„Nesu mačiusi nieko panašaus“ per 20 traumas patyrusių žmonių gydymo metų, nurodė Tel Avivo „Sourasky“ medicinos centro psichiatrijos skyriaus direktorė Renana Eitan.
„Sugrįžusių įkaitų patirtas fizinis, seksualinis ir psichologinis smurtas yra tiesiog siaubingas, – pridūrė ji. – Turime perrašyti vadovėlius.“
Centras priėmė 14 „Hamas“ paleistų buvusių įkaitų, keletas kurių nurodė, kad buvo svaiginami. Be kita ko, galimai buvo naudojami benzodiazepinai – tai depresantų rūšis, pasižyminti raminančiu poveikiu.
„Jie norėjo kontroliuoti vaikus, o kartais sudėtinga suvaldyti mažus vaikus, paauglius. Ir jie žino, kad jei jie juos apsvaigins, jie bus ramūs“, – tvirtino R. Eitan.
„Vienai iš mergaičių kelias savaites buvo duodama ketamino, – dėstė ji. – Neįtikima taip elgtis su vaiku.“
Pasak R. Eitan, kai kurie buvę įkaitai taip pat prakalbo apie psichologinio pobūdžio kankinimus, kurių ėmėsi jų pagrobėjai. Vienam iš jų buvo pasakyta, kad jo žmona mirė, nors iš tikrųjų ji buvo gyva, o nuo savo šeimų atskirtiems vaikams esą buvo rodomi „brutalūs vaizdo įrašai“. Viena pacientė sakė, kad ji ir kiti žmonės daugiau nei keturias dienas buvo laikomi visiškoje tamsoje.
„Jiems pasireiškė psichozė ir haliucinacijos“, – tikino R. Eitan.
Ji pažymėjo, kad taip pat būta pranešimų apie įkaitų savižalą nelaisvėje, o kai kurie sugrįžę žmonės prisipažino, jog jiems kilo minčių apie savižudybę.
Disociacijos būsena
Izraelio pareigūnų duomenimis, per „Hamas“ surengtus spalio 7-osios išpuolius žuvo 1 200 žmonių ir buvo paimta 240 įkaitų.
Per savaitę trukusias paliaubas, kurios baigėsi gruodžio 1 d., iš Gazos Ruožo buvo paleisti 105 įkaitai, įskaitant 80 izraeliečių. Jie buvo išlaisvinti mainais į 240 Izraelio kalintų palestiniečių.
Manoma, kad „Hamas“ vis dar laiko mažiausiai 137 įkaitus.
Izraelis į islamistinio judėjimo išpuolius reagavo inicijuodamas didžiulio masto sausumos ir oro kampaniją, kurios tikslas yra sunaikinti „Hamas“. Pasak „Hamas“ kontroliuojamos Sveikatos ministerijos, ši kampanija jau pareikalavo daugiau kaip 18 200 gyvybių.
Kai kurie buvę įkaitai vis dar panyra į disociacijos būseną, sakė R. Eitan. Jos teigimu, vieną akimirką šie žmonės supranta, kad yra „Sourasky“ medicinos centre, o kitą galvoja, jog vėl yra „Hamas“ rankose.
Esama planų įsteigti centrą, kuriame dėmesys būtų skiriamas potrauminio streso sutrikimams (PTSD), spalio 7-osios išpuoliams sukrėtus Izraelį.
R. Eitan nurodė, kad poveikis žmonių psichikos sveikatai yra didžiulis. Manoma, kad maždaug 5 proc. Izraelio gyventojų – apie 400 tūkst. žmonių – pajus tam tikrus PTSD simptomus.
Naujausi komentarai