Izraelio valdžios institucijos pranešė, kad į Izraelį grįžo 13 izraeliečių ir keturi Tailando piliečiai.
Bendras Izraelio kariuomenės ir saugumo tarnybos „Šin Bet“ pranešimas buvo paskelbtas po to, kai premjero kanceliarija pareiškime nurodė, kad vyriausybė „sveikina 17 įkaitų, 13 mūsų piliečių ir 4 Tailando piliečius, kurie grįžta namo“.
Anksčiau „Hamas“ ginkluotasis sparnas pranešė, kad Raudonajam Kryžiui perdavė 13 izraeliečių ir septynis užsieniečius. Pranešto paleistų užsieniečių skaičiaus neatitikimo priežastis neaiški.
Perdavimas įvyko keliomis valandomis vėliau nei tikėtasi po to, kai kovotojų grupuotė apkaltino Izraelį pažeidus susitarimą dėl apsikeitimo. Izraelio pareigūnai šiuos teiginius paneigė.
Netikėtas atidėjimas sukėlė daug streso įkaitų artimiesiems, Kataro ir Egipto tarpininkams stengiantis išspręsti islamistų grupuotės nuogąstavimus, kad Izraelis kišasi į kalinių, kuriuos ketinama paleisti, atranką ir per keturias dienas trunkančias paliaubas neleidžia pagalbai pasiekti civilių Gazos Ruožo šiaurėje.
„Hamas“ teigė teigiamai reagavusi į Egipto ir Kataro tarpininkų veiksmus, kai šie perdavė Izraelio pažadą laikytis visų susitarimo sąlygų.
Kataras teigė, kad per antrąjį paliaubų mainų sandorį 13 Izraelio įkaitų – aštuoni vaikai ir penkios moterys – bus paleisti mainais į 39 palestiniečių kalinius – 33 vaikus ir šešias moteris.
Kataro užsienio reikalų ministerijos atstovas spaudai Majedas al Ansari (Madžedas Ansaris) socialiniame tinkle „X“ rašė, kad taip pat bus paleisti septyni Gazos Ruože laikomi užsieniečiai.
Izraelio pareigūnai neigė pažeidę humanitarinės pertraukos sąlygas.
„Hamas“ apkaltino Izraelio kariuomenę neleidžiant pagalbai patekti į šiaurinę anklavo dalį, pagrindinį jos operacijų centrą, į kurį kariuomenė uždraudė per paliaubas, kurios prasidėjo anksti penktadienį, grįžti civiliams gyventojams.
Jungtinių Tautų humanitarinės pagalbos agentūra OCHA pranešė, kad penktadienį per kelis incidentus Izraelio pajėgos atidengė ugnį ir metė ašarinių dujų balionėlius į žmones, keliaujančius į šiaurę; pranešama, kad mažiausiai vienas žmogus žuvo, o dešimtys buvo sužeisti.
„Hamas“ valdoma Gazos Ruožo sveikatos apsaugos ministerija pranešė, kad šeštadienį per panašius incidentus buvo sužeisti septyni žmonės.
Remiantis Kataro ir Izraelio informacija, per pirmąją paliaubų dieną penktadienį „Hamas“ paleido 24 įkaitus, 13 žydų arba dvigubą pilietybę turinčių moterų ir vaikų, 10 tailandiečių ir filipinietį.
Izraelis savo ruožtu paleido 39 palestiniečių moteris ir vaikus iš savo kalėjimų pagal susitarimą, kuriame numatyta, kad apsikeitimai vykdomi santykiu trys prie vieno.
„Hamas“ kovotojai įkaitus pagrobė spalio 7 dieną, kai jie įsiveržė per Gazos sieną su Izraeliu, nužudydami apie 1,2 tūkst. žmonių, remiantis žydų valstybės pateiktais skaičiais.
Atsakydamas į šią daugiausiai aukų pareikalavusią ataką per šalies istoriją, Izraelis pradėjo oro, artilerijos ir karinį jūros puolimą, kad sunaikintų „Hamas“. „Hamas“ vyriausybės Gazoje duomenimis, ten žuvo apie 15 tūkst. žmonių.
Pajuto palengvėjimą
Vokietijos užsienio reikalų ministrė Annalena Baerbock (Analena Bėrbok) anksti sekmadienį pareiškė, kad jai palengvėjo dėl antros „Hamas“ įkaitų grupės, įskaitant keturis Vokietijos ir Izraelio pilietybes turinčius asmenis, paleidimo.
„Galvoju apie juos ir apie tuos, kurie vis dar yra „Hamas“ rankose. Dirbame iš visų jėgų, kad ir jie netrukus būtų laisvi“, – rašė ji „X“ tinkle.
Popiežiaus reakcija
Popiežius Pranciškus sekmadienį pasveikino trumpalaikes paliaubas Izraelio ir „Hamas“ kare, per kurias buvo išlaisvintos kelios dešimtys įkaitų, ir meldėsi už tolesnį jų išlaisvinimą.
Tie, kurie nenori dialogo, nenori taikos.
„Šiandien dėkojame Dievui, nes pagaliau pasiektos paliaubos tarp Izraelio ir Palestinos ir išlaisvinti kai kurie įkaitai“, – sakė argentinietis pontifikas pareiškime, kurį Vatikano pareigūnas perskaitė per kassavaitinę Viešpaties Angelo maldą.
„Meldžiamės, kad jie visi būtų kuo greičiau (išlaisvinti), kad į Gazos Ruožą atkeliautų daugiau humanitarinės pagalbos ir kad jie primygtinai reikalautų dialogo“, – pridūrė 86 metų Katalikų Bažnyčios vadovas, reaguodamas į tai, kad penktadienį ir šeštadienį „Hamas“ kovotojai Raudonajam Kryžiui perdavė 41 prieš septynias savaites pagrobtą įkaitą, įskaitant žydus ir kitų šalių piliečius. Izraelis mainais išlaisvino 78 palestiniečių kalinius.
Dialogas, pasak popiežiaus, yra vienintelis kelias į taiką. „Tie, kurie nenori dialogo, nenori taikos“, – užbaigė Pranciškus.
Naujausi komentarai