Didžiausia valdančioji partija Tėvynės sąjunga - Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) nenori įsipareigoti, kad jau 2011 metų pradžioje merai galėtų būti renkami tiesiogiai.
Patvirtino nutarimą
Šeštadienį TS-LKD tarybos posėdyje patvirtintas nutarimas "Dėl savivaldos modelio kompleksiško tobulinimo". Jame be kita ko akcentuojama, kad tiesioginiai merų rinkimai nėra ir negali būti svarbiausias klausimas, diskutuojant dėl savivaldos reformos. Todėl kol nebus išspręstos kitos su savivalda susijusios problemos, neturėtų būti pabrėžiamas tiesioginių merų rinkimų klausimas.
Po diskusijų iš nutarimo teksto nuspręsta išimti nuostatą dėl to, kad TS-LKD nėra prieš tiesioginius merų rinkimus ir sieks juos įgyvendinti, nors ir nedetalizuojama, kada tai galėtų įvykti. Balandžio viduryje dėl šios nuostatos numatoma šaukti neeilinę TS-LKD tarybos. Tuomet esą ir būtų galutinai apsispręsta, ar konservatoriai yra už tiesioginius merų rinkimus.
TS-LKD pirmininkas, premjeras Andrius Kubilius priimtajį nutarimą pavadino "išsamiu ir subalansuotu", kuriame surašyta, "kas Lietuvoje turi būti daroma, kad atsirastų organiška bendruomenių savivalda".
Pasak premjero, kalbant apie tiesioginius merų rinkimus, "neturi būti nuslysta paviršiumi. "Raginame pirmiausia sutvarkyti savivaldybių finansus, kitus klausimus, diskutuoti dėl tiesioginių seniūnų rinkimų, tik tuomet pereiti prie tiesioginių merų rinkimų", - tvirtino jis.
Atsargiai žvelgia ir V.Landsbergis
A.Kubilius pripažino, kad Prezidentė Dalia Grybauskaitė akcentuoja būtinybę jau 2011 metais įteisinti tiesioginius merų rinkimus. "Prezidentė akcentuoja vieną aspektą, mes kalbame plačiau. Manau, sutarimą rasime", - sakė premjeras.
Jis taip pat pripažino, kad dabartinės Vyriausybės programoje yra įrašytas siekis įtvirtinti tiesioginius merų rinkimus. Tačiau esą tai įmanoma tik tuomet, kai bus pasiektas platus politinis sutarimas dėl tiesiogiai išrinktų merų įgaliojimų ir jų santykių su savivaldybių tarybomis. "Kiek matau diskusijas, tokio sutarimo nėra ne tik valdančiojoje koalicijoje, bet ir visame Seime", - pabrėžė A.Kubilius.
Jau ankstesniame posėdyje TS-LKD taryba nedidele balsų persvara priėmė nutarimą dėl skeptiško požiūrio į tiesioginių merų rinkimų įteisinimo.
Atsargiai į šią iniciatyvą žvelgia ir TS-LKD Politikos komiteto pirmininkas, europarlamentaras Vytautas Landsbergis.
Dauguma buvo prieš
Dauguma konservatorių partijos taryboje pasisakiusiųjų buvo prieš tiesioginius merų rinkimus arba bent jau pritarė tam, kad jie neturi būti forsuojami. "Tai tikrai visiškai neesminis dalykas", - pastebėjo Seimo pirmininkė Irena Degutienė, paraginusi verčiau pagalvoti, kaip įgyvendinti nuostatą dėl nepartinių kandidatų įtraukimo į savivaldybių tarybų rinkimus, ką yra įpareigojęs padaryti Konstitucinis Teismas.
"Šiandien savivaldoje veikianti sąranga yra visiškai normali ir priimtina Lietuvai", - sakė Seimo narys, buvęs Panevėžio meras Vitas Matuzas.
"Ko čia bijome atvirai kalbėti šiuo klausimu? Čia tai kalbame drąsiai prieš tuos tiesioginius merų rinkimus. Bet kai kas nors paklausia viešai, pradedame muistytis. Esą jeigu jau Prezidentė pasakė, kad yra už tiesioginius rinkimus, tai ir mes negalime tam prieštarauti, iškart neriame į krūmus", - piktinosi parlamentaras Rimantas Dagys.
"Prisidedu prie tų, kurie sako, kad tiesioginiai merų rinkimai nesustiprins savivaldos", -teigė Seimo narė Vilija Aleknaitė-Abramikienė.
Tik TS-LKD frakcijos seniūnas Jurgis Razma ragino prisiminti, kad dauguma Lietuvos žmonių labai nori tiesiogiai rinkti merus. "Be to, yra Vyriausybės programa, kurioje įrašyta tiesiai šviesiai, kad turi būti įvesti tokie rinkimai, kai tik bus pasiektas susitarimas dėl savivaldos modelio. Įsivaizduokim, kas būtų, jeigu kokie nors liberalai, labai siekiantys tokių rinkimų, imtų ir savo taryboje balsuotų už tai, kad jie prieš Vyriausybės programos nuostatą dėl kokių nors mokesčių. Reikia žiūrėti politiškai atsakingai į tai", - įsitikinęs J.Razma.
Politikai nesutaria
Vis dėlto, paklaustas, ar tikrai 2011 metais tiesioginiai merų rinkimai nevyks, A.Kubilius atsakė gana atsargiai: "Negaliu dabar pasakyti, ar tikrai taip atsitiks. Tai priklausys nuo to, kai pavyks baigti šias diskusijas ir tą klausimą išspręsti. Diskusija tęsiasi".
Norint įteisinti tiesioginius merų rinkimus, reikia keisti Konstituciją. Tai sudėtingas ir gana ilgas teisinis procesas. Todėl Seime atkreipiamas dėmesys, kad jau šių metų kovą ar balandį turi būti balsuojama dėl Konstitucijos pataisų, jeigu norima, kad tiesioginiai merų rinkimai įvyktų jau 2011 metų pradžioje.
Politikai nesutaria, kokius įgaliojimus turėtų gauti tiesiogiai išrinkti merai - ar tai turi būti savivaldybės tarybos pirmininkas, tai yra atstovaujamosios valdžios dalis, ar vietinės vykdomosios valdžios galva.
TS-LKD taryba šeštadienį taip pat patvirtino savo pasirengimo 2011 metų savivaldybių tarybų rinkimams tvarką ir grafiką, patvirtino Centrinį rinkimų štabą, kuriam vadovauti paskirtas partijos vicepirmininkas Valentinas Stundys.
Naujausi komentarai