Rusija ir Jungtinės Valstijos ruošiasi naujam susikibimui Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Taryboje – Maskva žada vetuoti rezoliucijos projektą, kuriame numatytos naujos sankcijos jos sąjungininkui Damaskui.
„Kalbant apie sankcijas Sirijos vadovybei, aš manau, kad dabar jas skelbti visiškai netinka“, – sakė V.Putinas spaudos konferencijoje Kirgizijoje.
„Jos nepadės derybų procesui, o tik sumažins pasitikėjimą“, – kalbėjo Rusijos prezidentas ir pridūrė, kad Rusija „nepalaikys jokių naujų sankcijų, susijusių su Sirija“.
Saugumo Taryba antradienį suplanavo balsavimą dėl rezoliucijos, kurią iš pradžių palaikė Didžioji Britanija ir Prancūzija, o neseniai prie jos šalininkų prisijungė ir naujoji JAV prezidento Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) administracija. Joje numatoma imtis sankcijų prieš 11 Sirijos fizinių ir 10 juridinių asmenų, tikėtina susijusių su cheminių ginklų atakomis šioje karo krečiamoje šalyje 2014 ir 2015 metais.
Rusija žada vetuoti JT rezoliuciją, ir tai darys jau septintą kartą, kai pasinaudodama veto teise Maskva gina Basharo al Assado (Bašaro Asado) režimą.
Šiuo metu Ženevoje vyksta ketvirtas JT remiamų derybų konfliktui Sirijoje užbaigti ratas.
V.Putinas, kurio nurodymu pradėta karinė intervencija Sirijoje padėjo B.Assado režimui įgyti persvarą prieš sukilėlius, apgailestavo, kad derybos Ženevoje „nevyksta taip sklandžiai, kaip tikėtasi“.
Ženevoje trečiadienį Rusijos delegacija turėtų susitikti su Aukštojo derybų komiteto (HNC), pagrindinės opozicinės grupės, delegacija, kuri ragina Maskvą padidinti spaudimą Damaskui.
JT rezoliucijos projektas paruoštas po bendro JT ir tarptautinės cheminių ginklų uždraudimo organizacijos tyrimo, nustačiusio, kad Sirijos vyriausybė buvo atsakinga už mažiausiai tris atakas chloro dujomis, o džihadistų judėjimas „Islamo valstybė“ – už mažiausiai vieną ataką iprito dujomis.
Paragino įtraukti terorizmo klausimą
Rusija antradienį paragino į Jungtinių Tautų remiamų Ženevoje vykstančių Sirijos taikos derybų darbotvarkę įtraukti kovos su terorizmu klausimą
Maskva, kuri yra viena pagrindinių Sirijos prezidento Basharo al Assado (Bašaro Asado) režimo sąjungininkių, nori, kad šis klausimas būtų įtrauktas į darbotvarkę, kurioje dabar numatytos trys pagrindinės darbo sritys: valdymas, konstitucija ir rinkimai.
„Tikrai taip“, – atsakė užsienio reikalų viceministras Genadijus Gatilovas žurnalistams, paklaustas, ar terorizmo klausimas turėtų būti derybų darbotvarkėje.
„Terorizmas yra vienas prioritetų. Kova su terorizmu yra prioritetas, ir tai turi būti darbotvarkėje kartu su kitais klausimais, pasiūlytais ir numatytais (JT Saugumo Tarybos) 2254-ojoje rezoliucijoje“, kurioje nustatytos JT derybų sąlygos, pareiškė jis.
Sirijos režimo delegacijos vadovas Basharas al Jaafari (Bašaras Džaafaris) savaitgalį pareikalavo, kad Ženevos derybose dalyvaujantys opozicijos atstovai pasmerktų šeštadieninius mirtininkų išpuolius Sirijos trečiame pagal dydį Homso mieste, kur žuvo kelios dešimtys žmonių.
Rusijos viceministras po susitikimo su B.al Jaafari pareiškė, kad Damaskas nori, jog į stringančių taikos derybų programą būtų įtrauktas kovos su terorizmu klausimas.
Pirmą kartą režimas ir opozicija bando tartis po 10 mėnesių pertraukos, kai vyksta jau ketvirtas JT remiamų Sirijos taikos derybų ratas. Per 2016 metais vykusius tris derybų Ženevoje ratus abi konflikto pusės niekada nesėdėjo prie vieno stalo.
B.al Jaafari „sakė, kad terorizmo negalima ignoruoti, jis taip pat turi būti darbotvarkėje“, pareiškė G.Gatilovas, kuris trečiadienį Ženevoje turėtų susitikti su pagrindine Sirijos opozicijos delegacija.
JT pasiuntinys Sirijoje Staffanas de Mistura (Stafanas de Mistura) ketvirtadienį pradėjo ketvirtą derybų ratą Ženevoje, tačiau, kaip ir anksčiau, mažai tikėtina, kad priešiškų stovyklų Sirijoje atstovai jame susitiks akis į akį.
Naujausių Ženevos taikos derybų perspektyvas G.Gatilovas taip pat vertino atsargiai.
„Tikėkimės, kad šiame (derybų) rate mes galėsime pasistūmėti į priekį ieškodami Sirijos krizės sprendimo“, – sakė jis žurnalistams.
Paklausus apie jo numatytą susitikimą su opozicijos atstovais trečiadienį, viceministras pridūrė: „Nežinau, ko jie ketina reikalauti, todėl mes ruošiamės susitikti ir sužinoti jų poziciją“.
Šeštadienio išpuoliai Homse buvo stiprus smūgis ir taip sunkiai besimezgančioms taikos deryboms. Po tų išpuolių Damaskas pareikalavo, kad visos opozicinės grupuotės pasmerkų terorizmą.
Atsakydamas opozicinis Aukštasis derybų komitetas ( HNC) pareiškė, kad laikosi „aiškios pozicijos dėl terorizmo ir teroristų pasmerkimo“.
Tačiau HNC atstovas Salemas al Mesletas (Salemas Mesletas), savo ruožtu, apkaltino Damaską vilkinimo taktika.
„Jaafari vilkina, jie nenori pradėti politinės pertvarkos“, - sakė HNC atstovas šeštadienį naujienų agentūrai AFP.
Naujausi komentarai