kamerose 1944 metais. Balandį vykusiame teismo posėdyje O.Groeningas pripažino savo „moralinę atsakomybę“ dėl masinių žudynių Aušvico mirties stovykloje ir paprašė „atleidimo“.

16 d. Graikija: parlamentas patvirtino įstatymo projektą dėl griežtų reformų, kurias šalis įsipareigojo įgyvendinti mainais į naują trejų metų trukmės ir 86 mlrd. eurų vertės finansinės pagalbos programą - jau trečiąją per pastaruosius penkerius metus. Už kreditorių reikalaujamas priemones balsavo 229 įstatymų leidėjai, joms nepritarė 64, o dar šeši susilaikė. Parlamentui rengiantis balsuoti, Atėnų gatvėse vyko audringi protestai, kur įtūžę protestuotojai, nusistatę prieš taupymo politiką, svaidė Molotovo kokteilius.

Japonija: parlamento žemieji rūmai priėmė su saugumo politika susijusių teisės aktų paketą, numatantį suteikti didesnius įgaliojimus šalies kariuomenei, kurios veikla yra griežtai ribojama. Anot priešininkų, šie teisės aktai sužlugdys 70 metų Japonijos propaguotą pacifizmą, nes atveria kelią pirmąkart po Antrojo pasaulinio karo pasiųsti japonų karius kautis kitose šalyse.

JAV: keturi amerikiečiai jūrų pėstininkai ir vienas jūreivis žuvo, kai 24 metų Mohammadas Youssufas Abdulazeezas (Mohamadas Jusufas Abdulazizas) apšaudė du kariuomenės centrus Tenesio valstijos Čatanugos mieste, o galiausiai buvo nukautas per susišaudymą su policija.

Estija: naująja užsienio reikalų ministre paskirta karjeros diplomatė Marina Kaljurand. Ji šiame poste pakeitė Keit Pentus-Rosimannus (Keit Pentus-Rosimanus), kuri liepos 1 dieną atsistatydino, kai teismas nusprendė, kad ji yra iš dalies atsakinga už bankrutavusios jos tėvo transporto bendrovės skolą.

17 d. Graikija: premjeras Aleksis Cipras (Alexis Tsipras) pertvarkė savo ministrų kabinetą kitą dieną po to, kai daugelis jo radikalios kairiosios partijos „Syriza“ deputatų balsavo prieš griežtas reformas, už kurias tarptautiniai skolintojai pažadėjo šaliai skirti naują finansinės pagalbos paketą.

Lenkija: vasarį nužudyto Kremliaus kritiko Boriso Nemcovo dukrai Žanai Nemcovai skirta vieno milijono eurų Solidarumo premija už demokratijos ir žmogaus teisių gynimą.

20 d. JAV-Kuba: šalys po 54 metų pertraukos oficialiai atkūrė diplomatinius santykius ir iš naujo atidarė savo visavertes ambasadas abiejose sostinėse. Apie abiejų šalių susitaikymą pirmąkart buvo paskelbta pernai gruodžio 17 dieną, kai Barackas Obama (Barakas Obama) ir Kubos prezidentas Raulis Castro (Raulis Kastras) sutarė baigti abiejų šalių priešiškumą ir siekti normalizuoti ryšius.

Turkija: pietiniame Suručo mieste netoli sienos su Sirija per mirtininko sprogdintojo išpuolį, dėl kurio buvo apkaltinta „Islamo valstybė“, žuvo 32 žmonės, daugiausiai jauni kurdų aktyvistai, dar daugiau nei 100 žmonių buvo sužeisti.

21 d. Burundis: prezidentas Pierre'as Nkurunziza (Pjeras Nkurunziza) užsitikrino trečią iš eilės kadenciją, jau pirmajame rinkimų ture gavęs beveik 70 proc. balsų. Opozicija įnirtingai priešinosi šiems rinkimams, tvirtindama, kad P.Nkurunzizos kandidatavimas prieštarauja konstitucijai. Neramumai šalyje tęsėsi kelis mėnesius, o vyriausybės pajėgoms triuškinant protestuotojus žuvo bent 100 žmonių.

Egiptas: Nilo upėje krovininiam laivui susidūrus su kateriu, kuriuo plaukė sužadėtuvių šventės dalyviai, žuvo mažiausiai 36 žmonės, tarp jų 20 vaikų.

JAV: eidamas 85-uosius metus Niujorke mirė rašytojas Edgaras Lawrence'as Doctorow (Edgaras Lorensas Doktorou), kurį išgarsino tokie grožinės literatūros darbai istorine tematika kaip „Regtaimas“ (Regtime), „Bilis Batgeitas“ (Billy Bathgate) ir „Maršas“ (The March).

23 d. Kosmosas: NASA mokslininkai paskelbė atradę egzoplanetą Kepler-452b, kuri yra pirmoji žinoma ne Saulės sistemos planeta, skriejanti gyvybei palankioje zonoje aplink savo centrinį šviesulį.

JAV: Luizianos valstijos Lafajeto mieste užpuolikas kino teatre nušovė du žmones, dar devynis sužeidė, o galiausiai paleido kulką į save.

26 d. Prancūzija: Paryžiuje baigėsi beveik mėnesį trukusios 102-osios prestižinės daugiadienės „Tour de France“ dviratininkų lenktynės, kurių nugalėtoju antrą kartą tapo britas Christopheris Froome'as (Kristoferis Frumas) iš komandos „Sky Team“. Jis šiose lenktynėse triumfavo ir 2013-aisiais. Lietuvis Ramūnas Navardauskas iš komandos „Cannondale-Garmin Pro Cycling Team“ bendroje įskaitoje tenkinosi 137-a pozicija tarp 154 lenktynes baigusių dviratininkų.

JAV: krikščioniškoje slaugos ligoninėje Džordžijos valstijos Duluto mieste mirė 22 metų Bobbi Kristina Brown (Bobi Kristina Braun) – vienintelis poplegendos Whitney Houston (Vitni Hjuston) ir dainininko Bobby Browno (Bobio Brauno) vaikas. Mergina užgeso šeimai nusprendus nutraukti jos gyvybės palaikymą praėjus pusmečiui po to, kai ji buvo rasta be sąmonės vandens pilnoje vonioje savo namuose Atlantos priemiestyje. Rugpjūčio 24 dieną ji buvo palaidota šalia savo motinos Naujojo Džersio kapinėse.

27 d. Indija: eidamas 84-uosius metus sustojus širdžiai mirė buvęs šalies prezidentas, mokslininkas A.P.J.Abdul Kalamas, žinomas kaip šalies balistinių raketų programos tėvas.

29 d. Pakistanas: Talibanas paskelbė apie savo aukščiausiojo lyderio mulos Omaro, kuris apie du dešimtmečius vadovavo šiam kovotojų judėjimui, mirtį. Talibanas nenurodė, kada ir kur mirė mula, bet Afganistano vyriausybė pranešė, kad tai įvyko Karačyje 2013-ųjų balandį. Jo įpėdiniu buvo paskelbtas mula Akhtaras Mansouras (Achtaras Mansuras).

JT: Rusija vetavo JT Saugumo Tarybos rezoliuciją, kurioje buvo numatyta įkurti specialų tribunolą teisti asmenis, atsakingus už Malaizijos oro bendrovės „Malaysia Airlines“ lainerio numušimą virš Rytų Ukrainos. Pernai liepos 17 dieną įvykusi katastrofa nusinešė 298 žmonių gyvybes.

Lenkija: būdamas 65 metų mirė turtingiausiu žmogumi Lenkijoje laikytas Janas Kulczykas (Janas Kulčykas), bendrovės „Kulczyk Investments“ savininkas. Jis investavo į energetikos ir gamtinių išteklių sektorius Europoje bei Afrikoje, taip pat vystė automobilių gamybą bei infrastruktūros plėtrą Lenkijoje.

30 d. JAV: Senatas patvirtino jūrų pėstininkų generolą Josephą Dunfordą (Džozefą Danfordą) naujuoju Jungtinio štabų vadų komiteto viršininku, kuris yra šalies ginkluotųjų pajėgų vadas. Jis šiame poste pakeitė generolą Martiną Dempsey (Martiną Dempsį).

31 d. Malaizija: Tarptautinis olimpinis komitetas paskelbė, kad 2022 metų žiemos olimpinės žaidynės vyks Pekine. Kinijos sostinėje slaptame TOK narių balsavime įveikė kitą kandidatą - Kazachstano miestą Almatą.

RUGPJŪTIS

1 d. Kolumbija: netoli šiaurinio Agustin Kodasio miesto sudužus kariniam transporto lėktuvui „CASA CN-235“, žuvo 11 kariškių.

3 d. Olandija: šalies centrinėje dalyje esančiame Alfeno prie Reino mieste ant pastatų eilės nuvirtus dviem kranams, kurie buvo naudojami restauruojant tiltą, nukentėjo apie 20 žmonių.

JAV: sulaukęs 98 metų mirė žymus britų ir amerikiečių istorikas Robertas Conquestas (Robertas Konkvestas) - sovietinės istorijos tyrinėtojas bei garsių veikalų apie ją autorius, taip pat parašęs knygą „Sielvarto derlius“ (Harvest of Sorrow) apie Holodomorą - 4-ajame dešimtmetyje sovietų režimo Ukrainoje sukeltą didįjį badą, nuo kurio mirė milijonai.

4 d. Kolumbija: šiaurės vakariniame Antiokijos departamente, atokiame džiunglių regione, sudužo kovos su narkotikų kontrabandininkais operacijoje dalyvavęs sraigtasparnis „Blackhawk. Per nelaimę žuvo 16 policininkų, dviem pavyko išsigelbėti.

5 d. Prancūzija: šalis pareiškė sutinkanti sumokėti kompensaciją Rusijai už nutrauktą kontraktą dėl dviejų „Mistral“ klasės jūrų desanto laivų pardavimo. Tų laivų likimas temdė Prancūzijos ir Rusijos santykius nuo pernai lapkričio, kai Paryžius nusprendė įšaldyti 1,2 mlrd. eurų vertės sutartį, Vakarų šalims paskelbus sankcijas Maskvai dėl Krymo aneksijos ir prorusiškų separatistų Rytų Ukrainoje palaikymo.

Malaizija: šalis patvirtino, kad liepos 29 dieną Reunjono paplūdimyje rasta bangų išmesta lėktuvo sparno dalis priklauso oro bendrovės „Malaysia Airlines“ reiso MH370 lėktuvui „Boeing 777“, kuris dingo pernai kovo 8 dieną, skraidindamas 239 žmones. Buvo atnaujintos paieškos 10 tūkst. kv. km teritorijoje Indijos vandenyne ir nuodugniai apieškotos Reunjono rytinės pakrantės, tačiau šios pastangos nedavė rezultatų ir po 10 dienų buvo nutrauktos.

Libija: Viduržemio jūroje netoli Libijos krantų apvirtus perpildytam migrantų laivui, nuskendo daugiau nei 200 žmonių.

6 d. Lenkija: Andrzejus Duda (Andžejus Duda) per bendrą aukštųjų ir žemųjų parlamento rūmų posėdį prisaikdintas šeštuoju Lenkijos prezidentu nuo 1989-ųjų politinės transformacijos.

Egiptas: prezidentas Abdel Fattahas al Sisi (Abdel Fatahas Sisis) per iškilmingą ceremoniją atidarė „naująjį“ Sueco kanalą. Šio ambicingo projekto įgyvendinimas, trukęs apie metus, kainavo 9 mlrd. JAV dolerių ir buvo finansuojamas tik Egipto investuotojų.

Didžioji Britanija: neįkainojamas Stradivarijaus smuikas, prieš 35 metus pavogtas iš klasikinės muzikos virtuozo Romano Totenbergo, buvo surastas ir grąžintas muzikanto šeimai. 1734-aisiais pagamintas instrumentas buvo pavogtas po R.Totenbergo koncerto Masačusetso mieste Kembridže 1980 metais.

7 d. Bangladešas: sekuliarių pažiūrų tinklaraštininkas Niloy Chakrabarti (Nilojus Čakrabartis), naudojęsis Niloy Neelo (Nilojaus Nilo) slapyvardžiu, buvo mirtinai užkapotas mačetėmis į jo namus Dakoje įsiveržusių užpuolikų. Jis buvo jau ketvirtasis sekuliarių pažiūrų tinklaraštininkas, nužudytas nuo metų pradžios.

9 d. Rusija: Kazanės mieste baigėsi pasaulio plaukimo čempionatas, kuriame Lietuvos delegacija iškovojo vieną sidabro apdovanojimą (Rūta Meilutytė; 100 m plaukimas krūtine) ir medalių įskaitoje užėmė 19-ąją vietą.

10 d. ES: Europos Komisija paskelbė per šešerius metus skirsianti 2,4 mlrd. eurų pagalbą 19-ai Bendrijos šalių, į kurias plūsta daugiausiai migrantų. Italijai turėtų tekti didžiausia šios išmokos dalis - beveik 560 mln. eurų, o Graikijai - 473 milijonai.

Vatikanas: popiežius Pranciškus paskelbė rugsėjo 1-ąją Pasauline maldos už rūpinimąsi kūrinija diena.

11 d. Kinija: šalies centrinis bankas antradienį devalvavo juanį. Jo oficialus kursas sumažintas 1,9 proc. - labiausiai nuo 1994 metų.

12 d. Kinija: šiaurinio Tiandzino uostamiesčio pramonės zoną nuniokojo du galingi sprogimai, kurių vienas prilygo 21 t trotilo detonacijai. Sprogimai, driokstelėję sandėlių komplekse, kur buvo laikomos pavojingos cheminės medžiagos, nusinešė 173 žmonių gyvybes, dar apie 800 buvo sužeisti.

Kirgizija: šalis oficialiai prisijungė prie Maskvos vadovaujamo buvusių sovietinių respublikų ekonominio bloko - Eurazijos Ekonominės Sąjungos, tapusi penktąja jos nare.

13 d. Kosmosas: 67P/Čuriumovo-Gerasimenko kometa pasiekė arčiausiai Saulės esantį savo orbitos tašką – perihelį, o ją lydintis Europos kosminis zondas „Rosetta“ surinko dulkių ir dujų mėginių, kurie, kaip viliasi mokslininkai, gali padėti geriau suprasti gyvybės Žemėje kilmę.

16 d. Indonezija: per nedidelės oro bendrovės „Trigana Air“ lėktuvo katastrofą rytinėje Papua provincijoje, kuri įvyko esant nepalankioms meteorologinėms sąlygoms, žuvo 54 žmonės - 49 keleiviai ir 5 orlaivio įgulos nariai. Iš Sentanio oro uosto Papua sostinėje Džajapuroje pakilęs lėktuvas skrido į Oksibilio miestą.

Brazilija: daugiau nei 800 tūkst. žmonių dalyvavo dešimtyse šalies miestų ir miestelių vykusiose protesto demonstracijoje, kuriose reikalavo Dilmos Rousseff (Dilmos Rusef) atsistatydinimo, kaltindami valstybės vadovę ir jos kairiųjų Darbininkų partiją dėl klestinčios korupcijos ir gresiančio ekonomikos nuosmukio didžiausioje Lotynų Amerikos šalyje.

17 d. Tailandas: per sprogdinimą Bankoke, kurio taikinys buvo Eravano (Airavano) šventykla, esanti pagrindiniame sostinės turizmo ir prekybos rajone, žuvo 20 žmonių, daugiausiai atvykėlių iš kitų Azijos šalių, dar apie 120 buvo sužeisti.

Šri Lanka: premjero Ranilo Wickremesinghe (Ranilo Vikramesinghės) valdančioji Jungtinė nacionalinė partija laimėjo parlamento rinkimus, įveikusi buvusio autoritarinio lyderio Mahindos Rajapaksos (Mahindos Radžapakšos) Jungtinį liaudies laisvės aljansą ir sutrukdydama buvusiam prezidentui sugrįžti į valdžią.

18 d. Sirija: gegužę senovinį dykumų miestą Palmyrą užėmę ir jį nuniokoję džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“ kovotojai nupjovė galvą Palmyros senienų priežiūros vadovui, 82 metų profesoriui Khaledui al Assaadui (Chalidui Asadui), kurio lavonas buvo pakabintas miesto griuvėsiuose.

19 d. Vokietija: šalis, kuri yra daugelio į Europą plūstančių pabėgėlių galutinis kelionės tikslas, paskelbė prognozes, jog iki metų galo gaus 800 tūkst. prašymų suteikti prieglobstį - keturiskart daugiau nei 2014-aisiais.

JAV: elitinę Reindžerių mokyklą pirmąkart baigė dvi moterys. Šios mokyklos absolventai yra vieni ištvermingiausių ir fiziškai pajėgiausių JAV armijos karių, įgudusių dalyvauti oro desanto operacijose.

Senegalas: Dakaro ligoninėje, būdamas 85 metų, mirė perkusininkas virtuozas Doudou N'Diaye Rose (Dudu Ndiajė Rozė).

20 d. Graikija: premjeras Aleksis Cipras (Alexis Tsipras) pranešė atsistatydinantis iš pareigų ir paprašė prezidento skelbti pirmalaikius rinkimus, siekdamas nuraminti vidaus maištą jo radikalioje kairiojoje partijoje „Syriza“ ir užsitikrinti paramą tarptautinių skolintojų reikalaujamoms reformoms. Rinkimai paskiriami rugsėjo 20 dieną.

Vokietija: eidamas 94-uosius metus mirė valstybės veikėjas Egonas Bahras (Egonas Baras), vienas pagrindinių Vokietijos Rytų politikos (Ostpolitik), padėjusios sumažinti įtampą per Šaltąjį karą ir palengvinti pakartotinį Vokietijos suvienijimą, architektų.

21 d. Prancūzija: kraštutinių dešiniųjų politinės stovyklos veteranas Jeanas-Marie Le Penas (Žanas Mari Le Penas) buvo pašalintas iš savo įkurto ultradešiniojo Nacionalinio fronto (FN) po įnirtingo ginčo su dukra ir dabartine partijos lydere Marine Le Pen (Marin Le Pen). J.-M.Le Penas prie FN vairo stovėjo keturis dešimtmečius, o buvo pašalintas už rasistinius ir antisemitinius pasisakymus, perpildžiusius dukters kantrybės taurę.

22 d. Didžioji Britanija: per Šoremo aviacijos šventę Anglijos pietryčių pakrantėje 11 žmonių žuvo ir dar 14 buvo sužeisti, kai reaktyvinis naikintuvas „Hawker Hunter“ per žemai baigė mirties kilpos manevrą ir rėžėsi į žemę ant judraus plento, kliudydamas kelis automobilius.

Irakas: Baltieji rūmai paskelbė, kad per JAV aviacijos smūgį Irako šiaurėje nukautas antras pagal rangą „Islamo valstybės“ vadeiva Fadhilas Ahmadas al Hayali (Fazilas Ahmadas Hajalis), dar žinomas kaip Haji Mutazas (Hadžis Mutazas). Jis buvo IS aukščiausiojo lyderio Abu Bakro al Baghdadi (Abu Bakro Bagdadžio) vyriausiasis pavaduotojas.

Palestina: palestiniečių prezidentas Mahmudas Abbasas (Mahmudas Abasas) atsistatydino iš Palestinos išvadavimo organizacijos (PIO) vykdomojo komiteto vadovo posto, siekdamas inicijuoti naujus rinkimus šioje struktūroje. Kartu su juo atsistatydino daugiau negu pusė iš 18-os komiteto narių.

Kambodža: būdama 83 metų mirė buvusi kruvino raudonųjų khmerų režimo „pirmoji ponia“ Ieng Thirith (Jeng Tirit). Ji užgeso buvusioje khmerų tvirtovėje Pailine prie sienos su Tailandu.

23 d. Sirija: senoviniame Palmyros mieste „Islamo valstybės“ džihadistai susprogdino Baal Šamino šventyklą, o po kelių dienų - ir garsiausią šio archeologinio komplekso, įtraukto į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą, Belo šventyklą, pastatytą prieš 2 000 metų.

24 d. Šveicarija: po 16 metų trukusių statybų baigtas ilgiausias pasaulyje - 57 km ilgio - Gotardo geležinkelio tunelis. Jį planuojama atidaryti 2016 metų birželio 2 dieną.

25 d. Rusija: karinis teismas skyrė ukrainiečiui kino kūrėjui Olegui Sencovui 20 metų laisvės atėmimo, pripažinęs jį kaltu dėl vadovavimo teroristinei grupuotei, kuri planavo ir vykdė išpuolius Kryme, kai šis Ukrainai priklausantis pusiasalis pernai kovą buvo aneksuotas Rusijos. Toje pačioje byloje nuteistam Ukrainos piliečiui Aleksandrui Kolčenkai buvo skirta 10 metų laisvės atėmimo bausmė. ES šiuos nuosprendžius pavadino tarptautinės teisės pažeidimu, juos pasmerkė Kijevas, žmogaus teisių organizacijos ir kai kurie iškilūs kino režisieriai.

Vengrija: saugumo pajėgos panaudojo ašarines dujas, mėgindama sulaikyti apie 200 migrantų, mėginusių palikti pagrindinį šios šalies pabėgėlių skirstymo centrą Reskės miestelyje prie sienos su Serbija.

26 d. JAV: amerikietis Jamesas Holmesas (Džeimsas Holmsas), 2012 metų liepą Kolorado valstijos Denverio miesto kino teatre per juostos apie Betmeną "Tamsos riterio sugrįžimas" (The Dark Knight Rises) premjerą nušovęs 12 žmonių ir dar apie 70 sužeidęs, išvengė mirties bausmės, bet turės visą likusį gyvenimą praleisti kalėjime. Tokią nutartį teismas priėmė po to, kai prisiekusieji nesugebėjo vieningai pritarti, kad buvusiam neuromokslų doktorantui būtų skirta mirties bausmė.

27 d. Graikija: prezidentas Prokopis Pavlopulas (Prokopis Pavlopoulos) vadovauti laikinajai vyriausybei paskyrė Vasilikę Tanu (Vassiliki Thanou) - Aukščiausiojo Teismo pirmininkę, kuri tapo pirmąja premjero postą užėmusia moterimi.

Austrija: šalies rytuose netoli sienos su Vengrija automagistralės pakelėje paliktame sunkvežimyje buvo aptikti 71 negyvo migranto siro, tarp jų keturių vaikų, palaikai. Diena anksčiau 52 migrantų lavonai buvo surasti prie Libijos krantų išgelbėto migrantų laivo triume.

28 d. Libija: Viduržemio jūroje prie Libijos krantų nuskendus dviem sausakimšiems migrantų laivams, žuvo apie 200 žmonių.

30 d. JAV: eidamas 83-iuosius metus Niujorke mirė garsus britų ir amerikiečių neurologas ir rašytojas Oliveris Sacksas (Oliveris Saksas).

JAV: būdamas 76 metų nuo smegenų vėžio mirė legendinis siaubo kino meistras Wesas Cravenas (Vesas Kreivenas), tarp kurio sukurtų šio žanro šedevrų yra filmai „Košmaras Guobų gatvėje“ (A Nightmare on Elm Street) ir „Klyksmas“ (Scream).

31 d. Ukraina: Kijevo centre prie Aukščiausiosios Rados per policijos ir ultranacionalistų protestuotojų susirėmimus žuvo trys saugumo pajėgų pareigūnai ir dar apie 140 žmonių buvo sužeisti. Susirėmimai įsiplieskė po to, kai įstatymų leidėjai preliminariai pritarė konstitucijos pataisoms, turinčioms padidinti separatistinių regionų autonomiją. Šie neramumai sostinėje buvo didžiausi nuo praėjusių metų pradžioje įvykusios Euromaidano revoliucijos.

RUGSĖJIS

1 d. Vengrija: dėl migrantų antplūdžio pareigūnai uždarė pagrindinę Budapešto traukinių stotį, kad užkirstų prieglobsčio ieškančių asmenų judėjimą gilyn į ES, o tai išprovokavo maždaug 2 tūkst. ten įstrigusių žmonių protestus ir susirėmimus su policija. Kai po dviejų dienų stotis buvo vėl atidaryta, šimtai migrantų plūstelėjo vidun, verždamiesi į traukinius, kuriais tikėjosi pasiekti Austrijos sieną.

2 d. Turkija: pasaulį sukrėtė mažo sirų berniuko Aylano Kurdi (Ailano Kurdžio), kuris buvo rastas negyvas viename Turkijos paplūdimyje, nuotraukos. Mažylis nuskendo kartu su broliu ir mama, kai šeima mėgino iš Turkijos pasiekti Graikiją. Kilęs visuomenės pasipiktinimas paskatino Europos lyderius aktyviau ieškoti būdų spręsti migrantų krizę.

Gvatemala: po kelis mėnesius trukusių visuomenės protestų dėl valdžios korupcijos parlamentas panaikino prezidento Otto Perezo (Oto Pereso) neliečiamybę, atverdamas kelią jį teisti dėl vadovavimo numanomai korupcinei schemai, pagal kurią verslo įmonės galėdavo susimažinti importo mokesčius, sumokėjusios kyšius korumpuotiems pareigūnams. Teismui išdavus jo arešto orderį, O.Perezas atsistatydino, o Kongresas eiti valstybės vadovo pareigas iki naujo prezidento rinkimų paskyrė viceprezidentą Alejandro Maldonado (Alechandrą Maldonadą).

3 d. Kinija: Pekinui minint pergalės prieš Japoniją Antrajame pasauliniame kare 70-ąsias metines, Kinijos prezidentas Xi Jinpingas (Si Dzinpingas) paskelbė, kad šalis 300 tūkst. karių sumažins savo nuolatines ginkluotąsias pajėgas, kurios yra didžiausios pasaulyje.

Nepalas: būdamas 75 metų mirė Chandra Bahaduras Dangi (Čandra Bahadūras Dangis), kuris buvo įtrauktas į Guinnesso (Gineso) pasaulio rekordų knygą kaip mažiausias pasaulyje suaugęs žmogus. Jo ūgis tesiekė 54,6 centimetro.

5 d. Europa: prasidėjo 39-tas Europos krepšinio čempionatas, kuris rugsėjo 5-20 dienomis vyko keturiose šalyse - Kroatijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje ir Latvijoje. Trečią kartą Senojo žemyno čempionais tapo Ispanijos krepšininkai, finale 80–63 įveikę Lietuvos rinktinę. Prancūzija namų arenoje laimėjo rungtynes su Serbija dėl trečiosios vietos rezultatu 81–68.

6 d. Moldova: dešimtys tūkstančių moldavų surengė demonstraciją sostinėje Kišiniove, reikalaudami prezidento Nicolae Timofti (Nikolajės Timofčio) ir vyriausybės atsistatydinimo, nerimstant visuomenės pasipiktinimui dėl didžiulio masto korupcijos skandalo, susijusio su daugiau nei milijardo JAV dolerių dingimu prieš pernai lapkritį vykusius parlamento rinkimus. Spalio 27 dieną prie parlamento, kur protestuotojai įrengė palapinių miestelį, į panašią protesto akciją prieš Moldovos proeuropietišką vyriausybę susirinko 20 tūkst. žmonių.

7 d. Vengrija: atsistatydino gynybos ministras Csaba Hende (Čaba Hendė), neįvardijęs šio savo sprendimo priežasčių. Jį pakeitė Istvanas Simicsko (Ištvanas Simičkas), anksčiau užėmęs žmogiškųjų išteklių ministerijos valstybės sekretoriaus sporto reikalams postą.

9 d. Didžioji Britanija: 89 metų karalienė Elizabeth II (Elzbieta II) tapo ilgiausiai kada nors šią šalį valdžiusia monarche, aplenkdama savo proprosenelę karalienę Victorią (Viktoriją), kuri išbuvo soste 63 metus ir 216 dienų.

10 d. JAV: Kalifornijos parlamento žemieji rūmai, nepaisydami religinių ir neįgaliųjų teisių organizacijų protestų, priėmė įstatymą, įteisinantį savižudybę su gydytojo pagalba.

Pietų Afrikos Respublika: mokslininkai paskelbė 2013 metais dideliame urve netoli Johanesburgo radę apie 1,5 tūkst. kaulų fosilijų, priklausančių 15 individų, kurie, kaip manoma, yra dar nežinomos senovinių žmonių rūšies atstovai. Ekspertai tiksliai nežino, kaip ten atsidūrė naujosios rūšies - Homo naledi - atstovų liekanų ir koks yra jų amžius, bet šis atradimas gali suteikti naujos informacijos apie žmonijos šaknis.

11 d. Saudo Arabija: dėl stipraus vėjo ir liūčių į Mekos Didžiosios mečetės, vienos švenčiausių islamo vietų, vidinį kiemą nuvirtus statybų kranui, žuvo 109 žmonės, o dar beveik 400 buvo sužeisti. Nelaimė įvyko tuo metu, kai šimtai tūkstančių musulmonų iš viso pasaulio rengėsi hadžui.

Singapūras: visuotinius rinkimus laimėjo valdančioji Liaudies veiksmo partija (LVP), kuri 89 vietų parlamente užsitikrino 83 vietas. LVP Singapūro politinėje arenoje dominuoja daugiau nei penkis dešimtmečius.

Kuba: vyriausybė suteikė malonę 3 522 kaliniams, parodydama geros valios gestą prieš popiežiaus Pranciškaus vizitą į šią komunistinę salą. Tai didžiausias malonės sulaukusių kalinių skaičius nuo 1959 metų revoliucijos.

12 d. Egiptas: atsistatydino premjero Ibrahimo Mahlabo vyriausybė, kai atliekant korupcijos tyrimą buvo suimtas žemės ūkio ministras Salahas Helalas. Rugsėjo 19 dieną prezidentas Abdel Fattahas al Sisi (Abdel Fatahas Sisis) prisaikdino naują vyriausybę, vadovaujamą buvusio naftos ministro Sharifo Ismailos (Šarifo Ismailo).

Italija: 72-ojo tarptautinio Venecijos filmų festivalio pagrindinį apdovanojimą - „Auksinį liūtą“ - laimėjo niūri Venesuelos režisieriaus Lorenzo Vigaso (Lorenso Vigaso) drama „Iš toli“ (Desde Alla), pasakojanti istoriją apie slopinamą gėjų meilę. „Sidabrinis liūtas“, skiriamas geriausiam režisieriui, atiteko kūrėjui iš Argentinos Pablo Trapero (Pablui Traperui) už „Klaną“ (El Clan) - tikrais įvykiais pagrįstą kriminalinę juostą, pasakojančią apie devintame dešimtmetyje Buenos Airėse veikusią pagrobėjų šeimą. Didįjį žiuri prizą pelnė amerikiečių Charlie Kaufmano (Čarlio Kaufmano) ir Duke'o Johnsono (Djuko Džonsono) išradingas animacinis lėlių filmas suaugusiems „Anomalisa“.

13 d. Rusija: valdančiosios partijos „Vieningoji Rusija“, palaikančios prezidento Vladimiro Putino politiką, kandidatai triumfavo regionų valdžios rinkimuose. Rinkimai vyko 83-uose Rusijos regionuose, įskaitant 21 regiono gubernatorių rinkimus; 19 tų postų atiteko kandidatams, palaikomiems „Vieningosios Rusijos“.

Egiptas: saugumo pajėgos, persekiodamos džihadistus Vahato vietovėje Vakarų dykumoje, nukovė 12 žmonių, tarp kurių buvo ir turistų iš Meksikos, kai per klaidą atakavo juos vežusią keturių automobilių koloną. Dar 10 žmonių per šią ataką buvo sužeisti.

14 d. Afganistanas: Talibano sukilėliai šturmavo kalėjimą rytinėje Gaznio provincijoje ir išvadavo 352 kalinius, įskaitant 150 talibų.

Rusija: eidamas 82-uosius metus po sunkios ligos Maskvoje mirė politikas, istorikas, Rusijos valstybinio humanitarinio universiteto įkūrėjas Jurijus Afanasjevas, kuris praėjusio amžiaus paskutinio dešimtmečio pradžioje buvo vienas iš Rusijos demokratų lyderių.

Vokietija: aniislamiško ir antiimigracinio judėjimo „Europiečiai patriotai prieš Vakarų islamizaciją“ (PEGIDA) organizuotose eitynėse prieš migrantus Dresdeno mieste dalyvavo 5 tūkst. žmonių.

15 d. Australija: buvęs bankininkas ir verslininkas Malcolmas Turnbullas (Malkolmas Ternbulas) per balsavimą dėl Liberalų partijos lyderio posto įveikė premjerą Tony Abbottą (Tonį Ebotą) ir kitą dieną buvo prisaikdintas 29-uoju Australijos ministru pirmininku.

Prancūzija: nuslinkus lavinai Prancūzijos Alpėse žuvo septyni žmonės, dar vienas buvo sužeistas. Nelaimė įvyko ties Sniego kupolu Ekreno kalnų masyve; šis 4 015 metrų aukščio kalnas lengvai pasiekiamas ir yra mėgstamas turistų.

16 d. Burkina Fasas: prezidento gvardijos nariai, siejami su buvusiu ilgamečiu šalies lyderiu Blaise'u Compaore (Blezu Kompaore), sulaikė valstybės vadovą Michelį Kafando (Mišelį Kafandą), premjerą Isaacą Zidą (Isaaką Zidą) bei kelis ministrus. Rugsėjo 23 dieną perversmui vadovavęs generolas Gilbert'as Diendere (Žilberas Djanderė) pareiškė, kad šis pučas buvo „didžiausia klaida“, nes jo nepalaikė visuomenė, o M.Kafando ir kiti administracijos nariai grįžo į savo postus.

Čilė: Ramiojo vandenyno dugne netoli šalies krantų įvyko 8,3 balo žemės drebėjimas, nusinešęs mažiausiai 13 žmonių gyvybes. Šis žemės drebėjimas buvo šeštasis stipriausias per Čilės istoriją ir stipriausias pasaulyje iš įvykusių šiais metais.

17 d. Lenkija: šalies šiaurės rytuose esančiame Malšiakukio (Penenžno) miestelyje demontuotas paminklas Antrojo pasaulinio karo laikų Sovietų Sąjungos generolui Ivanui Černiachovskiui. Rusija dėl paminko pašalinimo Lenkijos vyriausybei įteikė protesto notą.

18 d. Japonija: parlamento aukštieji rūmai patvirtino prieštaringai vertinamus įstatymus, kurie pirmąkart po Antrojo pasaulinio karo atveria kelia pasiųsti šalies karius kautis į užsienį.

Vokietija: automobilių milžinę „Volkswagen“ supurtė skandalas dėl taršos bandymų rezultatų klastojimo. Paaiškėjo, kad „ Volkswagen“ automobilių dyzeliniuose varikliuose buvo įdiegta programinė įranga, mažinusi registruojamus išmetamųjų dujų kiekius atliekant taršos bandymus. Dėl to įmonės akcijų vertė sumažėjo 25 mlrd. eurų.

19 d. Sirija: tarptautinio teroristų tinklo „al Qaeda“ grupuotė Sirijoje - „al Nusra Front“ - po dvejus metus trukusios apsiausties užėmė paskutinę karinę bazę, kontroliuotą režimo pajėgų šiaurės vakarinėje Idlibo provincijoje, ir čia įvykdė egzekucijas mažiausiai 56 režimo pajėgų kariams.

JAV: eidama 78-uosius metus Los Andžele mirė britų ir amerikiečių rašytoja Jackie Collins (Džeki Kolins), aktorės Joan Collins (Džoan Kolins) sesuo.

Prancūzija: Bourbonų (Burbonų) dinastija Suvinji pažymėjo 11-ąjį šimtmetį nuo savo įsikūrimo.

20 d. Graikija: pirmalaikiuose rinkimuose premjero Aleksio Cipro (Alexis Tsipras) radikali kairioji partija „Syriza“ po įtemptos kovos su varžovais konservatoriais laimėjo antrą mandatą vadovauti vyriausybei ir tęsti nepopuliarias reformas, mainais į kurias buvo pasiektas susitarimas su tarptautiniais kreditoriais dėl šalies finansinio gelbėjimo. Rugsėjo 23 dieną prisaikdinto naujojo kabineto branduolį sudaro tie patys politikai, kurie dirbo ankstesnėje į premjero postą sugrįžusio A.Cipro vyriausybėje.

Nepalas: šalyje įsigaliojo keliomis dienomis anksčiau parlamento priimta nauja konstituciją, kuria siekiama paremti Nepalo transformaciją iš hinduistinės monarchijos į pasaulietinę federalinę demokratiją, nors šalies pietuose vyko smurtiniai protestai prieš šią chartiją, per kuriuos žuvo daugiau nei 40 žmonių.

JAV: Los Andžele 67-ą kartą išdalyti „Emmy“, laikomų „Oskarų“ atitikmeniu televizijos pasaulyje, apdovanojimai. Savo „Emmy“ šlovės pagaliau sulaukė televizijos HBO fantastinė saga „Sostų karai“ (Game of Thrones), susišlavusi net 12 apdovanojimų, tarp jų geriausio dramos serialo. Geriausiu komišku serialu pripažinta HBO politinė satyra „Viceprezidentė“ (Veep), o Viola Davis (Vajola Deivis) tapo pirmąja afroamerikiete, pelniusia geriausios dramos aktorės „ Emmy“ už savo darbą televizijos ABC seriale „Kaip išsukti nuo žmogžudystės“ (How to Get Away with Murder).

22 d. Estija: Talino meras Edgaras Savisaaras (Edgaras Savisaras), kuris yra prorusiškos Centro partijos lyderis, buvo sulaikytas dėl įtarimų ne kartą priėmęs kyšių, kurių bendra suma siekia kelis šimtus tūkstančių eurų. Kaltinimai dėl korupcijos buvo pateikti dar šešiems asmenims, tarp jų statybų įmonės „Rand & Tuulberg“ vienam iš savininkų Aivarui Tuulbergui (Aivarui Tūlbergui). Rugsėjo 30 dieną Harjumos apskrities teismas patenkino generalinės prokuratūros prašymą nušalinti E.Savisaarą nuo Talino mero pareigų.

JAV: eidamas 91-uosius metus mirė beisbolo legenda Yogi Berra (Jogis Bera). Beveik visą savo 19 metų trukusią beisbolo karjerą Y.Berra žaidė Niujorko „Yankees“ komandoje ir net tris kartus buvo pripažintas naudingiausiu Amerikos lygos žaidėju.

JAV: federalinis teismas nusprendė, kad dainos „Happy Birthday to You“ panaudojimas viešoje erdvėje turi būti nemokamas, taip atmesdamas bendrovės „Warner/Chappell Music“ pretenzijas dėl autorinių teisių į šį kūrinį. Ši nutartis užbaigė beveik dvejus metus trukusį teisinį ginčą, kurį inicijavo viena režisierė, kūrusi dokumentinį filmą apie šią gerai žinomą melodiją.

23 d. Belgija: ES vidaus reikalų ministrai per vargus patvirtino susitarimą dėl 120 tūkst. pabėgėlių paskirstymo po Bendrijos nares pagal privalomų kvotų sistemą. Tačiau šis sprendimas, priešingai nei įprasta, buvo priimtas ne vienbalsiai, bet dauguma balsų, nes jam įnirtingai priešinosi rytinės bloko valstybės - Vengrija, Čekija, Rumunija bei Slovakija. Kartu su birželį bloko lyderių patvirtintu sprendimu, iš viso numatyta paskirstyti 160 tūkst. prieglobsčio prašytojų.

JAV: popiežius Pranciškus viešėdamas Vašingtone paskelbė šventuoju pranciškoną Junipero Serrą (Chuniperą Serą), kuris XVIII atvežė krikščionybę į Kaliforniją. Šis ispanų vienuolis yra itin prieštaringai vertinama figūra tarp Šiaurės Amerikos indėnų, kurie jį kaltina dėl ne vieną amžių trukusio jų kultūros naikinimo ir brutalių nesuskaičiuojamos daugybės jų protėvių mirčių.

Vokietija: dėl skandalo, susijusio su sukčiavimu atliekant taršos bandymus, atsistatydino automobilių gamybos milžinės „Volkswagen“ vadovas Martinas Winterkornas (Martinas Vinterkornas). Jo įpėdiniu buvo paskirtas Matthias Muelleris (Matijas Miuleris) - „Porsche“ prezidentas ir generalinis direktorius.

Rusija: Maskvoje atidaryta didžiausia mečetė Europoje, kurios plotas - 20 tūkst. kvadratinių metrų, o joje gali tilpti daugiau nei 10 tūkst. maldininkų. 170 mln. JAV dolerių (150 mln. eurų) kainavusios ir dešimtmetį trukusios mečetės statybos sukėlė daug diskusijų, kadangi jos vyko senosios mečetės, kurią teko nugriauti, vietoje.

24 d. Saudo Arabija: Minoje, esančioje už 5 km nuo Mekos, hadžo apeigų metu kilus didžiulei spūsčiai, žuvo apie 2 400 žmonių, dar maždaug tūkstantis buvo sužeisti. Spūstis susidarė tuo metu, kai vyko akmenukų mėtymo į tris didžiulius stulpus, simbolizuojančius Šėtoną, apeiga, kuria baigiasi hadžo ritualai. Tai didžiausia tragedija kasmetinės piligrimystės metu per istoriją.

27 d. Ispanija: vietos rinkimus Katalonijoje laimėjo už atsiskyrimą nuo Ispanijos pasisakančios partijos, užsitikrinusios absoliučią daugumą regiono parlamente. Prieš balsavimą jos skelbė, kad šie rinkimai iš tiesų laikytini referendumu dėl Katalonijos nepriklausomybės. Aktyvumas rinkimuose buvo didesnis nei 77 procentai.

28 d. JAV: Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pirmą kartą po savo perrinkimo su vizitu lankėsi Jungtinėse Valstijose, kurio metu pasakė kalbą JT Generalinėje Asamblėjoje. Į ją taip pat kreipęsis JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) pasmerkė V. Putiną už paramą Siriją valdančiam „tironui“, o Rusijos lyderis dėl „Islamo valstybės“ iškilimo kaltino nepasisekusias JAV intervencijas Artimuosiuose Rytuose.

Prancūzija: seniausios Rusijoje žmogaus teisių gynimo organizacijos - Maskvos Helsinkio grupės - vadovei Liudmilai Aleksejevai - Strasbūre įteikta Europos Tarybos paskirta Vaclavo Havelo premija. Ši premija skiriama už nuopelnus ginant žmogaus teises Europoje ir už jos ribų.

Kosmosas: astronomijos mėgėjai pirmąkart per kelis dešimtmečius galėjo grožėtis „kruvinuoju supermėnulio“ užtemimu - įspūdingu reginiu, kai didesnis negu įprasta Mėnulio diskas per visišką užtemimą nusidažė raudona spalva. Šis astronominis reiškinys buvo matomas abiejuose Amerikos žemynuose, Europoje, Vakarų Azijoje ir Ramiojo vandenyno rytinėje dalyje.

JAV: NASA mokslininkai paskelbė turintys įrodymų, kad Marse yra ne tik užšalusio vandens, bet ir teka sūraus vandens srautai, bent jau vasarą. Skysto vandens egzistavimą Marse patvirtino aplink šią planetą nuo 2006 metų skrendančio zondo „Mars Reconnaissance Orbiter“ spektrinės analizės duomenys.

29 d. Jemenas: per numanomą Saudo Arabijos vadovaujamos koalicijos antskrydį, kurio taikiniu tapo vestuvininkai, žuvo apie 130 žmonių, tarp jų daug moterų ir vaikų.

Afganistanas: armija pradėjo kontrpuolimą, siekdama susigrąžinti Kundūzo kontrolę iš Talibano, kuris dieną prieš tai užėmė šį strategiškai svarbų miestą šalies šiaurėje. Afganų pajėgoms, kurios sulaukė ribotos JAV orlaivių paramos, tik per labai įnirtingus mūšius, trukusius tris dienas, pasisekė atkovoti miestą.

JAV: būdamas 83 metų mirė gausų muzikinį paveldą palikęs amerikietis saksofonininkas Philas Woodsas (Filas Vudsas).

30 d. Sirija: Rusija įsitraukė į karą Sirijoje, surengusi pirmuosius antskrydžius Hamos ir Homso provincijose. Tai pirmoji jos karinė intervencija už buvusios Sovietų Sąjungos ribų nuo Afganistano okupacijos 1979 metais. Maskva tvirtina, kad atakuoja „Islamo valstybės“ kovotojus. Tuo tarpu Vakarai mano, kad tikrasis jos taikinys yra opozicijos sukilėliai, keliantys grėsmę Basharo al Assado (Bašaro Asado) režimui.

Slovakija: vyriausybė paskelbė, jog imsis teisinių priemonių, kad užginčytų privalomas 120 tūkst. pabėgėlių paskirstymo Europos Sąjungoje kvotas.

31 d. Izraelis-Palestina: aneksuotoje Rytų Jeruzalėje bei okupuotame Vakarų Krante kilo nauja smurto banga, praminta „peilių intifada (sukilimu)“ . Per palestiniečių atakas peiliais, žirklėmis, akmenimis ir automobiliais ir susirėmimus su Izraelio kariais iki Kalėdų žuvo 124 palestiniečiai, 17 izraeliečių, vienas amerikietis ir vienas Eritrėjos pilietis.

SPALIS

1 d. Gvatemala: per žemės nuošliaužą, kuri užpylė sostinės pakraštyje esantį rajoną, žuvo mažiausiai 266 žmonės. Didelis purvo ir nuolaužų srautas, Santa Katarina Pinulos rajone sunaikinęs arba apgadinęs 125 namus, nusirito po smarkios liūties.

JAV: Oregono valstijos Rosbergo mieste 26 metų užpuolikas surengė žudynes Ampkvos bendruomenės koledže, per kurias nušovė 9 žmones, septynis sužeidė ir vėliau pats nusižudė. Spalio 9 dieną Arizonos valstijoje vienas žmogus žuvo, o dar trys buvo sužeisti per šaudynes Šiaurės Arizonos universitete (NAU), įsikūrusiame Flagstafo mieste. Šaudęs studentas suimtas. Tą pačią dieną Hjustono mieste vienas žmogus žuvo, o kitas buvo sužeistas per šaudymą studentų miestelyje Teksaso pietų universiteto komplekse. Įtariamasis sulaikytas.

Afganistanas: rytiniame Džalalabado mieste netoli sienos su Pakistanu sudužus kariniam transporto lėktuvui C-130 „Hercules“, žuvo 11 žmonių, tarp jų šeši amerikiečių kariai. Talibanas paskelbė numušęs šį orlaivį, tačiau JAV kariškiai nurodė, kad nelaimės metu nebuvo gauta pranešimų apie priešo ugnį tame rajone.

2 d. JAV: prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) pareiškė, kad Rusijos Sirijoje pradėta agresyvi karinė kampanija, kuria remiamas diktatorius Basharas al Assadas (Bašaras Asadas), yra „katastrofos receptas“, nes Maskva „nemato skirtumo tarp ISIL („Islamo valstybės“ kovotojų) ir nuosaikiosios sunitų opozicijos“.

3 d. Afganistanas: per amerikiečių aviacijos smūgį šiauriniame Kundūzo mieste, kurio taikiniu tapo labdaringos medicinos organizacijos „Gydytojai be sienų“ (Medecins Sans Frontieres) ligoninė, žuvo 42 žmonės, tarp jų 14-a MSF darbuotojų. To aviacijos smūgio paprašė afganų antžeminės pajėgos, tačiau per „fatališką klaidą“ buvo smogta ligoninei. JAV prezidentas atsiprašė MSF, kuri šį pražūtingą smūgį prilygino atakai prieš Ženevos konvencijas, ir pažadėjo, kad Pentagonas ištirs visas incidento aplinkybes.

3-4 d. Prancūzija: dėl smarkių audrų ir potvynių Prancūzijos Žydrajame Krante žuvo 20 žmonių, kurių trys nuskendo senelių namuose netoli Antibo miesto, juos užliejus iš krantų išsiliejusios Bragiu upės vandeniui.

4 d. Portugalija: valdančioji koalicija „Portugalija, pirmyn“ (Portugal à Frente), vienijanti centro dešiniųjų Socialdemokratų partiją ir konservatyvią Liaudies partiją, laimėjo visuotinius rinkimus, kurie laikyti referendumu dėl vyriausybės taupymo politikos, tačiau neteko absoliučios daugumos parlamente. Spalio 23 dieną prezidentas naujai kadencijai premjeru paskyrė Pedro Passosą Coelho (Pedru Pasušą Kuelju), kuris suformavo konservatorių mažumos vyriausybę.

Kirgizija: Kirgizijos socialdemokratų partija (SDPK), susijusi su prorusišku šalies prezidentu Almazbeku Atambajevu, laimėjo visuotinius rinkimus, o į parlamentą pateko dar penkios Maskvai atvirai lojalios partijos. Kadangi nė viena partija neužsitikrino daugumos, buvo suformuota plati valdančioji koalicija, o lapkričio 5 dieną naujos vyriausybės vadovu paskirtas Temiras Sarijevas, kuris jau pusmetį iki parlamento rinkimų dirbo šiose pareigose.

Vatikanas: popiežius Pranciškus atidarė generalinę Vyskupų sinodo asamblėją šeimos klausimams apžvelgti. Tris savaites trukusį sinodą aptemdė jo atidarymo išvakarėse lenkų kunigo Krzystofo Charamsos (Kšyštofo Charamsos), kuris dirbo katalikiškas dogmas sergstinčioje Vatikano Tikėjimo doktrinos kongregacijoje, paskelbtas pareiškimas apie savo homoseksualumą ir jo Vatikanui mesti kaltinimai „institucionalizuota homofobija“. Sinodas baigėsi spalio 25 dieną, vyskupams pateikus popiežiui „konsensuso pagrindu parengtą“ ataskaitą, kurioje buvo apeitas opus klausimas dėl to, ar išsiskyrusiems ir dar kartą susituokusiems tikintiesiems turėtų būti leidžiama vaidinti visapusišką vaidmenį Bažnyčioje.

Turkija: prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas (Redžepas Tajipas Erdohanas) pareiškė, kad Maskvos vykdoma bombardavimo kampanija Sirijoje „nepriimtina“ ir yra „rimta Rusijos klaida“.

Sirija: „Islamo valstybės“ (IS) kovotojai senoviniame Palmyros mieste susprogdino garsią Triumfo arką, toliau nuosekliai naikindami paveldo objektus, esančius jų kontroliuojamose teritorijose.

5 d. Švedija: Airijoje gimęs amerikietis Williamas Campbellas (Viljamas Kampbelas), japonas Satoshi Omura (Satošis Omura) ir kinė Youyou Tu (Juju Tu) pelnė šių metų Nobelio medicinos ir fiziologijos premiją. W.Campbellui ir S.Omurai atiteko pusė premijos už „jų atradimus, susijusius su apvaliųjų kirmėlių sukeliamų infekcijų gydymą naujais terapijos metodais“, o Youyou Tu skirta kita premijos dalis „už atradimus, susijusius su naujoviškais maliarijos gydymo metodais“.

JAV: Vašingtonas ir 11-a Ramiojo vandenyno valstybių po penkerius metus trukusių derybų pasiekė galutinį susitarimą dėl Ramiojo vandenyno partnerystės (Trans-Pacific Partnership). Šiuo susitarimu siekiama Azijos ir Ramiojo vandenyno regione sukurti laisvos prekybos zoną, į kurią pateks: Australija, Brunėjus, Vietnamas, Kanada, Malaizija, Meksika, Naujoji Zelandija, Peru, Singapūras, JAV, Čilė ir Japonija. Prognozuojama, kad šiai zonai teks maždaug 40 proc. pasaulio prekybos apimčių.

Švedija: eidamas 68-uosius metus mirė kriminalinių romanų autorius Henningas Mankelis (Heningas Mankelis), pasaulinį pripažinimą pelnęs knygų serija apie inspektorių Kurtą Valanderį.

JAV: Kalifornijos gubernatorius pasirašė teisės aktą, numatantį galimybę mirtinai sergantiems pacientams prašyti gydytojo pagalbos, kad jų gyvybė būtų nutraukta. Kalifornija tapo penktąja JAV valstija, įteisinusia eutanaziją.

6 d. Švedija: šių metų Nobelio premija fizikos srityje paskirta japonui Takaaki Kajitai (Takaakiui Kadžitai) ir kanadiečiui Arthurui B.McDonaldui (Arturui B.Makdonaldui), kurie pagerbti „už neutrinų osciliacijų, įrodančių, kad neutrinai turi masę, atradimą“.

Vengrija: eidamas 94-uosius metus mirė Vengrijos valstybės veikėjas, rašytojas Arpadas Gonczas (Arpadas Gencas), 1990-2000 metais užėmęs prezidento postą.

7 d. Švedija: šių metų Nobelio premija už pasiekimus chemijos srityje atiteko švedui Tomui Lindahliui (Tomui Lindaliui), Paului Modrichui (Polui Modričui) iš Jungtinių Valstijų ir turkų bei amerikiečių mokslininkui Azizui Sancarui (Azizui Sandžarui) - už DNR pažaidų šalinimo mechanizmo tyrimus.

8 d. Švedija: šių metų Nobelio literatūros premiją, kaip ir buvo prognozuota, laimėjo baltarusių rašytoja Svetlana Aleksijevič, pagerbta „už savo polifoninius veikalus, kurie yra paminklas kančioms ir drąsai mūsų laikais“. Rašytoja tarptautinį pripažinimą pelnė jaudinančiais pasakojimais apie Černobylio katastrofą ir Antrąjį pasaulinį karą, kurie paremti autentiškais liudijimais.

9 d. Norvegija: šių metų Nobelio taikos premija netikėtai paskirta Tuniso nacionalinio dialogo Ketvertui - „už lemiamą indėlį kuriant pliuralistinę demokratiją Tunise po Jazminų revoliucijos 2011 metais“. Ketvertą sudaro keturios svarbios Tuniso pilietinės visuomenės organizacijos: Tuniso visuotinė profesinė sąjunga (UGTT), Tuniso pramonės, komercijos ir amatų sąjunga (UTICA), Tuniso žmogaus teisių lyga (LTDH) ir Tuniso advokatų sąjunga.

10 d. Turkija: per taikų kairiųjų ir prokurdiškų aktyvistų mitingą Ankaroje susisprogdinus dviem mirtininkams, žuvo 102 žmonės, dar daugiau nei 400 buvo sužeisti. Tyrėjai nustatė, kad šis dvigubas sprogdinimas, kuris pagal aukų skaičių yra didžiausias per šiuolaikinės Turkijos istoriją, buvo inicijuotas džihadistų grupuotės „Islamo valstybė“.

Egiptas: šalis pasirašė kontraktą su Prancūzija dėl dviejų „Mistral“ klasės jūrų desanto laivų, kurie nebuvo perduoti Rusijai, įsigijimo. „Mistral“ planuojama perduoti Egiptui ateinančių metų kovą. Šaltinių duomenimis, Egiptas turėtų sumokėti Prancūzijai už laivus 950 mln. eurų, o „reikšmingą“ šios sumos dalį finansuos Saudo Arabija.

Filipinai: eidamas 85-uosius metus Maniloje mirė garsus amerikiečių chemikas Richardas F.Heckas (Ričardas F.Hekas), 2010-aisiais karu su japonų mokslininkais Ei-ichi Negishi (Ejičiu Negišiu) bei Akira Suzuki (Akira Sudzukiu) pelnęs Nobelio premiją chemijos srityje už tai, kad atrado naujo tipo jungtis tarp anglies atomų.

11 d. Baltarusija: autoritarinis šalies lyderis Aleksandras Lukašenka rinkimuose nesunkiai užsitikrino penktą kadenciją, surinkęs 83,49 proc. balsų, ir dar mažiausiai penkeriems metams pratęsė savo jau 21 metus trunkantį valdymą. Jis varžėsi su trimis mažais žinomais kandidatais, iš kurių geriausiai pasirodžiusi Tatjana Korotkevič gavo vos 4,42 proc. balsų. ESBO nurodė, kad rinkimų metu būta „reikšmingų problemų“, pakenkusių jų sąžiningumui.

Gvinėja: šalies prezidentu perrinktas Alpha Conde (Alfa Kondė), rinkimuose gavęs 57,85 proc. balsų. Opozicija atsisakė pripažinti rinkimų rezultatus, tvirtindama, kad buvo masiškai klastojami balsai.

12 d. Švedija: šių metų Nobelio ekonomikos premiją pelnė Amerikoje dirbantis škotų mokslininkas Angusas Deatonas (Angusas Ditonas) - už „vartojimo, skurdo ir gerovės analizę“.

Nepalas: parlamentas naujuoju premjeru paskyrė politikos veteraną Khadgą Prasadą Sharmą Oli (Khadgą Prasadą Šarmą Olį), kuris šį postą užėmė praėjus kelioms savaitės po to, kai šalis priėmė naują konstituciją

13 d. Nyderlandai: Olandijos saugumo valdyba paskelbė oro bendrovės „Malaysia Airlines“ reiso MH17 lėktuvo katastrofos tyrimo ataskaitą, kurioje sakoma, kad šis orlaivis buvo numuštas virš Rytų Ukrainos raketa, paleista iš Rusijos gamybos zenitinio raketų komplekso „Buk“. Per katastrofą, įvykusią 2014 metų liepos 17 dieną, žuvo visi 298 tame laineryje buvę žmonės, daugiausiai Nyderlandų piliečių.

JAV: buvęs garsus NBA krepšininkas Lamaras Odomas rastas netekęs sąmonės Nevados valstijos Parampo mieste esančiame viešnamyje „Love Ranch South“, kur per kelias dienas trukusias linksmybes vartojo kokainą, lytinį pajėgumų stiprinančius papildus ir alkoholį. Televizijos realybės šou žvaigždės Khloe Kardashian (Chlojės Kardašian) vyras keturias dienas praleido komoje. Pagerėjus būklei, spalio 19 dieną L.Odomas iš ligoninės Las Vegase buvo perkeltas į medicinos įstaigą arčiau jo namų Los Andžele tęsti gydymo.

14 d. Didžioji Britanija: jamaikietis romanistas Marlonas Jamesas (Marlonas Džeimsas) laimėjo šių metų „Man Booker“ apdovanojimą už grožinę literatūrą anglų kalba, kurį jam pelnė romanas „Trumpa septynių žmogžudysčių istorija“ (A Brief History of Seven Killings), pasakojantis apie pasikėsinimą nužudyti regio dainininką Bobą Marley (Bobą Marlį).

15 d. JT: Generalinės Asamblėjos metu išrinktos penkios nenuolatinės JT Saugumo Tarybos narės. Nuo 2016 metų sausio 1 dienos Saugumo Tarybos narėmis dvejiems metams taps Japonija, Egiptas, Ukraina, Senegalas ir Urugvajus.

Kroatija: šalyje legalizuotas marihuanos vartojimas medicinos tikslais. Vartoti šį narkotiką leista žmonėms, sergantiems epilepsija, išsėtine skleroze, Parkinsono liga, vėžiu, taip pat kai kuriomis kitomis ligomis.

16 d. Turkija: šalis paskelbė numušusi neatpažintą bepilotį orlaivį, įskridusį į šalies oro erdvę netoli sienos su Sirija.

17 d. Ukraina: Juodojoje jūroje netoli Odesos miesto per audrą nuskendus perpildytam pramoginiam laivui, nuskendo 14 žmonių.

Prancūzija: eidama 90-uosius metus mirė prancūzų aktorė Daniele Delorme (Daniel Delorm).

18 d. Šveicarija: visuotiniuose rinkimuose triumfavo populistinė Šveicarijos liaudies partija, žinoma dėl savo tūžmingų antiimigracinių, antiislamiškų ir euroskeptiškų kampanijų. Ji 200 vietų žemuosiuose parlamento rūmuose užsitikrino 65 vietas - tai rekordinis populiarumas šiai politinei jėgai, kuri kadenciją baigusiame parlamente turėjo 54 deputatus.

Vatikanas: popiežius Pranciškus pirmą kartą nūdienėje Katalikų Bažnyčios istorijoje kanonizavo sutuoktinių porą - mylimos Šv. Kūdikėlio Jėzaus Teresės (Teresėlės iš Lizjė), XIX amžiuje gyvenusios prancūzų karmeličių vienuolės, tėvus.

18-19 d.d. Egiptas: vyko pirmasis parlamento rinkimų etapas, pasižymėjęs mažu rinkėjų aktyvumu (26,5 proc.). Rinkimai vyko nedalyvaujant jokiai opozicijai, nes prezidentas Abdel Fattahas al Sisi (Abdel Fatahas Sisis) užgniaužė visas kitokios nuomonės formas po savo pirmtako, islamiškų jėgų prezidento nušalinimo 2013 metais. Lapkričio 22-23 dienomis vyko antrasis rinkimų etapas, kuriame, kaip ir pirmajame, triumfavo A.F.al Sisi šalininkai.

19 d. Kanada: šalies rinkėjai nutraukė devynerius metus trukusį Stepheno Harperio vadovaujamų konservatorių valdymą ir išrinko Justino Trudeau (Džastino Triudo) - populiaraus buvusio ilgamečio šalies premjero sūnaus - vadovaujamą liberalų vyriausybę. 338 vietų parlamente liberalai užsitikrino 184 vietas, o konservatoriai gavo 99 mandatus. Lapkričio 4 dieną J.Trudeau prisaikdintas 23-iuoju Kanados ministru pirmininku.

20 d. Lenkija: 17-ąjį Tarptautinį Fryderyko Chopino (Frideriko Šopeno) pianistų konkursą laimėjo Seong-Jin Cho (Sungčin Čo) iš Pietų Korėjos, įveikęs 77 kitus jaunus pianistus. Šis prestižinis konkursas, pavadintas XIX amžiaus lenkų pianisto ir kompozitoriaus vardu, rengiamas Lenkijos sostinėje kas penkerius metus.

22 d. Švedija: pietvakariniame Trolhetano mieste į mokyklą, kurioje mokosi daug imigrantų vaikų, atėjęs kardu ginkluotas kaukėtas jaunuolis nužudė mokytojo padėjėją ir moksleivį, dar vieną mokytoją ir moksleivį sužeidė. 21 metų ultradešiniųjų pažiūrų užpuolikas buvo pašautas policijos ir mirė ligoninėje.

23 d. Prancūzija: pietvakariniame Sen Emiljono regione autobusui, kuriuo važiavo pensininkai, užmiesčio kelyje susidūrus su sunkvežimiu ir užsiliepsnojus, žuvo 43 žmonės, dar keli buvo sunkiai sužeisti. Ši eismo nelaimė, įvykusi netoli Piusegino kaimo į šiaurę nuo Bordo miesto, pagal aukų skaičių yra didžiausia Prancūzijoje nuo 1982 metų.

25 d. Lenkija: opozicinė konservatyvioji partija „Įstatymas ir teisingumas“ (PiS) nutraukė aštuonerius metus trukusį centristų valdymą, triuškinamai laimėjusi visuotinius rinkimus ir užsitikrinusi Seime absoliučią daugumą. Tai buvo geriausias euroskeptiškos PiS, vadovaujamos Jaroslawo Kaczynskio (Jaroslavo Kačynskio), pasirodymas per visus parlamento rinkimus. Naujajame Seime, kuris yra labiausiai į dešinę pakrypęs parlamentas Europoje, po šių rinkimų nebeliko nei vienos partijos, atstovaujančios kairiosioms pažiūroms socialiniuose reikaluose.

Gvatemala: politinės patirties neturintis komikas Jimmy Moralesas (Džimis Moralesas) laimėjo prezidento rinkimų antrąjį turą, įveikęs buvusią pirmąją šalies ponią, socialdemokratę Sandra Torres (Sandra Tores). Konservatyvių pažiūrų J.Moralesui triuškinamą pergalę rinkimuose atnešė gyventojų nepasitenkinimas korupcijos skandalu, kuris privertė palikti postą jo pirmtaką Otto Perezą (Otą Peresą).

Argentina: vyko pirmasis prezidento rinkimų turas, kuriame geriausiai pasirodė konservatyvių pažiūrų Buenos Airių meras, buvęs futbolo klubo „Boca Juniors“ prezidentas Mauricio Macri (Maurisijus Makris), ir kadenciją baigusios kairiojo sparno valstybės vadovės Cristinos Kirchner (Kristinos Kiršner) favoritas Danielis Scioli (Danielis Sjolis), surinkę apylygiai balsų.

Dramblio Kaulo Krantas: Alassane'as Ouattara (Alasanas Vatara) antrai penkerių metų kadencijai perrinktas šios Vakarų Afrikos valstybės prezidentu, surinkęs beveik 84 proc. balsų.

Haitis: skurdžiausioje Šiaurės ir Pietų Amerikos regiono valstybėje vyko prezidento, parlamento bei vietos valdžios rinkimai. Į prezidento rinkimų antrąjį turą gruodžio 27 dieną pateko valdančiosios partijos kandidatas Jovenelis Moise'as (Žovenelis Moizas) ir Jude'as Celestinas (Žiudas Selestenas), artimas buvusiam prezidentui Rene Prevaliui (Renė Prevaliui).

26 d. Afganistanas: per 7,5 balo žemės drebėjimą, kurio epicentras buvo giliai po Hindukušo kalnynu retai apgyventoje Afganistano Badachšano provincijoje, besiribojančioje su Pakistanu, žuvo 398 žmonės, dar apie 2 500 buvo sužeisti.

27 d. Prancūzija: Kosovas ir ES pasirašė Stabilizacijos ir asociacijos susitarimą, kuris turėtų sustiprinti jų santykius ir ilgainiui atverti kelią šios nedidelės Balkanų valstybės narystei Bendrijoje. Šiuo susitarimu Kosovas įsipareigojo vykdyti reikiamas reformas, o ES prisiėmė atsakomybę teikti šaliai papildomą paramą.

28 d. Nepalas: parlamentas į reprezentacinį prezidento postą pirmąkart išrinko moterį - įstatymų leidėją Bidhyą Bhandari (Bidją Bhandari). Ji pakeitė Ramą Baraną Yadavą (Ramą Baraną Jadavą), kuris buvo išrinktas pirmuoju šios Himalajų valstybės prezidentu 2008-aisiais, kai buvo panaikinta 240 metų gyvavusi hinduistų monarchija.

29 d. ES: Briuselis keturiems mėnesiams atšaukė sankcijas, taikytas 170 pareigūnų ir trims juridiniams subjektams iš Baltarusijos, pripažindamas, kad įvyko „santykių pagerėjimas“, kai Minskas anksčiau šiais metais paleido paskutinius savo politinius kalinius. Analogišką žingsnį, suderinęs su ES, žengė ir Vašingtonas, atverdamas kelią glaudesniems prekybos ryšiams su Baltarusija.

Moldova: parlamentas nubalsavo už nepasitikėjimą premjero Valeriu Streleto (Valeriu Streleco) vyriausybe ir ją nušalino. Įtampa proeuropietiškoje valdančiojoje koalicijoje didėjo nuo spalio 15 dienos, kai dėl milžiniško masto bankų sukčiavimo skandalo buvo suimtas ekspremjeras Vladas Filatas, vadovavęs vyriausybei 2009–2013 metais. Jis buvo apkaltintas ėmęs kyšius, kurių bendra suma - 260 mln. JAV dolerių.

Prancūzija: Saudo Arabijos tinklaraštininkas Raifas Badawi (Raifas Badavis), kuriam savo šalyje už islamo įžeidimą buvo skirta 1000 kirčių rimbu ir 10 metų įkalinimo bausmė, pelnė Europos Parlamento skiriamą prestižinę Sacharovo žmogaus teisių premiją. Gruodžio 16 dieną Strasbūre vyrui skirtą premiją atsiėmė jo žmona Ensaf Haidar.

Kinija: šalis paskelbė atsisakanti itin prieštaringai vertintos „vieno vaiko“ politikos, kurios buvo laikomasi nuo 8-o dešimtmečio pabaigoje, ir nuo šiol visoms poroms bus leista susilaukti dviejų vaikų.

30 d. Rumunija: didžiulis gaisras Bukarešto naktiniame klube „Colectiv“, kilęs per sunkiojo metalo grupės „Goodbye to Gravity“ koncertą Helovino išvakarėse, nusinešė 62 gyvybes, dar apie 150 žmonių buvo sužeisti. Gaisrą sukėlė koncerto metu naudoti pirotechniniai užtaisai.

31 d. Egiptas: Rusijos oro bendrovės „ Kogalymavia“ („Metrojet“) lėktuvas „Airbus A-321“ sudužo Sinajaus pusiasalyje, skrisdamas iš Egipto kurorto Šarm aš Šeicho į Sankt Peterburgą, o per katastrofą žuvo visi 224 jame buvę žmonės. Tragedijos tyrimas tęsiamas.

LAPKRITIS

1 d. Turkija: prezidento Recepo Tayyipo Erdogano (Redžepo Tajipo Erdohano) Teisingumo ir plėtros partija (AKP) sugrįžo į valdžią, iškovojusi netikėtą pergalę pirmalaikiuose rinkimuose ir užsitikrinusi 317 vietų 550 narių turinčiame parlamente. Tokio mandatų skaičiaus AKP visiškai pakako tam, kad ji galėtų formuoti naują vyriausybę savo pačios jėgomis. Lapkričio 24 dieną premjeras Ahmetas Davutoglu (Achmetas Davutohlu) pristatė savo naująjį kabinetą, kuriame gausu ištikimų R.T.Erdogano sąjungininkų, įskaitant ir energetikos ministru paskirtą prezidento žentą Beratą Albayraką (Beratą Albairaką).

Azerbaidžanas: valdančioji partija „Yeni Azərbaycan“ („Naujasis Azerbaidžanas“) parlamento rikimuose, kuriuos boikotavo didžiosios opozicinės jėgos, užsitikrino aiškią daugumą, įtvirtindama autoritarinio šalies prezidento Ilhamo Aliyevo (Ilchamo Alijevo) valdžią. Nė vieni rinkimai, kurie Azerbaidžane įvyko nuo 2003 metų, kai į valdžią atėjo I.Aliyevas, nebuvo tarptautinių stebėtojų pripažinti laisvais ir teisingais.

Vokietija: eidamas 87-uosius metus mirė Guenteris Schabowski (Giunteris Šabovskis) - buvęs Rytų Vokietiją valdžiusios Komunistų partijos Politinio biuro centrinio komiteto atstovas, kuris 1989 metais netyčia paskelbė apie Berlyno sienos griuvimą.

2 d. Rumunija: premjeras Victoras Ponta (Viktoras Ponta) atsistatydino, kilus masiniams protestams prieš vyriausybę, kuriuos išprovokavo spalio 30 dieną kilęs tragiškas gaisras per koncertą Bukarešto naktiniame klube, nusinešęs 62 gyvybes. Protestuotojai tvirtino, kad tragedija įvyko dėl silpnų priešgaisrinės saugos reikalavimų ir korupcijos. Rugsėjį pačiam V.Pontai buvo iškelta byla dėl sukčiavimo, mokesčių slėpimo ir pinigų plovimo.

3 d. Irakas: eidamas 72-uosius metus Bagdade mirė iškilus irakiečių politikas Ahmedas Chalabi (Ahmedas Čalabis), kurio pastangos padėjo įtikinti JAV 2003 metais įsiveržti į Iraką ir nuversti diktatorių Saddamą Husseiną (Sadamą Huseiną).

Prancūzija: Barselonoje gyvenantis 43 metų rašytojas Mathiasas Enard'as (Matjasas Enaras) pelnė Goncourt'ų (Gonkūrų) premiją - garbingiausią Prancūzijos literatūros apdovanojimą, kuris jam skirtas už knygą „Kompasas“ (Boussole).

4 d. JAV: Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas trečius metus iš eilės užėmė pirmąją vietą žurnalo „ Forbes“ kasmet skelbiamame galingiausių pasaulio lyderių sąraše. Antroji pozicija atiteko Vokietijos kanclerei Angelai Merkel, o trečioji - JAV prezidentui Barackui Obamai (Barakui Obamai).

Pietų Sudanas: netrukus po pakilimo iš sostinės Džubos sudužo rusų krovininis lėktuvas „An-12“, kuris užsakomuoju reisu skrido į Paločo naftos telkinį Aukštutinio Nilo valstijoje. Per nelaimę žuvo 41 žmogus. Dalis žuvusiųjų - ant žemės buvę žmonės.

7 d. Singapūras: Kinijos ir Taivano prezidentai Xi Jinpingas (Si Dzinpingas) ir Ma Ying-jeou (Ma Ingdziu) neutralioje teritorijoje, pietryčių Azijos valstybėje Singapūre, surengė istorinį susitikimą, kuris buvo pirmosios tokio rango pareigūnų derybos tarp abiejų priešininkių nuo 1949-ųjų, kai Taivanas ir Kinija atsiskyrė pasibaigus pilietiniam karui.

Izraelis: eidamas 95-uosius metus mirė Yitzhakas Navonas (Icchakas Navonas), 5-asis Izraelio prezidentas, švietėjas ir literatūros bei dramos kūrinių autorius, didelį dėmesį skyręs žydų sefardų paveldui.

8 d. Mianmaras: šalyje vyko istoriniai rinkimai, kuriuose demokratijos lyderės Aung San Suu Kyi (Aung San Su Či) Nacionalinė lyga už demokratiją (NLD) užsitikrino beveik 80 proc. renkamų mandatų. Tuoj po rinkimų Aung San Suu Kyi paprašė „nacionalinio susitaikymo“ derybų su prezidentu Theinu Seinu (Teinu Seinu) ir ginkluotųjų pajėgų vadu, kurie pasveikino NLD pergale ir pažadėjo užtikrinti sklandų valdžios perdavimą buvusiai opozicijai, atlikdami precedento neturintį žingsnį per šalies istoriją.

Kroatija: konservatyvi opozicija nedideliu skirtumu laimėjo parlamento rinkimus, aplenkusi pastaruosius ketverius metus valdžioje buvusį centro kairiųjų bloką. Tai buvo pirmieji parlamento rinkimai nuo tada, kai šalis, kuri tebėra viena silpniausių ES ekonomikų, 2013-aisiais tapo bloko nare.

9 d. Ispanija: Katalonijos parlamentas oficialiai pradėjo 18 mėnesių trukmės secesijos procesą, kurį turėtų vainikuoti atsiskyrimas nuo Ispanijos. Nors lapkričio 11 dieną Ispanijos Konstitucinis Teismas sustabdė rezoliucijos dėl secesijos vykdymą, o gruodžio 2 dieną paskelbė ją neteisėta, katalonų regiono vyriausybė nurodė, jog toliau laikysis šiame dokumente numatyto atsiskyrimo plano.

Šveicarija: Pasaulinės antidopingo agentūros (WADA) nepriklausoma komisija savo tyrimo ataskaitoje rekomendavo už antidopingo taisyklių pažeidimus visam laikui diskvalifikuoti penkis Rusijos bėgikus ir penkis trenerius, atimti licenciją iš Maskvos antidopingo laboratorijos, taip pat nušalinti Rusijos lengvosios atletikos komandą nuo varžybų, organizuojamų Tarptautinės lengvosios atletikos federacijos (IAAF). Lapkričio 13 dieną IAAF paskelbė, kad visi Rusijos lengvaatlečiai nušalinami nuo tarptautinių varžybų ir turės praleisti Rio de Žaneiro olimpiadą.

10 d. Portugalija: prieš taupymo politiką pasisakant kairiojo sparno opozicija per balsavimą parlamente nuvertė konservatorių mažumos vyriausybę, kuri buvo prisaikdinta prieš 11 dienų ir tapo trumpiausiai gyvavusiu ministrų kabinetu nuo 1974 metų, kai šalyje buvo atkurta demokratija. Lapkričio 24 dieną naujuoju premjeru buvo paskirtas socialistų lyderis Antonio Costa (Antoniju Košta).

Prancūzija: eidamas 79-uosius metus mirė prancūzų filosofas Andre Glucksmannas (Andrė Gliuksmanas) - buvęs maoistas, vėliau perėjęs prie dešiniųjų pažiūrų ir pasmerkęs komunizmo nusikaltimus.

Vokietija: būdamas 96 metų mirė buvęs šalies kancleris Helmutas Schmidtas (Helmutas Šmitas), vadovavęs Vakarų Vokietijai 1974–1982 metais.

12 d. Libanas: sostinės Beiruto pietiniame rajone per dviejų savižudžių sprogdintojų išpuolį žuvo 43 žmonės, dar daugiau kaip 200 buvo sužeisti. Šis dvigubas sprogdinimas tapo didžiausia per kelerius pastaruosius metų ataka Beirute, kuris yra šiitų judėjimo „Hizbollah“ tvirtovė.

Šveicarija: Honkongo nekilnojamojo turto magnatas Josephas Lau (Džozefas Lau) per aukcioną Ženevoje sumokėjo rekordinę 48,6 Šveicarijos frankų (40 mln. eurų) sumą už 12,03 karato deimantą „Blue Moon“ („Mėlynasis mėnulis“), kurį nupirko savo dukrai. Verslininkas iškart pervadino jį „The Blue Moon of Josephine“ savo septynmetės dukros Josephine (Žozefin) garbei.

13 d. Prancūzija: Paryžių ir jo priemiesčius supurtė virtinė koordinuotų „Islamo valstybės“ atakų, nusinešusių 130 gyvybių ir tapusių didžiausiu tokio pobūdžio smurto išpuoliu per šalies istoriją. Į tris komandas pasidaliję džihadistai, ginkluoti Kalašnikovo automatais ir sprogmenimis, smogė septyniose vietose, atakuodami jas vieną po kitos. Jų taikiniais tapo nacionalinis stadionas „Stade de France“, kur vyko draugiškos Prancūzijos ir Vokietijos futbolo rinktinių rungtynės, sausakimši koncertų rūmai „Bataclan“, kur koncertavo JAV roko grupė „Eagles of Death Metal“, keli restoranai ir kavinės.

Irakas: šiaurinis Sindžaro miestas buvo išvaduotas iš „Islamo valstybės“ kovotojų per kurdų sukarintų pajėgų (pešmergų) puolimą, kurį palaikė JAV vadovaujamos koalicijos aviacijos smūgiai.

14 d. Prancūzija: prie Ekversheimo miestelio netoli Strasbūro per bandomąjį važiavimą nuo bėgių nulėkė ir sudužo greitojo geležinkelio TGV traukinys. Per nelaimę, kurios priežastis buvo per didelis greitis, žuvo dešimt žmonių, dar maždaug 60 buvo sužeisti. Tai buvo pirmoji žmonių gyvybių pareikalavusi TGV traukinio avarija nuo šios sistemos sukūrimo prieš 30 metų.

16 d. Lenkija: prezidentūroje prisaikdinta naujoji šalies premjerė Beata Szydlo (Beata Šydlo) ir jos konservatyvios pakraipos vyriausybės nariai.

Botsvana: bendrovės „Lucara Diamond Corp.“ kasykloje rastas 1 111 karatų deimantas“, kuris yra didžiausias šios rūšies brangakmenis iš aptiktų per ilgesnį negu šimtmečio laikotarpį. Jis dydžiu nusileidžia tik deimantui „Cullinan“, kuris buvo rastas Pietų Afrikoje 1905 metais.

17 d. Rumunija: parlamentas patvirtino naują technokratų vyriausybę, vadovaujamą buvusio ES žemės ūkio komisaro Daciano Cioloso (Dačano Čološo), kuris premjero poste pakeitė lapkričio 4 dieną atsistatydinusį Victorą Pontą (Viktorą Pontą).

18 d. Prancūzija: Paryžiaus šiauriniame Sen Deni priemiestyje per didelę policijos operaciją buvo nukautas numanomas Paryžiaus teroro atakų organizatorius, marokiečių kilmės Belgijos pilietis Abdelhamidas Abaaoudas (Abdelhamidas Abaudas), ir dar du žmonės. Per operaciją buvo sužeisti penki policijos pareigūnai.

20 d. Malis: sostinėje Bamake grupė džihadistų užgrobė prabangų viešbutį „Radisson Blu“ ir paėmė įkaitais 170 jo svečių ir darbuotojų. Po devynias valandas trukusios apsiausties Malio ir tarptautinės pajėgos šturmavo viešbutį, kuriame islamistai nužudė 21 įkaitą. Atsakomybę už išpuolį prisiėmė „al Qaeda“ priklausanti grupuotė „al Murabitoun“, vadovaujama alžyriečio kovotojo Mokhtaro Belmokhtaro (Mochtaro Belmochtaro).

22 d. Argentina: antrajame prezidento rinkimų ture konservatyviojo sparno atstovas, verslui palankus Mauricio Macri (Maurisijus Makris) nedidele persvara aplenkė kairiųjų stovyklos kandidatą Danielį Scioli (Danielį Sjolį), kurį savo įpėdiniu norėjo matyti kadenciją baigusi valstybės vadovė Cristina Kirchner (Kristina Kiršner).

Krymas: visas pusiasalis paskendo tamsoje, kai Ukrainos pietiniame Chersono regione, kuris ribojasi su Krymu, per grupės dešiniojo sparno ukrainiečių ir Krymo totorių protestus prieš Rusijos įvykdytą pusiasalio ankesiją buvo susprogdintos pagrindinės elektros tiekimo linijos. Ukraina elektros energijos tiekimą į Krymą iš dalies atnaujino gruodžio 8 dieną.

Pietų Korėja: eidamas 88-uosius metus mirė buvęs prezidentas Kim Young-samas (Kim Jongsamas), kuris šaliai vadovavo 1993-1998 metais.

24 d. Turkija: prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas (Redžepas Tajipas Erdohanas) paskelbė, kad turkų naikintuvai F-16 pasienyje su Sirija numušė Rusijos lėktuvą Su-24, kelis kartus pažeidusį šalies oro erdvę. Rusija savo ruožtu tvirtino, kad jos lėktuvas nekirto sienos iš Sirijos. Šis incidentas, kurį Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pavadino „dūriu į nugarą“, sukėlė didelę krizę abiejų šalių santykiuose.

Kenija: popiežius Pranciškus atvyko į Nairobį, pradėdamas savo pirmąjį šešių dienų vizitą Afrikoje, kurio metu taip pat aplankė Ugandą ir neramumų krečiamą Centrinę Afrikos Respubliką. Vienu iš pagrindinių šios kelionės akcentų tapo pontifiko apsilankymas ankštame Nairobio lūšnyne Kangemyje, kur jis smerkė turtingąjį elitą dėl „siaubingo neteisingumo“ neturtėliams.

26 d. Maskva sustiprino savo pajėgas Sirijoje, dislokavusi savo karinėje bazėje Sirijos pajūrio mieste Latakijoje modernius zenitinių raketų kompleksus S-400 - po to, kai lapkričio 24 Turkijos naikintuvai prie sienos su Sirija numušė jos šturmo lėktuvą Su-24. Rusija taip pat paskelbė apginklavusi Sirijoje dislokuotus savo lėktuvus raketomis „oras–oras“.

27 d. Prancūzija: šalis pagerbė 130 žmonių, nužudytų per lapkričio 13-osios teroro atakas Paryžiuje, atminimą. Pagerbimo ceremonija, kuriai vadovavo prezidentas Francois Hollande'as (Fransua Holandas), vyko Paryžiaus centre esančio Invalidų namų komplekso, kur yra imperatoriaus Napoleono kapas, kieme.

28 d. Rusija: prezidentas Vladimiras Putinas pasirašė įsaką dėl ekonominių sankcijų Turkijai svarbiems turizmo ir žemės ūkio sektoriams atsakant į Rusijos karo lėktuvo numušimą Turkijos ir Sirijos pasienyje. Maskva paskelbė nebeimportuosianti iš Turkijos vaisių ir daržovių, taip pat uždrausta organizuoti užsakomuosius skrydžius ir pardavinėti atostogų Turkijoje paketus.

29 d. Belgija: Turkija ir ES viršūnių susitikime Briuselyje pasiekė susitarimą dėl 3 mlrd. eurų vertės finansinės pagalbos 2,2 mln. sirų pabėgėlių, šiuo metu esančių Turkijos teritorijoje. Taip pat pažadėta paspartinti Turkijos prisijungimo prie Bendrijos derybų procesą. Mainais Ankara įsipareigojo pasistengti sumažinti į Europą mėginančių išvykti pabėgėlių skaičių ir griežčiau kovoti su žmonių kontrabandininkais.

Burkina Fasas: šalies prezidento rinkimus laimėjo buvęs premjeras Rochas Marcas Christianas Kabore (Rokas Markas Kristianas Kaborė), kuris šios skurdžios Vakarų Afrikos valstybės vadovu buvo išrinktas po metus trukusių politinių neramumų, per kuriuos posto neteko ankstesnis lyderis, o kariškiai mėgino perimti valdžią. Tai buvo pirmieji per beveik tris dešimtmečius rinkimai, kuriuose Burkina Fasas išsirinko naują lyderį.

30 d. Rusija: eidamas 89-uosius metus Maskvoje mirė kino režisierius Eldaras Riazanovas, pastatęs tokius sovietinio kino klasika tapusius filmus kaip „Likimo ironija, arba po pirties“ (Ironija sudby, ili s legkim parom, 1975), „Tarnybinis romanas“ (Služebnyj roman, 1977), „Stotis dviem“ (Vokzal dla dvojich, 1982), „Užmiršta fleitos melodija“ (Zabytaja melodija dlia fleity, 1987).

Prancūzija: 150 valstybių ir vyriausybių vadovai susirinko į Payžių dalyvauti didžiausiame kada nors surengtame viršūnių susitikime dėl klimato kaitos problemų, atidarydami dviejų savaičių trukmės konferenciją, kuri surengta siekiant pasirašyti susitarimą, turintį apriboti atmosferos taršą šiltnamio efektą sukeliančiomis dujomis, kuri skatina klimato pokyčius.

GRUODIS

1 d. JAV: „Facebook“ įkūrėjas Markas Zuckerbergas (Markas Zukerbergas) paskelbė tapęs tėvu ir pažadėjo ilgainiui atsisakyti jam ir žmonai Priscillai Chan (Priscilai Čan) priklausančių 99 proc. kompanijos akcijų, kurių vertė šiuo metu siekia 45 mlrd. JAV dolerių, o gautus pinigus skirti pastangoms „didinti žmogiškąjį potencialą ir skatinti visų vaikų lygybę“.

JAV: Tarptautinis valiutos fondas nusprendė įtraukti juanį į specialiųjų skolinimosi teisių (SST) krepšelį. Sprendimas dėl juanio, kurio dalis krepšelyje sudarys 10,92 proc. - taigi bus didesnė nei Britanijos svaro (8,09 proc.) ar Japonijos jenos (8,33 proc.) dalis - įsigalios 2016 metų spalio 1 dieną.

2 d. JAV: San Bernardino mieste Kalifornijos valstijoje per darbuotojų metų pabaigos šventę socialinės rūpybos centre radikalizuotų musulmonų sutuoktinių pora - Jungtinėse Valstijose gimęs Syedas Farookas (Saidas Farukas) ir jo pakistanietė žmona Tashfeen Malik (Tašfin Malik) - nušovė 14 žmonių ir dar 22 sužeidė. Keliomis valandomis vėliau sutuoktiniai buvo nukauti per policijos surengtas gaudynes.

Belgija: NATO šalių užsienio reikalų ministrai pakvietė Juodkalniją prisijungti prie JAV vadovaujamo karinio aljanso ir tapti 29-ąja jo nare. Rusija, ne kartą griežtai pasisakiusi prieš tokį žingsnį, pareiškė būsianti priversta reaguoti į tolesnę NATO plėtrą ir imtis atsakomųjų priemonių.

Brazilija: parlamento žemieji rūmai pradėjo prezidentės Dilmos Rousseff (Dilmos Rusef) apkaltos procesą. Ji kaltinama klastojusi vyriausybės finansų apskaitą per savo perrinkimo kampaniją praėjusiais metais. Gruodžio 17 dieną D.Rousseff pasiekė svarbią pergalę, kai šalies Aukščiausiasis Teismas nusprendė, kad Kongresas turi iš naujo pradėti jos apkaltos procedūrą ir pakeitė šio proceso tvarką.

JAV: eidamas 71-uosius metus mirė buvęs JAV prezidento patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Sandy Bergeris (Sendis Bergeris), dirbęs Billo Clintono (Bilo Klintono) administracijoje.

Italija: būdamas 90-ies metų mirė italų kino žvaigždė Gabriele Ferzetti (Gabrielė Fercetis), vaidinęs tokiose garsiose juostose kaip „Nuotykis“ („L‘avventura“, 1960 m.), „Kartą laukiniuose Vakaruose“ („Once Upon a Time in the West“, 1968 m.), „Jos didenybės tarnyboje“ („On Her Majesty`s Secret Service“, 1969 m.) „Naktinis portjė” („Il Portiere di Notte“, 1974 m.).

3 d. Danija: euroskeptiškai nusiteikę danai referendume nubalsavo prieš vyriausybės pasiūlymą priimti ES teisingumo taisykles, baiminantis, kad tai suteiktų daugiau galių Briuseliui. Referendumo dalyvių buvo prašoma atsakyti, ar jie galvoja, kad Danija turėtų atsisakyti išlygų teisingumo politikos srityje ir pereiti prie modelio, naudojamo Britanijoje bei Airijoje, kurios kiekvienu atveju atskirai sprendžia, kuriuos Bendrijos teisės aktus vykdyti.

Rusija: prezidentas Vladimiras Putinas savo metiniame pranešime įstatymų leidėjams pažadėjo, jog Maskva niekada neužmirš, kad Turkija numušė vieną iš jos karo lėktuvų, ir perspėjo, jog „smarkiai klysta tie, kas galvoja, kad atsipirks pomidorais arba kažkokiais apribojamais statybų ir kitose srityse“.

4 d. Azerbaidžanas: per audrą kilus gaisrui naftos gavybos platformoje Kaspijos jūros pietuose, žuvo 31 darbininkas. Gelbėtojams pavyko iš platformos evakuoti 33 žmones, kurie buvo susėdę į gelbėjimo valtis, kabojusias 10 m virš audringų vandenų.

6 d. Venesuela: plati centro dešiniosios opozicijos koalicija „Demokratinės vienybės apvalusis stalas“ (Mesa de la Unidad Democratica) per visuotinius rinkimus užsitikrino 99 mandatų daugumą 167 vietų parlamente, o šie rezultatai tapo skaudžiu smūgiu naftos turtingos valstybės socialistinei vyriausybei, kontroliavusiai Kongresą 16 metų.

Armėnija: rinkėjai referendume pritarė siūlymui sumažinti prezidento galias. Vyriausybė sako, kad tokie pakeitimai yra reikalingi, siekiant sustiprinti šalyje demokratiją. Tuo tarpu opozicija tvirtina, kad šia iniciatyva siekiama sudaryti sąlygas dabartiniam prezidentui Seržui Sargsianui išsaugoti valdžią pakeičiant postus po to, kai 2018 metais baigsis jo antroji kadencija.

Prancūzija: ultradešinysis Nacionalinis frontas (FN) užsitikrino rekordinę sėkmę regionų rinkimų pirmajame ture, kuris vyko praėjus vos trims savaitėms po islamo ekstremistų atakų Paryžiuje. FN buvo populiariausia partija šalies mastu, gavusi apie 28 proc. balsų ir geriausiai pasirodžiusi šešiuose iš 13 regionų.

7 d. Latvija: premjerė Laimduota Strajuma paskelbė atsistatydinanti iš vyriausybės vadovės posto. Ji šias pareigas ėjo nuo 2014 metų sausio 22 dienos.

JAV: respublikonų prezidento kampanijos favoritas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) paragino „visiškai ir visuotinai“ uždrausti musulmonams atvykti į JAV. Tai jis pareiškė po žudynių San Bernardine, kur gruodžio 2 dieną radikalizuotų musulmonų sutuoktinių pora nušovė 14 žmonių. Baltieji rūmai pasmerkė šį siūlymą ir pareiškė, kad jis rodo, jog D.Trumpas nėra tinkamas dirbti šalies vadovo poste.

JAV: eidamas 91-uosius metus mirė amerikiečių aktorius Martinas Brooksas (Martinas Bruksas), vaidinęs mokslininką Rudį Velsą didžiulio populiarumo sulaukusiame aštuntojo dešimtmečio televizijos seriale „The Six Million Dollar Man“.

8 d. Vatikanas: popiežius Pranciškus atvėrė Vatikano Šv.Petro bazilikos Šventąsias duris, paskelbdamas metus truksiančio Gailestingumo jubiliejaus pradžią. Prognozuojama, kad apie 10 mln. tikinčiųjų žengs per tas duris per ateinančius 12 mėnesių, atlikdami piligrimystės ritualą, kurio tradicija gyvuoja šimtmečius.

9 d. Afganistanas: vienuolika Talibano mirtininkų atakavo budriai saugomą Kandaharo oro uosto kompleksą, kuriame taip pat veikia bendra NATO ir afganų karinė bazė. Per ilgiau nei parą trukusią apsiaustį žuvo 50 žmonių, daugiausiai civilių, dar apie 40 buvo sužeisti. Visi užpuolikai buvo nukauti. Tarp koalicijos karių aukų nebuvo.

JAV: žurnalas „ Time“ 2015-ųjų Metų žmogaus titulą skyrė Vokietijos kanclerei Angelai Merkel - už jos lyderystę per Europos skolų ir migrantų krizes, taip pat per Rusijos intervenciją Ukrainoje.

10 d. Argentina: konservatyviojo sparno atstovas, verslui palankus Mauricio Macri (Maurisijus Makris), prisaikdintas naujuoju Argentinos prezidentu, o jo inauguracija užbaigė 12 metų trukusį kairiojo sparno politikų poros - Nestoro ir Cristinos Kirchnerių (Nestoro ir Kristinos Kiršnerių) - valdymą.

Šiaurės Korėja: lyderis Kim Jong Unas (Kim Čen Unas) paskelbė, kad šalis pasigamino vandenilinę bombą. Tačiau Baltieji rūmai ir ekspertai iš Pietų Korėjos sakė smarkiai abejojantys Pchenjano pareiškimais apie neva turimą termobranduolinį užtaisą.

JAV: viešosios nuomonės tyrimų agentūros „Pew Research Center“ naujas tyrimas parodė, kad Amerikos vidurinioji klasė, ilgą laiką buvusi JAV ekonomikos stuburu, daugiau nebedominuoja - dabar viduriniajai klasei priskiriama tik mažiau negu pusė - 49,9 proc. - šalies gyventojų.

11 d. Gambija: prezidentas Yahya Jammeh (Jahja Džamė) paskelbė šalį islamo respublika.

12 d. Prancūzija: po beveik dvi savaites trukusio sekinančio derybų maratono Paryžiuje 195 valstybės priėmė tarptautinę klimato sutartį, kuria siekiama sulėtinti pasaulio klimato atšilimą. Nuo 2020 metų įsigaliosiančioje sutartyje keliamas tikslas - drastiškai sumažinti atmosferos taršą anglies dvideginiu ir kitomis dujomis, kad pasaulio klimatas atšiltų ne daugiau negu 2 laipsniais Celsijaus, lyginant su laikotarpiu iki pramonės revoliucijos.

Lenkija: apie 50 tūkst. lenkų dalyvavo masinėse eitynėse Varšuvoje ir kituose miestuose, protestuodami prieš prezidento ir naujos konservatyvios vyriausybės vaidmenį šalį ištikusioje konstitucinėje krizėje, susijusioje su naujų teisėjų, lojalių valdančiajai partijai, skyrimu į Konstitucinį Tribunolą - aukščiausiąją šalies teismo instituciją.

Saudo Arabija: ultrakonservatyvioje karalystėje vyko vietos tarybų rinkimai, kuriuose pirmąkart buvo leista balsuoti ir kandidatuoti moterims. Saudo Arabija buvo paskutinė valstybė, kurioje buvo leidžiama balsuoti tik vyrams. Į savivaldos tarybas per šiuos rinkimus buvo išrinkta 20 moterų. Iš viso buvo varžomasi dėl maždaug 2 100 vietų.

13 d. Prancūzija: antrajame regionų rinkimų ture ultradešiniajam Nacionaliniam frontui (FN) nepavyko perimti valdžios nei viename regione, nors vertinant nacionaliniu mastu, jo rezultatai buvo geriausi, kada nors pasiekti šios partijos. Prezidento Francois Hollande'o (Fransua Holando) valdantieji socialistai laimėjo penkiuose regionuose, o centro dešinysis aljansas, vadovaujamas ankstesnio šalies vadovo Nicolas Sarkozy (Nikola Sarkozi), triumfavo septyniuose. Tuo tarpu Korsikoje laimėjo nacionalistai.

Centrinė Afrikos Respublika: referendume triuškinama dauguma balsų - 93 proc. - pritarta naujos konstitucijos projektui, tačiau rinkėjų aktyvumas tesiekė 38 procentus. Per neramumus vykstant balsavimui žuvo mažiausiai du žmonės.

Rusija: pietinėje Voronežo srityje per gaisrą psichiatrijos ligoninėje žuvo 23 žmonės, dar apie 20 buvo sužeisti.

Indonezija: būdamas 79-erių metų mirė amerikiečių akademikas ir rašytojas, vienas žymiausių nacionalizmo tyrinėtojų Benedictas Andersonas (Benediktas Andersonas), išgarsėjęs savo knyga „Įsivaizduojamos bendruomenės“ (Imagined Communities: Reflections on the Origin and Spread of Nationalism), kurioje siekė parodyti, kas bendruomenes padaro tautomis.

14 d. Argentina: šiaurės vakarinėje Saltos provincijoje policininkus vežusiam autobusui nulėkus nuo skardžio ir iš maždaug 20 metrų aukščio nukritus į išdžiūvusią upės vagą, žuvo 43 pareigūnai, dar 20 buvo sužeisti.

15 d. Belgija: Serbija pradėjo derybas dėl prisijungimo prie ES, kai buvo oficialiai atidaryti du pirmieji narystės derybų skyriai.

Naujoji Zelandija: šalies piliečiai referendume nusprendė, kad vėliava, kurioje pavaizduotas paparčio lapas juodame ir mėlyname fone, būtų priimtiniausia alternatyva dabartinei vėliavai su Didžiosios Britanijos simboliu „Union Jack“ ir Pietų Kryžiaus žvaigždynu. Ateinantį kovą bus surengtas antrasis referendumas, per kurį piliečiams bus pasiūlyta pasirinkti: ar nacionaliniu simboliu turi tapti naujasis dizainas, pavadintas „Sidabrinis papartis (juoda, balta ir mėlyna)“, ar reikia palikti galioti dabartinę vėliavą.

18 d. Ukraina: vyriausybė paskelbė 3 mlrd. JAV dolerių skolos Rusijai grąžinimo moratoriumą. Kijevas siūlė Maskvai pertvarkyti šią skolą pagal su komerciniais kreditoriais suderėtas sąlygas, tačiau ši tokį pasiūlymą kategoriškai atmetė. Rusija informavo rengianti ieškinį skolos laiku negrąžinusiai Ukrainai.

Vatikanas: popiežius Pranciškus pripažino antrąjį stebuklą, priskiriamą velionei vienuolei Motinai Teresei, atverdamas kelią jos paskelbimui šventąja ateinančiais metais. Vatikanas pripažino, jog ši vienuolė 2008 metais stebuklingai išgydė vieną brazilą, kentėjusį nuo daugelio auglių smegenyse.

19 d. JAV: eidamas 89-uosius metus savo namuose Grinviče Konektikuto valstijoje mirė vokiečių dirigentų Kurtas Masuras (Kurtas Mazuras), ilgus metus karaliavęs svarbiausiose Amerikos ir Europos koncertų salėse ir net 11 metų vadovavęs Niujorko filharmonijos orkestru.

20 d. Ispanija: visuotiniuose rinkimuose valdantieji konservatoriai laimėjo daugiausiai vietų parlamente, tačiau nesugebėjo užsitikrinti absoliučios daugumos. Dėl šios priežasties nuo socialistų, užėmusių antrą vietą, ir trečioje vietoje likusios ultrakairiosios partijos „Podemos“ priklausys, ar dabartinis premjeras Mariano Rajoy (Marianas Rachojus) sugebės suformuoti naują vyriausybę.

Slovėnija: daugiau kaip 60 proc. slovėnų per referendumą, kuris pasižymėjo mažu aktyvumu, pasisakė prieš įstatymą dėl homoseksualių asmenų santuokų legalizavimo.

Izraelis: vidaus reikalų ministras ir vicepremjeras Silvanas Shalomas (Silvanas Šalomas) paskelbė, jog atsistatydina iš pareigų ir pasitraukia iš politikos dėl žiniasklaidos pranešimų apie jo esą vykdytą seksualinį priekabiavimą prie darbuotojų.

20 d. Kinija: pramoniniame parke Šendženo mieste šalia Honkongo didžiulei purvo nuošliaužai užliejus daugiau kaip 20 gamyklų cechų ir gyvenamųjų namų, galėjo žūti iki 76 žmonių. Nuošliaužą sukėlė netinkamai įrengtas grunto ir atliekų, išvežtų iš statybų aikštelių, sąvartynas.

JAV: Las Vegase vykusiame pasauliniame grožio konkurse „Mis Filipinai“ Pia Alonzo Wurtzbach (Pija Alonso Vurcbach) buvo karūnuota naująja „Mis Visata“, tačiau jos pergalę apkartino apmaudi renginio vedėjo Steve'o Harvey (Stivo Harvio) klaida, kai jis iš pradžių nugalėtoja paskelbė „Mis Kolumbiją“ Ariadną Gutierrez (Ariadną Gutjeres).

21 d. Šveicarija: Tarptautinės futbolo federacijos (FIFA) etikos tribunolas uždraudė savo nušalintam prezidentui Seppui Blatteriui (Zepui Blateriui) ir Europos futbolo federacijos vadovui Micheliui Platini (Mišeliui Platini) aštuonerius metus dalyvauti bet kokioje futbolo veikloje, pripažinęs juos kaltais dėl piktnaudžiavimo pareigomis. Teismas paskelbė, kad S.Blatterio ir M.Platini diskvalifikacija, susijusi su 2 mln. Šveicarijos frankų pervedimu susikompromitavusiam UEFA vadovui, įsigalioja „nedelsiant“.

JAV: Kanaveralo kyšulyje Floridoje bendrovė „SpaceX“ pirmąkart sėkmingai nutupdė savo galingą raketą „Falcon 9“, šiuo nusileidimu atverdama „naujas duris“ skrydžiuose į kosmosą.

22 d. Lenkija: valdančioji konservatyvi partija priėmė įstatymą dėl Konstitucinio Tribunolo, kuris, anot opozicijos lyderių ir teisės ekspertų, paralyžiuos šalies aukščiausiąją teisminę instanciją ir pašalins svarbias vyriausybės kontrolės priemones.

Europa: Jungtinių Tautų pabėgėlių reikalų agentūra UNHCR paskelbė, kad 2015-aisiais į Europą atvykusių migrantų ir pabėgėlių skaičius perkopė vieną milijoną.

23 d. Graikija: parlamentas 193 balsais prieš 56 priėmė įstatymą, leidžiantį homoseksualioms poroms sudaryti civilines sąjungas, nors tokiam žingsniui griežtai priešinosi įtakinga šalies Ortodoksų Bažnyčia.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra