Pereiti į pagrindinį turinį

Europos probacijos organizacijos vadovas ragina savivaldybes neapleisti grįžtančių į laivę

2010-05-19 18:30
Europos probacijos organizacijos vadovas ragina savivaldybes neapleisti grįžtančių į laivę
Europos probacijos organizacijos vadovas ragina savivaldybes neapleisti grįžtančių į laivę / "Reuters" nuotr.

Vilniuje viešėjęs Europos probacijos organizacijos (CEP) generalinis sekretorius Leo Tiggesas (Leo Tigesas) keičiant nusižengusiųjų grįžimo į visuomenę sistemą ragina aktyviau į reintegraciją įsitraukti savivaldybes.

Po susitikimo su teisingumo ministru Remigijumi Šimašiumi trečiadienį svečias BNS sakė, kad priėmus šiuo metu Lietuvos parlamente svarstomus įstatymus, leidžiančius, pavyzdžiui, naudoti elektronines kontrolės priemones anksčiau į laisvę paleidžiamiems asmenims, reikės ir kitų praktinių pokyčių.

"Savivaldybės turi suprasti savo atsakomybę savo piliečiams, kurie grįš į visuomenę ir turės susirasti darbą, gyvenamąją vietą, spręsti šeimos problemas. Nes jei tai nebus padaryta, yra žymiai didesnė tikimybė asmenims vėl nusikalsti. Mes dažnai stebime, kad savivaldybėms yra sunku suvokti, jos šie asmenys taip pat yra jų piliečiai", - sakė L.Tiggesas.

Anot organizacijos vadovo, vos kas dešimtam nuteistajam nekyla problemų grįžti į visuomenę.

"Jie gyvena sudėtingomis sąlygomis, buvo socialiai izoliuoti ir jie net labiau izoliuoti, kai grįžta iš kalėjimų. Kartais jie tikrai nori pakeisti savo elgesį, bet kyla tiek daug problemų, kad jie suklumpa. Tuomet reikalinga probacijos sistema, kuri padėtų žmonėms ir juos motyvuotų", - baigdamas vizitą Lietuvoje sakė L.Tiggesas.

Trečadienį vykusioje diskusijoje organizacijos vadovas, be kita ko, kalbėjo apie tokių asmenų socialinę reintegraciją ir būtinybę juos apsupti žmonėmis. Pastebėjęs, kad į mokyklą jokiu būdu negalėtų būti siunčiamas už pedofiliją teistas asmuo, apskritai ugdymo įstaigas, ligoninės jis įvardijo kaip itin tinkamas daugumai buvusių kalinių.

"Jei jis dirba socialiai įtraukiantį darbą, tai yra prevencija nuo pakartotinio nusižengimo. Tu tuomet esi susijęs su normaliais žmonėmis, jie normaliai į tave reaguoja, ir jie klausia tavęs, kodėl tu darai vieną ar kitą dalyką. Jei neturi atgalinio ryšio, kyla problemų", - BNS sakė Europos probacijos organizacijos generalinis sekretorius.

L.Tiggesas taip pat teigė, kad Lietuvoje planuojama įvesti naujovė - elektroninės asmenų sekimo priemonės - kitose Europos šalyje, kur jos yra taikomos, paprastai skiriamos kaip papildoma prevencijos priemonė namų areštu laikomiems asmenims. Taip pat tai esą efektyvi priemonė, padedanti policijai reaguoti į nustatyto režimo pažeidimą.

"Paprastai tai apyrankė ant kojos, labai maža, ją galima lengvai paslėpti. Europoje tai dažnai padeda kaip papildomas probacijos įrankis, kaip prevencija. Pavyzdžiui, kai asmuo turi gyventi normaliai, tai yra sunku, nes žmogus nori eiti miegoti kada jis nori, nori išgerti alkoholio, tada elektroninės priemonės gali padėti. Su tokia apyranke jis žino, kad jis turi būti namie, taigi ypač pirmais metais tai gali padėti susireguliuoti gyvenimą. Jam pačiam tai naudinga", - svarstė L.Tiggesas.

"Kai tu nenori, kad asmuo artintųsi prie buvusios žmonos, kurią jis mušdavo, namų - dabar yra elektroninių prietaisų, kurie siunčia signalą, kai jis artinasi prie tų namų. Tada policija gali reaguoti nedelsiant", - pasakojo L.Tiggesas.

Jo teigimu, reintegracija paprastai nevyksta vien progreso keliu.

"Jeigu jie padaro klaidą, bet ji yra mažesnis nei nusikaltimas, dėl kurio jie pateko į teisėsaugos akiratį prieš probaciją, būkime truputį užjaučiantys, pasakykite, kad jie daugiau taip nedarytų, bet taip pat - kad jie teisingame kelyje. Probacija nevyksta tiesiąja į viršų, ji visada banguota. Yra tikrai labai sudėtinga būti namuose ilgą laiką kiekvieną vakarą nuo 6 valandos vakaro iki 8 valandos ryto, kyla labai daug pagundų, tavo šeima išeina laisvai, tavo kaimynai tave kviečia ateiti į vakarėlį, bet tau tai neleidžiama", - kalbėjo Europos probacijos organizacijos generalinis sekretorius.

Šiuo metu Seime svarstomas vadinamasis Probacijos paketas, kuriame numatyti įstatymų pakeitimai, gerinantys nusižengusiųjų įstatymui galimybes grįžti į visuomenę.

Pasak teisingumo ministro Remigijaus Šimašiaus, siūlomi įstatymų pakeitimai leistų labiau individualizuoti bausmes teisiamiems asmenims, be to suteiktų daugiau galimybių resocializacijos procesui, pavyzdžiui, įtraukiant visuomenės atstovus taip, kad išeinančiuoju rūpintųsi ne tik kalėjimų sistema.

Ministerija taip pat siūlo atsisakyti 5 pataisos inspekcijų Lietuvoje, o vietoje jų įkurti vieną įstaigą prie Teisingumo ministerijos su padaliniais šalyje.

Pasak ministro, Lietuvoje galėtų būti taikomas elektroninis monitoringas, pavyzdžiui privaloma specialių apyrankių nešiojimas nusižengusiems asmenims. R.Šimašiaus nuomone, tokia įranga galėtų būti nuomojama ir tai kainuotų, pirminiais duomenimis, apie 60 litų per dieną vienam asmeniui.

Pasaulio probacijos organizacija jungia šioje srityje dirbančias organizacijas ir besidominčius asmenis, taip suvienydama praktikus, akademikus, valdininkus.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų