Švedijos baldų pramonės gigantas „Ikea“ praėjusią savaitę pareiškė, kad stabdo investicijas Rusijoje dėl milžiniškos korupcijos, rašo JAV laikraštis „The New York Times“.
Įžūliai melžia pinigus
„Ikea“ atstovybės Rusijoje direktorius Peras Kaufmannas pareiškė, jog bendrovė priėmė sprendimą stabdyti investicijas dėl to, kad Rusijos valdžia yra nenuspėjama.
„Ikea“, stambi prekybos centrų vystytoja, nori investuoti Rusijoje, tenkinti klientų poreikius, kurti darbo vietas ir skatinti ekonomikos augimą, – sakė jis. – Tačiau bendrovės darbui gyvybiškai svarbūs sprendimai yra vilkinami, todėl turime sustabdyti tolesnes investicijas.“
Kiek anksčiau „Ikea“ įkūrėjas milijardierius Ingvaras Kampradas pareiškė, kad kompanija atsisako spręsti problemas kišant pinigus po stalu. Bet tuomet vilioti pinigus iš bendrovės pradėta apgaulės būdu: už elektrą iš jos buvo pareikalauta milijonu dolerių didesnė suma.
Inspektoriai kiša pagalius į ratus
„Ikea“ Rusijoje gamina baldus ir vysto prekybos centrus. Dar 2000 m. atidariusį pirmą prekybos centrą bendrovė tapo Maskvos ir kitų miestų korumpuotų valdininkų taikiniu. P.Kaufmannas pasakojo, kad bendrovėje dažnai vykdavo inspekcijos, ir jis pasijuto tapęs kažkieno priešu.
„Ikea“ parduotuvė Rusijos pietiniame mieste Samaroje buvo baigta statyti dar prieš kelis mėnesius, bet iki šiol negali atverti durų lankytojams. Inspektoriai tvirtina, kad pastatas nėra pakankamai tvirtas, kad atlaikytų uraganinius vėjus. Į „Ikea“ argumentus, kad tokių vėjų Centrinėje Rusijoje niekada nebūna, niekas nekreipia dėmesio.
Rusijos valdžios pareigūnai dažnai stabdo objektų atidarymą paskutinę akimirką, kai bet koks delsimas bendrovėms yra itin nuostolingas.
Likus kelioms dienoms iki „Ikea“ parduotuvės atidarymo Maskvoje valdžia atsisakė paleisti elektrą. Bendrovei teko nuomotis generatorius. Nuo to laiko ji visuomet po ranka turi keletą tokių prietaisų.
2004 m. pareigūnai sustabdė „Ikea“ parduotuvės atidarymo ceremoniją iki jos likus vos kelioms minutėms. Valdžios atstovai pareiškė, kad automobilių stovėjimo aikštelė yra pernelyg arti dujotiekio.
Nižnij Novgorode „Ikea“ parduotuvė buvo uždaryta dėl priešgaisrinės saugos taisyklių pažeidimų, o filialo atidarymas Novosibirske buvo atidėtas valdininkams pareikalavus atnaujinti kelią.
P.Kaufmannas sakė, kad „Ikea“ baigs pradėtas parduotuvių statybas Omske, Ufoje ir Maskvos regione, bet daugiau niekur neinvestuos.
Daug kalbų, mažai darbų
Labiausiai korumpuotų pasaulio valstybių sąraše Rusija dalijasi 147 vietą su Bangladešu, Kenija ir Sirija. Užsienio bendrovių atstovai jau ilgą laiką skundžiasi, kad kyšininkavimas yra Rusijos verslo kultūros dalis. Dėl to užsienio verslininkai priversti samdytis didelius būrius teisininkų, kad nepažeistų įstatymų ir nesuteiktų galimybės biurokratams reikalauti kyšių.
Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas pripažino, kad korupcija yra nacionalinio masto problema, ir kovą su šia yda paskelbė vienu svarbiausių savo kadencijos prioritetų. Šalies vadovas pasirašė įstatymą, draudžiantį netikėtas ugniagesių ir sveikatos tarnybų inspekcijas, kurios anksčiau buvo naudojamos kaip priemonė išmelžti pinigų iš įmonių. D.Medvedevas taip pat pareikalavo, kad valstybės tarnautojai pateiktų ne tik savo, bet ir sutuoktinių pajamų bei turto deklaracijas.
„Mes palaikome D.Medvedevo antikorupcinę politiką, – sakė „Transparency International“ atstovybės Rusijoje direktorė Jelena Panfilova. – Tačiau žmonės nori matyti rezultatus. Jei netgi tokia stambi bendrovė kaip „Ikea“ jų nemato, tai yra labai liūdna žinia Rusijai.“
Naujausi komentarai