Anot JAV vadovo, sudarytame prekybos susitarime nustatyti 15 proc. muitai eksportui iš Europos Sąjungos (ES).
„Pasiekėme susitarimą. Tai geras susitarimas visiems“, – sakė D. Trumpas žurnalistams po derybų su U. von der Leyen savo golfo kurorte Tarnberyje, Škotijoje.
EK vadovė taip pat pasveikino jį kaip „gerą susitarimą“.
D. Trumpas žurnalistams teigė, kad susitarime numatyti 15 proc. baziniai muitai ES eksportui į Jungtines Valstijas, įskaitant ES itin svarbų automobilių sektorių, kuriam šiuo metu taikomi 25 proc. muitai.
„Sutariame, kad automobiliams ir viskam kitam bus taikomi visuotiniai 15 proc. muitai“, – nurodė jis.
D. Trumpas sakė, kad ES įsipareigojo investuoti į Jungtines Valstijas papildomus 600 mlrd. dolerių (511,77 mlrd. eurų) ir nupirkti energijos už 750 mlrd. dolerių (639,71 mlrd. eurų).
EK pirmininkė teigė, kad pagal transatlantinės prekybos susitarimą ES pirks reikšmingą energijos kiekį iš Jungtinių Valstijų, pakeisdama rusiškus šaltinius.
„Pirkdami JAV energetikos produktus diversifikuosime tiekimo šaltinius ir prisidėsime prie Europos energetinio saugumo. Mes pakeisime rusiškas dujas ir naftą dideliais JAV SGD (suskystintųjų gamtinių dujų), naftos ir branduolinio kuro pirkimais“, – sakė ji žurnalistams.
ES ir JAV taip pat susitarė dėl dvišalės muitų išimties strategiškai svarbioms prekėms: anot EK vadovės, išimtys pritaikytos orlaiviams, tam tikroms cheminėms medžiagoms, puslaidininkių įrangai, tam tikriems žemės ūkio produktams ir svarbiausioms žaliavoms.
D. Trumpas anksčiau tvirtino, kad farmacijos produktai – pagrindinis Airijos, kurią blokas stengėsi apsaugoti, eksportas – nebus dalis susitarimo.
EK vadovė: susitarimas užtikrins stabilumą
U. von der Leyen vadovaujama EK, vedanti derybas ES šalių vardu, atkakliai siekė susitarimo, kad būtų išsaugoti santykiai prekybos srityje, kurių metinė prekių ir paslaugų vertė siekia 1,9 trln. dolerių (1,62 trln. eurų).
U. von der Leyen po derybų sekmadienį teigė, kad susitarimas „užtikrins stabilumą. Jis užtikrins nuspėjamumą. Tai labai svarbu mūsų verslams abiejose Atlanto pusėse“.
Nuo tada, kai D. Trumpas vėl užėmė Baltuosius rūmus, ES patyrė ne vieną muitų bangą. Šiuo metu jai taikomi 25 proc. muitai automobiliams, 50 proc. muitai plienui ir aliuminiui ir 10 proc. visuotiniai muitai.
Jei blokas iki rugpjūčio 1-osios nebūtų sudaręs prekybos susitarimo, jam būtų grėsę 30 proc. muitai.
Briuselis dėjo pastangas, kad būtų pasiektas susitarimas ir išvengta plataus masto muitų, kurie dar labiau pakenktų vangiai ES ekonomikai, o atsakomųjų veiksmų būtų imtasi tik kaip kraštutinės priemonės.
Blokas atkakliai siekė, kad kertinėms pramonės šakoms – nuo orlaivių iki alkoholinių gėrimų – būtų taikomos muitų išimtys, o Prancūzijai ir Vokietijai itin svarbi automobilių pramonė jau patiria sunkumų dėl iki šiol nustatytų mokesčių.
Bet kokiam susitarimui taip pat turės pritarti ES valstybės narės, kurių ambasadoriams, viešintiems Grenlandijoje, EK sekmadienio rytą pateikė naujausią informaciją. Po bet kokio susitarimo jie vėl susitiks.
(be temos)