Vokietijos kanclerė per pokalbį su Irano prezidentu aptarė susirūpinimą dėl JCPOA

Vokietijos kanclerė Angela Merkel trečiadienį per retą pokalbį telefonu su Irano prezidentu Hassanu Rouhani (Hasanu Rouhaniu) sakė esanti susirūpinusi, kad Teheranas nebevykdo 2015 metų daugiašalės sutarties dėl jo branduolinės programos, nurodė jos atstovas.

„Ji išreiškė susirūpinimą, kad Iranas toliau nevykdo įsipareigojimų pagal branduolinį susitarimą“, – sakoma A. Merkel atstovo Steffeno Seiberto (Štefeno Zeiberto) pareiškime.

Kanclerė taip pat sakė, kad „dabar laikas teigiamiems signalams, kuriantiems pasitikėjimą ir didinantiems diplomatinio sprendinio šansus“, pridūrė S. Seibertas.

Šis pokalbis įvyko trijų galingųjų Europos šalių ir JAV diplomatijos vadovams ruošiantis deryboms, per kurias bus tariamasi, kaip išgelbėti susitarimą, turintį apriboti Irano branduolinę programą.

Prancūzijos užsienio reikalų ministras Jeanas-Yves'as Le Drianas (Žanas Ivas Le Drianas) susitiks Paryžiuje su Vokietijos diplomatijos vadovu Heiko Maasu (Heiku Masu) ir Jungtinės Karalystės užsienio reikalų sekretoriumi Dominicu Raabu (Dominiku Rabu), o JAV valstybės sekretorius Anthony Blinkenas (Entonis Blinkenas) prie derybų prisidės vaizdo ryšiu, sakoma trečiadienį paskelbtame Prancūzijos užsienio reikalų ministerijos pranešime.

Sutartį, oficialiai vadinamą Bendru išsamių veiksmų planu (JCPOA), pasirašiusios trys Europos šalys nori atgaivinti šį paktą, iš kurio 2018 metais Jungtines Valstijas išvedė tuometis prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas).

D. Trumpo įpėdinio Joe Bideno (Džo Baideno) administracija sako galinti vėl prisijungti prie JCPOA, jeigu šios sutarties laikysis Teheranas.

Analitikai sakė, kad laiko išgelbėti šią sutartį mažėja, todėl galingosios šalys privalo greitai veikti.

Vakarai nuogąstauja, kad Iranui liovusis laikytis įsipareigojimų šiitiška respublika sparčiau prie momento, kai įgis pakankamų pajėgumų atominiam arsenalui susikurti. Papildomas didelis rizikos veiksnys yra birželį vyksiantys Irano prezidento rinkimai.

Pagal JCPOA, Iranas įsipareigojo apriboti savo branduolinę veiklą ir nesiekti pasigaminti branduolinių ginklų – mainais už laipsnišką tarptautinių sankcijų švelninimą.

Tačiau D. Trumpui grąžinus sankcijų režimą Teheranas reagavo intensyvindamas branduolinę veiklą ir vieną po kitos pažeisdamas JCPOA nuostatas.

Tarptautinė atominės energetikos agentūra (TATENA) praeitą savaitę patvirtino, kad Iranas pradėjo gaminti metališkąjį uraną. Tuomet Europos galiūnės perspėjo, kad Teheranas gali prarasti galimybę sulaukti visų JCPOA privalumų.

Prezidentas H. Rouhani savo ruožtu sakė, jog atšaukus sankcijas Iranui pakaktų „kelių valandų“ šiam žingsniui patikrinti, ir „tuomet mes grįžtume prie savo įsipareigojimų“.

 



NAUJAUSI KOMENTARAI

TEISINGAI ELGIASI IRANAS

TEISINGAI ELGIASI IRANAS portretas
Kaip kitaip gali apsiginti valstybės nuo pasaulio banditų - JAV ir jų sąjungininkų - NATO valstybių. Istorija po antro pasaulinio karo parodė, kad pasaulio teroristai supranta tik jėgos poziciją. Priešingu atveju...Jugoslavija, Irakas, Afganistanas, Libija, Čilė...visur buvo liejamas kraujas arba padaryti perversmai.

Buldozeris

Buldozeris portretas
Jus jau uzknisot reiksti ta "susirupinima". Gal juos arabai uzhipnotizavo?
VISI KOMENTARAI 2

Galerijos

Daugiau straipsnių