B. Obama smerkia Rusijos „tamsią taktiką“ ir „agresiją“ Ukrainoje
JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) trečiadienį Varšuvoje po susitikimo su išrinktuoju ukrainiečių prezidentu Petro Porošenka, kuriam pažadėjo JAV paramą, pasmerkė Rusijos „tamsią taktiką“ ir „agresiją“ Ukrainoje.
B.Obama gyrė Lenkiją sukūrus klestinčią demokratiją 25 metai po rinkimų, kurie pakirto komunizmą, ir sakė, jog ilga šios šalies kova su okupacija bei tironija po ketvirčio amžiaus atsispindi Ukrainos padėtyje, kuri rodo, kad laisvė vis dar yra pavojuje.
„Mes nesutiksime su Rusijos (įvykdyta) Krymo okupacija ar jos (įvykdytais) Ukrainos suverenumo pažeidimais“, – sakė B.Obama, kuris kalbėjo praėjus kiek daugiau nei valandai po susitikimo su P.Porošenka ir prieš laukiamą susitikimą su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu Prancūzijoje šį penktadienį.
„Mūsų laisvos šalys bus vieningos, kad tolesnės Rusijos provokacijos reikštų tik didesnę izoliaciją ir kainą Rusijai, – sakė B.Obama. – Todėl, kad investavę tiek daug kraujo ir turto į Europos sutaikymą, kaip galime leisti tamsiai 20-ojo amžiaus taktikai apibrėžti šį naująjį amžių“.
„Kaip mums priminė Rusijos agresija Ukrainoje, mūsų laisvos šalys negali nusiraminti siekdamos mūsų bendros vizijos – Europos, kuri yra visa, laisva ir taiki. Turime dėl to dirbti. Turime būti su tais, kurie siekia laisvės“, – kalbėjo B.Obama.
Laisvė nėra garantuota
JAV lyderis, kuris kilus didžiausiai nuo Šaltojo karo laikų Rytų ir Vakarų krizei buvo priverstas pakartoti JAV saugumo garantijas buvusioms sovietinėms šalims, dabar priklausančioms NATO, taip pat perspėjo, kad laisvės negalima laikyti savaime suprantamu dalyku.
„Šios valstybės istorija primena mums, kad laisvė nėra garantuota, – sakė jis. – Ir istorija perspėja mus niekada nevertinti pažangos kaip savaime suprantamo dalyko“.
„Tą pačią dieną prieš 25 metus, kai lenkai balsavo čia, tankai triuškino taikius protestus už demokratiją Tiananmeno aikštėje kitoje pasaulio pusėje. Laisvės malonę turi pelnyti ir atnaujinti kiekviena karta, tarp jų – ir mūsiškė. Tai darbas, kuriam šiandien iš naujo save atiduodame“, – sakė B.Obama.
Jis taip pat pateikė tvirtas saugumo garantijas NATO narėms, kurios jaučia grėsmę dėl Rusijos veiksmų Ukrainoje, ir dar kartą patvirtino, kad pagal NATO chartijos 5-ąjį straipsnį Aljansas bus įpareigotas ginti bet kurią savo narę, kuri bus užpulta.
„Lenkija niekada nebus viena. Estija niekada nebus viena. Latvija niekada nebus viena. Lietuva niekada nebus viena. Rumunija niekada nebus viena“, – sakė JAV lyderis.
Obama Ukrainos krizę vadina žygiu laisvės link
„Stovime drauge, nes tikime, kad žmonės ir valstybės turi teisę nulemti savo pačių likimą, (ir) tai apima Ukrainos žmones“, – sakė B.Obama miniai priešais Karališkąją pilį – Lenkijos nepriklausomybės simbolį.
„Mūsų laisvos šalys bus vieningos, kad tolesnės Rusijos provokacijos reikštų tik didesnę izoliaciją ir kainą Rusijai, – sakė B.Obama. – Todėl, kad investavę tiek daug kraujo ir turto į Europos sutaikymą, mes atsisakome leisti tamsiai 20-ojo amžiaus taktikai apibrėžti 21-ąjį amžių“.
Su pagalba demokratija Ukrainoje gali klestėti, sako Obama
Susitikęs su naujuoju Ukrainos lyderiu, JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) sakė, kad Ukraina gali tapti gyva, klestinčia demokratija, jeigu pasaulinė bendrija ją palaikys, ir pažadėjo naują Jungtinių Valstijų paramą trapiai Ukrainos vyriausybei, ieškančiai kelio iš krizės.
„Ukrainos žmonės išmintingai pasirinko žmogų, kuris vadovautų jiems šiuo periodu“, – sakė B.Obama po trečiadienį Varšuvoje įvykusio susitikimo su Ukrainos išrinktuoju prezidentu Petro Porošenka.
JAV taip pat paskelbė, kad papildomai nusiųs Kijevui 5 mln. dolerių vertės įrangos, Ukrainos kariškiams toliau patiriant nuostolių dėl konfrontacijos su prorusiškais sukilėliais, ypač – šalies rytuose.
Už išraišką doleriais yra svarbesnis naujos pagalbos pobūdis. Baltieji rūmai pirmą kartą nurodė, kad šioje siuntoje bus taktinių šturmo kostiumų ir naktinio matymo prietaisų – priemonių, kurios gali tiesiogiai padėti ukrainiečių kariams, kovojantiems su separatistais. Iki šiol JAV teikdavo tik kitokią neletalinę pagalbą, pavyzdžiui, drabužius, maistą ir radijo prietaisus.
B.Obama, pirmą kartą asmeniškai susitikęs su P.Porošenka, gyrė šį šokolado magnatą už pastangas užmegzti ryšį su Rytų Ukraina. JAV lyderis sakė, jog P.Porošenkos išrinkimas rodo, kad ukrainiečiai atmetė smurtą bei korupciją ir pasirinko demokratiją.
„Man didelį įspūdį padarė jo vizija, iš dalies dėl jo, kaip verslininko, patirties“, – sakė B.Obama.
Obama susitiko su išrinktuoju Ukrainos prezidentu Porošenka
JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) trečiadienį susitiko su būsimuoju Ukrainos lyderiu Petro Porošenka, kuris, kaip tikimasi, galės suvienyti savo šalį ir išvesti ją iš krizės.
Prieš Rusiją susivienijusiems Vakarų lyderiams nesutariant dėl diplomatinės prieigos, B.Obama Varšuvoje tarėsi su milijardieriumi, šokolado magnatu P.Porošenka, kuris prieš 10 dienų laimėjo Ukrainos prezidento rinkimus ir tapo pirmuoju išrinktu šios šalies lyderiu po prorusiško prezidento pabėgimo ir Maskvos įvykdytos Krymo aneksijos.
Anksčiau už B.Obamą su P.Porošenka viešbutyje „Marriott“, kur apsistojo amerikiečių delegacija, susitiko JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry (Džonas Keris). Jis sakė, kad JAV laukia P.Porošenkos inauguracijos šį šeštadienį.
„Jis laimėjo visur ir aiškiai gavo mandatą bandyti vesti šalį į naują erą“, – sakė J.Kerry.
P.Porošenka savo ruožtu padėkojo Amerikos žmonėms už demokratijos ir laisvės rėmimą Ukrainoje.
B.Obama atvyko į Varšuvą dalyvauti 25-osiose pirmųjų pusiau laisvų Lenkijos rinkimų metinėse. Tie rinkimai yra demokratinės pažangos pavyzdys, kurį prezidentas ketina pateikti trečiadienio kalboje kaip pavyzdį Ukrainai.
„Ką išmokome iš savo istorijos – ir niekas nesupranta to geriau už lenkus, – yra tai, kad pagrindiniai teritorinio vientisumo, suvereniteto ir laisvės, žmonių galėjimo patiems spręsti dėl savo šalies ateities principai yra taikos ir saugumo, kuriuos matėme Europoje pastaruosius kelis dešimtmečius, kertinis akmuo“, – antradienį per spaudos konferenciją sakė B.Obama.
„Tam kelia pavojų Rusijos veiksmai Kryme ir, dabar, Rusijos veikla Rytų Ukrainoje“, – pridūrė prezidentas.
Konfrontacijai dėl Ukrainos vėl įžiebus senus pasaulinius nesutarimus, B.Obama perspėjo Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną nekurstyti skilimo Ukrainoje ir paragino vietoje to pripažinti P.Porošenkos išrinkimą ir pradėti atkurti pasitikėjimą Vakaruose.
Porošenka padėkojo Kerry už JAV paramą naujajai valdžiai Kijeve
Bendri JAV ir Europos Sąjungos (ES) veiksmai dėl Ukrainos atveria šiai šaliai plėtros ir modernizavimo galimybes, pareiškė naujai išrinktas Ukrainos prezidentas Petro Porošenka.
„Šiandien gerai koordinuoti Vašingtono ir Briuselio veiksmai suteikia mums plėtros ir modernizacijos šansą“, – sakė jis per trečiadienio susitikimą Varšuvoje su JAV valstybės sekretoriumi Johnu Kerry (Džonu Keriu).
Kaip nurodė P.Porošenkos spaudos tarnyba, jis padėkojo Amerikos žmonėms ir vyriausybei už tai, kad „JAV parėmė Ukrainos kovą už laisvę ir demokratinį pasirinkimą“. Pasak jo, ta parama yra „itin svarbi Ukrainai“.
Tai, kas įvyko Ukrainoje, yra puikus drąsos ir ištvermės pavyzdys visam pasauliui, savo ruožtu sakė J.Kerry, kurį citavo P.Porošenkos spaudos tarnyba.
Ukrainos žmonės pademonstravo, ką reiškia būti laisviems ir patiems rinktis ateitį, sakė J.Kerry, pridūręs, kad Ukraina ir JAV glaudžiai bendradarbiauja.
Po pokalbio su J.Kerry naujasis Ukrainos lyderis susitiko su JAV prezidentu Baracku Obama (Baraku Obama).