Pakistano pareigūnai baiminasi, kad aukų gali padaugėti, nes per keturias valandas trukusią apsiaustį mažiausiai 117 žmonių buvo sužeisti, kai kurie – kritiškai.
Išpuolis daugelį kursantų užklupo miegančius savo bendrabučiuose. Kai kurie jaunuoliai ir instruktoriai šoko nuo stogų ir bėgo, gelbėdamiesi nuo užpuolikų.
Dauguma aukų buvo policijos kursantai ir kiti su šia akademija pietvakariniame Kvetos mieste, Beludžistano provincijos sostinėje, susiję asmenys. Taip pat esama žuvusiųjų tarp saugumo pajėgų narių, atsiųstų likviduoti užpuolikų, sakė Kvetos policijos atstovas Shahzada Farhatas (Šahzada Farhatas).
Antradienį įdienojus nedidelė su Pakistano Talibanu susijusi Hakimullah (Hakimulos) grupuotė paskelbė prisiimanti atsakomybę už šią ataką. Visgi Pakistano pareigūnai abejoja šios grupuotės gebėjimais įvykdyti šią įspūdingą ataką ir negalėjo patvirtinti jos pareiškimo.
Sienos apsaugos korpuso pajėgų vadas generolas majoras Sheras Afganas (Šeras Afganas) anksčiau sakė, kad pasiklausyti pokalbiai rodo, kad užpuolikai priklausė su Pakistano Talibanu susijusios kovotojų grupuotės „Lashkar-e-Jhangvi“ Al Alimi (Alimio) brigadai.
„Jie palaikė ryšį su elementais Afganistane“, – aiškino jis.
Be to, buvo nepavirtintų pranešimų, kad džihadistų judėjimas „Islamo valstybė“ (IS) ketina paskelbti prisiimantis atsakomybę per savo kontroliuojamą naujienų agentūrą „Amaq“.
Beatodairiškas šaudymas
Ataka prasidėjo pirmadienį 23 val. 30 min (antradienį 1 val. 30 min. Lietuvos) laiku, nurodė Beludžistano vidaus reikalų ministras Sarfarazas Bugti (Sarfarazas Bugtis). Pasak jo, kovotojai pirmiausiai nušovė akademijos, esančios Kvetos pakraštyje, sargybinį, budėjusį sargybos bokštelyje.
Pareigūnai sakė, kad užpuolikų buvo 3–4, nors vėliau kariuomenės pranešime buvo nurodyta, kad jų galėjo būti iki šešių.
Akademijoje tuo metu buvo apie 700 kursantų, stažuotojų, instruktorių ir kitų asmenų, nurodė S.Bugti. Jis pridūrė, kad kautynės su užpuolikais truko mažiausiai keturias valandas.
Kaip praneša Pakistano žiniasklaida, patekę į kompleksą užpuolikai iškart patraukė į bendrabučius ir pradėjo beatodairiškai šaudyti. Kai kurie kursantai nušoko nuo stogų arba per langus, kad paspruktų.
„Jie šaudydami bėgo mūsų pastato link, – vienas jaunuolis pasakojo naujienų televizijai „Geo TV“. – Mėgindami išsigelbėti, užlipom ant stogo ir nušokom nuo jo pastato gale.“
Kitas kursantas kruvinu veidu sakė televizijai, kad užpuolikai šaudė į visus žmones, kuriuos tik pamatydavo.
„Bėgau tolyn, melsdamas Dievo, kad mane išgelbėtų“, – pridūrė jis.
Po šios atakos Pakistano pajėgos sugriežtino saugumo priemones aplink akademiją ir Kvetos ligoninėse, kur buvo išvežti sužeistieji. Vietos televizijos stočių reportažuose matėsi pro akademijos pagrindinius vartus važiuojantys greitosios pagalbos automobiliai, o ugniagesių brigados malšino gaisrus, kilusius po susisprogdinus užpuolikams mirtininkams.
Dauguma miesto ligoninėse gydomų sužeistųjų buvo pašauti, bet kai kurie taip pat susižeidė šokdami nuo bendrabučio stogo.
„Karas dar nebaigtas, – sakė Pakistano vidaus reikalų ministras Chaudhry Nisaras Ali Khanas (Čaudris Nisaras Ali Chanas). – Priešas susilpnėjęs, bet neeliminuotas.“
Afganistano vyriausybė pasmerkė šią ataką, bet neigė Pakistano įtarimus, kad puolimas buvo suplanuotas kaimyninėje šalyje veikiančiose kovotojų bazėse.
„Afganistanas yra didžiausia terorizmo auka ir neigia visas teroristines atakas“, – sakė prezidento Ashrafo Ghani (Ašrafo Ganio) atstovas Mohammadas Haroonas Chakhansuri (Mohamadas Harunas Čachansuris).
Atskirame pranešime A.Ghani taip pat pasmerkė pastarąją ataką ir sakė, kad „terorizmas kelia grėsmę visame regione, ir tai atspindi šiandienos žiaurūs veiksmai Kvetoje.“
Nerami provincija
Daug mineralinių išteklių turintis, bet neturtingas Beludžistanas, didžiausia Pakistano provincija, yra krečiamas tarpkonfesinių neramumų, islamistų smurto ir jau dešimtmečius rusenančio separatistų sukilimo.
Tarptautinės žmogaus teisių grupuotės taip pat ne kartą kaltino armiją pažeidimais Beludžistane, ypač prieš nacionalistus, reikalaujančius autonomijos ir didesnės dalies pajamų, gaunamų iš šio regiono išteklių.
Rugpjūtį per mirtininko sprogdintojo ataką vienoje Kvetos ligoninėje žuvo 73 žmonės, tarp jų daug miesto teisininkų bendruomenės narių, susirinkusių pagerbti vieno nušauto kolegos. Atsakomybę už šį išpuolį prisiėmė džihadistų judėjimas „Islamo valstybė“ (IS) ir Pakistano Talibano grupuotė „Jamaat-ul-Ahrar“.
Pakistano kova su islamistais sukilėliais prasidėjo tuojau po to, kai Islamabadas nusprendė prisidėti prie Jungtinių Valstijų, 2001 metais pradėjusių invaziją į Afganistaną.
Pastaraisiais metais smurto sumažėjo po virtinės karinių operacijų prie šalies šiaurės vakarinės sienos, taip pat koordinuotų pastangų užblokuoti kovotojų finansavimo šaltinius.
Visgi kovotojų grupuočių likučiai tebėra pajėgūs kartas nuo karto surengti kruvinų atakų, ypač šiaurės vakarų regione.
Naujausi komentarai