Sausio mėnesį į Baltuosius rūmus grįžęs respublikonas sakė, kad jau antradienį vakare galbūt paskelbs, kokius tiksliai „atsakomuosius tarifus“ nustatys.
D. Trumpas teigia, kad atsakomųjų veiksmų reikia, nes didžiausią pasaulio ekonomiką „apiplėšė viso pasaulio šalys“.
D. Trumpas žada balandžio 2 dieną, kurią jis vadina „Išsivadavimo diena“, paskelbti tarifus, skirtus spręsti prekybos praktikos, kurią jo vyriausybė laiko nesąžininga, problemą.
Tačiau prezidentas nepateikė išsamesnės informacijos apie tai, kokiems sektoriams kokie muitai bus taikomi.
Pirmadienį D. Trumpas, paprašytas pateikti daugiau informacijos, žurnalistams atsakė: „Tai pamatysite po dviejų dienų, galbūt rytoj (antradienį) vakare arba trečiadienį.“
Tačiau jis pridūrė: „Mes ketiname būti labai malonūs, santykinai, mes ketiname būti labai malonūs.“
Kritikai, neigiamai vertinantys D. Trumpo sprendimą įvesti muitus Vašingtono prekybos partneriams, perspėja, kad šie veiksmai gali sukelti pasaulinį prekybos karą ir išprovokuoti grandininę atsakomąją reakciją iš pagrindinių JAV prekybos partnerių, tokių kaip Kinija, Kanada ir Europos Sąjunga (ES).
Europos Komisijos (EK) pirmininkė Ursula von der Leyen antradienį pareiškė, kad Europos Sąjungos (ES) atstovai vis dar tikisi, jog pavyks derybų keliu išsiaiškinti dėl šią savaitę numatomų JAV plataus masto muitų.
Tačiau U. von der Leyen pridūrė, kad ES turi parengusi planą tam atvejui, jei prireiktų imtis atsakomųjų veiksmų.
„Neatmetame derybų, – Europos Parlamento (EP) posėdyje sakė U. von der Leyen. – Tačiau turime tvirtą planą, kokių atsakomųjų priemonių imtis prireikus.“
„Atidžiai įvertinsime rytojaus pranešimus, kad galėtume tinkamai reaguoti“, – sakė U. von der Leyen ir pridūrė, kad dėl tolesnių veiksmų konsultavosi su ES vadovais.
„Europa nepradėjo šios konfrontacijos, – pažymėjo U. von der Leyen. – Mūsų tikslas – sprendimas derybų keliu. Bet, žinoma, jei reikės, mes ginsime savo interesus, savo žmones ir įmones.“
Ji pažadėjo, kad Europa reaguos vieningai ir ryžtingai.
Sekmadienį Kinija, Pietų Korėja ir Japonija susitarė stiprinti laisvąją tarpusavio prekybą.
Tačiau pirmadienį D. Trumpas aiškiai pabrėžė, kad jis nesijaudina, jog jo sprendimas dėl muitų paskatins sąjungininkus priartėti prie Pekino.
Jis pakartojo, kad pasiūlymas sumažinti muitus gali būti įgyvendintas, jei Pekinas sutiks parduoti populiarią socialinių tinklų platformą „TikTok“.
Praėjusią savaitę Kinija atmetė šį JAV prezidento pasiūlymą.
Baltųjų rūmų spaudos sekretorė Karoline Leavitt žurnalistams sakė, kad trečiadienį bus siekiama nustatyti tarifus pagal šalis, nors D. Trumpas tebėra pasiryžęs taikyti atskirus tarifus konkretiems sektoriams.
Rinkų nerimas dar labiau padidėjo po to, kai D. Trumpas sekmadienį pareiškė, kad jo tarifai bus taikomi visoms šalims.
Sekmadienį leidinys „The Wall Street Journal“ rašė, kad D. Trumpo patarėjai svarstė galimybę įvesti iki 20 proc. muitus beveik visiems JAV prekybos partneriams.
D. Trumpas išliko nekonkretus ir sakė, kad jo tarifai būtų „daug dosnesni“ nei tie, kurie yra taikomi JAV produktų atžvilgiu.
Naujausi komentarai