„Pirmininkaujančios Lenkijos pastangomis Europos Komisija (EK) šiandien paskelbė veiksmų planą, kuriuo siekiama visiškai nutraukti visų rūšių kuro iš Rusijos importą į ES“, – socialiniame tinkle „X“ parašė D. Tuskas.
EK pristatė planą „REPowerEU“ su veiksmų gairėmis uždrausti sudaryti naujas sutartis dėl rusiškų dujų, naftos ir branduolinės energijos, dėl kurio iki 2027 metų pabaigos regionas turėtų tapti visiškai nepriklausomas.
Šiomis priemonėmis, anot bloko, siekiama išsaugoti ES energijos tiekimo saugumą ir taip pat apriboti poveikį kainoms ir rinkoms. Tikimasi, kad atitinkami teisės aktai bus pateikti birželį.
Briuselio teigimu, dėl siūlomo naujų ir trumpalaikių sutarčių draudimo iki šių metų pabaigos Rusijos dujų importas sumažės trečdaliu.
Taip pat ES ketina apriboti Euratomo tiekimo agentūros sudarytas naujas urano, sodrinto urano ir kitų branduolinių medžiagų, gaunamų iš Rusijos, tiekimo sutartis.
Baigiantis galiojančių sutarčių galiojimo terminui, ES valstybės narės iki 2025-ųjų pabaigos turės pateikti nacionalinius planus, kuriuose išsamiai išdėstytų savo strategijas, kaip visiškai atsisakyti rusiškų dujų, naftos ir branduolinės energijos importo.
Rusijai surengus plataus masto invaziją į Ukrainą, ES padarė pažangą mažindama savo priklausomybę nuo rusiškų dujų importo, nors visiškos nepriklausomybės ir nepasiekė. 2022-aisiais Briuselis įvedė visišką anglies importo iš Maskvos embargą, o naftos tiekimas susidūrė su apribojimais, kuriuos nustatė ES ir Didžiojo septyneto (G-7) šalys.
Per kelerius metus „iš Rusijos atkeliaujantį dujų importą sumažinome nuo 45 proc. iki 18 procentų. Nuo vieno iš penkių barelių naftos sumažėjo iki vieno iš penkiasdešimties, tai yra dešimteriopai“, praėjusį mėnesį sakė EK vadovė Ursula von der Leyen.
Visgi, anot ES, 2024-aisiais ES importavo daugiau Rusijos dujų.
„Todėl reikia labiau koordinuoti veiksmus, nes pernelyg didelė ES priklausomybė nuo Rusijos energijos importo kelia grėsmę saugumui“, – rašoma ES pranešime žiniasklaidai.
(be temos)