Turkija pasirengusi paremti Ukrainos narystę NATO Pereiti į pagrindinį turinį

Turkija pasirengusi paremti Ukrainos narystę NATO

2025-02-25 12:33
Stasys Gimbutis (ELTA)

Turkija neprieštarauja Ukrainos narystei NATO, nes tai ne šiaip ukrainiečių noras gauti tokį statusą, bet galimybė užsitikrinti saugumo garantijas savo šaliai.

Recepas Tayyipas Erdoganas ir Volodymyras Zelenskis
Recepas Tayyipas Erdoganas ir Volodymyras Zelenskis / Scanpix nuotr.

Tai interviu naujienų agentūrai „Bloomberg“ pareiškė Turkijos užsienio reikalų ministras Hakanas Fidanas, praneša „Ukrinform“, remdamasi Turkijos užsienio reikalų ministerija.

„Mes nesame prieš (Ukrainos narystę NATO), jei jie (ukrainiečiai) nori būti NATO nariai, bet turime būti  realistai... Mes atvirai pareiškėme, jog esame už tai, kad Ukraina būtų NATO narė. Tai buvo mūsų prezidento pareiškimas, todėl tai yra mūsų oficiali pozicija“, – sakė H. Fidanas.

Ministras pabrėžė, jog Ukraina siekia narystės NATO ne tam, kad įgytų šį statusą, o tam, kad gautų saugumo garantijas karo sąlygomis.

„Mes turime suprasti vieną faktą. Ukrainiečiai prašo narystės NATO ne tik dėl narystės Aljanse. Jie tiesiog nori saugumo garantiją savo šaliai... Jei bus sudarytos paliaubos ar taikos sutartis, tai, jų manymu, būtina jas paremti tam tikromis saugumo garantijomis... O narystė NATO yra vienas iš variantų“, – teigė jis.

H. Fidanas įvardijo ir kitą variantą – didelės tarptautinės koalicijos, kuri dislokuotų pajėgas palei skiriamąją liniją, sudarymą.

Jo nuomone, per kelis mėnesius gali būti pažengta į priekį karo nutraukimo kryptimi.

„Manau, kad po kelių mėnesių galime tikėtis tam tikros įvykių raidos, atsižvelgiant į tą faktą, kad ponas Trumpas tikrai nori sustabdyti karą. Jis jau pradėjo pokalbį su Rusijos atstovais akis į akį. Manau, kad tai  labai daug reiškia“, – pridūrė ministras.

„Ukrinform“ primena, jog per Rusijos plataus masto invazijos į Ukrainą trečiąsias metines prezidentas  Erdoganas pareiškė, kad Turkija tvirtai remia Ukrainos teritorinį vientisumą, suverenitetą ir nepriklausomybę ir yra pasiryžusi dėti visas pastangas, kad karas būtų užbaigtas derybomis ir kad kitais metais galėtume švęsti taikos, o ne karo metines.