Uragano nusiaubtame Haityje skubios pagalbos reikia 1,4 mln. žmonių Pereiti į pagrindinį turinį

Uragano nusiaubtame Haityje skubios pagalbos reikia 1,4 mln. žmonių

2016-10-11 08:06
BNS inf.

Haitis susidūrė su humanitarine krize, kuriai spręsti reikia „didžiulio tarptautinės bendruomenės atsako“, pirmadienį pareiškė Jungtinių Tautų vadovas.

Šioje skurdžiausioje Vakarų pusrutulio valstybėje, kurią praėjusią savaitę nusiaubė galingas uraganas „Matthew“, skubios pagalbos reikia mažiausiai 1,4 mln. žmonių.

Haityje, oficialiais duomenimis, stichijos šėlsmas nusinešė mažiausiai 372 gyvybes. Tačiau manoma, kad aukų skaičius dar išaugs, kai gelbėtojai pasieks visus uragano nuniokotus rajonus.

„Matthew“ sulyginus su žeme namus, užteršus gėlo vandens išteklius ir pražudžius daugybę gyvulių, nukentėję žmonės maldauja skubiai atsiųsti pagalbą.

Jungtinės Tautos paragino skubiai skirti 120 mln. JAV dolerių būtiniausiai pagalbai Haičiui per ateinančius tris mėnesius.

„Reikalingas didžiulio masto atsakas“, – žurnalistams sakė JT vadovas Ban Ki-moonas (Ban Kimunas).

„Kai kurie miesteliai ir kaimai buvo nušluoti nuo žemės paviršiaus“, – sakė jis.

„Šie skaičiai ir poreikiai auga, nes pasiekiama vis daugiau nusiaubtų vietovių“, – sakė Ban Ki-moonas.

„Matthew“ Haitį užgriuvo spalio 4 dieną kaip galingas 4-osios kategorijos uraganas, kurio vėjų greitis siekė 230 km per valandą.

Savaitgalį kiek susilpnėjęs „Matthew“ smogė JAV pietryčiams, kur nusinešė mažiausiai 20 gyvybių.

Rimčiausia humanitarinė krizė

Haityje buvo nuniokotos daugiau nei 300 mokyklų, sunaikintas derlius ir maisto atsargos.

JT humanitarinės pagalbos koordinatorius Stephenas O'Brienas (Stivenas O’Brajenas) pareiškė, kad uraganas sukėlė rimčiausią humanitarinę krizę Haityje nuo 2010 metų, kai šalį supurtė galingas žemės drebėjimas. Tąsyk žuvo daugiau nei 250 tūkst. žmonių.

Didžiausia jėga „Matthew“ – galingiausia audra Karibuose per beveik dešimtmetį – smogė Gran Anso departamentui šalies pietvakariuose.

Čia, oficialiais duomenimis, žuvo 198 ir buvo sužeisti 97 žmonės, o dar beveik 100 tūkst. žmonių glaudžiasi laikinuose būstuose.

Dar daugiau nei 175 500 žmonių glaudžiasi laikinose priebėgose kitose šalies vietovėse.

Dėl nuniokotos infrastruktūros ir sugriautų kelių pagalbos tiekimas stringa.

JT Pasaulio maisto programa naudoja maisto produktų atsargas, kurias anksčiau planuota skirti mokykloms, kad pamaitintų šimtus beviltiškoje padėtyje atsidūrusių šeimų, sakė šios organizacijos atstovas spaudai Alexis Masciarelli (Aleksis Mašarelis).

Apie 20 tonų atsargų papildomai pasiųsta į Žeremi, pagalba keliauja ir į Le Kajų – trečią pagal dydį šalies miestą, nurodė A.Masciarelli.

Iš amerikiečių karinių sraigtasparnių buvo iškraunamos JAV Tarptautinės plėtros agentūros dėžės su atsargomis, kurios bus laikinai sandėliuojamos Žeremi mieste, kol bus išgabentos į kitas pietines šalies vietoves.

Oro uosto pareigūnas, pageidavęs likti neįvardytu, sakė, kad buvo atgabenta beveik 20 tonų atsargų – brezento, ryžių, aliejaus ir higienos reikmenų.

Kiek anksčiau iš sostinės Port o Prenso JAV sraigtasparniai atskraidino 47 tonas atsargų.

Hondūras, kurio 60 karių dalyvauja JT taikos palaikymo misijoje Haityje, antradienį išsiųs į šią šalį lėktuvą su skubia pagalba ir 50 kariškių, padėsiančių nukentėjusiems žmonėms, pranešė prezidentas Juanas Orlando Hernandezas (Chuanas Orlandas Fernandesas)

Tačiau bus tikras iššūkis nugabenti šią pagalbą haitiečiams, kurie dabar priversti gerti užterštą vandenį ir glaustis namuose be stogų,

Kelyje, einančiame per kalnuotą centrinę pusiasalio dalį, kaimiečiai kai kur pastatė barikadas, kad neleistų vilkstinėms pravažiuoti pro šalį neišdalinus žmonėms atsargų.

JT humanitarinės pagalbos koordinatorius Haityje Mouradas Wahba (Muradas Vahba) paragino pagalbos organizacijas pasirūpinti, kad būtų nugabenta atsargų mažesnėms kaimų bendruomenėms. Ten daugelio šeimų vienintelis pragyvenimo šaltinis yra ūkininkavimas ir per stichijos šėlsmą jos prarado visą savo derlių.

Pasak M.Wahbos, jei pagalba bus pristatoma tik į miestus, tokius kaip Žeremi ir Le Kajus, juos užplūs pagalbos ieškantys kaimiečiai, kurie čia ir liks gyventi, todėl iškils perpildymo problema.

„Turime parengti planą, koordinuoti pagalbą ir pristatyti ją ten, kur ji labiausiai reikalinga, o ne ten, kur ją lengviausia nugabenti“, – pabrėžė M.Wahba.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra