Pereiti į pagrindinį turinį

Kas žinoma apie sprogdinimus Šri Lankoje?

2019-04-22 09:42
BNS inf.

Virtinės Velykų dieną surengtų pražūtingų sprogdinimų nusiaubtą Šri Lanką pirmadienį pribloškė smarkiai šoktelėjęs aukų skaičius, jau beveik pasiekęs 300.

Žemiau pateikiama, kas žinome apie vieną kruviniausių šios salos valstybės istorijoje atakų, surengtą bažnyčiose ir prabangiuose viešbučiuose.

Kas įvyko?

Šalies sostinėje Kolombe įsikūrusius tris viešbučius sekmadienį sukrėtė galingi sprogimai. Kolombe esantis „Cinnamon Grand“ buvo užpultas apytiksliai 8 val. 30 min. (6 val. 30 min. Lietuvos laiku), o neužilgo, 9 val. 5 min. (7 val. 5 min. Lietuvos laiku) sprogimas driokstelėjo „Shangri-La“. Užpuolikų taikiniu taip pat tapo viešbutis „Kingsbury“.

Be to, virtinė sprogimų driokstelėjo trijuose krikščionių maldos namuose: Kolombo istorinėje Šv. Antano bažnyčioje, kiek šiauriau sostinės esančio Negombo miestelio Šv. Sebastijono bažnyčioje ir Siono bažnyčioje, esančioje rytinės pakrantės mieste Batikaloa.

Visus šešis išpuolius įvykdė mirtininkai sprogdintojai.

Po kelių valandų policija surengė reidus dviejose vietovėse. Abiejose iš jų per operacijas taip pat nugriaudėjo sprogimai; per vieną jų žuvo trys pareigūnai.

Be to, vėlai sekmadienį prie Kolombo oro uosto buvo rasta ir neutralizuota savadarbė bomba.

Kas tapo aukomis?

Sekmadienį driokstelėję sprogimai buvo kruviniausi išpuoliai prieš nedidelę Šri Lankos krikščionių mažumą. Atakos buvo surengtos trijose bažnyčiose, kur į velykines pamaldas buvo susirinkę daugybė tikinčiųjų.

Per atakas viešbučiuose ir bažnyčiose taip pat buvo sužeisti daugiau nei 500 žmonių.

Pasak vyriausybės, žuvo mažiausiai 37 užsieniečiai, įskaitant tris britus, du Turkijos piliečius, vieną Portugalijos pilietį ir du žmones, turėjusius tiek Didžiosios Britanijos, tiek JAV pasus.

Kaip informavo amerikiečių valstybės sekretorius Mike'as Pompeo (Maikas Pompėjas), „tarp žuvusiųjų yra keli JAV piliečiai“.

Be to, gyvybės neteko trys danai, vienas Japonijos pilietis, du Kinijos piliečiai ir mažiausiai penki indai, patvirtino jų atitinkamos vyriausybės.

Olandų diplomatijos vadovas Stefas Blokas parašė socialiniame tinkle „Twitter“, kad tarp aukų yra viena Nyderlandų pilietė – 54 metų moteris, pranešė olandų laikraštis AD.

Australijos vyriausybė paskelbė apie du žuvusius savo piliečius.

Šri Lankos užsienio reikalų ministerija savo ruožtu paskelbė, jog dingę yra dar devyni užsieniečiai, ir kad 25 žuvusieji, kurių tapatybė kol kas nenustatyta, veikiausiai yra užsienio šalių piliečiai.

Kas yra kaltininkai?

Iš karto po atakų nė viena grupė neprisiėmė atsakomybės už išpuolius.

Policija pranešė, kad po atakų iš viso buvo sulaikyti 24 žmonės, bet nepateikė išsamesnės informacijos apie šiuos įtariamuosius.

Salą valstybę daugelį metų siaubdavo kruvinos kovotojų atakos: ypač daug jų surengė etninių tamilų ekstremistai per kelis dešimtmečius trukusį pilietinį karą, užsibaigusį 2009 metais, kai Šri Lankos pajėgos numalšino šį sukilimą.

Pastaruoju metu taip pat dažnėja susirėmimų tarp daugumą sudarančios sinhalų budistų bendruomenės ir musulmonų mažumos, o pernai kovą vyriausybė buvo paskelbusi 12 dienų nepaprastąją padėtį, siekdama suvaldyti prieš musulmonus nukreiptas riaušes.

Šalies krikščionys taip skundžiasi, kad prie jų vis dažniau priekabiauja griežtosios linijos budistai.

Remiantis dokumentais, su kuriais susipažino naujienų agentūra AFP, Šri Lankos policijos viršininkas prieš 10 dienų perspėjo aukšto rango pareigūnus, kad šalyje veikianti radikaliųjų musulmonų grupuotė „National Thowheeth Jama'ath“ (NTJ) galimai ruošė mirtininkų sprogdintojų atakas prieš bažnyčias ir Indijos diplomatinę misiją. Dokumentuose nurodoma, kad policijos vadovas vadovavosi tam tikros „užsienio žvalgybos agentūros“ pranešimais.

Pirmadienį sveikatos apsaugos ministras Rajitha Senaratne (Radžita Senaratnė) per spaudos konferenciją sakė, kad visi septyni sprogdintojai buvo Šri Lankos piliečiai, siejami su NTJ.

Teisėsaugos institucijos informavo, kad ruošiamasi nustatyti, ar užpuolikai palaikydavo kokių nors „užjūrio ryšių“.

Anksčiau Šri Lankoje nepasitaikydavo su užsienio islamistų organizacijomis ryšius palaikančių kovotojų atakų, bet sausio mėnesį policija konfiskavo sprogmenų ir detonatorių siuntą, o prieš tai suėmė keturis vyrus, priklausančius vienai neseniai suformuotai radikalų grupuotei.

Kaip sureagavo Šri Lanka?

Premjeras Ranilas Wickremesinghe (Ranilas Vikremesingė) paragino gyventojus „būti vieningiems“ ir pažadėjo „sunaikinti šią grėsmę visiems laikams“.

Kolombo arkivyskupas Malcolmas Ranjithas (Malkolmas Randžitas) pavadino užpuolikus „žvėrimis“ ir paragino valdžią „negailestingai juos nubausti“.

Šri Lankos musulmonų bendruomenės lyderiai pirmadienį irgi pareikalavo „griežčiausios bausmės“ atsakingiesiems už išpuolius.

„Raginame vyriausybę užtikrinti visų religinių objektų saugumą ir skirti griežčiausią bausmę kiekvienam, prisidėjusiam prie šių bailių aktų“, – paskelbė Ceilono ulemų (musulmonų teologų) aukščiausioji taryba (All Ceylon Jamiyyathuul Ulama, ACJU).

Šalyje buvo imtasi papildomų saugumo priemonių. Iš karto po išpuolių įvesta nacionalinė komendanto valanda buvo panaikinta anksti pirmadienį, bet mokyklos buvo uždarytos dar dviems dienoms, taip pat neveikia Kolombo vertybinių popierių birža.

Vėliau vyriausybė informavo, kad visuotinė komendanto valanda bus taikoma nuo pirmadienio 20 val. iki antradienio 4 valandos.

Tarnybos sekmadienį taip pat nusprendė „laikinai“ užblokuoti socialinių tinklų veikimą „siekiant užkirsti kelią neteisingos ir klaidingos informacijos plitimui“. Pirmadienį kilo neaiškumų, kokios programėlės ir svetainės buvo dalinai ar visiškai paveiktos dėl šių apribojimų.

Saugumas buvo padidintas ir Kolombo oro uoste, pranešė oro linijų bendrovė „SriLankan Airlines“, patarusi keleiviams atvykti likus keturioms valandoms iki numatytų skrydžių.

Užsienio šalių ambasados perspėjo savo piliečius vengti išeiti iš namų.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų