Pereiti į pagrindinį turinį

Ukrainoje pagrobtus vaikus Rusijos valdžia bando įkurdinti naujose šeimose

2024-06-12 21:37

Vaikus, išvežtus iš okupuotų Ukrainos teritorijų, Rusijos valdžia bando įkurdinti naujose šeimose.

Ukrainoje pagrobtus vaikus Rusijos valdžia bando įkurdinti naujose šeimose
Ukrainoje pagrobtus vaikus Rusijos valdžia bando įkurdinti naujose šeimose / AFP nuotr.

Tai gali tapti dar vienu įrodymu byloje prieš Vladimirą Putiną ir vaikų teisių įgaliotinę Mariją Lvovą-Belovą, kuriuos Tarptautinis Baudžiamasis Teismas apkaltino vaikų teisių pažeidimu, rašo leidinys „The Moscow Times“, remdamasis laikraščiu „The Financial Times“.

Naudodamas veidų atpažinimo sistemą ir viešus įrašus, taip pat informaciją, gautą iš Ukrainos pareigūnų ir vaikų giminaičių, „The Financial Times“ Rusijos svetainėje „Įvaikinkite.ru“ rado keturis pagrobtus vaikus.

Be to, vienam iš jų duotas kitas vardas ir nurodomas kitoks amžius nei Ukrainos dokumentuose. Kito vaiko ukrainietiškas vardas buvo surusintas.  Nė vieno vaiko profilyje nenurodyta, kad jie yra susiję su Ukraina.

Jų amžius – nuo  aštuonerių iki 15 metų, jie buvo išvežti iš vaikų namų rytiniuose ir pietiniuose Ukrainos regionuose, kuriuos Rusijos kariuomenė okupavo 2022 metais. Vienas iš jų atsidūrė Kryme, kiti – Tulos ir Orenburgo srityse.

Tinklalapyje „Įvaikinkite.ru“, kuris veikia jau 18 metų ir kurį valdo autonominė ne pelno organizacija „Socialinių projektų plėtros centras“, taip pat skelbiama informacija apie vaikus, pagrobtus iš Chersono našlaičių namų: 46 kūdikiai ir kelerių metų amžiaus vaikai buvo išvežti 2022 metų balandžio mėnesį. Tai išsiaiškino „The New York Times“. Laikraštis tinklalapyje rado skelbimų apie 22 iš jų, teigiama, jog tai vaikai iš Krymo, Ukraina neminima.

„The Financial Times“ savo tyrimu patvirtino informaciją apie 17 iš jų.

Tarptautiniai įstatymai leidžia išvežti vaikus iš konflikto zonų, tačiau tai turi būti daroma pagal aiškiai apibrėžtas taisykles. Kadangi Rusija oficialiai neįregistravo vaikų judėjimo maršrutų, nesuteikė prieigos prie jų tarpininkams ir nieko neinformavo, „evakuacija“ iš Chersono vaikų namų gali būti laikoma priverstiniu perkėlimu, sako buvęs JAV ambasadorius ypatingiems įpareigojimams tarptautinės baudžiamosios teisės srityje Stephenas Rappas: „Tai, ką Rusija vadina humanitarine misija, iš tikrųjų yra akivaizdus karo nusikaltimas“.

Putinas anksčiau pasirašė įsakus, leidžiančius skubos tvarka suteikti Rusijos pilietybę iš Ukrainos išvežtiems vaikams. Ukrainos valdžios duomenimis, iš okupuotų teritorijų prievarta buvo išvežta beveik 20 tūkst. vaikų, daugelio jų likimas tebėra nežinomas.

 

Daugiau naujienų