Pereiti į pagrindinį turinį

Teismai: Iranas paskelbė pirmąjį mirties nuosprendį kovoje prieš demonstrantus

2022-11-13 17:31

Iranas sekmadienį paskelbė pirmąjį mirties nuosprendį, susijusį su dalyvavimu „riaušėse“, visoje šalyje vykstant protestams po Mahsos Amini mirties, pranešė teismų interneto svetainė „Mizan Online“.

Scanpix nuotr.

Kaltinamasis buvo nuteistas mirties bausme už „valstybinio pastato padegimą, viešosios tvarkos trikdymą, susirinkimą ir sąmokslą įvykdyti nusikaltimą nacionaliniam saugumui, taip pat už buvimą Dievo priešu bei korupciją žemėje“ – tai vienas sunkiausių nusikaltimų pagal Irano įstatymus, pranešė „Mizan Online“.

Kitas Teherano teismas nuteisė penkis kitus asmenis laisvės atėmimo bausmėmis nuo penkerių iki dešimties metų už „susirinkimą ir sąmokslą vykdyti nusikaltimus nacionaliniam saugumui bei viešosios tvarkos trikdymą“.

Visi nuteistieji gali apskųsti nuosprendį, pridūrė svetainė.

Per protestus, kuriuos valdžios institucijos pavadino „riaušėmis“, žuvo dešimtys žmonių, daugiausia demonstrantų, taip pat saugumo darbuotojų.

Smerkia „gėdingas“ E. Macrono pastabas

Iranas sekmadienį sukritikavo neseniai įvykusį Prancūzijos prezidento susitikimą su šiitiškos respublikos priešininkais, o Emmanuelio Macrono (Emaniuelio Makrono) komentarus po susitikimo pavadino „apgailėtinais ir gėdingais“.

Penktadienį E. Macronas susitiko su keturiomis žinomomis Irano moterimis disidentėmis, nesiliaujant jau kelias savaites Iraną drebinantiems protestams po Mahsos Amini mirties.

22 metų moteris mirė rugsėjo 16 dieną, praėjus kelioms dienoms po to, kai ją suėmė moralės policija už tariamą griežto Irane taikomo moterų aprangos kodo pažeidimą.

Irano užsienio reikalų ministerijos atstovas spaudai Nasseras Kanani (Naseras Kananis) sakė, kad šis susitikimas buvo „šiurkštus Prancūzijos tarptautinių įsipareigojimų kovojant su terorizmu ir smurtu pažeidimas“.

„Manome, kad Prancūzija palaiko šiuos grėsmingus reiškinius“, – pridūrė jis.

Susitikime dalyvavo JAV gyvenanti aktyvistė Masih Alinejad (Masih Alinedžad), kuri daugelį metų vadovauja kampanijai, skatinančiai Irano moteris nusiimti privalomus galvos apdangalus, ir Vašingtone įsikūrusios teisių gynimo grupės „Abdorrahman Boroumand Center“ viena iš įkūrėjų Ladan Boroumand (Ladan Borumand).

N. Kanani teigė, jog „keista, kad šalies, pasisakančios už laisvę, prezidentas pažemino save susitikdamas su ja“, turėdamas omenyje M. Alinejad.

Ministerijos atstovas apkaltino ją „bandant skleisti neapykantą ir vykdyti smurtinius bei teroristinius veiksmus Irane ir prieš Irano užsienio diplomatines misijas“.

Po susitikimo su moterimis Prancūzijos prezidentas kalbėjo apie savo „pagarbą ir susižavėjimą jų vykdomos revoliucijos kontekste“.

E. Macrono pareiškimai apie paramą šiai vadinamajai revoliucijai, kuriai vadovauja šie žmonės yra apgailėtini ir gėdingi.

„E. Macrono pareiškimai apie paramą šiai vadinamajai revoliucijai, kuriai vadovauja šie žmonės yra apgailėtini ir gėdingi“, – sakė N. Kanani.

Iranas taip pat užsipuolė Vokietiją dėl kanclerio Olafo Scholzo (Olafo Šolco) „intervencinių ir provokacinių“ pastabų.

„Kokia gi jūs valdžia, kuri šaudo į savo piliečius? Kiekvienas, kuris taip elgiasi, turi tikėtis mūsų pasipriešinimo“, – šeštadienį savaitinėje vaizdo transliacijoje sakė O. Scholzas ir pridūrė, kad jo šalis įsipareigojo laikytis žmogaus teisių ir jas ginti.

Kai kurie „žmogaus teises pavertė politinių žaidimų pagrindu“, – komentavo N. Kanani.

Pareiškime jis apkaltino Vokietiją „negerbiant kitų šalių suvereniteto ir tuo pat metu teikiant prieglobstį teroristinėms ir separatistinėms grupuotėms, priešiškoms Islamo Respublikai“.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų