Pereiti į pagrindinį turinį

Analitikai įvertino karo dėl Taivano tikimybę: išvados neįkvepia optimizmo

2025-01-08 14:02
Jūras Barauskas (ELTA)

Egzistuoja „vidutinė“ tikimybė, kad 2025 m. Taivano sąsiauryje kils karas, galėsiantis turėti „didelį“ poveikį JAV interesams, atlikusi apklausą, kurios ataskaita pasirodė antradienį, jau penktus metus iš eilės teigia Užsienio ryšių taryba.

Analitikai įvertino karo dėl Taivano tikimybę: išvados neįkvepia optimizmo
Analitikai įvertino karo dėl Taivano tikimybę: išvados neįkvepia optimizmo / Scanpix nuotr.

Apie tai pranešė Taivano naujienų agentūra CNA.

JAV ekspertų grupės Prevencinių veiksmų centro (CPA) ataskaitoje tarp kitų „aukščiausio lygio konfliktų, kurių derėtų saugotis 2025“, kaip galimas „1 lygio (didelio prioriteto)“ karas yra nurodomas ir „didesnis karinis ir ekonominis Kinijos spaudimas Taivanui“.

Priešiški Kinijos veiksmai Taivano atžvilgiu galėtų „sukelti rimtą krizę abejose sąsiaurio pusėse, į kurią būtų įtrauktos ir Jungtinės Valstijos bei kitos šio regiono šalys“, – teigiama CPA ataskaitoje, kurioje taip pat perspėjama, kad toks scenarijus gali „įsiplieksti staiga“.

Ataskaita, pavadinta „2025 m. apklausa dėl prevencinių prioritetų“, yra parengta išanalizavus 2024 m. lapkritį surinktus 680 užsienio politikos ekspertų atsakymus į apklausos klausimus, joje „šiuo metu vykstantys ir potencialūs konfliktai vertinami pagal tikimybę, kad jie prasidės ateinančiais metais, bei jų poveikį JAV interesams“.

Kasmet skelbiamoje CPA ataskaitoje galimas ginkluotas Kinijos ir Taivano konfliktas jau nuo 2020 m. yra apibūdinamas kaip „vidutinės tikimybės“, „didelio poveikio“ 1 lygio nenumatytasis įvykis.

Tarp kitų vidutinės tikimybės ir didelio poveikio scenarijų, nurodomų šalia 2025 m. sąsiauryje galinčio kilti karo, yra kibernetinės atakos prieš svarbiausią JAV infrastruktūrą, „agresyvūs Kinijos veiksmai“ Pietų Kinijos jūroje ir „vietinis terorizmas bei politinis smurtas“ JAV.

Tarp 2025 m. apklausoje nurodytų didžiausią riziką keliančių konflikto scenarijų – tokių, kuriems atsirasti egzistuoja didžiausia tikimybė ir kurie gali turėti didžiausią poveikį – yra „tebesitęsiantis Izraelio karas su „Hamas“ ir „išaugęs Izraelio saugumo pajėgų ir palestiniečių konfliktas Vakarų krante“.

Be to, tarp jų yra ir „reikšmingi Rusijos kariniai laimėjimai Ukrainoje“, „Irano ir Izraelio konflikto eskalacija“ bei išaugusi „įtampa santykiuose su Meksika“.

Humanitarinė krizė Haityje, „spartėjantis valstybės žlugimas“ Libane ir „didėjančios karinės Rusijos provokacijos ir mėginimai daryti įtaką rytų Europoje“ yra nurodomi kaip labai tikėtini, vidutinio poveikio galimų konfliktų scenarijai.

Užsienio ryšių taryba yra su jokia partija nesusijusi Vašingtone įsikūrusi JAV ekspertų grupė, kuri „rengia politikos atžvilgiu svarbias idėjas ir atlieka analizę, organizuoja ekspertų ir politikos formuotojų susitikimus bei skatina informaciją pagrįstas visuomenės diskusijas“, – nurodoma ataskaitoje.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra