Kinija „stebėjo“ dviejų JAV bombonešių B-52 skrydžius per Pekino naujai nustatytą oro erdvės gynybos atpažinimo zoną, trečiadienį pranešė Gynybos ministerija.
Pentagonas pareiškė nesilaikęs prieštaringai vertinamo Pekino reikalavimo, kad orlaiviai iš anksto informuotų apie skrydžių planus, ruošdamiesi kirsti teritoriją virš Rytų Kinijos jūros, į kurią patenka Japonijos administruojamos salos, atsidūrusios įtempto ginčo tarp abiejų kaimyninių šalių centre.
Tačiau Kinijos gynybos ministerijos atstovo Geng Yanshengo (Geng Janšengo) pranešime sakoma: „Kinijos kariškiai stebėjo visą procesą, laiku atliko (lėktuvų) atpažinimą ir nustatė JAV orlaivių tipą.“
„Kinija pajėgi veiksmingai kontroliuoti tą oro erdvę“, – pridūrė jis.
Šis pranešimas, kuris buvo pirmasis Kinijos atsakas į JAV veiksmus, atrodė esantis Pekino mėginimas išvengti konfrontacijos, tačiau taip pat ginti savo pretenzijas.
Pagal Kinijos paskelbtas taisykles, orlaiviai privalo iš anksto pranešti apie savo skrydžių planus, aiškiai deklaruoti, kuriai šaliai jie priklauso, ir palaikyti dvipusį radijo ryšį, kad galėtų atsiliepti į Kinijos tarnybų užklausas.
Prieš orlaivius, kurie nesilaikys šių sąlygų, gali būti panaudotos „nepaprastosios gynybos priemonės“, perspėjo Pekinas.
Tačiau Pentagono pareigūnai sakė, kad Jungtinės Valstijos tą teritoriją laiko tarptautine oro erdve ir kad Amerikos kariniai orlaiviai skraidys toje zonoje kaip anksčiau, nepateikdami Kinijai išankstinių skrydžių planų.
Didžiulių ilgojo nuotolio lėktuvų „Stratofortress“ skrydis pasiuntė aiškų perspėjimą, kad Vašingtonas priešinsis, jo nuomone, agresyviai Pekino politikai tame regione.
Šis žingsnis taip pat signalizavo apie JAV palaikymą Japonijai, kuri su Vašingtonu yra pasirašiusi saugumo sutartį.
Neginkluoti bombonešiai pakilo iš Guamo oro pajėgų bazės pirmadienį, pradėdami iš anksto suplanuotą skrydį, kuris, kaip teigė gynybos pareigūnai, buvo dalis įprastos mokomosios programos.
Naujausi komentarai