Pereiti į pagrindinį turinį

Iš Kijevo įtampos banga atsirito iki Krymo

2014-02-26 12:40
Rusijos karo laivai Krymo Sevastopolio uoste
Rusijos karo laivai Krymo Sevastopolio uoste / "Reuters" nuotr.

Prorusiški separatistai ir Ukrainos naujųjų lyderių šalininkai trečiadienį stojo vieni prieš kitus prie Krymo regiono parlamento, prieš debatus dėl dramatiškų politinių permainų, nuvertusių prezidentą Viktorą Janukovyčių.

Daugiau kaip 10 tūkst. žmonių, daugiausia – totorių, kurie yra autochtonai iš esmės prorusiškame Krymo pusiasalyje, susirinko prie parlamento paremti „Euromaidano“ judėjimo, kuris Kijeve po tris mėnesius trukusių protestų nuvertė V.Janukovyčių.

Abi stovyklos, kurias skiria milicijos linijos, susibūrė prie parlamento, kuris, spaudžiamas prorusiškų jėgų, vėliau trečiadienį surengs neeilinę sesiją krizei aptarti.

Krymą Ukrainai 1954 m. atidavė tuometinis sovietų lyderis Nikita Chruščiovas. Šis pusiasalis, kurio uostamiestyje Sevastopolyje yra dislokuota dalis Rusijos Juodosios jūros laivyno, yra vienintelis Ukrainos regionas, kuriame pagal gyventojų skaičių dominuoja etniniai rusai.

Krymas dabar yra paskutinis didelis opozicijos naujajai politinei tvarkai Kijeve bastionas ir naujieji Ukrainos lyderiai reiškia susirūpinimą dėl ten matomų separatizmo ženklų.

Etniniai totoriai, skanduodami „Ukraina nėra Rusija“ ir „Allahu Akbar“ („Dievas (visų) didesnis“) mitingavo su melsvos spalvos vėliava. Jie taip pat šaukė „Ukraina! Ukraina!“ ir Maidano šūkį „Šalin gaują!“.

Prorusiška minia, kurioje buvo kazokų su šilko ir ėriuko vilnos kepurėmis, savo ruožtu šaukė „Krymas yra rusų!"

42 metų verslininkas, totorius Rudikas Asmanovas sakė: „Mums reikia pademonstruoti savo paramą Kijevui, pagerbti „Dangaus šimtinę“. Jis turėjo omenyje beveik 100 Kijeve žuvusių protestuotojų.

Krymo totoriai aktyviai dalyvavo protestų prieš V.Janukovyčių judėjime ir jaučia didelį apmaudą Kremliui, nes Antrojo pasaulinio karo metais buvo masiškai deportuojami pagal Josifo Stalino įsakymą.

„Neleisime, kad mūsų žemės likimas būtų sprendžiamas be mūsų, - sakė 54 metų inžinierius Nuridinas Seitablajevas. - Esame pasirengę kovoti už Ukrainą ir savo ateitį Europoje“.

Netoliese, kitoje milicijos gretų pusėje, 52 metų Antonas Liachovas mojavo Rusijos vėliava. „Tik Rusija gali apginti mus nuo fašistų Kijeve ir islamo radikalų Kryme“, - sakė jis.

17-metis Aleksejus iš prorusiškos minios, kuris veidą slėpė po skara ir kuprinėje nešėsi beisbolo lazdą, sakė: „Totoriai dabar yra mūsų priešai. Jie susideda su banditais Kijeve.“

„Mums reikia apsiginti, kitaip bus chaosas“, - sakė jis.

NATO ragina gerbti Ukrainos teritorinį vientisumą

 Briuselyje antradienį tradicinį susitikimą pradedantys NATO šalių gynybos ministrai ketina didelį dėmesį skirti padėčiai Ukrainoje.

Prieš prasidedant susitikimui NATO generalinis sekretorius Andersas Foghas Rasmussenas paragino gerbti Ukrainos teritorinį vientisumą. Lietuvos diplomatai sako, kad NATO susitikime tikisi išgirsti Kijevo poziciją iš atvykstančio Ukrainos gynybos viceministro

"Ukrainos žmonės turi nuspręsti, kokia turėtų būti jų šalies ateitis. Laikome savaime suprantamu dalyku, kad visos šalys gerbia Ukrainos suverenitetą, nepriklausomybę ir teritorinį vientisumą ir tai yra žinia, kurią mes taip pat perdavė tiems, kas gali būti su tuo susijęs", - žurnalistams sakė A.F.Rasmussenas, paklaustas, ar dėl Ukrainos asmeniškai kalbėjosi su Rusijos pareigūnais.

Lietuvos ambasadorius NATO Kęstutis Jankauskas Lietuvos žurnalistams sakė, kad susitikimas su į Briuselį atvykstančiu Ukrainos pirmuoju gynybos viceministru Oleksandru Oliynyku leis geriau apčiuopti, ko iš NATO tikisi naujoji šalies valdžia.

"Manau, kad visų pirma mes turime išgirsti iš Ukrainos vyriausybės atstovų, ko jiems reikėtų. Išgirskime jų nuomonę ir tada žiūrėsime, kaip mes tai galime padaryti, kaip galime reaguoti", - sakė jis.

"Nespekuliuokime, kas galėtų būti, jei galėtų būti. Šiandien mes to nematome ir labai tikėkimės, kad ir nepamatysime", - paklaustas, ar NATO šalių ministrai tarsis dėl reagavimo į galimą Rusijos kariuomenės įvedimą į Krymą, sakė ambasadorius.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų