Teismas per vieną dieną turėtų išnagrinėti darbdavio skundą dėl streiko teisėtumo, mano Seimo Socialdemokratų partijos frakcijos narys Algirdas Sysas.
Jis parengė ir įregistravo tai numatančią Darbo kodekso pataisą. Pagal projektą, parlamentaras siūlo dabartinį teismui skirtą 10 dienų terminą trumpinti iki vienos dienos.
Be to, siūloma trumpinti terminą, per kurį būtų galima taikyti laikinąsias apsaugos priemones.
Galiojančiame Darbo kodekse numatyta, kad "jei kyla tiesioginė grėsmė, kad gali būti neužtikrintos neatidėliotiniems (gyvybiniams) visuomenės poreikiams tenkinti būtinos minimalios sąlygos (paslaugos), ir tai gali sukelti pavojų žmonių gyvybei, sveikatai ir saugumui, teismas turi teisę 30 dienų atidėti dar neprasidėjusį streiką, o prasidėjusį tokiam pat laikui sustabdyti".
A.Syso manymu, tokiais atvejais užtektų 15 dienų laikinosioms apsaugos priemonės taikyti.
Parlamentaras tvirtina, kad parengti minėtą pataisų projektą jį paskatino Klaipėdos miesto apylinkės ir apygardos teismų sprendimai dėl bendrovės "Švyturys" profesinės sąjungos ir "Utenos alus" darbininkų sąjungos planuojamo streiko. Teismai iš pradžių pritaikė laikinąsias apsaugos priemones, o paskui uždraudė šių įmonių darbuotojams streikuoti.
Socialdemokratas pabrėžia, kad privalu užtikrinti Konstitucijos 51 straipsnio įgyvendinimą, jog "darbuotojai, gindami savo ekonominius ir socialinius interesus, turi teisę streikuoti".
"Teisė streikuoti, kaip neatskiriama teisės į asociacijų laisvę dalis, pripažįsta TDO kontrolės institucijų (TDO konvencija Nr. 87 "Dėl asociacijų laisvės ir teisės jungtis į organizacijas gynimo"). Teisė streikuoti, kaip priemonė, skirta užtikrinti veiksmingą naudojimąsi teise į kolektyvines derybas, taip pat pripažįstama Europos socialinėje chartijoje", - teigiama projekto aiškinamajame rašte.
A.Sysas taip pat atkreipė dėmesį, kad nors Darbo kodekse numatyta, jog teismas turi išnagrinėti bylą dėl streiko teisėtumo per dešimt dienų, šios normos nesilaikoma.
"Manau, kad darbuotojų atstovams turi būti užtikrinta teisė į savalaikį streiką. Lietuvos teisminėje praktikoje yra taikomas vienos dienos nagrinėjimo terminas", - teigia parlamentaras.
"Švyturio-Utenos alaus" vadovams neradus sutarimo su "Švyturio" profesinės sąjungos organizacija ir Utenos alaus darbininkų sąjunga dėl atlyginimų didinimo, profesinės sąjungos birželio pradžioje slaptu balsavimu nusprendė skelbti neterminuotą streiką.
Šį sprendimą įmonės vadovybė apskundė Klaipėdos apylinkės teismui, kuris pritaikė laikinąsias apsaugos priemones ir uždraudė 30 dienų organizuoti streiką, kuris planuotas birželio 23 dieną. Tačiau jau liepos 5 dieną teismas, išnagrinėjęs bylą, iš esmės nusprendė, kad darbuotojų rengiamas streikas yra teisėtas, o alaus darykla tokį sprendimą apskundė aukštesnės instancijos teismui.
Klaipėdos apygardos teismas konstatavo, kad nors Konstitucijoje ir įtvirtinta darbuotojų, ginančių savo ekonominius ir socialinius interesus, teisė streikuoti, tačiau ji nėra absoliuti ir jos įgyvendinimas gali būti siejamas su tam tikromis sąlygomis ir apribojimais. Anot teisėjų kolegijos, netaikius laikinųjų apsaugos priemonių ir neatidėjus paskelbto streiko teismo sprendimo įvykdymas gali pasunkėti arba pasidaryti nebeįmanomas, nes streikas jau bus įvykęs.
Naujausi komentarai