Ukrainos opozicija ketvirtadienį paragino žmones savaitgalį dalyvauti masiniame mitinge ir padidinti spaudimą prezidentui Viktorui Janukovyčiui po nesėkmingo milicijos reido.
„Kviečiame visus sekmadienio vidurdienį ateiti į mūsų mitingą“, - sakė opozicijos lyderis Arsenijus Jaceniukas, Kijevo Nepriklausomybės aikštėje jau tris savaites vykstant protestams prieš vyriausybės sprendimą atmesti istorinę sutartį su Europos Sąjunga (ES).
V.Janukovyčiui daromas didelis spaudimas po trečiadienio įvykių, kai milicijai nepavyko išvaryti tūkstančių demonstrantų iš Nepriklausomybės aikštės.
Jungtinės Valstijos po to nevykusio reido, per kurį buvo sužeista kelios dešimtys žmonių, pagrasino sankcijomis.
Prezidentas ketvirtadienį per derybas su ES užsienio politikos vadove Catherine Ashton (Ketrin Ešton) pažadėjo, kad pasirašys sutartį, sakė ji.Tačiau antra
dienį V.Janukovyčius turi vykti į Rusiją, vėl susitikti su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu, su kuriuo praėjusią savaitę aptarė strateginę partnerystės sutartį. Bet koks susitarimas su Rusija neabejotinai dar labiau pakurstytų opoziciją.
„Pagrindinis mūsų darbotvarkės klausimas yra sutrukdyti prezidentui Janukovyčiui prisijungti prie Muitų sąjungos per jo vizitą Rusijoje“, - ketvirtadienį per trumpą spaudos konferenciją sakė A.Jaceniukas.
V.Putinas ketvirtadienį sakė, kad Ukraina vis dar laukiama Maskvos vadovaujamoje Muitų sąjungoje, kurią jis laiko būsima alternatyva Europos Sąjungai.
ES yra sakiusi, kad negalės pasirašyti laisvosios prekybos susitarimo su Ukraina, jeigu ši buvusi sovietinė respublika taps Muitų sąjungos nare.
C.Ashton, kuri anksčiau šią savaitę Kijeve du kartus susitiko su V.Janukovyčiumi, sakė, kad Ukrainos lyderis jai „leido aiškiai suprasti, jog ketina pasirašyti Asociacijos susitarimą”.
Ukrainos vyriausybė niekada oficialiai neatsisakė savo plano pasirašyti šią sutartį.
ES plėtros ir kaimynystės politikos komisaras Štefanas Fuele (Štefanas Fiulė) sakė, kad Briuselis galėtų padėti Kijevui gauti Tarptautinio valiutos fondo (TVF) paskolą, jeigu bus tvirtas įsipareigojimas pasirašyti sutartį.
Briuselis pasiūlytų derybas siekiant „nuodugniai išstudijuoti visus klausimus, susijusius su susitarimo įgyvendinimu“, sakė Š.Fuele po susitikimo su Ukrainos vicepremjeru Serhijumi Arbuzovu.
Demonstrantai praėjusią naktį sutvirtino savo pozicijas į maišus pripildami sniego ir, esant minusinei oro temperatūrai, pildami vandenį ant barikadų.
Protestuotojas Olegas Polivko sakė, kad nevykęs milicijos reidas buvo „gera pamoka“ valdžiai.
„Jie padarė savo išvadas: negalima kovoti su savo pačių žmonėmis“, - sakė jis.
„Turime išsilaikyti dar mažiausiai šešias dienas“, - sušuko Nepriklausomybės aikštėje nuolat būnanti dainininkė Ruslana, kuri 2004-aisiais laimėjo Eurovizijos dainų konkursą ir kuri kasdien protestuotojams a capella sugieda šalies himną.
Šioje aikštėje Kijevo centre, kur rutuliojosi 2004 metų Oranžinės revoliucijos įvykiai, privertę atšaukti suklastotus rinkimus ir iškėlę į valdžią provakarietišką vyriausybę, praėjusį savaitgalį buvo susirinkę šimtai tūkstančių protestuotojų.
„Janukovyčiui dabar liko dvi paprastos galimybės: arba priimti susitarimą su ES ir TVF, arba priimti tai, ką pasiūlė Rusija“, - sakė ekonomistas Chrisas Weaferis (Krisas Viferis) iš konsultavimo firmos „Macro Advisory“.
„Bet kuris (iš tų) sprendimų nuves prie daug labiau susiskaldžiusios Ukrainos ir sužlugdys beveik visas jo galimybes būti perrinktam 2015 metų vasarį“, - pridūrė jis.
V.Janukovyčius ragino protestų judėjimą atsisakyti „ultimatumų“ ir paragino derėtis.
Tačiau opozicija, kuriai vadovauja kelios figūros, tarp jų – pasaulio bokso čempionas Vitalijus Klyčko, atmeta derybų pasiūlymą, jeigu V.Janukovyčius neatleis savo vyriausybės ir nenubaus milicijos.
„Civilizuota išeitis iš politinės krizės yra pirmalaikiai prezidento ir parlamento rinkimai“, - sakė V.Klyčko.
Naujausi komentarai