Pereiti į pagrindinį turinį

Per išpuolį pašautas buvęs Japonijos premjeras Sh. Abe mirė

Buvusio Japonijos premjero Shinzo Abe (Šindzo Abės) mirtis buvo patvirtinta po anksčiau penktadienį įvykdyto išpuolio, kai politikas buvo pašautas per rinkimų kampanijos renginį vakarinėje Naros prefektūroje, pranešė medikai ir žiniasklaida.

Shinzo Abe
Shinzo Abe / Scanpix nuotr.

„Shinzo Abe buvo atvežtas [į ligoninę] 12.20 val. (vietos, 6.20 val. Lietuvos laiku). Kai jis buvo atvežtas, jo širdis buvo sustojusi. Buvo taikomas gaivinimas. Deja, jis mirė 17.03 val. (11.03 val.)“, – sakė Naros medicinos universiteto ligoninės skubiosios pagalbos medicinos profesorius Hidetada Fukushima (Hidetada Fukušima).

„Pasak vieno aukšto rango LDP (Liberalų demokratų partijos) pareigūno, buvęs ministras pirmininkas Abe mirė ligoninėje Kašiharos mieste Naros prefektūroje, kai jam buvo teikiama medicinos pagalba. Jam buvo 67-eri“, – anksčiau pranešė visuomeninis transliuotojas NHK.

Apie ekspremjero mirtį pranešė ir kiti transliuotojai, taip pat naujienų agentūros „Jiji“ ir „Kyodo“.

Japonijos, kurioje galioja griežti šaunamųjų ginklų kontrolės įstatymai, žinomiausias politikas buvo nužudytas per sekmadienį vyksiančių parlamento aukštųjų rūmų rinkimų kampanijos renginį.

Anksčiau premjeras Fumio Kishida (Fumijas Kišida) nutraukė dalyvavimą rinkimų kampanijoje ir buvo sraigtasparniu parskraidintas į Tokiją.

„Buvęs ministras pirmininkas Shinzo Abe buvo pašautas Naroje, ir buvau informuotas, kad jo būklė labai sunki“, – tuomet žurnalistams sakė F. Kishida.

„Meldžiuosi, kad buvęs ministras pirmininkas Abe išgyventų, – sakė pastebimai susijaudinęs F. Kishida. – Tai barbariškas aktas per rinkimų kampaniją, kuri yra demokratijos pamatas, ir tai visiškai neatleistina. Kuo griežčiausiai smerkiu šį aktą.“

Išpuolis įvyko penktadienį prieš vidurdienį, kai Sh. Abe sakė agitacinę kalbą, šalia jo budint apsaugininkams, bet žiūrovai galėjo gana lengvai prie jo prieiti.

Vyriausybės atstovas Hirokazu Matsuno (Hirokadzus Macunas) anksčiau žurnalistams sakė, kad „vienas vyras – kaip manoma, šaulys – buvo sulaikytas“.

NHK parodytoje filmuotoje medžiagoje matyti, kaip ekspremjeras stovi ant scenos ir kaip jam iš už nugaros prieina vyras, vilkėjęs pilkus marškinius ir rudas kelnes, kažką išsitraukiantis iš krepšio ir iššaunantis.

Atrodo, kad buvo paleisti du šūviai; kiekvienas jų paskleidė dūmų debesį.

Įraše matyti, kaip žiūrovai ir žurnalistai puolė slėptis, o apsaugos darbuotojai įtariamąjį parbloškė ant žemės. Vėliau šis vyras buvo suimtas dėl įtariamo nužudymo, sakoma pranešimuose.

Vietos žiniasklaida, remdamasi šaltiniais policijoje, pranešė, kad įtariamasis yra 41 metų Tetsuya Yamagami (Tecuja Jamagamis). Kelios žiniasklaidos priemonės nurodė, kad jis anksčiau tarnavo Japonijos jūrų gynybos pajėgose – šalies kariniame laivyne.

Kaip pranešama, vyras turėjo „savadarbį ginklą“. NAHK nurodė, kad sulaikytas įtariamasis policijai sakė, jog „taikėsi į Abe, ketindamas jį nužudyti“.

Į kaklą ir krūtinę pašautas Sh. Abe buvo skubiai nuskraidintas į ligoninę sraigtasparniu, bet ją pasiekė jau nerodydamas jokių gyvybės ženklų.

Atrodo, kad viena kulka jam pataikė į kairį petį.

Politikas mirė dėl nukraujavimo, nors jam buvo buvo perpiltas didelis kiekis kraujo, nurodė H. Fukushima.

Buvusio premjero žmona Akie Abe (Akijė Abė) atvyko į ligoninę anksčiau penktadienio popietę. H. Fukushima sakė, kad šeima buvo informuota apie Sh. Abe mirtį.

Japonijos premjeras F. Kishida pasmerkė Sh. Abe nužudymą

F. Kishida sakė, kad jam „stinga žodžių“ kalbant apie buvusio premjero Sh. Abe nužudymą anksčiau penktadienį, bet pažadėjo, kad šalies demokratija „niekada nepasiduos smurtui“.

Meldžiausi, kad jo gyvybė būtų išgelbėta, bet nepaisant to sužinojau apie buvusio lyderio mirtį.

„Meldžiausi, kad jo gyvybė būtų išgelbėta, bet nepaisant to sužinojau“ apie buvusio lyderio mirtį, žurnalistams sakė pastebimai susijaudinęs F. Kishida.

„Tai iš tikrųjų apgailėtina. Man stinga žodžių. Reiškiu nuoširdžią užuojautą ir siunčiu maldas, kad jo siela ilsėtųsi ramybėje“, – pridūrė premjeras.

Sh. Abe yra iki šiol ilgiausiai premjero poste dirbęs japonų politikas, 2020 metais priverstas atsistatydinti dėl sveikatos priežasčių.

Anksčiau penktadienį jis buvo pašautas per vieną kampanijos renginį vakarinėje Naros prefektūroje prieš sekmadienį vyksiančius parlamento aukštųjų rūmų rinkimus ir galiausiai mirtinai nukraujavo ligoninėje.

„Per šį rinkimų laikotarpį buvo įvykdytas pasibjaurėtinas ir barbariškas aktas, atėmęs buvusio ministro pirmininko Abe gyvybę. Tai neatleistina. Dar kartą tai kuo griežčiausiai smerkiame“, – pabrėžė F. Kishida.

Rinkimų procesas bus tęsiamas laikantis „visapusių ir nuodugnių priemonių“ saugumui užtikrinti, pridūrė F. Kishida, valdančiosios Liberalu demokratų partijos (LDP) lyderis. Šiai partijai priklausė ir Sh. Abe.

„Neabejotinai privalome ginti laisvus ir sąžiningus rinkimus, kurie yra demokratijos pagrindas. Rytoj tęsime mūsų rinkimų kampaniją kaip planuota, tvirtai įsitikinę, kad niekada nenusileisime smurtui“, – pridūrė F. Kishida.

Sh. Abe „prisiėmė didelę atsakomybę kaip ministras pirmininkas aštuonerius metus ir aštuonis mėnesius“ – ilgiausiai per pastarųjų dešimtmečių Japonijos istoriją, kalbėjo dabartinis vyriausybės vadovas.

„Jis vedė šalį esant sudėtingai vidaus ir tarptautinei padėčiai, kliaudamasis savo išskirtine lyderyste ir gebėjimu vadovauti“, – sakė F. Kishida.

ES vadovai sukrėsti

Japonijos buvusio ministro pirmininko Shinzo Abe (Šindzo Abės) „brutalus ir bailus nužudymas“ sukrėtė pasaulį, penktadienį pareiškė Europos Komisijos vadovė Ursula von der Leyen (Urzula fon der Lajen).

„Niekada nesuprasiu šio didžio žmogaus brutalaus nužudymo“, – atskirame „Twitter“ pranešime parašė Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charles'is Michelis (Šarlis Mišelis).

„Japonija, europiečiai gedi su tavimi“, – pridūrė jis.

J. Bidenas: Sh. Abe nužudymas – „tragedija Japonijai“

JAV prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas) penktadienį pareiškė esąs „priblokštas, pasipiktinęs ir giliai nuliūdęs“ dėl Japonijos buvusio ministro pirmininko Sh. Abe, kuris buvo nušautas sakydamas rinkimų kampanijos kalbą, nužudymo.

„Tai tragedija Japonijai ir visiems, kurie jį pažinojo, – sakoma J. Bideno pareiškime. – Net tuo metu, kai buvo užpultas, jis buvo įsitraukęs į darbą vardan demokratijos.“

„Šią sielvarto akimirką Jungtinės Valstijos palaiko Japoniją. Reiškiu gilią užuojautą jo šeimai“, – pridūrė JAV lyderis.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra