Europos Sąjunga (ES) svarstys dėl Ukrainos krizės Rusijai įvestų sankcijų sušvelninimą tik „realios pažangos“ įgyvendinant keturių mėnesių paliaubų susitarimą atveju, pirmadienį pareiškė Latvijos užsienio reikalų ministras Edgaras Rinkevičius.
Nuo sausio pirmininkavimą ES perėmusios Latvijos diplomatijos vadovas dalyvavo derybose Maskvoje prieš vėliau pirmadienį numatytą Vokietijos, Prancūzijos, Rusijos ir Ukrainos užsienio reikalų ministrų susitikimą Berlyne.
„Manome, kad dėl rytų Ukrainos įvestos sankcijos gali būti panaikintos, kai matysime ne tik pasirašytą susitarimą, bet ir realią pažangą“, – E.Rinkevičius sakė spaudos konferencijoje po susitikimo su Rusijos užsienio reikalų ministru Sergejumi Lavrovu.
„Jeigu pamatysime realią pažangą? Europos Sąjunga bus pasiruošusi rimtai apsvarstyti sankcijų sušvelninimą arba panaikinimą“, – pabrėžė E.Rinkevičius.
Pasak ministro, Maskvoje išgirstos mintys rodo, kad yra „potencialo judėti pirmyn“, tačiau jis taip pat neatmetė papildomų ES sankcijų galimybės, jeigu nebus įgyvendinta Minske pasirašyta paliaubų sutartis.
Kijevas ir Maskva kaltina vienas kitą nevykdant reikalavimų, numatytų Minsko paliaubų susitarime, kuriuo siekiama užbaigti daugiau nei 4,7 tūkst. žmonių gyvybių nuo balandžio pareikalavusį konfliktą rytinėje Ukrainoje, kur prorusiški separatistai kovoja su Ukrainos vyriausybės pajėgomis.
S.Lavrovas pirmadienį pareiškė, kad Maskva tikisi, jog „visos dirbtinės kliūtys“ tarp Rusijos ir Europos Sąjungos (ES) bus pašalintos ir kad yra visos sąlygos vystyti lygiateisę partnerystę, pranešė naujienų agentūra „RIA Novosti“. Tačiau jis nepasakė, kada, jo nuomone, galėtų būti pašalintos tos kliūtys.
ES yra paskelbusi sankcijas Rusijai dėl Maskvos vaidmens Ukrainos krizėje. Atsakydama Maskva, kuri neigia ginkluojanti sukilėlius, ėmėsi atsakomųjų priemonių ir uždraudė maisto produktų iš Vakarų importą į Rusiją.
Ukrainos prezidentas Petro Porošenka ketvirtadienį kviečia Rusijos, Prancūzijos, Vokietijos lyderius derybų Kazachstano sostinėje Astanoje, kur vėl būtų bandoma atkurti taiką Ukrainoje.
Tačiau Vokietija ir Prancūzija išreiškė abejonių dėl tokio keturių šalių viršūnių susitikimo galimybės nepasiekus didesnės pažangos, vykdant rugsėjį pasirašytą Minsko paliaubų susitarimą.
Rusijos prezidento Vladimiro Putino atstovas Dmitrijus Peskovas pirmadienį vietos naujienų agentūroms sakė, kad Astanos susitikimas nėra numatytas Kremliaus lyderio darbotvarkėje.
Vokietijos kanclerė Angela Merkel praėjusią savaitę pareiškė, kad būtina įgyvendinti visus 12 Minsko protokolo punktų prieš tai, kai ES imsis svarstyti sankcijų Rusijai sušvelninimą.
Kremlius: V. Putinas nepatvirtino savo dalyvavimo
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas nepatvirtino, kad dalyvaus svarbiame viršūnių susitikime dėl Ukrainos taikos, kurį siūloma surengti sausio 15 dieną Kazachstane, pirmadienį nurodė Kremlius.
Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas sakė, kad V.Putino dalyvavimas tame susitikime, kuriame, kaip tikisi Ukrainos prezidentas Petro Porošenka, įvyks keturšalės derybos su Prancūzijos ir Vokietijos lyderiais, priklauso nuo pirmadienį Berlyne įvyksiančio užsienio reikalų ministrų susitikimo rezultatų.
„Mes laukiame susitikimo Berlyne rezultatų“, – Rusijos valstybinei naujienų agentūrai „ RIA Novosti“ sakė D.Peskovas.
Vokietijos kanclerė Angela Merkel savaitgalį informavo V.Putiną ir P.Porošenką, kad neskris į centrinę Aziją pasirašyti susitarimo, galiojančio tik popieriuje ir neužbaigiančio kovų, kurios nuo praėjusių metų balandžio pareikalavo 4,7 tūkst. gyvybių.