Trumpo prekybos karas temdo nuotaikas pietiniame Kinijos eksporto centre Pereiti į pagrindinį turinį

Trumpo prekybos karas temdo nuotaikas pietiniame Kinijos eksporto centre

2025-04-15 15:24
Emilija Ferdmanaitė (ELTA)

Šį mėnesį Donaldo Trumpo pradėtas audringas tarifų karas temdė nuotaikas antradienį verslo atstovams renkantis į prekybos parodą pietų Kinijoje, dešimtmečius garsėjančioje kaip pagrindinis eksporto į Jungtines Valstijas centras.

Trumpo prekybos karas temdo nuotaikas pietiniame Kinijos eksporto centre
Trumpo prekybos karas temdo nuotaikas pietiniame Kinijos eksporto centre / Scanpix nuotr.

Pekinas ir Vašingtonas įsitraukė į rizikingą greito tempo politinį žaidimą nuo tada, kai JAV prezidentas pradėjo tarifų ataką, visų pirma nukreiptą prieš Kinijos importą. Šiuo metu JAV muitai Kinijai siekia 145 proc., o Pekino atsakomieji muitai – 125 proc.

Skausmas jau juntamas Kinijos gamybos širdyje, ilgą laiką tenkinusioje amerikiečių apetitą pigioms prekėms.

29-erių metų Hou Keyao, dirbantis Žongšane įsikūrusioje šviestuvų bendrovėje, svarsto, kad viskas įvyko „per greitai“.

K. Hou darbdavė „Wosen Lighting Technology“ daugiau nei 95 proc. savo gaminių eksportuoja į įvairias rinkas – ir yra JAV elektroninės prekybos milžinės „Amazon“ tiekėja.

„Neturėjome laiko prisitaikyti“, – sakė jis, tačiau poveikis greičiausiai bus „labai didelis“.

„Tikiuosi, kad visi pagaliau susės ir pasikalbės, – pridūrė K. Hou. – Būtų gerai išlaikyti tarifus ankstesniame lygyje.“

K. Hou – vienas iš tūkstančių dalyvių antradienį, pirmąją Kantono mugės dieną, plūdusių į didžiulį parodų kompleksą. Ši mugė – du kartus per metus pietiniame Guangdžou mieste rengiama prekybos paroda.

Pasak valstybinio televizijos tinklo CGTN, pirmoje šių metų mugėje dalyvauja apie 31 000 bendrovių ir 74 000 stendų – beveik visi orientuoti į eksporto rinką.

Nepaisant neramumų, mugėje knibžda lankytojų iš viso pasaulio – daugelis jų lydimi kinų vertėjų, kurie padeda megzti kontaktus ir sudaryti sandorius.

„Išgyvena stipriausi“

Šį mėnesį D. Trumpo paskelbti tarifų padidinimai paskatino akcijų rinkų svyravimą ir padidino pasaulinės recesijos baimę.

Dalis tarifų praėjusią savaitę buvo sustabdyta 90 dienų, kad būtų galima pradėti derybas, tačiau muitai Kinijai buvo dar labiau padidinti.

49-erių Jean Zhu sakė dirbanti eksporto skyriuje įmonėje „Rightlite“ – apšvietimą siūlančioje bendrovėje, įsikūrusioje rytinėje Dziangsu provincijoje.

Ji paaiškino, kad prekybos karas neišvengiamai pakenks – net jei jos bendrovė su Jungtinėmis Valstijomis beveik nebendradarbiauja.

„Vis tiek bus netiesioginis poveikis, nes pasaulio ekonomikos tarpusavyje susijusios“, – teigė ji.

Pasak jos, dėl muitų kilęs valiutų kursų svyravimas gali sumažinti Europos klientų paklausą – o būtent jie sudaro pagrindinę jos įmonės pardavimų rinką.

„Šis tarifų koregavimas taip pat yra savotiškas mūsų pramonės pertvarkymas“, – pridūrė ji.

Tokiais laikais „išgyvena stipriausi“, – teigė J. Zhu. „Tikimės, kad sugebėsime atlaikyti šį išbandymą ir pasitikti naują užsienio prekybos bangą.“

Yangas Hongjie, elektronikos įmonės „Hongyi Group China“ pardavimų atstovas, AFP žurnalistams paaiškino, kad nors jų įmonė nėra priklausoma nuo Amerikos klientų, tarifų paskatinti pasauliniai vario kainų pokyčiai gali paveikti žaliavų tiekimą.

Pasak H. Yango, 90 proc. jų įmonės verslo vykdoma Europoje, tačiau klientų jie turi ir Centrinėje Azijoje – šalyse, vaidinančiose svarbų vaidmenį Pekino inicijuotame „Juostos ir kelio“ infrastruktūros projekte.

„Po D. Trumpo tarifų karo mūsų santykiai su „Juostos ir kelio“ šalimis gali tapti glaudesni“, – pridūrė jis.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų