Sąmokslo teorijos
Prezidento lėktuvas "Tu-154M" 2010 m. balandžio 10 d. sudužo bandydamas gaubiant tirštam rūkui nusileisti prie Rusijos Smolensko miesto esančiame kariniame oro uoste.
Katastrofos metu žuvo tuometis Lenkijos prezidentas Lechas Kaczyńskis, jo žmona Maria ir beveik 100 Lenkijos politinio-karinio elito narių, kurie skrido į Rusiją dalyvauti Katynės žudynių minėjime.
Nepriklausomus avarijos tyrimus atliko tiek Rusijos, tiek ir Lenkijos ekspertai. Rusai nustatė, kad dėl avarijos yra kalta Lenkijos prezidentą skraidinusio lėktuvo įgula ir prastos oro sąlygos, o lenkų tyrėjai konstatavo, kad klaidingai orlaivio įgulą į oro uostą vedė dar ir rusų dispečeriai.
Vis dėlto nei Rusijos, nei Lenkijos ekspertai nerado jokių duomenų, kad kas nors būtų sąmoniningai bandęs nukreipti lėktuvą į žemę ar kad orlaivyje būtų sprogusi bomba.
2013 m. lenkų ir rusų ekspertai drauge ištyrė lėktuvo nuolaužas, ieškodami ten sprogmenų likučių, tačiau nieko nerado.
Nepaisant to, tais metais Lenkijos viešojoje erdvėje imta garsiai kalbėti, esą įrodymai apie tai, kad ant lėktuvo nuolaužų buvo rasta trotilo ir nitroglicerino pėdsakų, buvo sunaikinti. Šią versiją įtakingame šalies dienraštyje "Rzeczpospolita" paskelbė žurnalistas Cezary Gmyzas.
Tiesa, Lenkijoje po šios publikacijos kilus politinei audrai, žurnalistas ir leidinio vyriausiasis redaktorius buvo atleisti iš darbo.
Dar buvo versija, esą katastrofą išgyveno trys žmonės. Tačiau niekas taip ir nerado įrodymų, kad taip buvo iš tiesų.
Tyčiniai veiksmai?
Valdančioji Lenkijos "Įstatymo ir teisingumo" (PiS) partija, kuriai faktiškai vadovauja žuvusio L. Kaczyńskio brolis dvynys Jaroslawas, taip pat aiškina, esą katastrofa Smolenske buvo Maskvos ir Varšuvos vyriausybių sąmokslas, kurio tikslas – atsikratyti tuomečiu Lenkijos prezidentu.
Teorijai įrodyti PiS inicijavo naują katastrofos tyrimą.
Teisėsaugos atstovai dabar teigia, esą turi duomenų, kad nelaimė iš tiesų galėjo įvykti dėl tam tikrų asmenų Smolensko kariniame oro uoste tyčinių veiksmų. Nacionalinės prokuratūros pareigūnas Marekas Kuczynskis patvirtino, kad nėra "jokių abejonių", jog viena katastrofos priežasčių buvo skrydžių valdymo centre dirbusių žmonių elgesys. Bet, anot pareigūno, oficialūs kaltinimai kol kas niekam nepareikšti.
M. Kuczynskis ir kiti tyrėjai sakė norintys apklausti iš viso tris Rusijos piliečius, bet kol kas negalintys atskleisti detalių apie turimus įrodymus.
"Naujas turimų įrodymų tyrimas, per kurį iš naujo analizuojami pilotų ir skrydžių valdymo bokšto pokalbiai, leido prokurorams suformuluoti naujus kaltinimus dviem oro dispečeriams, kurie yra Rusijos piliečiai, taip pat trečiam tuo metu bokšte buvusiam asmeniui", – pridūrė Lenkijos generalinio prokuroro pavaduotojas Marekas Pasionekas.
Pasak jo, šie asmenys yra kalti "sąmoningai sukėlę katastrofą, per kurią žuvo daugybė žmonių".
Atmetė kaltinimus
Rusijos prezidento Vladimiro Putino atstovas Dmitrijus Peskovas nedelsdamas sureagavo į Lenkijos prokurorų kaltinimus – jis pareiškė, kad Kremlius "negali sutikti su tokiais pareiškimais".
"Jūs žinote, kad Rusija taip pat atlieka tyrimą. Šios tragedijos, katastrofos aplinkybės jau buvo gerai išaiškintos ir ištirtos", – pažymėjo jis.
Lenkijos prokurorai 2015 m. jau pateikė kaltinimus dviem rusų skrydžių kontrolieriams – vienas jų kaltinamas buvęs "tiesiogiai atsakingas dėl pavojaus oro eismui sukėlimo", o kitas – "netyčia sukėlęs oro eismo katastrofą".
Prokurorai pridūrė, kad sudužusio lėktuvo dalys kitą mėnesį bus išsiųstos į keturias užsienio laboratorijas, kuriose bus ieškoma sprogmenų pėdsakų. Lenkijos teismo medicinos ekspertai taip pat ekshumuoja katastrofos aukų palaikus, siekdami nustatyti jų mirties priežastis.
"Diplomatinė išdavystė"
Varšuva ne kartą prašė Maskvos perduoti jai lėktuvo liekanas, bet Rusija atsisako tai padaryti tol, kol nebaigė savo tyrimo. Būtent tai paskatino kalbas, esą Maskva turi ką slėpti.
Praėjusį mėnesį gynybos ministras Antonis Macierewiczius, kuris yra įsitikinęs, kad katastrofa buvo lenkų ir rusų pareigūnų sąmokslo rezultatas, apkaltino Europos Vadovų Tarybos pirmininką Donaldą Tuską "diplomatine išdavyste", kai buvo atliekamas ankstesnis tyrimas dėl prezidento lėktuvo katastrofos. D. Tuskas 2010 m. balandį ėjo Lenkijos ministro pirmininko pareigas.
Kritikai teigia, kad naujas Smolensko tragedijos tyrimas – PiS partijos siekis konsoliduoti konservatyvius ir nacionalistiškai nusiteikusius lenkų rinkėjus.
Žuvusiųjų per nelaimę artimieji taip pat ne sykį kritikavo vyriausybės sprendimą ekshumuoti jų artimųjų palaikus. Tokiam sprendimui nepritaria ir didžioji dalis Lenkijos gyventojų.
Naujausi komentarai