Pusė Lietuvos kariuomenės karininkų yra socialinių ir humanitarinių mokslų atstovai, o Lietuvos karo akademijoje (LKA) reikia stiprinti technologinių studijų prieinamumą, rodo akademijos Strateginių tyrimų centro atliktas tyrimas.
Pasak Krašto apsaugos ministerijos, tyrimo metu buvo atliekama statistinė 2 tūkst. karininkų duomenų bazės įrašų analizė, anketinė 313 karininkų apklausa ir interviu su Lietuvos karininkais - ekspertais. Buvo nagrinėjama karininkų parengimo būklė ir nuomonė apie tai, kokio karininko reikia Lietuvos kariuomenei, kaip vertinama karininko karjera ir jo rengimas.
„Apibendrinant tyrimo rezultatus pabrėžiama, kad reikia atsižvelgti į socialinių ir technologinių specialybių balansą. Šiuo metu kariūnai dažniau įgyja socialinės arba ne technologinės pakraipos specialybes, nes akademijoje yra rengiami būsimieji karininkai vadai. Tačiau LKA kartu reikia stiprinti ir technologinių studijų prieinamumą“, - rašoma KAM pranešime.
Anot ministerijos, atliekant tyrimą buvo nustatyta, kad 50 proc. Lietuvos kariuomenės karininkų pagal paskutinę įgytą specialybę yra socialinių ir humanitarinių mokslų atstovai. Karinių ar civilinių technologijos mokslų specialybę kaip paskutinę yra įgiję beveik 30 proc. karininkų.
9 proc. karininkų turi ne technologinių karo mokslų specialybes (būrio vado, karybos bakalauro, taktikos), 8 proc. karininkų tyrimo metu buvo baigę biomedicinos srities studijas, apie 5 proc. karininkų turi, pavyzdžiui, staliaus ar suvirintojo specialybes ir nėra baigę aukštojo mokslo.
„Karininkų profesinio rengimo analizė pagal karininkų amžių rodo, kad socialinių mokslų specialybes įgijusių karininkų daugiausia yra jauniausiose kartose - su kiekviena jaunesne karininkų karta mažėja karininkų, kurių paskutinė įgyta specialybė yra iš technologinių mokslų srities“, - rašo KAM.
Ministerija taip pat pažymi, kad kuo aukštesnis karininko laipsnis, tuo daugiau yra karininkų, turinčių technologinių mokslų srities specialybę, o mažiau socialinių-humanitarinių mokslų atstovų.
„Technologinės specialybės labiausiai yra reikalingos Karinėse jūrų ir Karinėse oro pajėgose. Tačiau ir čia pastebima akivaizdi technologinių specialybių “deficito„ augimo tendencija“, - tyrimo rezultatus apibendrina ministerija.
56 proc. tyrime dalyvavusių karininkų yra studijavę LKA. Daugiausia jų - jauniausioje 22-29 m. amžiaus grupėje (81 proc.). Ministerija pažymi, kad LKA dominuoja socialinių ir karo ne-technologinių studijų profiliai.
Tyrimas „Karininkų rengimas: atitiktis Lietuvos kariuomenės poreikiams ir perspektyvos“ buvo atliekamas 2010 metų spalio - 2011 metų birželio mėnesiais.
Strateginių tyrimų centras yra LKA dalis, mokslinę veiklą plėtojanti su Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institutu, KAM ir kariuomenės vadovybe.
Naujausi komentarai